Найсмачніша яєчня світу. Рецепти
Більше двох тисячоліть тому в Індії почали тримати кури. З тих пір зі всіх яєць миру саме курячі понад усе припали до смаку жителям планети. Збалансована колекція вітамінів і мікроелементів в мініатюрному контейнері - це зручно, смачно, живильно, корисно, якщо не зловживати і не перевищувати норму - не більше трьох-п'яти штук в тиждень, оскільки холестерину в курячих яйцях теж вистачає. Але навряд чи варто обмежуватися тільки ними. Адже пернатих на наший планеті немало, і всі їх яйця теж їстівні.
Яйця іншої пернатої живності в Європі почали вживати ще з римських часів: пересичені курячими, кулінари почали експериментувати з яйцями страусів, перепелиць, качок і гусаків. Найбільші з яєць - страусині. Важать вони більше півтора кілограмів, в діаметрі досягають 15-20 сантиметрів. Півтора міліметри зеленої або білої дуже міцної шкаралупи оберігають величезний жовток. Варити круто їх потрібно близько години, а однією яєчнею можна досхочу нагодувати десяток чоловік. На смак такі яйця не сильно відрізняються від курячих, спробувати їх у наш час вдасться на страусиних фермах не тільки в Африці, але і в Росії.
Одними з найкорисніших вважаються непоказні плямисті крихітні перепелині яйця. Кориснихречовин - заліза, фосфору, калія - в цих ампулах здоров'я у декілька разів більше, ніж в курячих. Учені приписують їм властивості покращувати обмін речовин, пам'ять, потенцію. Випити декілька яєчок не перешкодить перед тривалим гулянням. Не варто боятися сирих яєць: на сальмонеллой із-за температури тіла перепелиці не хворіють. Незручність доставляє лише мініатюрний розмір - перш ніж приготувати просту яєчню двох-трьох чоловік, доведеться розбити 20-25 яєць.
Ч уть трохи менше курячих - коричневі грушовидні яйця цесарок. Білок у них пощільніший, а жовток, навпаки, ніжніше. У цьому продукті зовсім трохи холестерину, причому зберігати їх можна дуже довго - до року. Товста і міцна шкаралупа
оберігає від сальмонельозу, якщо впаде таке яєчко на підлогу - не розіб'ється. Здавалося б - чим не заміна курячим яйцям? Одна біда - розводити у нас «царських курочек»-цесарок не люблять: боляче вже вони ніжні, не виносять несвіжих, зіпсованих кормів і радіації, дуже часто гинуть.
Качині яйця трохи більше курячих, але набагато менш популярні із-за різкого специфічного запаху, зате випічці їх яскраві маслянисті жовтки додають красивий яскравий золотистий відтінок. Сирими ці яйця, як і дуже схожі на них, але крупніші гусячі, є не рекомендується - в них досить часто зустрічається сальмонелла.
Шеф-повара французьких ресторанів дуже цінують голубині яйця за тонкий вишуканий смак і люблятьдодавати їх в салати і в супи. Коштує подібний делікатес дуже дорого, адже за рік голубка може кілька разів відкласти лише по одному-два яйця.
Серед пернатих самі крихітні яйця у найменшої на землі пташки колібрі. Розміром вони менше сантиметра, важать близько 0,3 грама. Смачні чи ні - невідомо, схоже, що готувати їх ніхто не пробував.
Яй ца відкладають не тільки пернаті. Люди навчилися готувати блюда і з яєць рептилій. Крокодили відкладають за один раз декілька десятків шорстких яєць величиною трохи більше качиних. І малайци, і тайци використовують їх майже так само, як ми, європейці, розправляємося з курячими. На крокодилових фермах по всьому світу крім барбекю або стейка з м'яса цих рептилій туристам обов'язково пропонують спробувати яєчню.
Яйця черепах їли не тільки робінзон з П'ятницею - цією стравою люблять поласувати і сучасні жителі побережжя Тихого і Атлантичного океанів. Спрадавна круглі, покриті шкіркою яйця рахували прекрасним афродізіаком. Причому гурмани стверджують, що випічка з черепашачих яєць виходить набагато смачніше, ніж з курячих, а тому шукають їх всюди дуже старанно: черепах стає все менше, і збір їх яєць в багатьох країнах заборонений. Проте місцеві жителі Азії і Латинської Америки не поспішають виконувати ці закони і відмовляти собі в улюбленому делікатесі.
Повседневная їжа для жителів південно-східної Азії - довгі, витягнуті, покриті шкаралупою-шкіркою і що нагадують на смак картоплю яйця змій. Їх варять, додають в салати, як і звичайні пташині.
Ещ е один екзотичний делікатес - яйця ігуан. Оскільки знайти в джунглях кладку цієї тварини непросто, в Центральній Америці мисливці вважають за краще відловлювати вагітних самок. Далі ігуанам розпорюють черево, здобувають яйця, а потім зашивають рану і відпускають тварин на волю або використовують і м'ясо, і яйця разом, як, наприклад, в цьому блюді:
Варена ігуана з яйцями
1 ігуана з яйцями
2 невеликих цибулини
2 солодких перцю
2 помідори
Сік двох апельсинів
1 головка часнику
Коріандр, сіль
У бити ігуану, витягувати з неї нутрощі і яйця, потім акуратно покласти яйця назад і зашити розріз. Обсмажити тушку в духовці, зняти з неї шкіру, потім кілька разів обмити м'ясо апельсиновим соком.
Вийняти яйця з ігуани, зварити їх. У іншій каструлі в киплячу воду покласти цибулини, часник, сіль на смак і тушку. Варити, поки м'ясо не стане м'яким.
При готувати соус з тушкованих помідорів, перців, коріандру. Сервірувати ігуану яйцями, полити соусом. Подавати гарячіше.
|