Неділя
19-05-19
10:22

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche

Lulëzuar Yaremche si zonën turistike filloi në 1894.

Lulëzuar Yaremche si zonën turistike filloi në 1894.

Deri në 1899, është ndërtuar vila pesëdhjetë prej druri dhe guri. Pronarët e tyre kanë qenë zotërinj Barautsevich, Bull, Chekalyuk, E. Fishler, M. Fishler, Dr Gelerter Dr Grader (dy), Halpern, Hirsch, Kavetsky, Princesha Juliana Luzhinina, Kozlovsky (dy), Kegler (dy), Krizhanovsky farmacisti, Qengji (dy), këshilltar për Lutsky, Medushinsky, Karl Obst, këshilltar Ogirko, Perfetsky, Rapacki, mbledhës shefi i taksave Rosenfeld, Shiner, Skshinsky, Skupnevich inxhinier Shporek (shtatë), Këshilltar Shtentsel, Tuller, Dr Volyanskiy, HSE, Zgiglyar (dy ) Zofalova (dy). Mesatarisht, ndërtimi i një vilë me vlerë 7.000 €.

Yaremche ishte ende Priselkov Dora. Dëshirën për t'u bërë një vendbanime të veçantë ishte e madhe. 25 gusht 1896 klubi krijuar turistike "Club Yaremchanski", i kryesuar nga Këshilltar Zonnenvend. shtigjet etiketuar për ecje në male, për të bërë hapin e ujëvarë Break është definitivisht vendi për peshkim. Club Yaremchanski "bëri gjithçka për të tërhequr turistët dhe të ndara nga Yaremche Dora.
Gjatë sezonit të verës u hap një zyrë postare. Në 1899, botues i Leon Zabalevich organizuar prodhimin e Yaremche gazetës, e cila është botuar një herë në javë dhe vetëm në sezonin e festave. Në 1902 fotograf Stanislavsky Artihovsky në dy vila e tij hapi studion e foto. Ai gjithashtu shiten kartolina me pamje Yaremche.
Pavarësisht nga fakti se nuk Yaremche janë ende të ndarë nga Dora, në 1900 zgjedhjet e para "vjetër" i madh. Ata u bë këshilltar i Gjykatës emeritovanny Lutsky Rajonale Vladislav. gazetat lokale në 1902, shkruante se Yaremche zhvilluar nga Lutsk, i cili nuk ka kursyer asnjë forcë për të hequr zhvillimin e saj. Falë këtij pavionet e ndërtuar për pjesën tjetër të kryer rrugën serpantinovaya të Dovbusha shpella për Yaremche ndarë 250 hektarë të pyjeve shtetërore.

Në 1905 - 1906 vjet në Yaremcha çlodh për sezonin 1500, që solli pronarët e vilave dhe 200.000 € në vit. Shpenzimet për ndërtimin e vilave kishte pushtuar për 3 - 5 vjet.
Në 1907 ai lirohet një udhëzues për Yaremche. Për pushuesit organizuan Festina, koncerte, lojra dhe si. Festina mbahen, për shembull, 11 gusht 1907 në një restorant zonë Lankocha pranë një ujëvarë. Ishte e pasur në lotari (500 çmime raffled), një koncert nga një orkestër ushtarake të Stanislaus, qielli është i mbushur balona, ndriçim natën u bë ujëvarë, një program argëtues.
Në përgjithësi, të ardhurat e Yaremchanskogo Club vit arritën një shumë të konsiderueshme - për shembull, Festina - 1048 kroons, e biletave për pjesën tjetër në vendet e caktuara posaçërisht për të ecur - 513 kroons nga shitja e vendeve për peshkim - 88 € nga shitja e kartolinave - 67 € .
Shpesh mbajtur në Yaremcha dhe një shumëllojshmëri e koncerteve. Pra, në 1906, para se të banorëve dhe pushuesve Yaremche dha një koncert në Lvov akademik Choir. Këtu, këndoi këngë këngëtares Nedem opera, një këngëtare nga Riga Jerne Sanadau dhe komedian të preferuar të Lviv Troyanivsky publike.
Është interesante që tashmë në atë kohë, banorët lokalë të shqetësuar për pastërtinë e mjedisit. 16 prill 1905 banorët Yaremche, në veçanti, pronarët vilë dhe admirues të zgjidhjes së, paraqitur në deklaratë nadvirnyanskogo prijës - jo një protestë me kërkesën për të lejuar hapjen e një guroreje në ana e Dora dhe Yaremche për shkak të zhvillimit të saj është e keqe për shëndetin e banorëve të zonës dhe do të trembë larg turistët dhe udhëtarët.
Me përpjekjet e V. Lutsky fillimisht 11 priselok gusht 1902 Yaremche ishte ndarë nga fshati Dora (ka shkruar për gazetën e atëhershme Kurer Stanislavski). Por në fakt, vetëm 17 tetor 1909 në Lviv Ushqimi rajonale në fund i dha statusin Yaremche e një zgjidhje të veçantë. Kryetari i shoqërisë si rezultat i zgjedhjeve të 30 - 31 Maj 1911 u thesaret emeritovanny polic makarevich, Boris. Stema e fshatit ishte një pamje të dre Yaremche, e cila shkon në të djathtë.

Në 1912 Yaremche mbështetej 2.403 njerëz. Këtë vit, revista shumë Galicia ka shkruar për të qëndruar në trashëgimtar Yaremche ardhmen e Karl Habsburg Franz Josef, i cili më vonë u bë Austro - Hungareze Cisar dhe Charles (1916-1918). Makina e tij (ende të paparë për hutsuls mrekulli) banoi në Yaremcha pranë urës hekurudhore. Gruaja e Charles Zita të këtij lloji Bourbon - Parma mbeti në makinë, por ai shkoi për të inspektuar të urës. Në këtë pikë, iu afrua një banor vendas dhe dukej filloi të studiojë më parë një mjet të paparë të transportit. Mësoni se ky i burgosur Mykulychyn, hutsuls arhiknyaz interesante mbjellë në makinë dhe e çoi përsëri në fshatin e tij të lindjes.
Në fillim të Luftës së Parë Botërore shumë të rinj Yaremchanskogo u mblodhën në vijën e parë në frontin e Ganusa hoteli për t'u bashkuar me Legjionin e sich pushkatar Ukrainian (USS). Si kujton qindra shigjeta teknike Olexa Collodi, funksioni i kryer Mr Perfetsky. Ikje fjalë të një fjalim përpara vullnetarëve tha, një shkrimtar i Ukrainës, modelimit mësues Bogdan (1972-1941).
Në udhëtimin e tij për të Yaremche sculpting Bogdan shkruan histori të shkurtër "gazeta është?". Ajo që ndodhi në atë një rast fatkeq. Hotel Ganusa gjatë bombardimit të qytetit djegur dorëshkrimet dramë Motrya "dhe vëllimin e tretë të" Historia e letërsisë ukrainas. " Para ardhjes së shkrimtarit perandorak rus trupa me familjen dhe të tjera të refugjatëve la Yaremche dhe mori me Hungarinë në Vjenë.
22 tetor 1914 trupat ruse zënë Yaremche. Në këtë pjesë të ushtrisë austriake kishte 300 vetë dhe 6 armë. Gjatë luftimeve të ashpra Yaremche kaluar disa herë nga dora në dorë, duke përjetuar humbje të mëdha. Në Dora u shkatërrua 40% e ndërtesave banesore dhe komerciale.
Në qershor Yaremche 1920 si pjesë e trupave rumune pushtuan Huzulschina Përgjithshëm Zadeka. Komanda e forcave okupuese rumun njihet si një qark të veçantë administrative njësi Delyatinsky, i cili përfshinte Yaremchanschina. Në gusht të vitit 1919 trupat rumune u largua nga zona, ajo u pushtua nga polakët.
rindërtuar Ngadalë ekonomia e shkatërruar. Mar 22, 1928 dekret të Presidentit të Republikës së Polonisë Yaremche jepet statusi i zonave turistik. 28 janar 1929 Guvernatori Dr topa Stanislavsky - Klyukovsky nënshkruar Kartën e Yaremche turistik.


[10-01-23][Все для туристов]
Планета Драгобрат 2006 (0)

[09-09-19][Відпочинок і поради]
Приватний відпочинок. Судак. Крим. Відпочинок в Судаку круглий рік (1)
[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Річка, народжена із ступні Вішну (0)
[09-08-20][Відпочинок і поради]
Як відзначали Різдво Христове на Русі (0)

Категорія: 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-02-06)
Переглядів: 741 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: