Середа
24-04-24
17:51

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Легенди про Яремче, карпати.

Сушіння деревини

Сушіння деревини


   Дістати хорошу, тим більш суху деревину для самодіяльного різьбяра - завжди проблема. Тому часто доводиться вирішувати питання: як (і чи можна взагалі) різати з сирої деревини або вак її висушити скоріше. Ми розглянемо тут кілька прикладів, що зустрічалися в практиці і відповідають на ці питання, але спочатку трохи про те, як в домашніх умовах висушити деревину, коли вона планується про запас, тобто є один-два роки в розпорядженні різьбяра.

  Якщо така деревина представляє собою кряж (чурак) у корі, то доцільно не знімати кору, а зробити на вей сокирою вирубки поперек стовбура (рис. 41), щоб дати доступ повітря до деревини, але не різати кору вздовж, зберігши її як стягує шар , що оберігає деревину від розтріскування.
заготівля деревини для сушіння
  Інші майстри використовують для сушіння ошкуренних в середній частині чурак, залишаючи лише не знятої кору по кінцях шириною близько 20 см. Помічено, що такі породи деревини, як липа, тополя, осика, береза, вільха, при помірній сушінні висихають без тріщин навіть повністю обкоровані , але для дуба кора зберігається цілком, він вимагає поступової, тривалого сушіння і в товстих кряжах сохне до семи років. Схильні до розтріскування при висиханні: граб, ясен, клен, бук; у меншій мірі - сосна, ялина, ялиця, модрина, кедр.

  У будь-якому випадку торці заготовки слід рясно зафарбувати олійною фарбою або промаслити рослинним маслом, іноді їх закладають смолою з папером або промасленим папером, а ще краще - заліпити пластиліном. Сушити деревину природним шляхом треба так, щоб процес сушіння був поступовим, уповільненим, але в сухому, провітрюваному приміщенні. Растрескавшиеся кінці заготовки після сушіння відпилюють.

  Липа, як деревина м'яка і пориста, при природній сушці дає хороші результати, не вимагає особливого догляду. Так, наприклад, автору вдалося висушити без єдиної тріщини два відрізи свежеспіленная дерева (довжиною близько 80 см). Протягом року - від січня до січня - повністю обкоровані і заліплені з торців пластиліном чураки стояли на балконі, але закриті від попадання дощу чи снігу. Потім один з чурахов був розпиляний на заготовки. Заготівлі, внесені до приміщення, не показали навіть дрібних тріщин на торцях, хоча процес природної сушки з урахуванням мінливих умов продовжувався. Частина заготовок була використана відразу ж у різьбі для дрібних деталей (див. рис. 44).

ваза
  Звернемо увагу читача і на дійшли до нас усні відомості про прийоми сушіння деревини старими народними умільцями. Перед сушінням заготовку (або начорно оброблену саморобку) виварювали протягом кількох годин у киплячій воді з метою розчинення та вилучення з деревини внутрішньоклітинної вологи (див. властивості деревини). Після цього деревина висихала значно швидше. Це зауваження особливо слід врахувати при сушінні капа.
  Якщо виріб або в чорновому вигляді оброблена заготівля були виконані з сирої деревини, то для уповільненої процесу сушіння їх поміщали в дрібно нарізану солому (січка, що додається в корм худобі) або загорненими в ганчірку закопували в помірно сиру землю. Деревина сохла поступово разом з січкою або землею.

  Прискорений процес сушіння деревини. Цей метод пропонується увазі читачів на підставі дослідів, проведених автором і його товаришами по різьбі за кордоном, де специфічні умови не дозволяли розташовувати тривалим часом для природного сушіння деревини. Якщо є шматок дерева, призначений для однієї будь-якої моделі, скульптури наприклад, або для розпилювання на частини з метою виконання окремих, більш дрібних виробів, то прискорену сушку деревини можна провести наступним чином.

  Заготівля обертається в декілька шарів газетою, опускається в поліетиленовий пакет (мішок), він зав'язується або герметично обмотується плівкою (клейонкою), поміщається в гаряче місце, на батарею наприклад, і періодично повертається, щоб деревина прогрівалася наскрізь. Виділяється волога буде поглинатися газетним папером, яку потрібно змінювати два-три рази на добу. По тяжкості витягуваної папери реально відчувається виділяється деревиною волога. Підвищена температура сприяє швидкому переміщенню вологи по деревині, а парова сорочка, створювана герметизацією, зберігає для зовнішніх шарів вологу атмосферу. У разі появи зовні дрібних тріщин потрібно про гріти заготівлю в плівці без паперу або зменшити шар газет.

  Виконувалися експерименти і поіншому: замість газет для видалення вологи вони робили маленький отвір зверху пакета для виходу пари або знизу - для стоку конденсату. Однак важко вгадати величину отвори, щоб створити потрібну вологе середовище. Крім того, цей спосіб призводить до ще одного недоліку: до запотівання окремих місць пакета зсередини і як наслідок - до намокання в цьому місці дотичної з пакетом деревини.
  Менш неспокійний метод, але також дає непогані результати, заклключается в наступному. На ніч деревина упакована в газети і захисну оболонку з плівки, поміщається в гаряче місце, і на день прогрівшись шматок дерева витягується на природну сушку в прохолодному місці, але вже без упаковки. Потрібно не забувати на ніч знову його покласти на парове прогрівання в обгортці, інакше за відрізок часу більший, ніж один день, зовні на деревині може з'явитися мережа дрібних тріщин, надалі збільшуються.

  Сушіння деревини в процесі роботи. Можливість такого способу залежить від тієї вироби, що виконується. Розглянемо це на конкретних прикладах.
  Виконується вита колона (рис. 13) з частини стовбура евкаліпта заввишки (без підстав і головки) близько метра і діаметром 22 см. Деревина лежала кілька років під дощем на землі, була зовсім сирий. Після того як циліндр для колони зовні був оброблений (технологі. обробки колони буде викладена далі), вся його зовнішня поверхня була покрита рослинним маслом. У цей же або на другий день всередині циліндра було просвердлений отвір, який потім розширювалося до діаметра близько 7 см. Саме ця можливість просвердлити отвір у виробі дозволила нaчать різати по-сирому, що, у свою чергу, полегшило працю з обробки деревини. Дерево стало сохнути з внутрішніх шарів, завдяки чому зовнішні шари, захищені маслом від висихання (на ніч для підстраховки виріб загортали в поліетиленову плівку), зазнавали стиснення, а не розширення, як це вийшло б при звичайній сушінні. Зауважимо до речі, що рослинне масло, нанесене на деревин; з поверхні, не блокує полностьк виділення вологи зовні. У міру дерево сохне і з зовнішніх шарів, і з торців але зсередини - більш інтенсивно.

Колона для бюста
  Свердління і розширення отвору тривало кілька днів, протягом яких заготівля підсохла зсередини. З'явилися деформації на стиск зовнішніх шарів. Подальша робота із зовнішньою поверхнею робилася протягом тижнів. На ніч виріб завертала в плівку або клейонку з газетами, зав'язувалася (без підігріву). В цей час йшло корисне перерозподіл вологи від зовнішніх шарів до внутрішніх і торцях. Зовні виріб маслом більше не змащувати.
  Коли зовнішня поверхня колони була оброблена повністю, можна було дозволити підсушити її трохи і протерти рослинним маслом як остаточним захисним покриттям і не турбуватися більше про сушіння деревини: висихання може відбуватися через внутрішній отвір як завгодно довго, не заважаючи роботі. Через місяць на поверхні отвору з'явилися тріщини, що підсилили доступ повітря в товщу деревини.



[10-10-10][Все для туристів]
На Говерлі (0)

[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
Програма шопінг-туру Сувенірні ринки м. Яремче (0)
[09-08-22][Відпочинок і поради]
10 кращих місць відпочинку для неодружених туристів (0)
[09-08-20][Відпочинок і поради]
Десять найсмертоносніших тварин миру (0)

Категорія: Легенди про Яремче, карпати. | Додав: vechervkarpatah (10-11-14)
Переглядів: 1106 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: