Про російський мат.
На сьогоднішній день розум людини зайнятий повсякденними турботами і життєвою суєтою. У наслідку цього, мало хто стежить за своєю мовою. Люди не помічають або не хочуть помічати, що їх словарний запас перемішався з ненормативною лексикою. Починаючи від простих робочих і закінчуючи знаменитими артистами, політиками, бізнесменами. Якщо раніше лихословили в побуті, питущих і гральних закладах, то зараз мат вийшов на вулицю, телебачення і інтернет. Якщо раніше було дико зустріти дівчину, що палить, на вулиці, то зараз в порядку речей побачити і почути красивих дівчат, що п'ють пиво в парку і розмовляють добірним матом. З проблемою лихослів'я стикаються WEB-мастера в інтернеті, проглядаючи поточну інформацію на своїх сайтах і намагаючись витягувати логічний сенс з поступаємого матеріалу. Матюкаються скрізь. Аж до того, що відвідуючи літературні вечори і слухаючи знаменитого поета або талановитого письменника, натикаєшся на монолог матірщини, при цьому всі слухачі мило посміхаються або розуміюче кивають головами.
Що це? Духовна і культурна деградація? Чому з наших вуст зривається мат? У чому причина, що мат проникає все глибше у всі соціальні і вікові шари суспільства? При цьому є твердження, що російська мова взагалі неможлива без мату. Багато людей стурбовані забрудненням рідної мови. Проводяться програми боротьби проти лихослів'я, в яких беруть участь лікарі, психологи, філологи і священнослужителі. За даними соціологічних опитів 70% населення країни матюкається, не дивлячись на це переважна більшість 80% людей проти використання ненормативної лексики в публічних виступах знаменитостей, в передачах і матеріалах, що публікуються масовій аудиторії, рахуючи мат - неприпустимим проявом виразу своїх думок. Значить, не все так вже і погано в нашому суспільстві.
Для вирішення будь-якого питання необхідно зрозуміти витік. Як говорив відомий філософ Кузьма Прутков « Дивися в корінь!». Багато хто думає, що матюкається тільки російська людина. Насправді мат виник в стародавні часи і розповсюджувався серед народів всього світу. Це, як правило, вузька група слів. У лексикон таких слів входять назви частин тіла, перш за все геніталій, фізіологічних відправлень, статевого акту і похідні від них слова.
Помилково вважалося, що коріння матюків дісталося нам від татаро-монголов. Сьогодні учені вважають, що витік матірщини на Русі - індоєвропейська або праслов'янська культури. Єпископ Варнава (Беляєв) пише, що срамословіє - «спадщина чиста язичницьке. Воно цілком корениться у фалічних культах Стародавнього Сходу, починаючи з глибин сатанинських (см.: Откр.2,24) і темних безодень розпусти на честь Ваала, Астарти і інших і кінчаючи класичними спадкоємцями Хама». Культи стародавнього Вавілона практикували принесення в жертву немовлят, служіння розпусті, розпусті, ритуальну проституцію. Заклинання, які вимовлялися в процесі ритуалів, лягли в основу матерньої лайки.
Язичницькі заклинання - коріння лихослів'я. На російських язичницьких весіллях співали корільниє пісні, в яких ображали жениха (щоб не довелося обраниці корити його надалі). Також вважалося, що, щоб захистити себе від демонічних сил, треба вступити з ними в контакт. Їх або ублажали, або лаяли. А лякали демона поганою лайкою, намагаючись показати своє непотребство. Але і закликали тими ж словами, показуючи готовність служити. Оскільки в язичницький час був поширений культ родючості, тому всі погані слова пов'язані із статевою сферою. Таким чином, мат є мовою спілкування з демонами. У філології це явище іменується інфернальною лексикою, що означає пекельною, з пеклу.
У словнику В. Даля сказане: «Погана - це мерзота, гидота, капость, все мерзотне, осоружне, огидне, непотрібне, що мерзіт плотськи і духовно; нечистота, грязь і гнилизна, тління, мертвечина, виверження, кал; сморід, сморід; непотребство, розпуста, етичне розтління; все богопротивне».
З появою християнства за лихослів'я строго карали. В період правління Олексія Михайловича був виданий указ в 1648 році, де мовилося про неприпустимість лихослів'я у весільних обрядах: щоб «на браках піснею бісівських не співали, і ніяких сморідних слів не говорили». Також це стосувалося святочних і купальних днів. Думаю, інтересним буде і той факт, що на Екатерінославськом заводі (нині завод ім. Петровського в Дніпропетровську) найбільший штраф був за матірщину, а потім - за пияцтво і крадіжку. Матірщина строго каралася, аж до страти. Люди, що прийняли християнство рахували мат, як хула на бога. Таким чином, 300-400лет назад проблема мату на Русі була вичерпана.
У 19 в. лихослів'я поступово перетворилося на одну з форм спілкування між робочими і майстровими. А після революції мат увійшов до лексикону політичних діячів. Перед перебудовою за радянських часів матірщина увійшла навіть до ужитку у інтелігенції. По Кримінальному кодексу СРСР вважалося 15 діб арешту за ненормативну мову в суспільному місці.
Ученими доведено, що коли людина лається, у нього змінюється програма спадковості, викликаючи мутагенний ефект. Навіть у реальних людях ви можете відмітити зміни. Організм жінки, що матюкається, перебудовується на чоловічий лад. А серед чоловіків, що люблять «міцне» слівце, часто зустрічається безпліддя. Окрім фізичного і духовного занепаду, така людина випробовує культурний голод. Вживаючи погані слова, що матюкається часто підсвідомо хоче заглушити в собі голос совісті, сором, щоб далі вже було легко здійснювати ганебні вчинки.
Мат поганить людину, вбиває його душу. У компанії тих, що матюкаються виникає помилковий сором сказати щиріше, добре слово. Така компанія глумиться не тільки над словами «любов», «краса», «добро», «милість», «жалість», вона присікає саму можливість відкритого, чистого погляду.
Слово - це велика сила, з якою не можна не вважатися. Воно може вселити надію, відродити, вилікувати. У теж час, слово може зруйнувати, посіяти в людині сумніви і просто знищити. «Слово є необхідний результат думки, і лише в нім думка досягає своєї вищої напруги і значення. Без слова немає взагалі розумного буття, розумного прояву буття, розумної зустрічі з буттям», - написав А.Лосев, автор знаменитої книги «Філософія імені».
Всякий знає, що перша фраза Євангелія від Іоанна така: «На початку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог». Саме словом Бог створив все суще. Але дуже скоро диявол теж словом спокусив Адама і Єву, і перші люди втратили рай, створений для них Богом. От так вже на початку буття слово виявилося і творчим, і руйнівним. У кожного з нас є свобода вибору.
|