П’ятниця
24-12-27
12:56

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок за кордоном.

Храм, відвойований у Нілу

Храм, відвойований у Нілу

На території стародавніх Фів продовжує роботу європейська місія, яка починаючи з 1999 року буквально з руїн відновлює ансамбль заупокійного храму Аменхотепа III, що охороняється двома величними статуями - «Колосами Мемнона». Їх назвали на честь героя Троянської війни, загиблого від руки Ахілла, тому що при сході сонця статуї нібито видавали тужливий звук, що нагадує людський стогін. Греки говорили, що Мемнон так вітає свою матір Еос. Коли встало питання, кому довірити реставрацію безцінних знахідок храму, вибір ліг на фахівців з Росії.

розкопки Двадцятиметрові статуї Аменхотепа III охороняють прохід в храм, про який відомо дуже мало: його величезна територія прихована оранкою. Протягом сторіч скарбу храму розтягували і знищували, але окремі його фрагменти залишалися в землі. Вперше ми оглянули місцевість позаду колосів в 1998 році. Продираючись крізь чагарники в солончаку, ми побачили перекинутий безголовий сфінкс-крокодил. Під шаром грязі ховався вершково-білий напівпрозорий алебастр. Трохи далі стояли величезні гранітні ноги статуй, що зневажають іноземних ворогів Єгипту. Поряд знаходилися відбиті руки, що стискають скіпетри. У траві, відполіровані негодою, лежали кам'яні голови статуй. Вузькі очі, обкреслені, немов петлями, лініями косметичного підведення, спрямовані в небо, на повних губах з капризно опущеними куточками ледве грає усмішка. Дивлячись на розкидані шматки каменя, ми намагаємося припустити, як виглядав храм, що споруджувався впродовж майже чотирьох десятиліть життя фараона.
Загадки сфінксів


В середині 60-х років XX століття покинуте поле Кому ель-хеттан обстежував єгипетський археолог Лабіб Хабаши. Він склав карту храму і залишив ряд пам'ятників на місці, за винятком величезної голови пануючи, перевезеною в музей в Луксоре. Майстерність скульптора Міна, що вирізував з асуанського граніту трохи косоокі очі, пухкі губи і кирпаті брови фараона, вражає. Так само виглядають особи сфінксів Аменхотепа III з набережної Неви в Санкт-Петербурзі. Схожість рис, поліровка і матеріал свідчать: колоси і сфінкси створені в одній майстерні.
Жарким літом 1996 року халатність фелахів, що обробляли сусідні поля, викликала пожежу: залишки споруди рушилися, а самі колоси небезпечно накренилися. Єгиптяни запросили для рятувальних робіт фахівців Німецького археологічного інституту. Розділ «Європейської місії «Колоси Мемнона» Хуріг Сурузян згадує про той час з болем: «Коли серед уламків зажеврів очерет, руйнуючи майже знищені часом фрагменти, я зрозуміла: треба щось зробити, інакше зникнуть останні сліди храму». Грант Усесвітнього фонду пам'ятників дозволив очистити колони, що оточували великий перістільний (обрамлений критими колонадами) двір храму, розшукати скульптури пануючи і статуї львіноголової Сехмет - богині люті, війни і чуми. Вдалося зупинити повільне падіння колосів. З'ясувалося, що обидва гіганти і статуї цариць - Мутемуйі, матері Аменхотепа III, і його дружини Тейе - колись були яскраво розписані. Після реставрації на модіусах - коронах цариць зі священними зміями, що здіймаються, - виявилися сліди поліхромного розпису.
Відпочинок у Карпатах

розкопки Аменхотеп III і його час
Цей була епоха розквіту Єгипту: велику частину свого правління цар провів в світі. При нім були встановлені дипломатичні відносини з державами Сірії-Палестини, Вавілона, могутнім царством Мітанні, що завершилися одруженням фараона на дочці вавілонського царя і мітаннійськой принцесі. Двір Аменхотепа у Фівах приголомшував розкішшю: усюди виблискували золото, слоняча кістка, чорне дерево і коштовні камені. Особливу роль при дворі грала цариця Тейе. Аменхотеп III - один з найбільших будівельників Єгипту. У Нубії, поблизу Солеба, був споруджений храмовий комплекс «Що Засяяв в Істині», в якому фараон ще за життя почитався як «благий бог, владика Нубії». У Седєїнге поклонялися його дружині Тейе, що обожнювала. Знаменитий архітектор Аменхотеп, син Хапу, іголовний скульптор Мін звели заупокійний храм в Кому ель-хеттане. У написах на підставах царських колосів збереглися переліки іноземних народів, доповнюючі уявлення про староєгипетський «світ». Храм був майже повністю зруйнований фараоном XIX династії Мернептахом, що пустив його камені на будівництво власного святилища. Так, близько 700 статуй богині Сехмет опинилися в храмі Мут, а гігантський скарабей - на березі священного озера храму Амона в Карнаке. На східному березі Нілу Аменхотеп III звів прекрасний перистиль і колонаду в храмі Луксорськом, також присвяченому культу царя, що обожнює. Статуя, що стояла там, зображала царя в зовнішності бога Атума - сонячного творця Всесвіту. Англійський археолог Говард Картер, відомий відкриттям гробниці Тутанхамона, виявив в ній Аменхотепа в «Західній долині», що примикає до Долини царів, фрагменти царського саркофага, ритуальні статуетки фараона і його цариці. Мумія пануючи, що останніми роками страждав від безлічі хвороб, була знайдена в 1898 році в тайнику в Долині царі.

Від берегів Неви до берегів Нілу

Напередодні 300-річного ювілею влади Санкт-Петербурга ухвалили рішення відреставрувати сфінкси з Університетської набережної Неви, знайдені в XIX столітті грецьким авантюристом Янісом Атаназі. Ці сфінкси привели в захоплення навіть отця єгиптології Шампольона: «Серед уламків видно сфінкс з рожевого граніту, близько 20 ступень в довжину, прекрасного збереження і роботи. Безперечно, це самий незайманий пам'ятник зі всіх подібних».

Роботи, що очолили, досвідчені реставратори Станіслав Щигорец і Альбіна Доос з'ясували, що відмиті від нашарувань пам'ятники мають рожевий колір. Серед західних єгиптологів сфінкси з Петербургу були мало відомі. Познайомитися з ними приїхала Хуріг Сурузян, що давно шукала хороших реставраторів по каменю. Вона стояла біля підніжжя сфінксів і не могла відірвати погляд від лиць Аменхотепа III, що помолодшали.

Так наші співвітчизники опинилися у складі міжнародної команди єгиптологів, археологів і реставраторів в Кому ель-хеттане, що проводила роботи в 2003-2004 роках. Коли колоси піднімали, у ніг статуї царя знайшли статую цариці Тейе - незвичайно красивої жінки в пишному парику, увінчаному царським урєєм, - священною змією і пір'ям високої корони жартуй, з скіпетром вищої влади хетес в руках. І як тільки Алі, робочий місії, кельмою і кистю зчистив наноси мула і грязі з лиця забутої цариці Єгипту, на її губах заграли ледве помітна усмішка і одночасно легкий смуток.

Далі послідували нові знахідки: колосальний гіпопотам з алебастру, царські колоси, декілька статуй Сехмет. У одній з них художник з'єднав червоний і чорний граніт, і богиня вийшла краснолікой: у стародавніх текстах Сехмет називають «вогненною» і такою, що «полум'яніє лицем».

Впродовж тисячоліть грунтові води омивали залишки храму, і на їх поверхнях росли кристали солі. Реставратори знесолили скульптуру, очистили і укріпили тонку плівку на поверхні каменя. Після очищення одну голову поставили на постамент посеред поля. І тепер на відміну від лівоїсторони її обличчя, лежачою на землі і зіпсованою солоною водою, - права сліпуче виблискує. Дивовижним чином голова величезної статуї на тлі простого пейзажу біля села Шейх Абд ель-курна стає частиною величезного полотна, що становить минуле, сьогодення і майбутнє цього унікального місця.
Тайе, велика цариця Тейе, велика цариця
Тейе - дружина Аменхотепа III (ок. 1388-1351 роки до н. е.), одна з видатних цариць XVIII династії, чиї розум і владність були добре відомі на Стародавньому Сході. Тейе брала активну участь в житті держави, її часто зображали разом з чоловіком, деколи одного з ним зростання. Тейе народила Аменхотепу двох синів - рано Тутмоса, що помер, і Аменхотепа IV (майбутнього Ехнатона), відомі і дочки царственої чети. Роль принцес при дворі була така велика, що дві з них - Сатамон і Ісида - стали «великим подружжям царськими» в другій половині правління отця, хоча і не затьмарили образу своєї матері.
За життя Тейе обожнювала як одне з втілень Сонячного Ока - грізної дочки Ра і як богиня, що оберігає Єгипет. Вона почиталася в храмовому комплексі Хут Тейе - «Обитель Тейе» в Седєїнге (Судан), де є її зображення в зовнішності крилатого сфінкса, що зневажає ворогів Єгипту. Тейе пережила чоловіка і закінчила свої дні в правління сина - Ехнатона, проживаючи в резиденції вдовуючих цариць в Кому Медінет Гуроб і лише зрідка гостивши в Ахетатоне - новій столиці. Крапка в дискусії про поховання Тейе не поставлена: уламки її гранітного саркофага виявили при розкопках царської гробниці в Ахетатоне, тоді як фрагменти її похоронного ковчега виявлені в таємничій гробниці-тайнику Kv55 у Фівах. Питання про її мумію простіше: останки з пишним волоссям, традиційно приписувані цариці, перезахоронювали жерцями в гробниці Аменхотепа II в Долині царів і виявлені в 1898 році французьким археологом Віктором Лорі.
Прокляття
храму

 

{\f0\fs24 \emdash

Храм спеціально побудували близько до Нілу. Планувалося, що під час розливу річки води заповнюватимуть його, підходячи до двору. Храм уподібнювався сухіше, створеною на початку початків, порослою очеретом і лотосами, з яких народжувалося на світло Сонячне божество, - сам Аменхотеп. Ця красива ідея стала прокляттям храму. Споруду поставили на слабкий фундамент, подекуди 14-метрові колони стояли прямо на грунті. Через сторіччя комплекс почав рушитися. Фараони XIX династії наказали вивезти статуї в Карнак і Луксор, святиню перетворили на каменоломню.
Фрагменти гігантів належить зібрати воєдино, немов масштабну головоломку. «Навряд чи величезну територію храму вдасться реконструювати, - говорить Хуріг. - На відміну від інших святилищ Єгипту він дуже сильно постраждав». Але залишилися статуї і стели, що і породило ідею часткової реконструкції. Це буде музей просто неба, в якому співробітники Європейської місії встановлять об'ємну модель святилища - разом з сфінксами з Університетською набережною. «Їм було б краще на батьківщині, - нарікає Хуріг, - але хіба можна сперечатися з долею?»



[10-02-20][Все для туристів]
Олекса Довбуш і Його Скарби (0)

[09-08-19][Відпочинок і поради]
Дайвинг-сафари - що це таке?! (1)
[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Легенда про с. Вороненко (0)
[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
Історія розвитку екскурсійної діяльності в сучасній Україні (0)

Категорія: Відпочинок за кордоном. | Додав: vechervkarpatah (09-09-18)
Переглядів: 1288 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: