Известно ли вам, что множество спелеологов со всего мира мечтают попасть в Украину? Почему? Да потому что пещерных лабиринтовых систем, похожих на карстовые гиганты {\f0\fs24\i\cf1\ul У тернопільському Придністров'ї на сьогодні виявлено більше 100 (!) щодо досліджених печер. На жаль, туристичних серед них - один-два та і усе: обладнана Кристальна, музейна Вертеба, спортивно-екскурсійна Млинки. Красуня Озерна і гігантська Оптимістична захищена від масової цікавості статусом заповідності. Що недивно, адже остання внесена до книги рекордів Гіннесу як найбільш протяжна гіпсова печера на всій земній кулі! А про надзвичайну красу Озерної серед спелеологів легенди ходять. Печери - це ті рідкісні місця на планеті, де відлік часу ведеться не на роки і десятиліття, а на мільйони і сотні мільйонів років. Геологам відомо, що підземні порожнечі утворюються тільки в легко розчинних гірських породах: пісковиках, гіпсі, мраморах, іноді в мергелях, крейді, солі. І процес цей дуже тривалий. Виникнення гіпсових печер на території сучасної Тернопільської області учені пов'язують з періодом неогена кайнозойської ери. Близько 15 мільйонів років назад на дні теплого моря Сармата відклалися могутні шари гіпсу. Під час горотворення в Карпатах і частині Східно- Європейської платформи море Сармата відступило, відкриваючи осадкові породи на своєму дні. Потім землетруси утворили підземні тріщини. По ним циркулювали артезіанські і дощові води, що розчиняли гіпс і формуючі гігантські підземні лабіринти - печери. У місцях їх розташування на поверхні землі можна спостерігати так звані карстові лійки - западини правильної форми. По цих нішах дощові води і потрапляють в печери. Під час поїздки по Тернопільщині я бачила «лійки» і думала: «Там, внизу, печера. Ось би подивитися!» І моя мрія збулася. Несподіваний шанс
Шанс випав абсолютно несподівано. Мій тернопільський друг, інструктор по екстремальному туризму, повідомив, що в легендарну «Озерцю» відправляється наукова експедиція у складі представників українських спелеоклубов. «Це не екскурсія, - попередив він. - Люди їдуть працювати: робити виміри, складати карти, розкопувати замиви, збирати зразки. При цьому жити будуть безпосередньо в печері, цілу тиждень під землею». Ясна річ, очі у мене зажевріли: «Слухай, візьми мене з собою, я умію копати, - змолилася я. - Обіцяю жодного разу не защеміти!» - «Добре, поїдеш», - несподівано знизав плечима друг. Ура! Їду! Боятися буду потім - цього мені ніхто не забороняє. Заздалегідь ще раз з'ясувала, куди, власне, я прямую: вхід в печеру Блакитні озера, вона ж «Озерця», знаходиться в півтора кілометрах від села Стрілковци, на дні великої карстової воронки завглибшки 18 метрів. За історичними даними, вона була відома місцевим жителям ще в 40-і роки XX століття. З 60-х дослідження печери проводить тернопільський спелеологічний клуб «Поділля»: фахівці вивчають, картографують, відкривають нові райони і ходи хитромудрого лабіринту. На сьогодні довжина Озерною - 120 кілометрів. Разом з Оптимістичною вона входить в десятку найбільших печер миру. Назву вона отримала завдяки системі великих мінеральних підземних озер, в яких можна поплавати. Правда, вода в них дуже холодна, всього +5-6 градусів. Раз на 22-23 роки Озерна повністю затоплюється. А навесні, під час танення снігів, рівень води значно підвищується, блокуючи більшість ходів. Для захисту від замивов в карстовій лійці встановлена труба зі сходами. А для спелеологів зима - кращий час для роботи в печері.
Особисте знайомство
Для поїздки я купила каску. У рюкзак вона ніяк не поміщалася. Запакувавши в целофановий пакет, я прив'язала її збоку. Повинна признатися, що жила все ж таки не в печері, а на поверхні. Після приїзду лопати мені теж ніхто не вручив. Але і часу морально готуватися до зустрічі з невідомим у мене не було. Народ був зайнятий справою і на появу нового «дослідника» уваги не обернув. Мені показали гігантську і абсолютно незрозумілу карту, пояснивши, що Озерна складається з двох районів - Ближнього і Дальнього, сполучених перехідним коридором.
Ближній
Спочатку ми пішли в Ближній. Від тих, що оточують я відрізнялася чистим комбінезоном, невмінням користуватися карбідною лампою і жахом в очах. Втім, жах я прагнула приховати. «Ось твоя група: Саша, він все знає і все покаже, Назар фотографуватиме і Оксана. Щасливо!» Вхід в Озерну виявився дуже вузьким і звивистим. Через п'ять хвилин спина змокнула від старанності. Періодично зачіпаючи нависаючі камені, я раділа наявності каски і хвалила себе за передбачливість. Народ бадьоро крокував попереду, а я незграбно поспішала услід. «Пів» в печері покритий вологою глиною, світло-рудою і слизькою. Потім я з'ясувала, що переді мною зовсім не вона, а протогліна, тобто цій субстанції належить стати глиною через пару тисяч років. Втім, на її клейкості це ніяк не позначається. Через півгодини мій комбінезон став таким же брудним, як і у останніх. І я з'ясувала відразу декілька речей. По-перше, в Озерній неймовірно тихо. Настільки, що можна чути своє дихання і стукіт власного серця. По-друге, там зовсім не холодно. Коли йдеш - і зовсім жарко, а зупинишся, тебе закутує легка хмарка пари (як в сауні) - вологість стовідсоткова. По-третє, повітря дуже свіже і позбавлений яких-небудь запахів. Але найголовніше - в печері абсолютно не страшно. А некваплива прогулянка по ній - краще будь-якого фітнеса і набагато більш захоплюючий. Віджимаємося, підтягаємося, деремося, нагинаємося, повземо рачки, протискуваємося, розтягуємося, просуваємося навпочіпки, по-пластунськи... А навколо - величезні «плафони» кристалічного гіпсу, випромінюючі м'яке світло, шаблевидні гіпсові включення, схожі чи то на листя папоротей, чи то на фантастичне оперення жарптиці. А які тут озера! Величезні і абсолютно прозорі. Вода дуже смачна, особливо після півтора годинників фізичних зусиль. Під землею розбитий спелеологічний табір. Це зовсім не із-за любові до екстриму, а з потреби. До табору близько чотирьох годинників швидкої ходьби, а з нього до району Зимова казка ще годинничків вісім. Якщо під землею не ночувати, то дістатися до дальніх куточків печери ні у кого просто сил не вистачить. Ще одне відкриття: час в Озерній йде інакше. Здається, що тільки увійшли, а пройшло вже п'ять годин, і пора повертатися. Йдучи, кожна група фіксує час свого виходу на поверхню. Запізнилися на півгодини, на ваші пошуки направляють людей, а через пару годинника по тривозі піднімають весь табір. 120 кілометрів лабіринту - це не жартики, навіть з картою і компасом. І телефони не працюють.
Дальній
Наступного дня пішли в Дальній, правда, недалеко, все-го лише до Кримського залу. Чотири години туди, стільки ж назад. Вже біля входу я відчула, що темп узятий вище, але, з іншого боку, навик ходіння в напівтемряві вже виробився. Скаржитися гріх - йду ні без чого. А хлоп'ятам складніше: один навантажений фотоаппаратурою, інший - транспортником - вузьким клейонковим рюкзаком з нашими речами і обідом (вага вельми пристойна). За годину пройшли Ближній і опинилися біля перехідного коридору - вузької звивистої щілини до метра шириною і 240 метрів завдовжки. Його перетинають поперечні щілини, утворюючи глибокі темні провали. Перше питання: «А як йти?» Відповідь: «Як зумієш. Можна, як павук, упираючись ногами в протилежні краї, можна «спину-ноги» - так довше, але легше». Питання другої: «А ці камені коли останній раз вкачувалися?» Відповідь: «Тисячі дві років назад». Питання третє: «Як перебиратися через тріщину?» Відповідь: «Мовчки». Потім питання зникають зовсім. Тому що повністю сосредотачиваєшься на спробах не зірватися з цих слизьких каменів в темну щілину. Чутно тільки власне сопіння. І коли перехідною закінчується, у тебе вже готова відповідь на питання, що таке перехідною. Це випробування на міцність! Я переходила півтори години. Рекорд - вісім хвилин. Але перехідною - не фініш, а старт. За ним послідували підземний табір і довга дорога по Дальньому. Невпевнено крокуючи тремтячими ногами, я зробила ще одне відкриття - горизонтальні печери ненамного безпечніше вертикальних. Тому що і по горизонталі проходиш безліч складних місць. Особисто мені найменше симпатичні вузькі лази: просовуючи в них голову, я ніколи не була переконана, чи пройде все останнє. А застрягши одного разу, випробувала справжню паніку. Вирвалася, правда, достатньо швидко, успокаїваїмая поясненням, що в 95 відсотках випадків застряглі вибираються самі. Про п'ять останніх думати не хотілося. Черговий раз спіткнувшись, зловила себе на думці: «Що буде, якщо я зараз підверну ногу?» - і тут же собі відповіла: «А ти не підвертай!» Але тут почалися чудеса, що миттєво переконали мене в тому, що мої зусилля були не марні!
Если кримська Мармурова і Еміне-баїр-хосар - це печери з неймовірними статуями, то в Озерній природа виступила в ролі не скульптора, а, швидше, геніального художника по тканинах. Уявіть собі величезні зали, затягнуті виблискуючою парчею найдрібніших кристалів. Кожен ваш рух, кожне дихання, міняючи освітлення, примушує їх іскритися, змінюватися, сяяти, поблискувати. Схоже на сніг, але прічудлівей. До того ж сніг не буває чорного кольору. А тут біла галерея змінялася чорною, потім плямистою і знову білою. Кожен кристал - диво, гідне того, щоб завмерти поряд, затамувавши подих. Шлях до Кримського залу длілсяять п годинника. Зворотний - близько чотирьох. Перехідним здався нескінченним, проте назад я йшла всього 45 хвилин! Присвячення відбулося. Наступного дня працювала, як все, правда, лопату мені так і не дали. Повзала з рулеткою у вузенькі дірки, міряла, записувала. І слухала «у всі вуха».
Спелеологічні байки
Є в Озерній райони, куди люди добираються раз в 10-15 років. І те не все, а ті, хто готовий пройти 10-12 «печерних» годин. Є арка, під якою в повітрі клубочиться сріблястий виблискуючий пил, такий красивий, що потривожити це сяйво ніхто так і не зважився. Є галерея, крокуючи по якій, всі занурюються в мовчання, не тому, що так прийнято, а тому, що теми для розмов вичерпуються самі собою. Називається вона Галереєю Безмовності. Є зал, в якому, якщо залишаєшся наодинці, поряд проходить безмовна тінь незнайомого «спелеолога». Ні, в «Озерці» ніхто не загинув - печера настроєна до людей цілком доброзичливо. Можливо, найнаполегливішим пощастило зустріти духу Озерної, її покровителя. Печера не любить, коли люди намагаються понести з собою її частинку. Говорять, група, що одного разу заблукала, бродила по лабіринту шість годин, а вихід знайшла тільки тоді, коли з транспортників вийняли всі кристали, узяті на пам'ять. Спелеологи марновірні: у печері можна залишати толькоєди сл , а виносити з неї - лише враження.
Услы шала я і цікаву теорію, що пояснює печерні загадки. Мільйони найдрібніших кристалів, що покривають стіни, - своєрідні акумулятори, що уловлюють стан тих, що прийшли в печеру, а після що повертають ці стани тим, хто приходить услід. Можливо, тому група насторожено відноситься до появи новеньких - той, що один панікує здатний серйозно зіпсувати атмосферу походу. Але, видно, ті, хто приходить в Озерну, настроєні позитивно, і печера повертає хороше сторицею. Здається, я зовсім недавно була в «Озерці», але вже хочу туди знову повернутися. Тому що, окрім своїх слідів, я, схоже, залишила в ній шматочок свого серця.
Як потрапити?
Печера Озерна є заповідником і для широких відвідин закрита. Проте потрапити туди можливо. Шлях буде багаторівневим. Етап перший: їдьте в Млинки. Спелеологи клубу «Циклоп» забезпечать вас комбінезоном, каскою, ліхтарем і провідником. Пройдіть свій перший трехчасовий маршрут. Сподобалося? Етап другої: тоді ідиті в Млинки на п'ять або шість годин. Витримали? У захваті? Ну, що ж, тоді вам пряма дорога в спелеоклуб. Пройде зовсім трохи часу - і ви зможете потрапити в Озерну. Тільки коли закохайтеся, не говоріть, що я вас не попереджала!
|