Четвер
24-06-13
21:21

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

Різьба по дереву навчальний посібник "Різьбитиму Сам"


Навчальний посібник "Різьбитиму Сам"
______________________________________________
Читати: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Бобишка         Карниз           Плінтус

 

 

В процесі виготовлення щита ділянки не завжди можуть знаходитися в одній площині. Одні з них виступають, інші западають (провисають). Тонкі місця називають провисаннями. Деталі з провисаннями вирівнюють струганням.

 

Фанеруванням називають обклеювання виробів строганим шпоною, виконаною з цінних декоративних порід дерева. Залежно від призначення виробу і якості матеріалу фанерують в один шар або два. При подвійному фанеруванні як підкладковий шар наклеюють лущену шпону, виконану

з малоцінних порід деревини.

 

При фанеруванні багато легко обклеювати отдел'ниє деталі і збирати з них виріб. Фанерування виконують з одного боку деталі або з двох Одностороннє фанерування допускається при носінні товщини деталі до ширини не більш 1:2щ Недотримання цих умов може привести до викривлення деталі. Поверхні підстави, призначені під фанерування, необхідно ретельно підготувати, інакше навіть самі незначні дефекти виступатимуть на поверхні наклеєної шпони.

 

Підготовка основи під фанерування

1.         Поверхня основи повинна бути так точно обстругана, що на ній допускаються провисання завглибшки не більше 0,5 мм. Суки, засмоли, вм'ятини і інші дефекти повинні бути виправлені - висвердлені і закладені. Закладення, тобто постановка вставок, виконується з тієї ж деревини, що і основа.

2.         Дрібні поглиблення і тріщини закладають шпаклівкою з мелкотолченого деревного вугілля, краще березового, і клейової води. Вугілля змішують з клейовою водою до стану густої кашки. Шпаклівку також можна приготувати з крейди і клейової води, але вона дещо гірше.

3.         Прошпаклювавши дефектні місця, шпаклівці дають висохнути, зачищають її дрібнозернистою шкіркою. Потім всю поверхню основи, призначену під фанерування, простругують цинубелем. Залозка цинубеля має на лезі дрібні зубчики, які додають основі шорсткість, що забезпечує міцніше приклеювання шпони. Можна обійтися без

Як наклеювати шпону

 

Сторона листа шпони, яка йде від кори, називається правою - ліцевой, а від серцевини - лівою. Коли шпона висихає, то він коробиться. Його ліва сторона утворює опуклість, а права - западину (корито). Краї лівої сторони при наклейці завертаються вниз, а правою - вгору. Якщо на шпоні з'явиться тріщина, то при наклеюванні його правою стороною вгору кожен з країв тріщини завернеться (підніметься), і це різко підкреслюватиме дефект фанерування, особливо полірованій деталі.

 

Початкуючим столярам шпону рекомендується наклеювати лівою стороною вгору, незалежно від того, чи є на ній дрібні розриви волокон.

1. Строганий шпону слід наклеювати так щоб його волокна розташовувалися під кутом 4590° по відношенню до волокон основи. Паралельний напрям волокон шпони і деталей допустимо в брусках із співвідношенням ширини до товщини не більше 3:1. Це допомагає уникнути появи тріщин.

2.         Деревностружкові плити можна фанерувати одним шаром строганого шпони. На таких плитах не по1 є тріщини, оскільки волокна стружок плити розташовані у різних напрямах.

3.         Широкі деталі обов'язково фанерують з двох сторін в один або два шару шпони. Перший шар лущеної шпони треба класти так, щоб його волокна були перпендикулярні волокнам основи, наприклад дощатого щита. Другий (ліцевой) шар строганого шпони можна класти в будь-якому напрямі.

 

 

При двосторонньому фанеруванні на основу наклеюють або тільки лущена шпона, а потім строганий, або ж обидва шаруючи одночасно.

 

4.         Коли фанерують окремі дрібні деталі, той виріб збирають досуха, ретельно оглядають всі місця з'єднань, роблять необхідні виправлення, розбирають і приступають до фанерування. Шпильки і проушини закривають: шпильки обгорнули папером, а в проушини і гнізда вставляють дерев'яні бруски.

 

Це необхідно для того, щоб оберегти з'єднання від забруднення клеєм, воском, ласий, політурою і забезпечити надійне склеювання.

 

5.         Фанерування виконують окремими листами, наклеюючи їх по черзі, або ж виготовляють з них стягування, склеюючи разом декілька окремих смуг шпони. При цьому виходить лист потрібного розміру. При виготовленні стягування рекомендується дотримувати такий порядок укладання листів шпони, щоб вони лежали якій-небудь однією стороною вгору або вниз.

 

Фанерування щільно окремими листами

 

Цю роботу виконують уручну за допомогою спеціального притирального молотка вагою 3 кг з відшліфованим лезом шириною 100 мм Лезо повинне бути зачищене так, щоб на нім не було задирок. Замість суцільнометалевого молота для притирання фанери можна зробити дерев'яний обушок і вставити в нього сталеву пластинку з добре відшліфованими краями.

1.         Строганий шпону нарізують окремими листами і наносять клей на ту площу основи, яку займатиме перший лист. Потім шпону укладають на місце, приладнують руками і кріплять по кромках в декількох місцях дрібними цвяхами, щоб він не зрушувався.

2.         Перед притиранням молоток або праску підігрівають до 80°, а шпону злегка змочують зверху водою. Роблять це для того, щоб попередити загустівання клеївши і розм'якшити шпону. Потім притирають, починаючи з середини, з поступовим переходом до країв, з яких виймають гвоздики. Молоток із зусиллям рухають уздовж волокон шпони для того, щоб  пригладити шпону і видавити з-під  неї повітря і зайвий клей, які утворюють на поверхні здуття.

3. Закінчивши притирання першого листа, намазують клеєм ділянку щита під другий лист, накладають його внахлест (кромка другого листа перекриває кромку першого на 510 мм), кріплять його гвоздиками і притирають.

 

4. Потім по лінійці прорізають одночасно накладені один на одного кромки шпони, підводять кромку верхнього листа, видаляють з-під  нього стрічку нижнього листа, що обрізає, і остаточно притирають кромки. Точно в такому ж порядку наклеюють подальші листи шпони. Після висихання клеївши виступаючі за щит кромки шпони зрізають і виправляють на поверхні, що фанерується, всі дефекти.!

 

Щоб між кромками клейовий шов при висиханні не розходився, його заклеюють паперовою стрічкою.

 

Фанерування стягуваннями

 

Великі поверхні краще всього фанерувати стягуваннями, які заздалегідь виготовляють у вигляді листів потрібного розміру і малюнка. Правильне використання текстури деревини дає можливість виготовити вельми красиві стягування. При наборі стягування можна застосовувати шпону різних порід деревини, але бажано однакової товщини.

 

1. Набір стягування. Набираючи стягування, прифуговані крокі кладуть один до одного упритул так, щоб співпадав малюнок. На рівному щиті або листі клеєної фанери укладають перший шматок шпони, прибивають його дрібними гвоздиками з відступом від кромки на 2530 мм. До цього шматка приставляють другий так, щоб сумістити малюнок, прибивають його гвоздиками, намазують смужку паперу шириною 2530 мм столярним клеєм і склеюють ці шматки, наклавши на місце склеювання папір, і притирають руками. Точно в такому ж порядку укладають і приклеюють наступні шматки шпони.

2. Після висихання клеївши гвоздики обережно виймають, а стягування знімають так, щоб не зламати її.

Паперові смужки наклеюють на лицьову сторону стягування. Якщо на шпоні опиняться дефекти у вигляді тріщин і розривів, їх стягують нелицьової сторони підклеюють смужкою паперу.

3.         Фанерування виконують в наступному порядку. На підставу наносять тонкий шар достатньо густого клею, кладуть на нього стягування паперовими смужками вгору і прикріплюють по краях гвоздиками. Потім приступають до притирання, просуваючись від середини до країв. Інструменти підігрівають до 80°, а шпону змочують гарячою водою.

4.         При притиранні спочатку на молоток натискають легко, потім натиск поступово збільшують. Притирання кромок між шматками шпони проводиться в останню чергу і дуже акуратно, оскільки паперові смужки від змочування водою відклеюються і легко зрушуються в процесі роботи молотком.

5.         У міру виконання роботи гвоздики виймають. Притирання припиняють тоді, коли видавлені всі надлишки клеївши і ніде не спостерігається здуття - «чижів».

6.         Після просушування оглядають виконану роботу й, якщо є «чижі», виправляють їх. Для цього «чиж» розрізають гострою стамескою уздовж волокон і, якщо він утворився від надлишку клеївши, це місце змочують крутим кип'ятком, ставлять на нього гарячий молоток або праску. Як тільки клей стане рідким, надлишки його видавлюють і знову притирають в цьому місці шпону. При недоліку клеївши його додають в розріз і притирають. Місце виправлення накривають папером і поміщають зверху грузнув.

 

Стягування слід виконувати ретельно, щоб листи шпони були підібрані по шару і кольору відповідно до необхідного малюнка. Що б не були помітні шви між листами шпони, потрібно ретельно прифугувати, застосовуючи донцеві, або обрізати шпону гострим ножем по сталевій або добре струганій дерев'яній лінійці. Кромки шпони

повинні щільно прилягати один до одного.

 

Запрессовка

 

Найпростіший і доступніший спосіб фанерування - фанерування із запрессовкой. Запрессовку виконують за допомогою рівних щитів або дощок. Їх добре стружуть, після чого кладуть між ними деталі з наклеєною шпоною і стискають в пресах або за допомогою декількох струбцин Щоб деталі, що фанеруються, не приклеїлися, дошки або щити закривають папером.

 

Акант, аканф - орнамент у вигляді переплетеного листя декоративної трав'янистої рослини акант;! визначає конфігурацію капітелей Корінфа і композитних.

Акротерій - скульптурна прикраса (статуя, пальмета і ін.), що поміщається над кутами фронтону.

Амфіпростіль - тип старогрецького храму

прямокутного в плані. Для нього характерні портики з колонами на торцевих фасадах.

Антаблемент - верхня горизонтальна частина споруди, складовий елемент класичного архітектурного ордера. Ніжняя, несе частину - архітрав, верхня - фриз. Зверху розташовується карниз, що вінчає антаблемент.

Арка - криволінійне перекриття отвору в стіні або простору між двома опорами.

Астрагал - гладкий або оброблений у вигляді намист валик, службовець зчленуванням стовбура колони з капітеллю або базою.

Архивольт - декоративне обрамлення арочного отвору.    .1

Архітрав - в архітектурних ордерах - ніжняя з трьох горизонтальних частин антаблементу, зазвичай лежача на капітелях колон.,

База - підстава, підніжжя колони або стовпа ельведер - надбудова над будівлею, ооьгшожруглая в плані.           

Волюта - архітектурний мотив у формі спіралевидного завитка з кружком («очком») в центрі. Форму волюти іноді мають архітектурні деталі.

Гусек - архітектурний облом, що є поєднанням двох дуг: у прямому гуське - верхньою увігнутою і нижньою опуклою, в зворотному гуське - навпаки.

Дорічеський ордер - один з трьох основних архітектурних ордерів.

Колона дорічеського ордера не має бази, стовбур прорізає вертикальними жолобками - канелюрами; капітель складається з круглої подушки - ехіна і товстої квадратної плити - абака. Фриз по горизонталі ділиться на трігліфи і метопах.!'

Замковий камінь, замокнув - клиноподібний камінь або цеглина у вершині зведення або арки. Часто має орнаментальну або скульптурну обробку. Іноді перетворюється на декоративну деталь, що прикрашає арки і плоскі перемички.

Імпост - профільована архітектурна деталь над стовпом або капітеллю колони (часто у формі антаблементу), службовка опорою для п'яти арки. •

Іонічний ордер - має струнку колону з базою і фустом, що прорізає вертикальними жолобками - канелюрами; капітель складається з двох крупних завитків - волют. Антаблемент іноді без фриза, архітрав складається з трьох горизонтальних смуг; фриз часто суцільно покривається рельєфом.

Капітель - пластично виділена вінчаюча частина стовпа або колони, передавальна навантаження від архітрава і інших розташованих вище частин будівлі.

Карниз - горизонтальний виступ на стіні, що підтримує дах будівлі, має також декоративне значення. Карниз буває верхній і проміжний

Картуш - прикраса у вигляді щита або не до розгорненого сувою, на якому поміщається герб, емблема або напис.

Касети, кассетони, кесони - квадратні або багатокутні поглиблення на стелі або внутрішній поверхні арки, зведення або стелі.

Колона - архітектурно оброблена, кругла в поперечному перетині вертикальна опора. У класичних архітектурних ордерах головна частина колони - стовбур (фуст) - зазвичай стоншується догори, іноді має невелике розширення - ентазіс - і обробляється вертикальними жолобками - канелюрами. Стовбур покоїться на простій або складній базі і увінчується капітеллю.

Ордер Корінфа - має високу колону з базою, стовбуром, що прорізає канелюрами, і пишною капітеллю, що складається з нарядного різьбленого узору листя аканта, обрамленого невеликими волютамі.       

Ліпнина - рельєфні прикраси на фасадах і в інтер'єрах будівель.

Люнет, люнетта - арочний отвір в зведенні або стіні, обмежений знизу горизонтально. У крізних люнетах поміщаються вікна, «глухі» люнети часто прикрашаються розписом або скульптурою.

Маськарон - декоративний рельєф у вигляді маски, що зображає людську особу або голову тварини. Маськарони поміщаються переважно на замках арок.   

Медальйон - образотворча або орнаментальна композиція в овальному або круглому обрамленні.

Метопи - прямокутні, майже квадратні плі ти, які, чергуючись з трігліфамі, утворюють фриз дорічеського ордера.

 

Ордер архітектурний - система конструктив!

них, композиційних і декоративних прийомів, що виражає співвідношення тих, що несуть і несомих частин споруди.

Пілони - масивні стовпи, службовці опорою

арок, перекриттів, мостів або що стоять по сторонах входів або в'їздів.

Пінаклі- декоративні башточки, стовпчики на контрфорсах.

Портал - архітектурно оформлений вхід в будівлею       

Пілястр, пілястр - плоский вертикальний ви

ступ прямокутного перетину на поверхні стіни

або стовпа. Має ті ж частини і пропорції, що і колона.   4

Регула - коротка поличка, розташована під тригліфом. 1

Рокайль - орнамент у вигляді стилізованої раковини.

Ротонда - кругла в плані споруда, зазвичай увінчана куполом

Зведення - перекриття або покриття споруд, що має геометричну форму, утворену опуклою криволінійною поверхнею.

Стереобат - в античній архітектурі цоколь храму або колонади.

Стилобат - в античній архітектурі кам'яні плити під колонами, верхній ступінь стереобату!

Тимпан - трикутне поле фронтону; поглиблена

частина стіни полуциркульного, трикутного або

стрілчастого контура над вікном або дверима. У тимпані часто поміщають скульптури, живописні зображення, герби і ін.        

Тосканський ордер - спрощений варіант дорічеського ордера. Має колону з базою, але без канелюр і гладкий фриз.

 

Тригліф - прямокутна плита з декількома

жолобками. Чергуючись з плитами-метопами, трігліфи утворюють фриз в дорічеськом ордері.

Фриз - в архітектурних ордерах середня горизонтальна частина антаблементу, між архітравом і карнизом; у дорічеськом ордері розчленовується на трігліфи і метопах, в іонічному і Корінфі ордерах  заповнюється суцільною стрічкою рельєфів або оставляєтся порожнім.

Фронтон - завершення фасаду будівлі, портика, колонади, обмежене двома скатами з боків і карнизом у підстави. Поле фронтону (тимпан) часто прикрашається скульптурою.

Ехін - частина капітелі дорічеськой колони у вигляді круглої в плані подушки з опуклим криволінійним профілем, за рахунок чого здійснюється перехід

від стовбура колони до квадратної верхньої стрічки капітелі - абака.   
Читати: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

[10-02-16][Все для туристов]
Катамаран - для тихих и строптивых потоков (0)

[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Спогади про опришків (0)
[09-09-19][Відпочинок і поради]
Приватний відпочинок. Судак. Крим. Відпочинок в Судаку круглий рік (1)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Кухня Малайзії - повнота вражень (0)