Неділя
25-01-26
08:36

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Яремче, туризм, наш регіон.

На Говерлу початкові пункти. 1

 

На Говерлу

 

РАНОК в сивих Карпатах починається тут - на Говерлі. Внизу ще сутінки, в поділах тісняться уранішні тумани, а красуня вершина вже золотиться в перших променях сонця. Незвичайні в цю хвилину гори. Їх важко описати словами - адже ніяка розповідь не може порівнятися з одного разу побаченим.

Приїжджайте до Карпат і обов'язково побувайте на Говерлі. Подорож на Говерлу - це подорож в казку, в край таємничої краси, давніх легенд і героїчних оповідей.

І якщо, подолавши десяток кілометрів, круті підйоми, бурхливі гірські потоки, ви зустрінете світанок на Говерлі - ви обов'язково повернетеся сюди знову. Тут, в серці Карпат, залишиться частинка вашого серця.

Говерла - одна з вершин красивого Чорногорського хребта, найвища в Українських Карпатах. Її висота досягає 2061 метр.

Говерла, як і вся Черногора, оспівана пісенниками і казкарями. Тут ви почуєте багато легенд і переказів. І найчастіше про Олексе Довбуше - захиснику пригноблюваних горців - гуцулів. Тут були самі потайні і безпечні місця отамана карпатських опрішков. У Черногоре, говорить легенда, десь заховані скарби Довбуша...

Колись дика, труднодоступна Черногора сьогодні привітно зустрічає туристів. Побувайте на просторих полонінах, покритих яскравими килимами квітів, вслухайтеся в передзвін дзвіночків на шиях овець, що пасуться, гру пастушої сопілки. Шумить густий ліс і гірські потоки. У цю чудову симфонію Карпат у свята вливається голос трембіти. Трембітанієм починається і полонінський хід - урочисті проводи вівчарів на високогірні пасовища. Голос трембіти сповіщає про народження нову людину в Карпатах. Про щастя нового життя співають сьогодні трембіти.

Нове життя... У кожному селі - школи, клуби, бібліотеки, лікарні, колгоспні і інші новобудови. У будь-якому селі кожен другий будинок - новий, у великих, світлих, упорядкованих будинках - електрика, радіо, телебачення.

Заповідник Черногора найбільший в Карпатах. Його територія розкинулася в івано-франківській і Закарпатській областях. Флора і фауна заповідника дуже багаті.

Чорногорські верхів'я - найкрасивіші полоні-ни. Туристські стежки часто переходять бурі карпатські ведмеді, дикі кабани, косулі. На скелястих відрогах хребта кубляться орли. У потоках пустує форель.

Клімат і рельєф зробили цей район популярним серед туристів. Осінню опадів мало, температура коливається від +17 до + 20°. Зима м'яка і сніжна, середня температура коливається від -5 до -7°. Завдяки цьому мандрівників тут зустрінете круглий рік.

На склоках Говерли народжуються найбільші в Карпатах річки. У каскаду водопадів бере початок Пруть, приймаючи в свої обійми безліч дрібних гірських потоків. Витоки Білою Тиси теж знаходяться під Говер-лой.

Травень - червень - кращий час для відвідин Карпат. Квітнуть сади, в зелень одягаються ліси і гори, вирують гірські потоки. У ущелинах і на північних схилах ще лежить сніг. Можна підкотитися на лижах і позагорать. На полонінах з'являються рідкісної краси квіти - проліски, шафран карпатський. На початку червня схили Говерли і найближчих полонін покриваються рожевим килимом квітучого карпатського рододендрона. Тільки тут збереглася ця рідкісна високогірна рослина. І лише тут можна побачити таке рідкісне поєднання снігу і рожевих квітів.

У травні - червні сприятливі умови для відпочинку. Немає ще великого напливу туристів. У ці місяці буде можливість надати вам кращі місця на турбазах, в притулках і готелях.

Туристські дороги привели вас до Карпат. Як зручніше добратися на вершину? Звідки? Ми запропонуємо вам декілька шляхів. Якщо ви відпочиваєте на Прикарпатті, то кращим початковим пунктом буде селище Ворохта. На Закарпатті зручними початковими пунктами є селище Ясиня і місто Рахов. Окрім туристських баз в Рахо-ве, Ясинях і Ворохте, туристів обслуговують їх філії «Кобилецкая Поляна» і «Говерла», високогірні притулки «Брецкул», «Козьмещик», «Перелісок», «Явір».

Багато маршрутів - від походів вихідного дня до походів третьої категорії складності - починаються в початкових пунктах. Ми пропонуємо найпопулярніші.

 

РАХОВ - ГОВЕРЛА

Рахов - одне з красивих міст Закарпаття. Перша документальна згадка про нього відноситься ще до 1447 року. Першими поселенцями, очевидно, були кріпосні біженці із Закарпаття і Галіциі. Назву міста легенди пов'язують з діяльністю легендарних опрішков. За переказами, опрішки в цій улоговині вважали (по-українськи - рахувалі) і ділили серед бідних коштовності, що відняли у багачів. Можливо, від цього слова і походить назва міста. Не виключено, що назва міста походить від слов'янського власного імені Рах.

Рахов - промисловий центр Закарпаття. У місті працює 7 підприємств, серед них первісток індустрії області - картонна фабрика. У місті живе 11,8 тисяч чоловік. Основне населення - українці. Живуть тут також росіяни, угорці, румуни, словаки, трудівники інших національностей.

В центрі Рахова, на березі бурхливої Тиси, коштує пам'ятник. Тут поховані воїни Радянської Армії, полеглі в боях за звільнення міста, а також народний герой Закарпаття, комуніст Олекса Борканюк. Керівник закарпатських комуністів, він після захоплення Закарпаття в 1939 році угорськими фашистами емігрував в Радянський Союз. У січні 1942 року доброволець Радянської Армії Олекса Борканюк з групою десантників був висаджений ь горах Раховщини, щоб очолити партизанський рух. Але в лютому 1942 року ворогові вдалося заарештувати мужнього сина Закарпаття. 3 жовтня 1942 року він був страчений в Будапешті. За мужність і героїзм, проявлені в підпільній боротьбі з німецько-фашистськими загарбниками, Радянський Уряд привласнив Олексе Борканюку посмертне звання Героя Радянського Союзу.

Невелике місто в живописній улоговині росте і розширюється. Баштові крани стали невід'ємною межею міського пейзажу. Ростуть житлові будинки, громадські будівлі.

Славиться місто своїми колективами художньої самодіяльності. Народний ансамбль «Карпати» картонної фабрики не раз виступав на оглядах в Ужгороді, Києві і Москві, виїжджав з концертами в братські соціалістичні країни. Робочі лісокомбінату створили оркестр народних гуцулських інструментів, теж не менш популярний, чим «Карпати».

В околицях Рахова розташовані дуже зручні лижні траси. Сюди з'їжджаються любителі зимового відпочинку зі всіх кінців наший Батьківщина. У місті часто проводять свої змагання гірськолижники України.

Коротке знайомство з містом відбулося. Отже, в шлях!

Наша подорож комбінована: 30 кілометрів - автобусом і 40 кілометрів - пішки. Тривалість 3 дні.

Автовокзал на лівому березі Тиси. Автобус отпраз-ляєтся через села Богдан і Луги в присілок Усть-го-верла.

Проїжджаємо по вулиці Богдана Хмельницького мимо картонної фабрики. Через декілька хвилин за вікнами мелькають перші характерні для цих місць будиночки околиць Рахова. Незвичайної краси гори біжать назустріч. Поряд, в декількох кроках від дороги шумлять і зливаються дві річки - Біла і Чорна Тиси. Вони утворюють Тису, яка несе свої води через Закарпаття, Румунію, Угорщину і Югославію до Дунаю.

Далі наш шлях йде уздовж лівого берега Білої Тиси. По вузькій, кам'янистій дорозі, яка петляє між гір, автобус підіймається все вище і вище. У 6 кілометрах від Рахова - сіло Ростоки. Перші письмові згадки про нього відносяться до 1651 року. По переказах, село засноване рибаками, які для лову риби робили «ростоки» (розгалуження русла). Від цього, очевидно, і відбулася назва сіла.

Далі веде асфальтована дорога. На схилах уздовж неї росте листяний ліс - бук, граб, явір. У 13 кілометрах від Рахова велике село Богдан.

Перші відомості про нього відносяться на початок XVIII століття. У Богдані, як і в багатьох закарпатських містах і селах, живуть до цих пір легенди і перекази, що пояснюють походження їх назв.

Опрішки Олекси Довбуша, спускаючись в долину Тиси, ходили походами на Великий Бичків і Солотвіну. У урочищі, де лежить тепер сіло, росли три величезні липи. Під ними завжди залишався дозорний Богдан. Одного разу жандарми почали переслідувати опрішков. Народні месники пішли в гори іншим шляхом і не могли попередити свого дозорного. Богдан до світанку чекав товаришів. Але під ранок відмітив, що урочище оточили жандарми. На одній з лип він вирізував своє ім'я. Це означало, що жандарми прямують в гори і опрішков підстерігає небезпеку. У перестрілці загинув хоробрий дозорний. На згадку про нього товариші назвали цю місцевість його ім'ям. Так, за переказами, виникла назва сіла.

У 1935 році тут почався найбільший в Закарпатті страйк лісорубів. Очолили її комуністи. Страйкуючі перемогли. Був скорочений робочий день і підвищена заробітна плата.

Автобус рухається далі, і через 20 хвилин ми вже в невеликому селі Луги, яке славиться умільцями - різьбярями по дереву. На околиці села починається будівництво туристського притулку зі всіма побутовими зручностями. Біля нього буде обладнана стоянка для автомашин. Для наметів розчищений великий майданчик. Поряд з майбутнім притулком - два мінеральні джерела.

Через 3 кілометри від Лугів автобус під'їжджає до місця злиття двох річок - Говерлянки і Лемськой. Зливаючись, вони утворюють Білу Тису. На їх берегах розташувався присілок Усть-Говерла. Тут покидаємо автобус. Попереду - піший перехід в гори.

Від місця злиття річок шлях лежить на північний схід уздовж річки Говерлянки. Через 4 кілометри приходимо до старої дамби невеликого водосховища. Раніше тут збирали воду для сплаву плотів. Коли відкривали шлюзи, вода відносила цілі зв'язки плотів в пониззя. Сплавляли ліс відважні бокораши-плотогоны. Ця мужня, але небезпечна професія пішла в минуле. Ліс в долини транспортують підвісними дорогами або ж автомашинами. Ще 2 кілометри від дамби уздовж річки, і за крутим поворотом з'являється самотній будиночок гуртожитку лісорубів. Тут короткочасний привал. Від будиночка до місця нашого нічлігу ведуть дві дорогі. Стара серпантинова дорога завдовжки 13 кілометрів веде прямо до притулку «Брецкул». Друга - гірська стежина по хребту. Довжина її - 5 кілометрів. Йдемо по коротшою - азимут 75°. Через 100 метрів - міст через струмок Білий. Круто повертаємо на північний захід, азимут 330°. Рухаємося по вузенькій стежині, що петляє по відрогу Чорногорського хребта. До речі, на цій ділянці траса промаркирована біло-червоно-білими смугами. Їх можна побачити на деревах. Навколо хвойний ліс. Гірські хребти розрізають глибокі ущелини, по дну яких течуть струмки. Вода в них холодна, течія швидка. Це царство заповідника Черногора.

Піднімаючись вище, входимо в невинний ліс. Окремі ялини досягають 50 метрів висоти, їх вік майже 250 років. Межа лісу проходить приблизно на висоті 1500 метрів над рівнем морить.

Під кінець другої години ходьби від будиночка лісорубів тропа виводить на дорогу. По ній рухаємося далі. Через 15 хвилин виходимо на лісову поляну, де розташований дерев'яний туристський притулок «Брецкул». Трохи далі коштує інший, двоповерховий корпус. Обидва притулки вміщають 200 чоловік. Тут зупиняємося на нічліг.

Вранці, без рюкзаків, здійснюємо сходження на Говерлу. До вершини 4 кілометри. Виходимо раніше від верхнього притулку по серпантиновій дорозі в північносхідному напрямі (азимут 35°) мимо пастушого господарства. Уподовж дороги коштують стовпи з покажчиками. Тут проходить зимовий маршрут № 105 (№ 407). Стовпами промаркирована траса цих маршрутів. Попереду застережливий знак «Обережно - лавина!» і гірський струмок. Через п'ять хвилин ходьби від струмка (700 метрів від притулку) звертаємо з дороги на маленьку стежину (азимут 335°). Вона веде до хребта, по якому приходимо до підніжжя Говерли. По північно-східному схилу на вершину веде вже знайома нам дорога. Але з дороги необхідно скрутити вліво і вийти на стежку, яка во.водіт на вододільний хребет і далі до вершини Говерли. Через дві години після виходу від притулку досягаємо найвищої точки Українських Карпат.

Всю красу цих місць можна побачити тільки тоді, коли стоїш на скореній вершині. Перед очима розстилається зелене море лісів, захоплююча панорама гір. На сході видно Піп Іван (Чорна гора), на півдні - Гуцулські і Трансильванськие Альпи, на севере- Горгани, а на заході Полонінський хребет і його найвища точка - гора Блізніца (1883 метри).

До притулку повертаємося по знайомому вже нам шляхи.

Від притулку можна зробити ще одне інтересноє дводенна подорож. Якщо туристів обмежує час, то після обіду в «Брецкуле» відразу виступаємо в похід, щоб до вечора добратися до підніжжя Петроса. Йдемо по тій же дорозі, що і на Говерлу. Доходимо до маркувальних стовпів, йдемо уздовж них до раздорожью. Тут дорога і стовпи повертають на захід до пет-росу, а друга, вже знайома нам дорога, веде на Говерлу.

Зліва по трасі залишаються полоніни Ськопеська, Веслування. Півтори години ходьби - і невеликий привал біля підніжжя Петроса. Тут дорога і маркувальні стовпи повертають на північ, а її відгалуження огинає Петрос з північного заходу і веде далі, до місця нашого нічлігу. Ще півтори години ходьби - і, минувши полоніну Гармоняську (4 кілометри від Петроса), знову підходимо вже до третього раздорожью. Одна з доріг веде на захід в село Кваси, а другая- на південний схід в село Богдан, куди ми винні прідті завтра. З дороги видно тваринницькі споруди на полоніне Рогняське. Нам потрібно спуститися нижче (300 метрів) до маслосирзаводу і на узліссі розбити табір. Традиційне туристське вогнище, каша з димком, пісні і веселі історії бувалих мандрівників... Який привал обходиться без них.

Наступного дня нам залишається пройти 20 кілометрів по дорозі до села Богдан. Можна скористатися і автотранспортом. На полоніну щодня приїжджає вантажівка за молочними продуктами. Виграш в часі позбавляє туристів можливості відвідати найживописніші місця. Радимо цей відрізок маршруту все-таки подолати пішки.

Дорога веде через стрункий ліс буку. Приблизно дві години пішого хода- і ми на лісорозробках. Короткий привал, знайомимося з лісорубами, їх роботою і йдемо далі. Проходимо мимо пасіки. Біля неї - мінеральне джерело. До Богдана від пасіки - 8 кілометрів. З Богдана автобусом добираємося в Рахов.

 

 

Якщо туристи не мають в своєму розпорядженні часу, сходження на Говерлу можна зробити і за один день. З автовокзалу в Рахове першим автобусом треба під'їхати до Усть-Говерле. Захопивши з собою сухий пайок на сніданок і обід, по описаній трасі підніміться на Говерлу. Спустившись по тій же дорозі вниз до Усть-Говерлу, треба сісти в автобус, і того ж дня до вечора ви будете в Рахове. Хто подорожує на своєму транспорті, го до гуртожитку лісорубів можна під'їхати вантажними і легковими автомашинами, мотоциклами, автобусами «ПАЗ». Автобуси «ЛАЗ» можуть проїхати тільки до селища Усть-г оверла.

У цьому районі проходять планові маршрути: літній № 352 і зимовий № 105 (№ 407). Траса зимових маршрутів позначена біло-червоно-білою маркіровкою на деревах, а на хребтах, дорогах - стовпами. Взимку сходження на Говерлу заборонене. Схили гори лавін-ноопасни.

Подорож по маршруту № 105 (№ 407) здійснюють треновані гірськолижники, що мають досвід зимових переходів в горах, добре володіють гірськолижною технікою.

Частина траси літнього маршруту № 352 проходить по тій же трасі на Говерлу, звідки туристи переходять на Петрос, спускаються в село Кваси і слідують в Ясиня.



[10-10-31][Все для туристів]
Туристичне взуття (0)

[09-08-22][Відпочинок і поради]
Вінчальне плаття, не заховане в скриню... (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Курорти Білорусії 3 (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Париж.Париж. (0)

Категорія: Яремче, туризм, наш регіон. | Додав: vechervkarpatah (09-07-29)
Переглядів: 2810 | Теги: Яремче туристичне, про наш тур-регіон, потенціал Яремчанщини., Туризм яремчанщини | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: