Гуцульська кухня напрочуд смачна і досить проста їжа, однак спосіб приготування має свої секрети і особливості. Використовували гуцули такі продукти як кукурудзяне борошно та крупу, картоплю, гриби і вироби з овечого молока. Найпоширенішими гуцульськими стравами є банош, грибна юшка, бринза, росівниця. Далі – опис деяких гуцульських став.
Бринза (бринзя, бриндза) – сорт сиру, виготовлений з овечого молока. Виробляли бринзу чоловіки, оскільки вівчарами були завжди чоловіки. Насамперед для приготування бринзи проціджували овече молоко і заквашували молоком, що вистоялося у шлунку молодого ягняти. Тоді посудини з молоком ставлять біля вогню і помішують – таким чином утворюються грудки сиру, які підвішують у теплому місці. Виготовлений сир називають будзем. Згодом будз розтирають із сіллю і маслом – тоді й отримують бринзу.
Бануш – найкращий бануш приготований на вогні і в казанку, однак сьогодні господині приготовляють й удома. Насамперед з водою розмішують сметану, виготовлену із овечого молока, заливають у посудину і доводять до кипіння. Тоді насипають кукурудзяної муки або крупи, помішуючи ставу обов’язково дерев’яною ложкою, допоки на поверхні не появиться масло. Готову страву подають із приготованими шкварками і бринзою.
Вурда – різновид овечого сиру, утворений із сироватки.
Грибна юшка – для приготування юшки беруть курячий бульйон, в якому відварюють сухі білі гриби. Згодом додають домашню локшину, спеції і зелень.
Гуслянка – кисломолочний продукт, виготовлений із коров’ячого або овечого молока. Молоко кип’ятять, знімають з вогню, охолоджують, додають ложку кислої сметани, добре розмішують і охолоджують.
Росівниця – відвар з буженини та квашеної капусти, яку загущують кукурудзяною крупою.
Книші – булочки, начинені вареною картоплею або бринзою
Шпеня – страва з квасолі.
Джерело: "Яремче.org"
|