Четвер
24-04-25
00:15

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Різьба по дереву навчальний посібник "Різьбитиму Сам"


Навчальний посібник "Різьбитиму Сам"
______________________________________________
Читати: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Контраст або різноманітність можна розглядати як наслідок повторення або зміни. Приклади контрасту включають комбінацію незграбних фігур з округлими формами, використання опуклих форм на противагу заглибленим, а також використання текстури поверхні, яка відображає світло поразному.

 

Пропорція. Єдиний спосіб різноманітити композицію - це підкреслити вибраний елемент, змінивши його пропорції.

Розмір - це просте вимірювання, а масштаб - це розмір чеголібо по відношенню до іншого предмету, але пропорція - це співвідношення між однаковими елементами. Строго кажучи, пропорція - це рівність між двома пропорціями. У розумінні класичного ордера це досконало очевидно: хоча два іонічні храми, наприклад, можуть бути разнимі за розміром в цілому, співвідношення між висотою колон і загальною висотою однаково або ширина фриза завжди однакова по відношенню до висоти колон. Всі компоненти завжди однакові в співвідношенні з іншими компонентами, незалежно від загального розміру конструкції.

Коли ми говоримо, що чтото знаходиться в диспропорції, ми порівнюємо те, що видно, з уявною ситуацією, де хоч би один предмет виглядає подругому. Наприклад, величезна ваза, що стоїть на маленькому столику, здається величезною. Вона домінує, спотворює і дестабілізує рівновагу. Ми уявляємо собі стіл більшого розміру, на якому ваза виглядатиме гармонійніше, тому що знаходитиметься в кращому співвідношенні з підтримуючою поверхнею, або, навпаки, ми уявляємо собі на тому ж столику вазу меншого розміру.

 

Гармонія.

 

Гармонія має на увазі єдність і виконання всіх елементів композиції у відповідній манері. Вона завершує все і відчувається глядачем на підсвідомому рівні. «Результатом композиції повинна бути нарочита єдність», - затверджує Д. Реськин («Елементи малюнка»). Композиція - це набір різних предметів, натуральних або зроблених рукою людини, штучно зібраних разом. Хоча шматок дерева, виловлений з води, або камінь можуть бути цікавими і зовні симпатичними, самі по собі вони ще не мистецтво. Кожен елемент композиції повинен органічно вписуватися в неї разом з іншими, щоб вийшов гармонійний дизайн.

 

Третя складова аналізу стилю - це обробка. Оформлення - це і є, по суті, спосіб виразу теми і композиції. Оформлення залежить від вибраних деталей, глибини рельєфу, структури поверхні або обробки. Часто найхарактернішою межею конкретного оформлення є кількість деталей.

Те, що ми зазвичай називаємо технікою, має на увазі використання інструментів для створення фізичного предмету композиції. Для створення форми, рельєфу і визначення деталей можуть бути використані різні інструменти. Різьблення може бути на шорсткій або гладкій поверхні, з рівною  хвилястою кромкою, рівною глибиною основи, певним рівнем деталей, все це вносить, в якість виконання. класичному різьбленню при відтворенні вибраних мотивів в дереві краще використовувати традиційну техніку.

 

Основних виду різьблення по дереву - скульптурне і рельєфне різьблення. Скульптурне різьблення зазвичай є такими, що окремо стоять про переведення, на які можна дивитися з різних сторін,    у Найбільш поширені сюжети люди, тваринні або абстрактні форми.

У рельєфному різьбленні зображення виконується на поверхні (фоні) і має певний структурний контекст. Фон може бути плоским, закругленим, овальним або навіть просто матися на увазі. Він може бути структурним, візерунковим або бути ландшафтом.

Велика частина скульптурного різьблення може розглядатися як різновид рельєфного різьблення, незалежно від того, чи повторює вона листя уздовж профільованої ліпної прикраси, волюту по краю гірлянди або птаха, «ширяючого» на тлі гірського пейзажу. Техніка, вживана для виконання виробу  може мінятися від «малювання» (нанесення, контурних ліній на поверхню фону) до «скульптурного» високорельєфного різьблення (горельєфа). Хоча тривимірна скульптура часто вписується в архітектурний контекст, вона, як правило, не стає його складовою частиною, як, наприклад, декоративний або рельєфний орнамент. Але рельєфне різьблення - це не тільки

структурні елементи меблів або будівель. Це можуть бути і самостійні роботи, наприклад панно, вивіски, герби і тому подібне

 

Як і в інших видах образотворчого мистецтва, таких, як живопис або мозаїка, в рельєфному різьбленні є свої труднощі в зображенні природних або навіть геометричних фігур. Хоча деякі твори живопису справляють таке природне враження, що здається - це пейзаж за твоїм вікном, в їх основі все одно лежить ілюзія, і лише нею досягається ефект природності. У різьбленні, принаймні, є реальна глибина, навіть контурне різьблення створюється вибіркою дерева. Проте деякі предмети: павутина, язики полум'я, дим або сонячні промені - настільки невідчутні або прозорі, що їх неможливо зобразити в дереві. Проте навіть їх можна позначити припущенням, натяком або ілюзією.

 

Будь-який шматок дерева, по суті своїй, монохромний, і колірний спектр у нього обмежений.

Так, в текстурі дерева є смугасті узори, чудові червоні і жовті відтінки, вишуканість волокна, але в цілому різьблення по дереву проводиться без їх урахування. До речі, структура може порушувати чистоту рельєфу.

 

Ефектний вид рельєфу залежить від різного віддзеркалення світла або густини тіней. Тінь досягається

зміною проекції елементів і зміною кута поверхонь. На малюнку на прикладі круга, піраміди і квадрата показано, як тінь визначає форму: праві сторони предметів добре видно, а ліві немов зливаються з фоном. Звернете увагу, що круг, у якого «сторони» плавно сходять вниз, найлегше сприймається. Вертикальна ліва «стіна» квадрата втрачається абсолютно. Різне попадання світла на різні грані піраміди набагато важливіше для сприйняття, чим сама тінь.

Тінь можна утворити за допомогою структури або рельєфу. Так, гравіювання в пунктирній манері створює численні тіні, що контрастують з плоскою поверхнею. Навіть якщо елемент пофарбувати в білий колір, завдяки світлотіні він все одно буде видний.

 

Вплив розподілу світлотіні на сприйняття

 

До багатьом різьбленим виробам, що особливо зображають пейзажі і ландшафтні сцени, пред'являється вимога зробити зображення переконливим, тобто додати їм якість, в літературі іменоване «правдоподібністю». Є декілька способів досягнення такої достовірності зображення. Як і в двомірному зображенні, тут можна використовувати закони перспективи. Перспектива - це принцип, відповідно до якого об'єкти, що знаходяться далеко від ока, здаються менше, ніж об'єкти знаходяться в безпосередній близькості Зазвичай в декоративному різьбленні різні елементи, що знаходяться на передньому плані, розділені дуже малою відстанню, і тут вимоги перспективи можна не дотримувати.

Проте час від часу можна найбільш опуклий предмет зробити трохи більше, чим ті предмети, які знаходяться ближчим до заднього плану. Це допоможе підкреслити їх різне положення і підсилити враження глибини. «У широкому сенсі будь-яке візуальне сприйняття, що не гармонує з фізичними вимірюваннями, може бути назване ілюзією» (М. Лукиш, «Візуальні ілюзії»). Таким чином, різьбярі по дереву в якомусь  сенсі можуть вважатися ілюзіоністами.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Хоча рельєфне різьблення має на увазі форму, сприйняття форми - це набагато складніша дія і викликає більше плутанини, чим сприйняття і розуміння контура. Можна намалювати щось таке, що різатиме нелегко. Отже, різьблені вироби зазвичай мають чіткі контури. Лінія сама по собі може викликати естетичний або емоційний відгук. Пряма лінія не так приваблива, як зігнута. Незграбні лінії «енергійніші», ніж м'яко закругляющиеся. Вертикальність має на увазі силу і натхнення, а горизонтальність несе в Собі спокій і тишу. У всіх нас різне бачення, засноване на досвіді і традиції але відхилення, наприклад скручене листя, що по вигляду нагадують пропелери, або піраміда, що балансує на верхівці, не будуть привабливими. Хороший приклад: особа, зображена в профіль, краще сприймається в рельєфі, чим особа у фас. Тому портретні зображення на монетах і медалях в основному виконані в профіль.

Рельєфне різьблення не допускає, щоб елементи, такі, як листя, лози, ноги або руки, перепліталися. Навіть на найпростіших ліпних прикрасах, де є мотив листя, листя на другому плані переглядає із-за  листя на передньому плані, щоб простір був заповнений.

 

У класичній архітектурі є декілька областей, де застосовується рельєфний декор. Крім добре відомих капітелей, тимпан - трикутне поле фронтону грецьких і римських храмів - часто прикрашався різьбленням, так само як і фризи антаблементу. Зрозуміло, багато ліпних прикрас, пов'язаних з цими компонентами, теж прикрашалися різьбленням!

 

 

Фризи.

 

Дорічеський фриз, самий прославлений зразок якого знаходиться в Парфеноне, ділиться на метопи і трігліфи. На метопах найчастіше використовуються рельєфні зображення воїнів, що б'ються з кентаврами і амазонками або символи, наприклад трофеї (зброя і зброя), бичачі голови, факели або лампади, символи професійної діяльності людини.

 

Фриз іонічного і Корінфа ордера не уривається трігліфамі і часто має безперервний малюнок. Іноді повторюється окремий мотив.

 

Фронтони. Переважно на тімпанах ФРШ новий храмів були статуї богів або героїв, як ма феноні в Афінах. Проте з часом багато мотір

Фронтон почали використовуватися для того, щоб заповнити вільні простори. Зустрічаються картуші, урни з фруктами або квітами або символи того або іншого типу, що заповнюють трикутний простір, а часом просто розташовані в центрі його. Фронтони також можуть бути заповнені орнаментом, як показано на верхньому малюнку.

 

Панелі. А ось квіткова гірлянда - це самостійна панель, так само як і фестон з драпіровок.

Для пам'ятників часто використовуються круглий -- Дуже часто стрічка, характерний грецький антемій або

гірлянда з аканта поєднуються із зображеннями тварин. Рельєфні панелі розташовуються в певному геометричному просторі. Так, квадратний

метоп дорічеського фриза часто містить фігурки або символи (герби: щити). Прямокутні панелі, мабуть, найбільш поширені, оскільки це форма, яку диктують структурні де; талі і стиль виконання дверей

і меблям. На панелях часто зображається гротесковий орнамент. Термін  «гротеск»  позначає

вільну композицію з рослинного орнаменту і фігурок людей або міфологічних персонажів, а також екзотичних тварин і птахів. Як правило, він буває симетрично розташований і виконується з нарочитою легкістю.

Довгі вертикальні панелі на пілястрах, одвірках, картинних рамах і камінних дошках часто вирізуються з переплетеними лозами і фігурами у формі канделябра. Хоча тут є декілька варіантів, канделябр зазвичай робиться «закручуванням» в центрі навколо урни або вази, службовці під

ставкою для рослинності, що завивається, фестонів, птахів, виним орнаментом, починаючи з квітів і кінчаючи тваринними, символічними предметами і трофеями. Медальйон - це овальна або кругла панель, зазвичай Медальйон з портретом.

 

Оформлення пазухи зведення

 

Ще один вид панелей - панелі довільної форми, такі, як пазухи зведення або арки.

 

Залежно від глибини вибираного фону рельєфне різьблення прийнято ділити на декілька видів. На прикладі одного і того ж малюнка спробуємо порівняти ці види.

 

Контурне різьблення - це різьблення по поверхні матеріалу без рельєфу (ефекту опуклості). Проте ця техніка часто поєднується з рельєфним різьбленням. Прості канавки Уобразниє, зроблені У образно, більше всього схожі на двзпдрпрям лінії. Контурним різьбленням можна виконувати букви, типові для грецьких і римських пам'ятників. Контурне різьблення зустрічається в інших різновидах рельєфу, де потрібно зобразити неглибокі лінії, такі, як прожилки на листі або павутину, або передати особливу фактуру поверхні, наприклад, на шапочках жолудів. Геометричне різьблення  також відноситься до контурного різьблення, хоча це трохи специфічна техніка.

 Контурне різьблення зводиться до різьблення однією стамескою лише У-образной. Уявіть собі, що ви просто креслите нею лінію. Краще проводити плавні лінії, уникаючи геометричних фігур з прямими лініями, оскільки для того, щоб провести по справжньому пряму лінію крізь волокно різної щільності, потрібна найбільша обережність. Для більшої чіткості краще працювати з молотком, ударяючи дуже легко і коротко. Це допоможе вам різати на рівній глибині - звичайний не більше 3 мм - і понизить ризик того, що інструмент зісковзне і зіпсує навколишнє дерево. Якщо ви хочете підкреслити який-небудь елемент дизайну, поверніть інструмент під кутом в одну або в іншу сторону, щоб збільшити кількість світла, що відбивається. Постарайтеся різати під якомога тупішим кутом по волокну, так у вас вийде чистіший штрих.

На перетині двох ліній зупинитеся прямо перед однією з них по будь-яку сторону від перетину. У вас краще вийде, якщо ви глибоко прорізатимете першу проведену лінію. Яка лінія повинна бути домінуючою, вам підкаже малюнок. Геометричне різьблення широко використовувалося протягом багатьох сторіч. Серйозні різьбярі використовують в цьому стилі спеціальний інструмент, але добрих результатів можна досягти і стамескою з скосом. Для видалення надлишків дерева з щілин добре Уобразная стамеска з довгим кінчиком. Основний принцип геометричного різьблення майже такий же, як при обстругуванні палички складаним ножем. Спочатку робиться штрих вниз, потім штрихи під кутом по обидві сторони, щоб вийшов малюнок.
Читати: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


[10-02-09][All for the tourists of]
Thousand Caves of Ukraine - the opening of continuing (0)

[09-09-18][Відпочинок за кордоном.]
Безтурботний відпочинок в Малайзії (0)
[09-08-19][Відпочинок і поради]
Пішки по центру Одеси: розповідь (1)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Болгарія очима туриста (0)