|
---|
Котедж "Карпатська тиша"
Відпочинок у Яремче
0977739122 - Любов 0665020962
|
|
Вечер в Карпатах
::::::Каталог для туриста::::::
Великоднє яйце
Великоднє яйце
Яйце вважається головним пасхальним символом воскресіння. З яйця народжується нове життя. Звичай дарувати у свято Великодня яйця прийшов до нас з давніх часів, коли свята рівноапостольна Марія Магдалина з'явилася в Римі для проповіді Євангелія після Вознесіння Господнього, постала перед імператором Тиберієм і, піднісши йому червоне яйце, сказала: «Христос воскрес!» І ми тепер даруємо до Великодня червоні яйця, сповідуючи життєдайну смерть і Воскресіння Господа - дві події, які Великдень єднає в собі. Великоднє яйце Великоднє яйце нагадує нам про один з головних догматів віри і служить видимим знаком блаженного воскресіння мертвих, заставу якого у Воскресінні Ісуса Христа - Переможця смерті і пекла.
Але ще задовго до появи Христа древні народи вважали яйце прообразом Всесвіту - з нього народився світ, що оточує людину. Стародавні греки, римляни, єгиптяни і багато інших народів ставилися до яйця як до символу народження. У слов'янських народів, які прийняли християнство, яйце асоціювалося з родючістю землі, з весняним відродженням природи.
Звичай фарбувати яйця також має давню історію. Вважається, що він пов'язаний з іменем римського імператора Марка Аврелія (121-180 роки н.е.). У день, коли народився Марк Аврелій, одна з курей, що належали його матері, нібито знесла яйце, помічене червоними крапками. Щасливе ознаку було витлумачено як народження майбутнього імператора.
С 224 року у римлян стало звичаєм посилати як привітання один одному пофарбовані яйця. Християни перейняли цей звичай, вклавши в нього інший зміст: червоний колір має особливу силу, так як яйце у великодні свята забарвлене кров'ю Христа.
Згідно з іншою легендою, після смерті Христа сім іудеїв зібралися на бенкет. Серед страв були смажена курка і зварені круто яйця. Один з присутніх, згадавши про страченого, сказав, що Ісус воскресне на третій день. На що господар будинку заперечив: "Якщо курка на столі оживе, а яйця стануть червоними, тоді він воскресне". І в ту ж мить яйця змінили колір, а курка ожила. З тих пір фарбоване яйце і стало символом Великодня.
Третя легенда стверджує, що першою почала фарбувати яйця Діва Марія, щоб розважити немовляти Ісуса.
Спочатку великодні яйця були лише червоного кольору, потім їх почали фарбувати і в інші кольори. Забарвлене в червоний колір яйце називали «писанка», розписне - «писанка», а дерев'яні яйця - «яйчата».
Червоне яйце знаменує для людей відродження кров'ю Христовою. Інші кольори і малюнки, якими прикрашають яйця - це нововведення, яке також висловлює радість найвеличнішого свята Воскресіння Христового.
У народі навіть є прикмета, що якщо вмиватися водою, в яку опускали крашанку (розписне яйце), то будеш здоровим і красивим. А якщо не спати в ніч перед Великоднем, то це охороняє від хвороб, забезпечує щасливе заміжжя, багатий урожай, удачу в полюванні.
Способи фарбування яєць
Для фарбування яєць найкраще використовувати лушпиння цибулі, яку збирають заздалегідь. Це найдавніший спосіб фарбування яєць. У залежності від кольору лушпиння фарбування яєць виходить від світло-рудої до темно-коричневою. Якщо взяти лушпиння побільше і варити її близько півгодини до того, як у відвар опустяться яйця, колір їх буде більш насиченим.
А щоб яйця вийшли «в цятку», мокрі яйця обвалюють у сухому рисі, загортають у марлю (кінці марлі треба щільно зав'язати ниткою, щоб рис прилип до яйця) і потім вже варять їх у цибулинні звичайним способом.
Дуже красивими виходять фарбовані яйця, якщо їх обмотати різнокольоровими нитками (краще шовковими), а потім відварити.
Щоб пофарбовані яйця блищали, їх витирають насухо і змазують соняшниковою олією.
Щоб яйця при варінні не лопнули, їх треба близько години потримати в теплі або при кімнатній температурі, при варінні у воду можна додати столову ложку солі.
Яйця можна забарвити і готовими харчовими фарбами, які продаються в магазинах перед Великоднем. Зараз купити і різні наклейки для прикраси яєць - не проблема. Але можна вдатися і до старовинних способів фарбування.
Зелений колір можна отримати, якщо зварити яйця в настої молодої зелені озимих сходів або замороженого з осені шпинату.
Фіолетовий колір ми отримаємо, зваривши яйця в настої квіток вільхи.
Червоними будуть яйця, якщо їх зварити разом з буряком або корою вишні. Червоний колір - найпоширеніший і традиційний для пасхальних яєць.
Бронзовий колір яйцям дасть кора дуба, а золотий - шафран або жовта резеда.
Жовтий колір можна отримати, якщо відварити яйця в слабкому відварі цибульного лушпиння або в листі молодої берези.
Для різноманітності, пофарбувавши яйця в червоній фарбі, можна опустити їх в жовту фарбу, і навпаки, пофарбувавши яйця у жовтій фарбі, опустити в червону. Яйця придбають незвичайний гарний відтінок.
На поверхню яйця можна також нанести будь-який малюнок. Для цього на забарвлену в темний колір поверхню яйця гострим предметом, наприклад, голочкою, наносяться дрібні штрихи. Такі яйця також виходять дуже гарними.
«Писанка» - це яйце, забарвлене в один колір.
«Крапанки» - це яйце, на кольоровому тлі якого є цяточки, цятки або смужки іншого кольору.
«Писанка» - це яйце, розфарбоване від руки сюжетними або орнаментальними візерунками. Зараз «писанки» створюють, використовуючи готові наклейки. Але багато хто, дотримуючись сталим традиціям, приклеюють до фарбованим яйцям трафарети, вирізані з кольорового паперу, або використовують барвисті листівки. Для того щоб обклеїти яйце картинкою з листівки, листівку спочатку слід потримати деякий час у гарячій воді. Тоді можна акуратно зняти верхній шар листівки і приклеїти його на яйце. В якості клею можна використовувати густий крохмальний клейстер.
Дуже гарні так звані "мозаїчні яйця». Для того щоб створити цю красу, потрібно пофарбувати яйця в різні кольори. Кілька яєць залишити незабарвленими. Очистити яйця з тріщинами, розчавити шкаралупу і її шматочки приклеїти на інші пофарбовані яйця. Наприклад, жовтий шматок шкаралупи приклеїти на червоне яйце, білий шматок - на зелене і т.д. Можна при бажанні або умінні створити мозаїчні сюжети. Різнобарвні шматочки шкаралупи можна приклеїти на білі яйця. Приклеювати шкарлупки можна все тим же густим крохмальним клейстером.
Як можна нанести на яйця різні візерунки
Для того щоб на яйце нанести малюнок листя або рослин, його обв'язують листям дерев, стеблинками петрушки або ялиновими гілочками. Потім яйце загортають у марлю, обв'язують нитками і варять у відварі цибульного лушпиння 10-15 хвилин.
Є ще один старовинний спосіб фарбування яєць в червоний колір. Для цього буде потрібно 100 г сандалу, 6,5 г квасцов, 50 г рослинної олії і, звичайно ж, курячі яйця.
У каструлю середньої величини всипають сандал, наливають холодної води і залишають до наступного дня. Потім ставлять на плиту, коли вода закипить, всипають галун, розмішують, опускають яйця і тримають на краю плити, поки яйця не забарвляться. Потім ставлять на великий вогонь, кип'ятять 10 хвилин, остуджують, виймають з фарби. Після цього витирають ваткою, змоченою соняшниковою олією, витирають насухо рушником і складають на блюдо на серветку. В одній і тій же фарбі можна фарбувати дві-три зміни.
Пропоную ще два старовинні способи фарбування пасхальних яєць.
Яйця, фарбовані тканиною
Будуть потрібні клаптики шовкової линяють матерії різних кольорів, яйця курячі, ганчір'я (у наш час її може замінити марля), нитки.
Клаптики розпушеної, змішати, яйця добре вимити, витерти дочиста, потім знову змочити, обернути в шовк. Все це покрити дрантям, обв'язати нитками, опустити в каструльку з теплою водою. З тієї хвилини, як закиплять, варити 10 хвилин, вийняти, остудити, зняти ганчір'я і шовк.
За старих часів з синьої цукрових папери вирізали візерункові шматочки і теж накладали їх на яйця разом з шовком перед фарбуванням.
Яйця, фарбовані чорнилом
Будуть потрібні яйця курячі, вовняні або бавовняні нитки, ганчір'я, чорнило.
Вимити яйця дочиста, витерти їх, обернути дрантям, перев'язати нитками і зверху місцями накапати чорнила дерев'яною паличкою або піпеткою. Опустити у воду і, коли закипить, варити ще 10 хвилин. Вийняти, остудити, тоді і зняти ганчір'я.
Факти, тільки факти ...
Сільські майстри на Русі готували до Великодня дерев'яні писанки. У кондитерських продавали шоколадні і цукрові яйця. А відомі ювелірні фірми створювали порцелянові і кришталеві яйця. Подарункові великодні яйця виготовляли із золота та срібла, з кольорового і прозорого скла, з кістки і каменю ... Вони були різних розмірів - від великих, у які можна заховати різні сюрпризи (наприклад, великодні яйця фірми Фаберже), до маленьких яєчок - їх приколювали до одягу або носили на ланцюжку. Такі мініатюрні ювелірні прикраси зазвичай дарували дівчатам кілька років поспіль, і поступово у неї формувалося ціле намисто з підвішених на ланцюжок різнокольорових святкових яєчок.
Багато сувенірні вироби (несесери, годинник, вази, подарункові чашки і т.д.) також виготовлялися у формі яйця до Великодня.
Звичай обмінюватися на Великдень фарбованими яйцями дотримувався в Росії у всіх шарах суспільства - від селянської хати до царського двору, причому христосувалися з усіма домашніми без різниці станів - господарі зі слугами і т.д.
При царському дворі починаючи з Олексія Михайловича звичай підношення великодніх яєць перетворився в строго регламентований ритуал: "... Чинно і в порядку підходили до царя бояри, окольничі, думні дворяни і дяки, кравчі, близькі і наказові люди, стольники, стряпчі, дворяни московські . Цар давав їм яйця гусячі, курячі та дерев'яні нагострені, кожному по три, по два, по одному, дивлячись по знатності жалуемого. Яйця були розписані золотом і яскравими фарбами у візерунок або кольоровими травами, а в травах птиці та звірі і люди ", - писав М. Костомаров.
Виготовленням великодніх яєць на Русі займалися пекарі, іконописці, травщікі (художники по рослинному орнаменту) Збройової палати і ченці Троїце-Сергієвої лаври. З часом все частіше стали христосуватися і обмінюватися рукодільні яйцями, а великодні яйця поступово перетворилися на своєрідний пам'ятний подарунок. Такі яйця нерідко були дуже дорогими і вишуканими.
У XVIII-XIX століттях виробництво великодніх яєць стало самостійним видом мистецтва, а з кінця минулого століття - і цілою галуззю художньої промисловості. Їх робили на скляних і фарфорових заводах, на шліфувальних фабриках, у майстернях і т.д.
У коморі Зимового палацу був постійний запас великодніх яєць - для імператорських дітей, для подарунків, а також для міжнародних промислових виставок. Кількість подарункових яєць, щорічно поставляються царського двору, постійно збільшувалася.
Ескізи для декорації великодніх яєць, що призначалися цареві, членам його сім'ї та іншим знатним особам, нерідко замовляли відомим иконописцам і художникам (так, наприклад, робили на імператорському фарфоровому заводі, де випуск великодніх яєць був налагоджений з 1749 року).
Світову славу здобули пасхальні яйця фірми Фаберже. Майстри фірми створили 56 унікальних подарункових яєць для імператорів Олександра III і Миколи II. Дванадцять великодніх яєць було виготовлено для приватних осіб - Олександра Фердинандовича Келча (власника кількох золотих копалень у Сибіру), для князя Юсупова і для герцогині Мальборо.
Після 1917 року виробництво великодніх яєць було припинено. Однак традиція обдаровувати на Великдень друзів і родичів розфарбованими яйцями збереглася.
|
Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-28)
|
Переглядів: 2957
| Рейтинг: 0.0/0 |
|