Субота
25-02-08
22:15

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок за кордоном.

УГОРСЬКА МОЗАЇКА

УГОРСЬКА МОЗАЇКА

Спочатку було слово. Ні, вимовити його я не зважилася - навіть у професіоналів воно звучало так, як ніби застудженого півня, злегка придушивши, насильно змусили сповістити про прихід ранки. Побачивши його написаним - udvozoljuk - і зовсім оніміла. Але все хором запевняли мене, що там, в цій благословенній країні, окрім мови, немає нічого страшного. І я відправилася до Угорщини.

Разн кольорові камінчики угорської мозаїки

Про перлину Дунаю - серокаменном красеня і гордівника Будапешті- розмова особлива. Сьогодні наш шлях - по тому, що переливається різними фарбами намисту барвистих мадярських городків. У них змішуються стилі і епохи, релігії і звичаї.

Ось «столиця кальвінізму» - гордий і аскетичний Дебрецен з його строгими лініями соборів і бібліотек, незліченними музеями і пам'ятниками. Ось «соціалістично-промисловий» Мішкольц, що вражає уяву туристів 16-метровим іконостасом, на якому про житіє Христа розповідають 88 ікон. А поряд причаїлася «ампірно-барочна» купальня Тапольца: там, в теплих водах природної купальні-грота, вигрівали втомлені кістки ще римські легіонери.

Не пропустите Сентендре - містечко художників, угорський Монмартр: розсипи белопенних мережив, кілометри акварелей, незліченні кухлі-миски з портретом народної улюбленки Сисси - красуні-імператриці Єлизавети, дружини Франца Йосипа. І, звичайно ж, мрія всіх хлоп'ят - Музей марципанів. Відпочинок у Карпатах

Ещ е в XI столітті угорські владики високо цінували своїх кухарів, кращим з яких вони дарили дворянської грамоти і маєтків. Так народилося містечко Кирайсакачи («кирайсакач» - королівський кухар). Сьогодні заповзятливі мандрівники поспішають запастися тут ковбасами і паштетами, виготовленими по тих самих, «королівським», рецептам. Можна навідатися і в статечну Калочу, де в старовинній монастирській будівлі розташувався єдиний в світі Музей паприки. Сотні зв'язок пролетарски-алых стручків, що звисають з середньовічної щаблини, виділяють чудовий аромат, за який жодному з угорських католицьких святих соромно не буде.

«У Угорщині жадаю водою утамовують тільки коні» - з цією знаменитою приказкою хочеш не хочеш доводиться погоджуватися і всім гостям країни. На уклін до королівського напою в затишний Токай, що згорнувся клубочком в долонях зарослих виноградниками гір, щорічно відправляються сотні тисяч «паломників». Тих, хто любить «погарячіше», запрошує крихта Кечкемет - маленьке містечко, барвисте і веселе як розписний пряник. Саме йому належить слава «батьківщини» абрикосової паленки - 56-градусного вогненного самогону.

Ра дмуть око нарядні будиночки з башточками і вітражами. Пістрявлять веселими братками балкони і підвіконня, а із старих пнів, у яких викорчовували серцевину, ростуть кущі шипшини і троянд. То тут то там натикаєшся на старі дерев'яні вози з високими бортами, звідки кивають перехожим пишні суцвіття герані. Хто це зробив? - Ті, хто тут живе. Для себе, сусідів і нас з вами.

Вершники з Уральських гір

Кожне містечко, немов чарівна шкатулка, зберігає легенди, перекази, казки. Шлях угорців по цій землі нелегкий і звивистий, і розпитувати про нього краще всього жителя цієї країни - в старій чарде, під добру паленку та апетитний гуляш.

...Сонячний промінь пронизує пузатий бік місткого бутля. Цибульно-м'ясне вариво виходить пряно-дратуючим духом. Іштван вусатий, неквапливий і благодушний. У його п'ятдесят «з хвостиком» вмістився пристойний шматок бунтівного шляху рідної країни, починаючи з Другої світової і закінчуючи сьогоднішнім євросоюзним сьогоденням. Він мрійно вдихає солодко-терпкий абрикосовий аромат, статечно пригублює стопку і починає свою розповідь.

Угорці - народ дивовижний. По-перше, ніхто до ладу не знає, звідки і коли з'явилися ці войовничі племена. Говорять, вихором примчалися звідкись із-за Уральських гір відважні вершники. Пол-Европи проскочили, притомилися, зробили привал і вирішили: «Ось тут і буде наша держава!» Історія умовчує, як віднеслися до такої самовпевненої заяви що населяють ті місця народи. Але з тих самих пір щоосені угорці відзначають своє загадкове і дивовижне свято - День отримання Батьківщини.

Друга мадярська загадка - мова. Відноситься він до угро-фінської групи - це якщо по-науковому. А якщо простіше... Секешфехервар, Алчутдобоз, Мартонвашар - як вам такі страхітливі назви дуже навіть гостинних міст? Загалом, як говорить мій дід, що пропахав всю Угорщину по-пластунськи навесні 45-го, «легше другий раз штурмувати, ніж перший раз вимовити!»

«Чикоши» і «бетяри», гусари і конокради

«Угорець народжує і вмирає на коні» - так свідчить прислів'я. У давнину в кавалерії всіх королівських дворів Європи елітними підрозділами були угорські гусари. А в безкрайніх просторах мадярської степі-»пусти» не менш знамениті були «бетяри» - благородні розбійники - і «чикоши» - пастухи-табунники. Говорять, що славилися вони «талантом мадярської крові» - віртуозним даром конокрадства.

Кінне шоу в Угорщині - це незабутнє видовище! Ось, наприклад, як одному на коні погнати ще четвірку? А відчайдушний чикош, стоячи на крупах два задніх, відважно гоніт попереду себе ще трійки! Рекорд - «степова дюжина» - занесений в книгу Гіннесу. Найбравішого хлопця на селі визначали на щорічному змаганні. Переможця весь рік поїли безкоштовно в місцевій чарде, і відмовити йому в танці не могла жодна красуня.

Про йшли роки, але все одно найрідніше, саме «мадярське» місце Угорщини - це степи Альфельда. Безкрайня рівнина, чагарники ковили і чабреца, стада довгорогих сірих корів, горбоносі смугляві пастухи у високих чоботях, тонконогі коні, уривисте клацання батогів, гучний гавкіт кошлатих вівчарок...

Королеви Чардашу

«Угорки красиві, темпераментні і обачливі», - зітхає Іштван. Вогник свічки глузливо підморгує йому крізь золото паленки. Що ж, щодо краси смаки розходяться: одним подобаються довгоногі пекучо-чорноволосі «дунайські русалки» з пишними формами, інші стереотипно «віддають перевагу блондинкам». Але в оцінці їх пристрасності все восторженно-едінодушни. Голлівудська рекордсменка по числу офіційно зареєстрованих шлюбів (чи то вісім, чи то дев'ять) легендарна Заза Габор - угорка. Та і сьогодні 80% всій кінопорнографії знімається саме в Будапешті. І саме силами місцевих «старий»...

Серед історичних красунь необхідно відзначити неперевершену графиню Ержебету Баторі, чия турбота про збереження краси приймала декілька гіпертрофовані форми: ця великородна пані наказала убити 600 дівчаток, щоб купатися в їх крові і завдяки цьому залишатися завжди молодою і красивою.

А ось інша її співвітчизниця, покірлива і богобоязлива королева Ізабелла, довгий час мудрила з косметичним зіллям, поки нарешті не добилася бажаного, винайшовши знамениту «рожеву воду королеви» - дистилят розмарину. Після регулярно втирання цієї чудотворної рідини вона настільки покращала і помолодшала, що її руки попросив ерцгерцог Литви. І це притому що на той час прекрасній Ізабеллі стукнув 72-й рочок.

Г уляш + папрікаш - і під дзвінкий Чардаш!

У угорській ресторанній кухні є все: «м'ясна» дикість варварів, витонченість римських колонізаторів, солодкість турецького гарему, витонченість французів і німецька ситність. А в народній їжі мало вишукувань і пихатості. Прославлений гуляш - «пастуший суп» - чикоши варили просто: у чавунний казанчик скидали все, що жалісливі дружини і матері напхали в торбу. А щоб це «еклектичне» вариво можна було споживати без шкоди для живота, просто щедро заправляли паприкою - пекучо-солодким перцем. Те, що вважається гуляшем у нас, у угорців називається «перкелт». А додавши в нього кислого соусу, отримаємо папрікаш.

Славиться угорська кухня і юшкою, причому існує дві «філософії» варива риби - дунайська і тісайськая. На Дунаї рибаки відварюють шматки риби з дрібно порізаним луком, щедро заправивши червоним перцем. Відвар їдять з макаронами, а рибу - окремо. Для тісайськой юшки спочатку відварюють риб'ячі голови з дрібною рибкою, які потім протираються через сито. У отриману таким чином основу додають шматки благородніших риб.

Суп в булці - відповідь «неотесаних» селян «освіченим» городянам: і смачно, і ситно, і посуд мити не треба. І взагалі, угорці люблять перші блюда - леббенч, ньіршег, шламбуц (все з картоплі, локшини, овочів і спецій) і, звичайно ж, фруктовий суп. Смажений сир на десерт? Це не ново, цього ми і в Львові напробовалісь. А ось під збитими сливками з шоколадно-коричною крихтою та политий чорничним соусом... Або ось, наприклад, шомлойськие галушки - бісквітно-сметанно-горіхово-карамелевий десерт. М-м-м, смакота!

...і «шматочок Угорщини» з собою

Сувенірів в Угорщині небагато. Із загальновизнаних і таких, що не підлягають обговоренню - паприка (всіх відтінків гостроти), вина токаю і знаменита гусяча печінка. До речі, скандал з нею додав і так гонорістим угорцям амбіцій: говорять, що сам Франсуа Міттеран нишком купував цю саму foie gras саме на будайськом ринку. Охочим поправити здоров'я можна порекомендувати бальзам, що наполіг на сорока цілющих травах, «Унікум», який проводиться вже більше двохсот років. За всім останнім доведеться повернутися.

...Сутеніє. Що ж, мені пора! Строкаті камінчики угорської мозаїки так швидко слизнули між пальців. Я не купнулася в Балатоні, не покуштувала мішкольцського холодцю, не купила марципанів на доріжку. Навіть не вивчила ні слова по-угорськи... Ах, так! Пам'ятаєте те страшне слово - udvozoljuk? Так це просто «ласкаво просимо»!



[09-10-12][Все для туристів]
Місцеві страви - Варто попробувати у Яремчі! (0)

[09-08-20][Відпочинок і поради]
На замітку господині. Українські традиції і Різдво (0)
[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Звідки взялися писанки (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Іспанія: звичаї і ритуали (0)

Категорія: Відпочинок за кордоном. | Додав: Lubchuk (09-11-02)
Переглядів: 908 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: