Середа
23-06-07
11:14

test [404]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

3.6. Внеречевиє засоби спілкування

3.6. Внеречевиє засоби спілкування

Мовним спілкуванням є дія на аудиторію двох потоків інформації: переривчастого дискретного потоку (словесного, мовного) і безперервного образотворчого потоку (внеречевого). Образотворчий потік, який позначають терміном "зоровий елемент мови", включає жест, усмішку, позу, ходу, міміку, рух тіла. За допомогою мови передаються сенс інформації, зміст тексту і його значення. Внеречевиє засоби спілкування доносять до аудиторії підтекст, внутрішній додатковий сенс сказаного, відношення до нього.

Фор мій внеречевого дії є жестикуляція - рух рукою або інший рух тіла, що має певний сенс. Жест лектора акцентує увага слухачів на утриманні висловлюваного матеріалу, підкреслює головне, підтверджує сказане. "Жест і міміка пожвавили мову, роблять її як би зримою. Жест, будучи емоційно-смисловим рухом, найчастіше руки (рук), повинен "звучати" саме в ті миті, коли вимовна фраза потребує посилення своєї виразності, а тим більше в емоційній впечатляємості ораторської думки".

Гла вная особливість жесту в екскурсії полягає в тому, що він зв'язаний не стільки з розповіддю, скільки з показом об'єкту, будучи складовою частиною наочності.

Ж ести в екскурсії діляться на три групи: жести, службовці основою показу зрітельно сприйманих об'єктів; жести, що є складовою частиною показу; жести, що підкріплюють екскурсійну розповідь.

Класифікація жестів, використовуваних в показі

У показі використовуються жести в їх простому вигляді - вказівні. Екскурсовод показує рукою на якусь будівлю. Цей жест використовують також для перемикання уваги екскурсантів з одного об'єкту на іншій. Рідше використовується просторовий жест, що дає уявлення про межі об'єкту, що оглядається. Використовується він при панорамному огляді міста, архітектурного ансамблю, місцевості, де відбувалися події. Екскурсовод жестом обмежує об'єкт, визначає його розміри. Широкого поширення набули об'ємні або ілюстровані жести, які допомагають екскурсантам визначити висоту і ширину спостережуваного об'єкту. Екскурсовод проводить рух рукою від низу до верху або зліва направо, підкреслюючи свої слова. Жести конструктивні, такі, що підкреслюють особливості конструкції (опуклість, угнутість і ін.), застосовуються в архітектурно-містобудівних екскурсіях.

Реконструюючі жести допомагають екскурсантам в думках представити зовнішній вигляд втраченої будівлі, видаляє пізніші прибудови до будівлі. Ці жести екскурсоводи використовують в методичному прийомі зорової реконструкції. Вони є частиною прийому, переслідуючого мету, - дати уявлення про первинну форму (вигляді) об'єкту.

Необхідно враховувати диференційований підхід до вибору жестів при показі одного і того ж об'єкту. Так, екскурсовод використовує варіанти жестів (спонукальні, наочні, емоційні, такі, що рекомендують) залежно від складу групи, теми екскурсії, пори року, доби.

Спонукальні жести не пов'язані з показом і носять організаційний характер. З їх допомогою екскурсовод пропонує вийти з автобуса або зайняти місця в салоні, розміщує групу у об'єкту, просить екскурсантів пройти до наступного об'єкту.

Емоційні жести виражають відчуття екскурсовода, його психологічний стан в даний момент.

Ж ести, використовувані в розповіді, класифікуються як жести, що підкреслюють важливість висловлюваного матеріалу, розкривають зміст думки екскурсовода, що пояснюють підтекст розповіді, уточнюють зміст мови екскурсовода. Жести, супроводжуючі розповідь, повинні бути осмисленими, адресними, лаконічними, змістовними і емоційними. Іноді жест розглядається як графічне зображення думки екскурсовода.

Недоліками у використанні жестів на екскурсії є зайва жестикуляція, підміна слів жестами, безглуздя їх при показі об'єктів - запізнення за часом, відрив жесту від мови, неточність жесту. Недоліком методики, що діє, є відсутність науково розроблених правил виразної і ефективної жестикуляції на екскурсії.

Про явищем емоційної культури екскурсовода є міміка - рух м'язів особи, що виражають внутрішній душевний стан, відчуття, що переживаються людиною, його настрій. У ряді випадків міміка здатна виразити більше, ніж мова. Міміка і жест неразделіми.

Поза екскурсовода.Положення тіла під час роботи - важливий елемент його поведінки, незалежно від того, стоїть він або сидить перед групою. Поза повинна бути природною, зручною, невимушеною. У досвідченого екскурсовода виробляється манера поведінки, що має свій індивідуальний стиль. При проведенні екскурсії, він приймає такі пози, які йому зручні і прийнятні для аудиторії. Головне для будь-якої пози - стійка рівновага тіла і його рухливість. Поза екскурсовода, екстравагантність в одязі і інших деталях його зовнішнього вигляду (міні-спідниця, декольте, велика кількість прикрас, макіяжа) не повинні відволікати екскурсантів, ставати об'єктом їх спостереження.
ервоє
П час, з'являючись в групі, екскурсовод уважно стежить за своєю позою, потім у нього виробляються певні звички і навики; протягом двух-трехчасової екскурсії він неодноразово міняє свою позу, не даючи стомитися своєму тілу. Робиться це природно, щоб у слухачів не створилося враження, що екскурсовод ніяк не може знайти собі місця.

Манери екскурсовода. Великою силою дії на екскурсантів володіють манери поведінки екскурсовода, його спосіб тримати себе, форма поводження з іншими людьми. Манери екскурсовода знаходять вираз в спілкуванні з екскурсантами, які звертають увагу на все: як екскурсовод вперше входить в автобус, як він вітається з групою, як розмовляє з водієм, як тримає мікрофон, яким тоном робить зауваження. Ніщо в його поведінці не залишається непоміченим. Удосконалюючи свою майстерність, потрібно позбавлятися від поганих звичок - голосно говорити, надмірно жестикулювати, переривати співбесідника, вживати в розмові різкі вирази, робити грубі зауваження, поводитися зухвало, екстравагантно одягатися, надмірно використовувати косметику. Екскурсоводові слід уникати удавання, малювання, постійної турботи про зовнішній ефект своїх вчинків і мови. Неприпустимо обмінюватися з екскурсантами колючостями, уїдливими і ворожими зауваженнями.

Э кськурсовод є працівником контактної зони. З перших кроків на екскурсійному маршруті він вступає у взаємини з екскурсантами. Багато що в успішному виконанні екскурсійної послуги залежить від особи екскурсовода, його індивідуальних якостей. Прояв педагогічного такту, ввічливості, терпимості, витриманості, уміння стримати себе в конфліктній ситуації, сприяють створенню спокійної ділової обстановки в екскурсійній групі. Доброзичливість і самовладання екскурсовода, використання нейтралізуючих фраз в обігу з екскурсантами дозволяють уникнути виникнення негативних ситуацій. Уміння ладнати з аудиторією створює умови для встановлення психологічного клімату в колективі.

льшоє місце в роботі екскурсовода займає вироблення навиків етикету. Цій важливій проблемі екскурсійні працівники приділяють велику увагу. Само поняття "етикет" означає встановлений порядок поведінки, зовнішнього прояву відношення до людей. У цей порядок входять поводження з навколишніми людьми, поведінка в суспільних місцях, внеречевиє форми спілкування (чемне поводження з жінкою, пошана до старших, форми вітання, правила поведінки за столом і ведення розмови, поводження з гостями).

Пр едставляєтся доречним ввести в ужиток організацій і установ, що займаються екскурсійним обслуговуванням, поняття екскурсійний етикет. Це сприятиме підвищенню культури туристського обслуговування. Виводи

Внеречевиє засоби спілкування грають важливу роль в процесі проведення екскурсій.

У меніє використовувати внеречевиє форми дії не приходить екскурсоводові само. Вироблення умінь і навиків вимагає постійної уваги з боку керівників екскурсійних установ, методистів, значних зусиль і працьовитості від самих екскурсоводів. Важливу роль в цьому процесі покликані зіграти курси по підготовці і підвищенню кваліфікації екскурсоводів, методичні секції і постійна самостійна робота екскурсоводів.

Контрольні питання

1. Внеречевиє засоби спілкування. Їх сукупність.
2. Жести екскурсовода, їх значення і класифікація.
3. Міміка екскурсовода, її роль в екскурсії.
4. Зовнішній вигляд екскурсовода.
5. Манери екскурсовода.
6. Мовний етикет екскурсовода.
7. Культура поведінки екскурсовода, шляхи її формування.[10-01-23][Все для туристов]
Реликты украинского костюму (0)

[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
ОРГАНІЗАЦІЯ ТУРИСТИЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Юаньсяоцзе - свято Ліхтарів (0)
[09-09-18][Відпочинок і поради]
Як зробити політ комфортним і приємним (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-19)
Переглядів: 2381 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: