Що таке шансон?
Широке розповсюдження в суспільстві на рубежі століть придбало напрям, так званого «російського шансону». Для того, щоб уявити собі різноманітність точок зору і кількість питань, що займають аудиторію в зв'язку з цим, досить заглянути на форум будь-якого з тематичних Інтернет-сайтів. Так, що ж таке шансон? А тим більше напрям «російського шансону»? Шансон - французьке слово, що позначає в перекладі, пісня. Шансонамі у Франції спочатку називали хорові селянські пісні, на відміну від романсів, що мали письмове, поетичне для літератури походження. Потім селяни, що переселяються в міста, принесли з собою цю народну пісенну культуру, а вуличні і кафешантані шансоньє (тобто «песняри» в прямому перекладі) розвинули її. Кращі пісні фольклорізіровалісь і створили міський пісенний пласт. Вони стали відлунням народних проблем і сподівань, зберегли національну своєрідність французької пісні, тоді як естрадне коммерчество пішло по шляху масової поп-культури.
Французька пісня тричі робила сильний вплив на російську. У конце18 - початку 19вв. - це було вплив романсу. У конце19в. - початку 20в. пісеньки фривольного змісту, що отримали назву шансонеток, перекочували зі своєю стилістикою в інші культури, зокрема російську. Тут вони поступово ськорреспондіровалісь з російськими народними піснями міських околиць, «жорстоким» романсом, особливо в циганського виконання, пісеньками одеських, пітерських і інших куплетистів, ресторанною музикою.
Піонери російського шансону С.Сарматов, Ю.Убейко, ансамбль В.Гартевельда, квартет «Сибірських бродяг» А.Гирняка і Т.Строганова, Я.Ядов, М. Ямпольський, Л.Утесов, А.Баянова. Існував тоді, так званий, босяцький або «рваний» жанр, пізніше заборонений в 20-х - 30-х роках.
З 30-х років російський шансон розвивався у нас в «підпіллі» і за кордоном, серед емігрантів. Починаючи з 1957 року, коли на Усесвітньому фестивалі молоді і студентів в Москві блиснув своїми піснями Ів Монтан, почався вплив світового шансону на радянську естрадну, бардівську і «підпільну» пісню: М.Бернес і Ж.Татлян; барди Е.Аграновіч, А.Галіч і В.Висоцкий, Ю.Ким, А.Городніцкий, А.Дулов і др.; «підпільники»: А.Северний і К.Беляєв, ансамбль «Брати Перлинні», «Магаданци», «Обертон», ряд інших авторів і виконавців за сприяння звукооператорів-ентузіастів створили передумови для становлення в 80-х - 90-х роках добре нам відомого нового російського шансону.
Думаю, що люди співають шансон відрізняються від інших виконавців в мелодійній будові, в підході до слів своїх пісень. У російському шансоні виливається миру російський дух, його менталітет. Пісні в стилі «шансон» недостатньо просто слухати - їх треба зрозуміти. Він підсилює відчуття людини. Це пісні про життя, віддзеркалення реальності сьогоднішнього дня.
Багато хто під терміном «шансон» помилково має на увазі тільки «блатну» пісню і тему. Такі прихильники шансону підкреслюють, що «блатна пісня - це частина нашого національного надбання», супротивники нарікають на те що популярність блатника, блатної пісні - знак криміналізації суспільства, падіння вдач, жартівники запевняють, що такі пісні провокують споживання алкоголю. Насправді, одна з складових шансону - пісні про неволю, в'язницю і зону, тобто про людей, позбавлених свободи. Навіть існує поняття «Блатна романтика». Але в справжніх блатних піснях цієї самої романтики, як, ні дивно, немає. Основні теми - зрада друга (приклад, пісня М.Круга «Роза»), зрада коханій, смерть любові і життя на волі, а не навпаки. Якщо людина, що любить блатні пісні, потенційний злодій і вбивця, то як же бути з Володимиром Висоцким, Олександром Галічем, Леонідом Утесовим, Юрієм Никуліним, що виконували ці самі пісні?
Так само можу сказати, що немає виконавців, які все життя співали б тільки блатну пісню. Міняється епоха, інший тип і умови битованія, інша музична і поетична стилістика, інша аудиторія. Наприклад, М.З.Шуфутінський став популярний завдяки, так званим «одеським» пісням А.Я.Розенбаума, потім співав ліричні пісні і знову повернення до пісень про неволю. А Л.Успенськая сказала, що ніколи не повернеться до «ресторанного репертуару». Шансон - це не тільки тюремна лірика.
У шансоні незаперечна важливість тексту, а не музика. Але є виконавці, які зраджують значення не тільки сенсу, але і красивим аранжуванням: Анатолій Днепров, Михайло Круг, Слава Медяник, Олександр Кальянов, Олександр Розенбаум.
Шансон - це чоловічі пісні, які люблять слухати жінки. Хоча серед представниць прекрасної статі є чудові виконавці, такі як Котить Вогник, Тетяна Лебединська, Любов Успенська.
Класичний шансон - це коли у людини немає голосу, але співає він від щирого серця (яскравий приклад тому - Марк Бернес).
Перш за все, це чесна пісня, заспівана від душі і для душі, а не для ніг.
Деякі вважають шансон примітивним жанром. Але, якщо поглянути критично, то видно, що російський шансон знаходиться в смузі високих переваг і хоча твердого розуміння меж цієї творчої течії у вітчизняному пісенному мистецтві ще немає, виявляється тенденція на користь розуміння російського шансону не як узкоблатной пісні і не як змістовної пісні багатьох творчих течій, а як російськомовного міського пісенного фольклору і авторських пісень, орієнтованих на цей різновид фольклору.
Чарівність мови, гумор, туга і жорстока сила в цих піснях створюють неповторну поезію, де грубість граничить з ненавистю. Адже цей жанр музики - невід'ємна частина наший культури життя. Якщо слухаєш пісню і у тебе по шкірі «біжать мурашки», мимоволі виникає ностальгічне відчуття - означає пісня «чіпляє» і надовго! Щось є в цій творчості таке, що зачіпає душу і серце, що огрубнуло за останні непрості роки.
Шансон для мене - це таке відчуття, коли нічого більшого зробити не можеш, хіба тільки заспівати. А російська людина постійно знаходиться в такому стані.
Для довідки: Шансон(франц. сhanson) - французька пісня - народна, професійна поліфонічна 15-16вв., а також сучасна естрадна(з репертуару шансоньє).
Шансонетка(франц.chansonnete) - 1)песенка грайливого, часто фривольного змісту 2)исполнительница таких пісеньок в кафешантані, ресторані.
Шансоньє(франц.chansonnier) - французький естрадний співак, виконавець жанрових пісень, часто автор їх слів і музики. У числі шансоньє - П.Дюпон, Г.Монтегюс, М.Шевалье, Е.Піаф, Ів Монтан, Ш.Азнавур.
|