Понеділок
20-01-27
18:11

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche

Karpate Parku Kombëtar i natyrës

Karpate Parku Kombëtar i natyrës

Pothuajse gjysma e territorit Yaremchanschini ndodhet brenda Parkut Kombëtar të Karpate e natyrës - e para në Ukrainë, e themeluar në vitin 1980. Parku mbulon një sipërfaqe prej 50.300 hektarë. Karpate SPE është subjekt i Ministrisë së Mjedisit dhe Burimeve Natyrore. ndarë në 12 rrethe strukturor pyll.

Qëllimi kryesor i krijimit të tij është ruajtja e unik në Evropën Qendrore, peisazhet natyrore, e cila shënoi një pishinë të pasur gjen, prania e ekosistemeve pralesnyh të rralla dhe potencial të konsiderueshëm rekreative, si dhe për të ruajtur ekuilibrin ekologjik në rajon.

 Karpate Kombëtar Natyra Parku është i vendosur në veri - lindje shpatet e Karpateve të Ukrainës. Gjatësia e saj nga veriu në jug - 55 km nga perëndimi në lindje - 20 km. Gjatë vizitës në parkun mund të vizitohen në lartësi të ndryshme mbi nivelin e detit, kështu, zona të ndryshme termike: e butë (450 -850 m), cool (850-1200 m), i moderuar - ftohtë (1200-1500), të ftohtë (1500 - 2061 m ).

Klima e Parkut Kombëtar Karpate Natyra është e favorshme për të pyjeve dhe bimësisë subalpine të pasur, për zhvillimin e turizmit dhe rekreacionit në të gjitha stinët. Numrin më të madh e të ngrohtë, butë - njomë, më së shumti ditë me diell të verës - vjeshtë. Koha më e mirë për sport, rekreacion dhe turizëm (ecje dhe Caravanning) - vere - vjeshtë, dhe për ski - dimër.

Ruajtjen e peizazheve natyrore dhe mungesa e pastërtisë industriale ndërmarrjeve fat dhe vetitë shëruese të ajrit, i cili krijon kushte të favorshme për rekreacion rekreative dhe terapeutike të gjithë parkut, veçanërisht në zonën Yaremche - Mykulychyn - Vorokhta.
Në shpatet piktoreske të maleve Karpate origjinën dhe rrjedhin lumenj dhe përrenj shumë që vijnë së bashku në lumin Prut dhe degëve të Zi Cheremosh perëndimore. Shkopin e filloi në këmbët e malit më të lartë të Karpateve të Ukrainës - Goverly (2061 m) dhe rrjedh në veri lindje. Në rrugën e tij ai merr në fluksi numerike, me emra ekzotike: Prutets Chemigivsky, Kamenka, Zhonka, Zhenets, Pigi, Prutets Yablunetsky, Gomulets dhe të tjerët. Piktoresk ujëvarë "Break" në lumin Prut dhe ujëvarë në Yaremcha "Hook", në lumin Zhenets tërhequr shumë tifozë për të shijuar këtë tablo të mrekullueshme.
Përveç lumenj dhe përrenj, ka minerale me vlerë burime me ujë sulfide hidrogjen. Dhe Goverlyanskom dhe zonat malore, pyjore janë liqene të vogla të origjinës akullnajore. Më të madhe në mesin e tyre - Maricheyka dhe pasion.
        Në park ka edhe chloride, karbonat, sulfate, bikarbonat ujërat minerale të tilla si Borjomi, "Narzan", "Essentuki" ARZNI. Sidomos i njohur për sodium dioksidit të karbonit dhe ujit-bikarbonat kalciumi, i ashtuquajturi "Burkut.
Pasurinë dhe shumëllojshmërinë e florës Karpatet, duke përfshirë të parkut, të paracaktuara si një vend të mrekullueshme gjeografike dhe klima e favorshme dhe tokë të ndryshme. Shkëmbinj kryesore e parkut, të cilat formojnë një pyll, një pishe, ahu dhe bredhi thjeshtë argjendi. Si specie shok në pyjet janë gjetur gjithashtu, panje panjë, thupër, verr,-wych Elm, pisha, dhe pisha e zakonshme zvicerane. Rriten dhe shkurre: Kozin shelg dhe i brishtë, Alder jeshile, dorëzonjë, e zezë, elderberry zezë dhe të kuqe, kalter e zakonshme.[10-01-23][Все для туристів]
Гуцульська коляда (0)

[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Спогади про опришків (0)
[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Домініканські визначні пам'ятки (0)
[09-08-20][Відпочинок і поради]
Кращі блюда з щурів для новорічного столу (0)

Категорія: 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-01-29)
Переглядів: 561 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: