Середа
19-10-16
04:21

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche

Бисер на Карпатите се нарекуваат Yaremche.

Бисер на Карпатите се нарекуваат Yaremche.

Бисер на Карпатите се нарекуваат Yaremche. Егзотични пејзажи, лековитите исвори, извонреден архитектонски споменик, долга и интересна историја на регионот, уникатен културата и јазикот на искрена hutsuls не Yaremche најпознатата туристичка атракција во регионот Карпатите.

Точна Европа град со свој обичаи и традиции, секоја година привлекува илјадници домашни и странски туристи. На повеќето магично место е Falls "Break" на реката Prut, камен и камен Dovbusha единствена поделба на десниот брег на реката Prut, зад која може да се проследи еден долг и комплексен процес на формирање се уште сосема млади Карпатите.
Територијата Yaremchanskogo Градскиот совет - еден од најважните рекреативните површини и на Карпатските регион на Украина како целина.
Град Yaremche со населби на Дора, Yamna наоѓа на надморска височина од 500-535 m надморска височина. Yaremchanschina опфаќа југо - западен дел на Ивано - Frankivsk регионот, зазема централниот дел на украински Карпати во рок формации на Gorgan, Pokutsko - Буковина Карпатите и Црна Гора.
Град Yaremche Ивано - Frankivsk регионот од 1977 година, се класифицираат како регионални урбана подреденост да се вклучат во неа како населби, како и селата Дора Yamna. Покрај тоа, на територијата на градскиот совет во сопственост Yaremchanskogo pgt Vorohta, Mykulychyn, Татарстан, Yablunitsa и Polanica.
Градот територија е 11.469 хектари Yaremche. На градот населението 7.897 луѓе.
Градот има кориснички односи со другите градови во Украина и во странство. Одалеченост од Yaremche за Киев - 590 км на градот -.. 210 километри Uzhgorod - 275 километри Ивано -. Frankivsk - 65 километри до Ternopil -. 200 километри Черновци -. 125 километри од Варшава. - . 530 километри, во Берлин - 990 километри Praiu -. 900 километри во Будимпешта -. 650 км.

Топонимија Yaremche
Ако мислите дека за тоа како да се започне приказната - нека се сврти кон науката за топонимија. Многу имиња на места Yaremchanschini со посредство на луѓето имиња, презимиња и прекари.
Научник - археологот Klapchuk М. (1920 - 1984) даде таква интерпретација: зборот "Дора" турско потекло, кој во украински значи "врата". Всушност, Дора - врата во Карпатите, се намали преку реката Prut меѓу две планински врвови - и Makovytsya Chernogoritsey.
Истражувач географските називи на украински Карпати Б. Lyashchuk верува дека Дора доаѓа од: "Дор, се бориме" - место се третираат под обработлива од тргнуваше, извлекувајќи грмушки, или трупците.
Експерт во древниот индиски санскритски јазик В. Kobilyuk објаснува име како "она што дели и се отвора."

Постар истражувач Yaremchanskogo Музејот на S. Руно смета дека "Дора" - тоа е Велигден, светиот леб. Тоа е, во Дора е една од најстарите цркви во покраината и Highlanders, се разбира, доаѓа секоја недела и на празници е тука за да се поклони, што се спроведува за Велигден Светиот Велигден - Дора. Дел svyachenyh Велигден - Дор даде на сиромашните. Велигден се стави во еден вид на дрвена кутија - dorinnik.Hotya првите пишани споменување на селото, Дора, датиран 1618 година, академик Grabovetskaya забележав дека таквите топоними како природна граница и течеше Boyarsky го карактеризира до извесен степен, ова население за време на галициски - Volyn Кнежество (XII - XIII век).
Доста е широко распространета толкување дека градот Yaremche доаѓа од првите доселеници Godovantsa Yarema, кои се населиле на брегот на реката Prut ", освои назад од планините парче земја и почна неговата фарма."
Интересна хипотеза е познат Лавов ориенталист, автор на поетски превод на украински јазик на Куранот, Yarema Polotnyuk (син на писателот Ирина Вајлд, кој имал вила во Дора) - многу имиња Huzulschina може да се толкува како еден Турчин. Зборот "Vorokhta" значи "небо", и "Yaremche" - "врати". Со ова име е легенда за стравот на татарски - монголски пред Карпатите непроодни шуми и храбри луѓе и нивно враќање во станот простор.
Познатиот писател Pushik Степан тврди дека основата на името Yaremche лежи во коренот на "u" - зборот "Yaremche" значи лак, лак, велат тие, на реката Prut лак гушкање луѓе.
Но, сето ова верзија. Конечен расправа за името на градот не Yaremche. Во еден од најстарите се најавите црква, која е издадена во Лвов, има спомнувањето на еден свештеник Мајкл Yaremnitskom, кој беше во parohom Yamne во 60 години на XVIII век, односно, пред официјалниот споменување на Yaremche. Можно е дека црквата земји достигна ненаселени места само во југо - источен на струја стр Род и луѓе работеле за Црквата и за свештениците. Затоа, името на населбата ќе оди кон и од презиме Yaremnitskogo нивниот татко, како што некои велат олдтајмерите, кој "оди Yaremcheta" наместо Yaremche.
Yamna - селото тој стана дел од Yaremche лежи помеѓу планините во "дупката" (депресија, шупливо, заоблени долина). Според тоа, тоа е под влијание на локацијата.


[11-01-16][Все для туристів]
Прекрасна країна Руїнія (0)

[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Топірець Довбуша (0)
[09-09-18][Яремче]
Гірськолижний комплекс "БУКОВЕЛЬ" м. Яремче (0)
[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
КНПП (0)

Категорія: 34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-02-03)
Переглядів: 546 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: