Четвер
20-01-23
22:37

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche

Rreth 200 lloje të kërpudhave janë vendosur në Karpate ukrainas.

Rreth 200 lloje të kërpudhave janë vendosur në Karpate ukrainas.


Rreth 200 lloje të kërpudhave janë vendosur në Karpate ukrainas. Në formën dhe ngjyrën e kërpudhat janë aq të ndryshme që ju mund t'i kapërcyer ato dhe jo edhe atë njoftim. Ngjashëm me lule dhe krahët e fluturave, për tas dhe vezë, cadra dhe pavuchkiv, dhe topa patychky, shirita dhe Ruche, kapele dhe kapele, e kapën dhe lawns buzë, shpatet e livadhe alpine dhe madje edhe një shpat të pjerrët.

Në fakt ajo që ne e quajmë një ndërtesë është fryt i organizmit pyll. Disa fruta janë formuar në një ditë, të tjerët pjek disa javë. Kërpudha të rritet shumë shpejt. Disa orë mund të zgjas deri në 5-7 cm në shumicën e 3 deri 6 ditë të rritet më. Më të madhe në mesin e 60 lloje të kërpudhave ushqimor janë Karpate Borovik. Pesha e përgjithshme e trupit të saj të frutave mund të jetë deri në 3 kg. Në Karpate, shpesh ka kërpudha të bardha peshon mbi një kilogram. Çdo malësor zakonisht mund të tregojë një histori të gjallë, pasi erdhën të gjithë një gjigant.

Hutsuls e di se malet dhe pyjet, lumenjtë dhe përrenj, livadhe, erërat dhe retë - njësi ekonomike të jetesës. Që nga kohët e lashta, banorët të komunikojnë me botën e jashtme: me elementet e natyrës, me kafshët dhe bimët, nga pemët, kullosa dhe kërpudha ....

Në pyll ata do të mirëpritur në shpirtrat ishin atje dhe të kërkohet të ishin shporta plot. Një kërpudhat gjetur, thank you.

Pyes veten ku paraardhësit tanë e dinin se kohët e fundit u hap një shkencë moderne. Asnjë nga të malësorëve nuk eleminuar këpurdhë, amanita nuk do dridhen jo, shtrydhje rrudhë. Në marrëdhëniet me të tjerët janë të qeverisen nga motive dhe ndërgjegjësimi për të kuptuar se të gjithë që ekziston. Kjo dekadat e fundit, thonë shkencëtarët. Ata kujdes ndaj shkatërrimit të kërpudhave pangrënshëm, sepse ata janë pjesë e shkëmbimit të ushqyesve të bimëve. Podiceps, për shembull, për të nxitur rritjen dhe zhvillimin e shkurreve dhe bimeve: oselyayuchys në vendase, të merrni ato nga karbohidratet, por preferojnë të njomë me minerale të tretur.

Në vlerën e ushqimit, shkencëtarët thonë, këpurdhat nuk japin mish, perime dhe fruta madje! Nga numri i proteinave lehtësisht të tretshëm dhe kërpudha yndyrë tani jam më bukë, drithëra, dhe viçi. Në kilogram e proteinave të thata Boletus dy herë më shumë se në të mishit të kafshëve. Dhe tri herë më shumë se peshkut. Kërpudha përmban minerale shumë: kalium, natrium, zink, mangan, hekur, bakër, jod, squfur. Gjithsej 10 pidpenkiv g të mjaftueshme për të përmbushur kërkesat e përditshme të bakrit dhe të zinkut, janë të rëndësishme për procesin e hematopoiesis. Dhe fosfor dhe kalcium në pothuajse të njëjta si në peshk. Në kërpudhave hasur 8 aminoacidet. Në kombinim me substanca nxjerrëse dhe aromatike, ato stimulojnë tretje. Dhe sa vitaminat! A, B1, B2, C, D, PP - ata janë veçanërisht të pyjeve të pasur këto dhurata. Vitaminës A në chanterelles më të madhe, shafran, dhe Boletus kafe. Thiamine (B1) në pidosychnyku jo më pak se në prodhimet e drithërave. Pidpenky përmbajnë atë sa më shumë pjekje maja. Disa nga kërpudhave për përmbajtjen e riboflavin (B2) superiore të perimeve dhe drithërave. Dhe në qoftë se keni parasysh përmbajtjen e niacin (PP), ky produkt po vjen për aktivitetin biologjik të mëlçisë.

kërpudha ushqimor janë të ndarë në 4 grupe sipas cilësive ushqyese dhe shije. I parë - më të shijshme, të pasura me vitamina, proteina dhe minerale. Kjo - Borovik, shafran shijshme, kërpudha qumësht. E dyta përfshijnë kërpudha, të cilit tul nuk është aq i butë: pidosychnyky, kafe, kërpudha gjalpë, kërpudha polak, kërpudha. Grupi i tretë - Smorzhiv, Chanterelle, Boletus, pidpenky, russule, Kozlyuk. E katërt - të gjitha mushrooms tjera. Banorët vendas në kërpudhave të klasifikuara në Karpatet e vet: të preferuar - kërpudha të bardha ose "të vërtetë". Dhe të gjithë pjesën tjetër.

Kur kërpudha duket? koha e tyre - nga qershori deri në fund të tetorit. Dhe nuk janë ato që rriten vetëm në sezonet e caktuara. Pranvera - rrudhat, holubinky maj. Pidpenky pavutynnyky reale dhe ndodhin vetëm në pranverë. Por dimrit pidpenky shfaqet me dëborë e parë. Ndryshkur, kanë një pulpë të verdhë, pak më e vogël se verën e tyre dhe të afërmit e vjeshtës. Vendosur kryesisht në hollows. Në Evropë ata janë ngritur mbi mbetjet e industrisë së drurit.

Vetëm një javë ose dy merr vala e parë e kërpudhave. Ajo fillon në fund të majit - në fillim qershor, lulëzim hirit. kërpudha të hershëm të rriten në zonat e ndriçuara mirë. Sezoni i hapur të bardhë, kafe, russule. Real festival Mushroom fillon në gjysmën e dytë të qershorit. Për disa javë në pyje duket më kërpudha ushqimor. Vala e tretë - të gjatë. Nga mesi Gsh.-Nën. fillim, shumëllojshmërinë e kërpudhave. Besohet se sezonin e pikut kërpudha përcakton gjethet e pemëve yellowing thupër. Në këtë kohë pothuajse të gjitha llojet e kërpudhave në rritje.

Mycologist (shkencëtarët që studiojnë kërpudhave) regjistrohet shumë fenomene fenologjike. Për shembull, kërpudha "Snowdrops". Ato u gjetën gjatë shkrij, në fund të nëntorit apo edhe dhjetor. Në 1984 në Transcarpathia Boletus rritur nën dëborë më të madhe të vitit të ri! Disa vjet më vonë ata tejkaluar russule. Living kërpudha Mizhgirya lasuvaly në janar! Një shumë të ngrohtë në fillim të maj 1993 u shfaq pus nafte.

Nuk dihet se sa shumë kërpudha të rritet në një vend. Kërkuesit gjatë vërejtur ata nën drunj të njëjta për 12 vjet.

Reshje, temperatura, rrezet e diellit, lartësi, shpejtësia e erës - faktorët natyror që ndikojnë nëse kërpudha të rritet në një vend të veçantë. Ka pyje, ku as pohanok - nëpërmjet përbërjes specifike të tokës. Një tjetër faktor - antropogjene. ndërhyrjen aktive të njeriut në jetën e pyjeve nuk është në favor të kërpudhave. Reduktimin e festuar korren e tyre dhe banorët vendas, dhe pyllit. Ndryshimet e fundit të shpjeguar këtë mjedis të përgjithshëm që e bëri të përgatitjes industriale e kërpudhave dhe prerjen e vazhdueshme të pemëve.

Freskët, e hidhur, kosi, e ëmbël, i kripur, të mprehta, të mprehta, apo vetëm të pakëndshme - kërpudha aq i freskët me shije. Thatë, ngjitës, e mbuluar me zhul - për kontakt. Naked, të butë, me luspa, fijor, me një unazë të Cortina, me Volvo, ose pa e gjithë kjo - në dukje. Qull me miell misri hat tyre është xhelatinoz, i neveritshëm,, voskovatym lëkurë, tape dhe madje edhe derevystym. Një erë e aniseed, kanellë, miell, harengë, spermës, luleshtrydhe dru, rrepkë, hudhër apo qepë, mollë dhe madje.

pyje të ndryshme janë të pasura në kërpudhave të ndryshme. Vetëm në pyjet e Karpateve ahu në rritje një nga më të kërpudhave të mirë ushqimor - amanita Cezarit, i njohur si një zhovtyuh dhe yayeshnyk. Edhe romakët e lashtë konsiderohet ajo e para ndër të tjera mushrooms për shije. Zhovtyuh është një formë e Borovik, një të ndritshme - portokalli e kuqe, rozë apo - mbulesë. Shfaqet në korrik. Fillimisht nga toka duke treguar vezë e bardhë - një lloj kërpudhe të mbështjella me batanije. Më vonë ata proryvayutsya dhe në kapakun e sipërm vytykayetsya me ngjyrë. Yayeshnyk - një kërpudhat rrallë. E saj e shënuar në Librin e Kuq.

zhovtyuha Neibor në pyll ahu është Borovik Fehtnera. Ajo ka një kapele pak gri-të bardhë, e cila nga ana e blu kur manual të mbyllura. Herë pas here nuk është nën pisha dhe firs në malësi. Por schyryak, Voit, gjyshja, Bilyak, kërpudhat e vërtetë - kërpudha të bardhë - të pëlqen të pyjet halore dhe të përziera e ultësirë malore. Buvaltsi këshilluar gjetjen e një të bardhë, me kujdes search zonën përreth.

Truffles - sidomos kërpudha e shijshme. Në Karpatet - nuk e pazakontë. Vendasit i quajnë këto fruta të nëndheshme hrupilem, bruvleyu, zemra gërmimit. Blejnë ato në pyje të përziera nën dushku vjetër, në gusht. Them atë që kërpudha vend e pa vend në erërat e perëndimit të diellit komashok gëlon. Me krahë thuhet se mbahen vartës të tij: më pak alarme rreziku druvar, të cilët duhet të ruajnë në zemër të earthlings. Dhe ai napuskaye sytë e mjegull, jep trazirave. Në fakt, insektet janë tërhequr nga aroma e kërpudhave. Në pyjet e Karpateve rriten dy lloje të truffles: të zezë dhe të bardhë - Baranovka, zemra e bardhë.

Në pyje të përziera më kërpudha të zakonshme ushqimor. kërpudha zbehta, cik dhie, pid'yayeshnyk djeg në mikologji - plasaritur Boletus, rritje në periferi, edhe vendet e diellit të nxehtë. Ngjashëm me kërpudha e tij polake ose pisochnyk. Season - prej korrikut deri në fund të tetorit. Në këtë kohë ka edhe bari dhish (, pidhryb pilivesa kafe të errët) (pilivesa e kuqe, Krasnyuk, pidosykovyk) dhe krasnoholovets verë pidpenky. Cap dekoruar me pyje me ngjyra Karpate russule - e kuqe, pink, purple, blu, të verdhë, të bardhë, pak gri. Midis tyre është pak i gjelbër russule më të shijshme - shablyachka. Këto kërpudha të rritet në ultësirë dhe Gorgan Rocky. Horyany nuk nderin e tyre shumë. Ata mbledhin vetëm shkronja kapitale syroyizhok. Një syvulky dhe holubinky dhe më mbetet në pyll për të ngrënë banorët e saj të vogël.

pyjet halore, përveç këtyre kërpudhave janë të pasura me kërpudha gjalpë (maslyanyky, pilivesa) dhe reshitnyky (kozlyaky). Ata rriten në prerjet, pemë të rinj. Në të kundërt, familjet chanterelles kamenysti vydryapuyutsya në shpatet malore. Në mënyrë të ngjashme, vendosur në mes të grupeve të vogla të rinj dhe të bredh bredh, në vendet e larta, skajet e pyjeve dhe të çara të rydz,, bri ryzhiy - shafran shijshme.

Chasnychnyk i madh - pak e njohur pyjeve ushqimor kërpudha ahu. Rritet nga qershori deri në tetor. Ajo ka hat bardha-gri. Banorët vendas shpesh e përdorin atë si një erëza për erë dhe shije shumë të ngjashme me përzierje hudhër me qepë.

Perle (kalichky, hlyvachky) është edhe normale banorët e pyjeve ahu. Ata rriten në hollows të pemëve, afër cung - për tridhjetë familjeve të kërpudhave. Shfaqen në fund të verës. Në shumë vende, gocë deti, si kërpudhat, janë rritur në plantacione të veçantë.

Champignons, kërpudha, gjendet pecharky në livadhe, në kopshte dhe qytete, në periferi, së bashku uzlis. Maj-tetor - sezonin e kërpudhave. Megjithatë, ata rrallë ndodhin mushroomers. Por djathë busyachoho (ai është i varfër e duhanit kërpudha ujku, apo mushama), këtu shumë. Kjo ndërtesë erë e tul rrepkë dhe i butë, por ende të bardhë.

Si për të mbledhur kërpudha? Qethje, kthesë apo pushim nga toka, në mënyrë që të mos dëmtojë miceli? provuar shkencërisht se asnjë nga metodat e mësipërme nuk do të shkaktojë dëme të konsiderueshme në kërpudha. Megjithatë, duke pasur parasysh strukturën e këmbëve më të mirë "pushim" tub - shafran, russule, holubinky. I "mbledhur", dmth duke hequr apo prerë, kërpudha lamellar - e bardhë, kafe, kërpudha gjalpë dhe më shumë. Enjoy gjueti tuaj!
Pra, ata - kërpudha në Karpate


[10-02-04][Все для туристов]
Будем держать ноги в тепле (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Мальта. Визначні пам'ятки (0)
[09-07-30][Відпочинок і поради]
«Хомячьі» закупівлі або календар світового розпродажу (0)
[09-09-18][Яремче]
Яремче р. Прут (0)

Категорія: 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-01-25)
Переглядів: 1281 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: