Вівторок
24-04-16
19:17

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Яремче, туризм, наш регіон.

Як румуни козу водили

Як румуни козу водили

 

Румуни Буковини завжди особливо урочисто святкували Різдво-Коляду. У давні часи це свято було пов’язане з уявленням про народження Нового Сонця — майже весь християнський світ відзначає Різдво у перший день після зимового сонцестояння, тобто 24 грудня. Свята вечеря, обрядові колядування, вітальні обходи і маскування з козою, ведмедем, вертепом тощо — ключові елементи різдвяного святкування, що мають у румунських і молдавських селах Буковини яскраві та самобутні відтінки.

Символ врожаю

Так само, як і в українців, у перший день Різдва в румунів починається коляда — святкові обходи і маскування, що супроводжуються поздоровленнями й побажаннями, висловленими у формі спеціальних величальних пісень-колядок. У народі саме коляди й відображають ритуальний, релігійний та ідейний зміст цього свята.

Колядки складають багатющу спадщину румунів. У них, зокрема, відбиті історія та побут народу:

А-хо! А-хо!
Вечір на святого Василя,
Боярам на здоров’я!
Ще не стемніло,
Ми плуг беремо,
Бо так дав Бог,
Щоб ходили і добрий, і поганий.
Нехай ходить і мій плуг.
Золото і дзвіночки,
Дзвеніть у дзвіночки
І кричіть разом, мей!
Ге-е-е-ей! Гей!

У переважній більшості румунських буковинських сіл під час Різдва в обрядодіях фігурує жива або ряджена коза в дерев’яній масці. Коза в румунів і молдаван Буковини — символ урожаю. Відтак можна вважати, що обряд «водіння кози» на Коляду — залишок тотемізму, однієї з первісних форм релігійних вірувань, за якою покровителем роду, племені була певна тварина або рослина. Тому культовий обряд включав перерядження у відповідного звіра, танці та ігри за його участю.

«А кізочка наша танцює...»

На Буковині з «козою» ходили на перший день Різдва. «Коза» — це театралізований обряд-гра з масками, що мав свій усталений сценарій, пісенний і музичний репертуар. Центральним моментом ритуального дійства був танець «кози», її «вмирання» і «воскресіння», що символізували циклічний кругообіг часу, прихід Нового року, а також мав відгомін давніх жертвоприношень, закликання кращого урожаю, добробуту в господарстві.

Усі учасники гри мають відповідні костюми. Хлопець, який грає «діда», одягає кожуха, на спині прилаштовує горб із соломи, на голову вдягає кудлату шапку. Він робить довгу бороду та вуса з клоччя, у праву руку бере сучкуватий ціпок або батіг, а лівою за мотузок веде «козу».

…Головна деталь костюма «кози» — вивернутий назовні кожух. У селянській культурі це символ добробуту, багатства, плодючості. Вивертання кожуха хутром назовні є магічним перенесенням сил родючості на себе.

Провідну роль в обряді «водіння кози» відіграють «циган» і «жид». Спочатку вони заходять до хати, жартують, просять дарів. Коли господарі погоджуються дати дари, тоді вводять «козу», а збоку напоготові стоїть «лікар». «Дід-жебрак» виголошує речитативом жартівливі вірші, вихваляє «козу». «Коза» «гине». Кличуть «лікаря». Той відмовляється лікувати «здохлу козу». Всі жартують, веселяться. Віджартувавши, учасники гри беруть дари та з «ожилою» «козою» йдуть до іншої хати.

 

Георгій Костянтинович КОЖОЛЯНКО — доктор історичних наук, професор кафедри етнології Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича, засновник та незмінний голова Буковинського етнографічного товариства. Понад 30 років досліджує етнографію Буковини. Автор понад 300 наукових праць та посібників, у тому числі тритомного видання «Етнографія Буковини».

 

Ось переклад фрагменту поширеної румунської колядки «Коза»:

Ца, ца, ца, кізочко, ца,
Лише цукор тобі дам!
Чекає вовк за скелею,
А кізочка наша співає.
Ца, ца, ца, кізочко, ца,
Лише цукор тобі дам!
Чекає вовк за колодою,
А кізочка наша танцює.
Ца, ца, ца, кізочко, ца,
Лише цукор тобі дам!

«Банда», «Коляга», «Царі» та «Іроди»

На Буковині поширений і «живий» вертеп — специфічний фольклорний театр костюмованих виконавців, відомий під назвами «Іроди», «Царі». У такій виставі першим до хати входить «ангел» (виконавець одягнений у білий одяг із прикріпленими до спини крилами та з шестикутною зіркою на палиці в руках), який сповіщає людям новину про народження Христа, про те, що Ірод намагається вбити його. Тут входить «Ірод» разом зі своїм «воїном», одягнені по-військовому. «Ірод» наказує воїнові вбивати маленьких дітей, тому, якщо в хаті є малі діти, вони ховаються за спинами батьків. Потім входить «смерть» (одягнена в біле, з косою в руках), яку «Ірод» також намовляє. За ними входять «козаки», одягнені в національний одяг, які виганяють з хати «смерть» разом з «Іродом» і «воїном».

Рідкісну театралізовану виставу колядників під назвою «Банда» можна побачити в румунській частині села Кам’янка Глибоцького району Чернівецької області…

У цьому ж селі на Різдво дорослі й діти перевдягаються в «шандаря» (жандарма), «діда», «бабу», «цигана», «жида», «чорта», «паню», «дохтора» тощо. Така група (10–16 осіб) називається тут «Колягою». «Шандарі» (у солдатській із прикрасами формі) відповідають за порядок «Коляги», вони відправляють її з хати, беруть плату від господарів тощо. У супроводі музик (труба, бубон, акордеон, скрипка) «Коляга» ходить вітати з Різдвом лише до хат, де є дорослі дівчата.

Через два дні після Різдва (на свято Штефана) хлопці з «Коляги» організовують сільські танці. Цікавий звичай у цьому селі — відзначення дівчат, батьки яких найбільше заплатили у різдвяну ніч «Колязі». Для таких дівчат влаштовується танець «сабаш»…

Вертеп зберіг у собі пам’ять дохристиянських сонцехвальних елементів. Адже центральним образом-символом, довкола якого розгортається все дійство, залишається зірка — знак Коляди, бо з першою вечірньою зорею починалося «вертепування»-колядування, а з появою вранішньої — завершувалось.

 

Джерело: Всеукраїнський туристичний журнал "Карпати"



[09-10-28][All for the tourists of]
To drive on a bicycle or hourse? (0)

[09-08-19][Відпочинок за кордоном.]
Дайвінг в Таїланді (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Іспанія: звичаї і ритуали (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
ОАЕ: можна і не можна (0)

Категорія: Яремче, туризм, наш регіон. | Додав: vechervkarpatah (10-01-18)
Переглядів: 1297 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: