Четвер
24-04-25
05:35

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Різьба по дереву навчальний посібник "Різьбитиму Сам"


Навчальний посібник "Різьбитиму Сам"
______________________________________________
Читати: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

Ніхто не знає, як давно виникло мистецтво

різьблення по дереву. Можна припустити тільки, що не раніше того, як з'явилися достатньо тверді і гострі металеві знаряддя, придатні для обробки

деревини, щоб додати їй естетично виразні форми. Навряд чи для цього годилися кам'яні ножі попередніх технологічних епох.

Деревина, мабуть, найбільш близький закладеному природою світовідчуванню людини матеріал. Володіючи «спорідненою» йому, приємною при дотику органічною теплотою, деревина в той же час дуже красива сама по собі. Часто здається: мовляв, треба злегка «підправити» ось цей сучок або чурбачок, прибрати зайве, шліфувати - і він стане справжнім витвором мистецтва. Так багато хто і поступає, підбираючи в лісі «виразні» корчі або випилюючи лобзиком «мережива» з фанери.

Насправді художня обробка деревини такий же високопрофесійний вид мистецтва, як і всі інші, і вимагає, крім естетичної чуйності, ще і технологічних навиків. Про це і піде мова на сторінках книги, яку ви тримаєте в руках. Але спочатку приведемо деякі відомості з історії мистецтва, званого різьбленням по дереву.

Обробка деревини

Обробка деревини розвинувши за тими ж законами, що і всі інші види пробі! і паралельно ним. Проте через те, що цей органіський матеріал погано зберігається в природній  скрутно прослідкувати розвиток мистецтва від самих його витоків. Та все ж можна з упевненість говорити, що воно існувало вже в Давньому Єгипті З гробниці фараона Тутанхамона, наприклад, були і ваблені деякі предмети з художньо об ботанной деревини. Дерев'яні деталі використовувалися в архітектурному декорі античної Греції

В даний час різьбярі по дереву працюють в рамках декількох основних стилів, для кожного яких характерний властивий тільки йому певний набір засобів художньою виразний і прийомів обробки матеріалу.

Найбільш популярні стилі - це готика, ренесанс, ампір, бароко, рококо, модерн, а також афрі5 Канн і азіатський. У Росії, крім цих стилів поширені напрями, що йдуть від національних прийомів обробки дерева. Відроджується - природно, в лісистих районах країни, де завжди велося дерев'яне житлове будівництво, - народна традиція різьбленого декоративного оформлення фасадів, знаходять нове дихання абрамцевськокудрінськая різьблення і богородський стиль, російський неоромантизм, немало поклонників і у так званого церковного стилю.

Ну, і існує ще, звичайно, різьблення поза всякими стилями - як бог на душу покладе. Є у вигляд любительське різьблення, яке не можна віднести до какомуто певному стильовому напряму: режуй відповідно до особистих уявлень про прекрасний і в міру свого уміння. Проте і на цьому I ті, відмітимо між іншим, можна досягти неплощ результатів, якщо слідувати виробленим технічним прийомам.

 

Повернемося, проте, до збіглих характеристик основних стильових напрямів. 

Справжнього розквіту мистецтво різьблення по дереву досягло в епоху Високого Середньовіччя, як її називають вчені історики. Це період європейської історії, що продовжився приблизно з 1000 по 1300 рік. Епоха Високого Середньовіччя змінила Раннє Середньовіччя і передувала Пізньому Середньовіччю. Саме з Високим Середньовіччям пов'язаний стиль в мистецтві, званий готичним; у художній обробці деревини він популярний і у наш час.

 

 

Готичний стиль (від іт. - готський, варварський) прийшов на зміну романському стилю в Європі Хпх1у століть і так же, як і його попередник, був пов'язаний перш за все з релігійною архітектурою, скульптурою і меблями. Якщо романський стиль відрізняється величністю переважно в горизонтальному плані, то для готичних соборів, якими і нині заповнена вся Західна і Центральна Європа, незмінно характерні вертикальність композицій, їх спрямованість увись, до Бога, віртуозне деталювання, органічний зв'язок архітектури і скульптури, стрілчасті (а не напівкруглі) арки, обширні інтер'єри з величезними прорізними вікнами, прикрашеними багатоколірними вітражами, пишний декор з широким використанням золотої фарби, різьблення по дереву, різьбленої і розфарбованої релігійної скульптури. Найбільш відомі готичні споруди - собор Паризької Богоматері

Кельнський собор, Ратуша в Брюсселі. Важливе місце в їх внутрішньому убранні займали дерев'яні распятіл і скульптурні зображення святих, а також різьблені лави, кафедри для проповідників, грати сповідалень і ін.

До кінця XV століття перпендикулярний "готичний стиль в архітектурному різьбленні широко розповсюдився по всій Європі.

Тим часом. у художньому співтоваристві того часу, що досягло вже виняткової витонченості в застосуванні стилістичних прийомів готики, зріли, як це зазвичай буває, «революційні настрої», і до завершення епохи Пізнього Середньовіччя - термін, використовуваний істориками для опису періоду європейської історії Х1уху століть (13001500 рр. н. е.), - дає про себе знати наступна культурно історична епоха - Відродження, а разом з нею і новий стильовий напрям.

Відродження, або Ренесанс (від фр. Кепа155апсе) - епоха інтелектуального і художнього розквіту, який почався в Італії в XIV столітті, досягнувши піку в XVI столітті і зробивши значний вплив на європейську культуру. Термін «Відродження», що означає повернення до цінностей античного миру (хоча інтерес до римської класики виник ще в XII в.), отримав теоретичне обгрунтування в XVI столітті в працях Джорджо Вазарі, присвячених творчості знаменитих художників, скульпторів і архітекторів. В цей час склалося уявлення про гармонію, що панує в природі, і про людину

як вінці творіння. Зрозуміло, що ця концепція не могла не привести на практиці до зростання свого роду споживчих настроїв, що виявлялися в підвищеному інтересі до умов побуту, комфорту житла, зокрема до зручних і красивих меблів. Пуританський аскетизм, коли домашню обстановку виготовляли прості теслярі, поступився місцем тязі до розкоші і зручності. Меблі і домашнє начиння стають справжніми витворами мистецтва, виконаними висококваліфікованими майстрами. Почали прикрашати різьбленням екіпажі, особливо парадні Карети і носилки - портшези. Різьблення покривалося позолотою, так що красивого самого по собі дерева стало не видно. Це вже безумовно свідчило про початок занепаду мистецтва різьбярів. Але до його повної звироднілості було ще далеко - поки все ще продовжувався його тріумф...

Розквіту мистецтва різьблення по дереву сприяло також пожвавлення торгових зв'язків європейських країн. У архітектурі продовжували віддавати перевагу дубу, а в декоративному різьбленні все частіше почали використовувати липу і грушеве дерево. Різьбярям сталі доступні екзотичні породи дерева. На початок XVIIXVIII століття увійшла до моди горіхова деревина, яку доставляли з Америки. Набуло поширення також червоне дерево, що привезло.

Пізніше головною відмінною рисою цієї епохи стало звернення до античної спадщини як якоїсь норми і ідеального зразка, і це стильове відповіді отримало назву класицизм; він остаточно склався в XVII столітті у Франції. А в XVIII столітті він I перетворився вже на міжнародне явище, включивши в свою орбіту, у міру розповсюдження ідей Освіти, практично всі європейські країни, в їх числі і Росію.

Грунтуючись на уявленнях про розумний пристрій миру, класицизм прагнув до виразу піднесених ідеалів, до симетрії і строгої організованості, логічних і ясних пропорцій. Зрозуміло, це знайшло віддзеркалення і в мистецтві різьблення по де. реву. Класицизм прагнув все систематизувати, упорядкувати, всякій речі визначити своє місце і роль. Відповідно до цього естетична програма класицизму встановлювала ієрархію жанрів - «високих» (трагедія, епопея, ода, історія, міфологія, релігійна картина і т. д.) і «низьких» (комедія, сатира, байка, жанрова картина і т. д.). Узгоджується з цією табелью про ранги, художню обробку деревини слідує, очевидно, віднести до низовинного жанру - зараз це називається масовою культурою або просто попсою. Проте ця обставина не відміняє факту, що різьбярі по дереву того часу творили в рамках ренесанс і традиції, і зараз їх твори, що збереглися, є такими ж шедеврами, як, скажімо, трагедії Жана Расина - еталони високого мистецтва.           

Вісімнадцяте сторіччя називають «золотим століттям» мистецтва.  Визнаємо ж, що художнє різьблення немало цьому сприяла.

Ампір (від фр. етр1ге - імперія) - стиль в архітектурі і мистецтві трьох перших десятиліть XIX століття, що завершує еволюцію класицизму. Стиль спирався на художню спадщину архаїчної Греції і імператорського Риму, черпаючи з нього мотиви для втілення величної потужності: монументальні масивні портики, військова емблематіка в архітектурних деталях і декорі (лікторськие зв'язки - фаши, військова зброя, лаврові вінки, орли).

Бароко (іт. Ьагоссо - букв.: дивний, химерний) - один з головних стильових напрямів в мистецтві Європи і Америки кінця XVI - середини XVIII століття.   

Бароко, що тяжіло до урочистого «великого стилю», в той же час відобразило прогресивні уявлення про складність, різноманіття, мінливість миру. Бароко властиві контрастність, напруженість, динамічність образів, афектація, прагнення до величі і пишноти, до поєднання реальності і ілюзії, до злиття мистецтв (міські і дворцовопарковиє ансамблі, опера, культова музика, ораторія); одночасно - тенденція до автономії а ділових жанрів.

Вперше в історії мистецтва бароко з'єднавши два поняття - стилі і спосіб життя. Плотський лісова радість буття, трагічні конфлікти составi ляют основу прекрасного і джерело натхнення стилю. У дизайні інтер'єру бароко прагне до вели чию, пишноті, просторовому розмаху.

Рококо (фр. гососо, від фр. госа - декоративна раковина, черепашка, рокайль) - стиль в мистецтві (в основному в архітектурі), що виник у Франції в першій половині XVIII століття як розвиток стилю бароко. Характерними рисами рококо є вишуканість, велика декоративна перевантаженість інтер'єрів і композицій, граціозний орнаментальний ритм, велика увага до міфології, еротичних ситуацій, особистого комфорту.

 

 В середині XIX століття, в період промислової революції, з'явилися передові способи виробництва. Велику частину важкої і рутинної роботи виконували тепер машини. У Англії в 1845 році був запатентований агрегат для різьблення по дереву, за допомогою якого почало можливо виконати величезний об'єм робіт під час реставрації будівель парламенту. Інша така машина була запатентована в Америці в 1848 році. (Відмітимо, що у наш час існують верстати з програмним управлінням, за допомогою яких можна налагодити потокове виробництво однотипних різьблених виробів з деревини.)

Індустріалізація деревообробки стала передвісником найважчого періоду в мистецтві різьблення по дереву, який розтягнувся на багато десятиліть і продовжився практично аж до наших днів. Але до цього був ще хоча і недовгий, але вельми продуктивний період в мистецтві, відмічений небувалим числом шедеврів у всіх його областях, у тому числі і в художній оброби  деревини. Мова йде про стилі модерні, що залишив вельми помітний слід в культурній традиції Росії.

Модерн, стиль модерну (новий, сучасний) р період розвитку європейського мистецтва на рубежі Х1ххх століть, що включає різні художні течії і школи, представників яких об'єднувало прагнення протиставити свою творчість еклектизму попереднього періоду. Звідси назва. Термін «модерну» слід відрізняти від загального сенсу слова «сучасний» і від поняття «Сучасне мистецтво», а також від модернізму. Період модерна відносно короткий, має достатньо чіткі хронологічні межі: від кінця 1880х років до 1914 року, початки Першої світової війни, що обірвала природний розвиток мистецтва в більшості країн Європи.

Стиль модерну завершив собою грандіозний цикл розвитку європейської культури, що починався ще в пору античності. Після епохи модерна настав тривалий період пошуків нових напрямів в мистецтві, що продовжується у всьому світі до цих пір. І поки ми бачимо, що еклектизм, якому сто років намагався протиставити себе стиль модерну, все ще торжествує; по суті, він став самостійним естетичним напрямом під назвою пост-модерн.

Але як би там не було, для мистецтва різьблення по дереву знов настали благодатні часи, і воно черпає своє натхнення в стилістичних напрямах всіх епох і народів. Крім звичних європейських стилів, зразками для наслідування для різьбярів сталі вироби з деревини, що вивозяться з Африки, Китаю і інших екзотичних країн. Вони залишаються обмежено модними з початку другої половини XX століття. Ну, і звичайно, знов стає естетично

привабливою російська народна традиція прикраси будинків рясним і химерним різьбленням. У наш час декоративне різьблення поволі відроджується, і зараз її, хоча і в скромних масштабах, можна побачити на меблях. Вперше за багато років майбутнє цього мистецтва знов здається перспективним.

Останніми роками зріс інтерес до класичної архітектури і орнаменту як серед архітекторів і дизайнерів, так і серед людей, які оформляють своє житло самостійно. У цій книзі ви знайдете відповіді на багато питань, пов'язаних з технікою різьблення по дереву, вибором стилю і малюнка різьблення, познайомитеся з правилами роботи з інструментами і технікою безпеки, дізнаєтеся про практичні прийоми завершуючої обробки виробів. Поговоримо ми також, але вже конкретніше, стосовно того, що розглядається нами в цій книзі предмету, про характерні риси стилів, що стали класичними.

Але спочатку, як це і заведено перед початком роботи з інструментом, що коле, ріжучим і електромеханічним, - обов'язковий інструктаж. Повірте, він буде неформальним, а тому і необтяжливим. До того ж ми упевнені, що ви розумієте, як необхідно дотримуватися обережності. Отже...
Читати: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


[10-01-23][Все для туристів]
для початківців (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Привіт з глибини століть - ліванські визначні пам'ятки (0)
[09-09-18][Яремче]
Карпати-Яремче Рафтінг (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Туніс: фестивалі (0)