Субота
24-04-13
17:04

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

Різьба по дереву навчальний посібник "Різьбитиму Сам"


Навчальний посібник "Різьбитиму Сам"
______________________________________________
Читати: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Безцентрові (пробкові) свердла застосовують для

свердлення некрізних отворів з чистим рівним дном, наприклад в місцях закладення сучків і інших дефектних місць (у ці отвори вставляють на клею дерев'яні пробки трохи більшого діаметру, чим висвердлені отвори)

 

Гвинтові (виті) свердла застосовують для свердлення чистих отворів різної глибини діаметром до 58 мм, але тільки упоперек волокон дерева.

 

Раззенковка - металевий конус з наведеними від вершини до підстави ріжучими кромками - застосовується тільки для розсвердлювання отворів під капелюшки цвяхів або шурупів. Замість них можна використовувати свердла по металу діаметром більшим, ніж висвердлені отвори.

 

Універсальним свердлом можна свердлити отвори з поступовим збільшенням їх діаметру, з кроком 0,5 мм. Є комплекти універсальних свердел різного діаметру з малими і великими рухомими ножами.

 

Для отримання чистої поверхні деревини стругання виконують за три прийоми. Спершу деревину обробляють шерхебелем, потім рубанком і після фуганком. Стругати завжди слід по напряму волокон, роблячи на інструмент рівномірний натиск.

 

Щоб стругана деталь була абсолютно рівною, на початку стругання лівою рукою треба сильніше натискати на шкарпетку колодки, а правою робити невеликий натиск на п'яту. В кінці стругання ноский тільки злегка притискують до струганої деревини, але підсилюють натиск на п'яту.

 

Стругання кальовкой з передуй

Стругання зензубелем          тільним зняттям фаськи

 

Порядок роботи

1.         При отборке фальцев деталь міцно закріплюють, I встановлюють інструмент і з необхідним натиском ведуть його вперед.

2.         Фальц можна застругати з протилежного боку.

3.         Відбираючи кальовку на бруску, іноді треба заздалегідь зняти фаську.

4.         Для закріплення деталі при струганні на ній кальовок краще всього застосовувати стусло, вбивши в один з його брусків декілька цвяхів загостреними кінцями вгору.

5.         Оскільки під час торцювання рубанком можна сколоти деревину з протилежної кромки деталі, необхідно прикріпити до неї брусок на одному рівні з торцем.

 

Стругання тонких деталей

 

Тонкі бруски однакової товщини можна обстругати таким чином. У одному випадку набити на

колодку струга обмежувальні рейки з випуском з-під  підошви на потрібну величину або ж виготовити спеціальне стусло, що складається з дошки потрібної.

Існує немало способів з'єднання набору деталей при виготовленні меблів. Ми поговоримо тільки про найпоширеніших і найміцніших.

 

Кутова в'язка брусків

 

Кутова в'язка - широко поширений спосіб з'єднання, вживаний при виготовленні палітурок дверей і інших конструкцій.

 

Накладка вполдерева («у лапу») - з'єднання недостатньо міцне і вимагає додаткових кріплень нагелями, цвяхами або шурупами. Для виконання накладки зрізає /2 товщина бруска.

 

Крізною прямою одинарна шпилька - дуже поширений в столярно-меблевих роботах і застосовується для з'єднання різних деталей. Товщина шпильки рівна У3 товщини бруска.

 

Крізною прямою подвійний тип декілька міцніше одинарного. Товщина шпильки рівна 1/5 товщини бруска.

 

«Ластівчин хвіст» частіше застосовується там, де з'єднання працює на розрив. Вузька частина шпильки рівна У3, а широка - 3/5 товщини бруска.

 

Прямі глухі одинарні і подвійні шпильки застосовують там, де необхідно приховати торцеві сторони шпильок на лицьовій стороні виробу.

З'єднання на двох вставних шпильках досить міцне, але вимагає хорошою пріторцовки примикаючого бруска і точного свердлення або долбленія гнізд.

З'єднання «на вус» примиканням недостатньо міцне і вимагає дуже ретельної пріторцовки брусків з додатковим кріпленням косинкою. Косинку ставлять на клею і рідше на цвяхах або шурупах.

 

Кутова в'язка

 

При з'єднанні «на вус» зі вставною шпилькою ставлять додатково один або дві шпильки на клею. Товщина шпильки залежить від товщини брусків.

 

З'єднання «на вус» внакладку не дуже міцне. Товщина накладки складає У2 товщини бруска.

В'язка «на вус» крізною шпилькою (одинарним або подвійним) досить міцна, але необхідний точний пригін деталей. Шпильки роблять завтовшки, рівною від У3 до У5 товщини брусків.

 

Виконання кутової в'язки

1. Для розмітки шпильок застосовують рейсмус, але ча ще всього гребінку. Поперечні ризики проводять олівцем по косинцю.

 

Виконання кутової в'язки: а - одинарна шпилька; б - подвійна шпилька

 

Положення полотна пили при запілке шпильок

Обпилювання щічок і долбленье гнізда: 1 - шипищечки; 2 - проушина; 3 - шпилька; 4 - площина щічки; - заплечик; 6 - полотно пили, Умовні позначення: П - проушинная частина; Ш - колючкувата частина

 

 

2.         Потім пиляють так, щоб лінія пропіл проходила по проушине, деревину якої потім вибирають стамескою.

3.         Якщо частини з'єднання із зусиллям входять одна в іншу, то їх збивають, завдаючи ударів молотком або киянкою. 1.

 

Щоб не зім'яти деревину, слід підкласти запобіжний брусок або дошку.

 

Таврова в'язка брусків

 

Таврова в'язка може виконуватися поразному.

Таврова в'язка брусків вполдерева   Таврова в'язка вполдерева лапою

Таврові в'язки бувають: вполдерева пряма, вполдерева «лапою», прямою одинарною шпилькою, на вставних напелях і ін. Для міцності шпильки цих в'язок додатково скріпляють нагелями.

 

Виготовлення щитів

 

У меблевій справі рідко застосовується звичайна дошка. Щоб в процесі експлуатації деталі меблевої конструкції не коробилися, прийнято сполучати дошки в меблеві щити. Існує декілька способів виготовлення щитів: на гладку фугу на клею, на шпонках, в наконечник і так далі

 

Об'єднання на гладку фугу і круглі  Об'єднання    Об'єднання або квадратні шпильки           з шпонкою     у наконечник.

 

Дошки слід укладати по черзі напрямом волокон в різні боки, що значно понизить викривлення. Якщо їх укладати річними шарами в один бік, то щит зігнеться, утворюючи корито. Чим вже дошки або бруски, тим менше викривлення щитів.

 

Дощатий щит

 

Ці щити виготовляють з дощок, збирають на гладку фугу за допомогою клею.

1.         Дошки стружуть з усіх боків, потім фугують кромки так, щоб вони якомога щільніше прилягали один до одного. Допускаються відхилення до 0,5 мм, які практично не знижують якості щита.

2.         Приготувавши дошки, приступають до склеювання. Після склеювання і сушки площини щитів стружуть і фугують, перевіряючи виконану роботу за допомогою довгої, точно струганої рейки, яку прикладають до щита, позначаючи окремі місця і виправляючи їх.

3.         Потім стружуть кромки, додаючи щиту потрібну за розміром ширину, потім обрізають кінці по косинцю

4.         Для міцності дошки в щитах скріпляють на клею шкантами круглою або іншої форми, просвердлюючи в кромках дощок отвору. Відстань між шкантами від 250 мм і більше. Довжина їх повинна бути на 5 мм коротше за отвори в двох дошках.

 

Такі щити міцні, але важкі. При необхідності їх покривають шпоною, фанерою або древесноволокністимі листами з двох сторін одночасно щоб уникнути викривлення щита.

 

Столярна плита

 

Столярну плиту склеюють з вузьких, 2030міллйметрових, рейок і обклеюють з обох боків всього лущеною шпоною в один або два шаруючи. Щит називають серединкою, а наклеєна шпона - сорочкою.

 

Каркасний щит

 

Такий щит називають порожнистим. Він складається з рами, фанерованої з однієї або двох сторін фанерою або древесноволокністимі листами. Товщина щита в цілому або каркаса і облицювання окремо залежить від розміру щита і його призначення. Коли облицювання проводять з двох сторін, то стружуть тільки приклеювані сторони каркаса. Якщо облицювання проводиться з одного боку, то каркасні рейки стружуть з усіх боків.

 

Для міцності бруски обвяза і средникі збирають на шпильках. Кількість средников залежить від необхідної жорсткості щита і від матеріалу облицювання.

 

При виготовленні меблів зустрічаються різні назви. Вид з'єднання, коли царга кріпиться на одному рівні з ніжкою, називають урівень, а з відступом від площини ніжки - з плотом.

Якщо кришка столу і різні сидіння нависають над ніжками або царгами, таке з'єднання називається зі свесом.

Для вставки стекол в брусках відбирають фальци. Якщо фальци широкі, то їх називають чвертями.

Стекло, вставлене у фальц, можна зверху не замазувати мастикою, закрити (закріпити) бруском різної форми, який називається штапиком.

Тонкі бруски, що обрамляють щит по всіх сторонах, називаються обкладаннями  На брусках замість гострого усенка відбирають різні профілі кромок виробів, звані кальовка

 

Тисни. Кальовки складаються з архітектурного облому (полички, гуськи, каблучки, валики.

Замість кальовки іноді на усенке знімають фаську (стрічку), відбирають галтель або валик.

 

На кришках столів, сидіннях стільців і так далі можуть бути гострі усенки, фаськи або закруглення. Якщо галтелі розташовані поряд і розділені між собою усенкамі або фаськамі, то вони називаються канелюрами. Буває, що замість желобковгалтелей вистругують поряд розташовані валики, які утворюють так зване рифлення. Плавні криві на поверхні деталі, розташовані поряд, називають гофрою.

 

Щоб брускам обв'язування, зібраним на вус, додати міцність, з внутрішньої сторони ставлять на клею або шурупах бобишки.    

Верх шаф часто оформляють карнизами - брусками з відібраними кальовкамі.

Нижня частина шафи, тумбочки і т. д., що складається з рами з ніжками, називається плінтусом.
Читати: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21


[10-10-17][Все для туристів]
Транскарпатський (0)

[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Бірма: тонкощі збереження здоров'я (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Великі визначні пам'ятки маленької Куби (0)
[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
Тур-ресурси України 1 (0)