Екологічний туризм: що це таке?
"Екосистема" в перекладі з грецького "будинок, батьківщина". Отже, наука, що вивчає взаємовідношення людини і природи, що оточує його, удома, і є екологія. У 80-і роки академік Д.С. Ліхачев розширив поняття екології, включивши сюди екологію культури, виділивши роль історичної пам'яті, духовній спадкоємності і підкресливши, що для збереження життя людини не менш важливе (чим природне біологічне середовище) середовище, створене культурою його предків і ним самим. Таким чином, екотурізм - це не тільки різновид природного туризму, об'єднуючого людей, які подорожують з науково-пізнавальними цілями і сферою інтересів яких є навколишнє природне і культурне середовище, але ще і можливість бути активним захисником даного середовища.
П'ять основних принципів екологічного туризму Об'єктом інтелектуального і емоційного задоволення повинен виступати природний об'єкт (ландшафт, озеро, печера, дерево, види тварин, рослин, птахів і тому подібне). Необхідно раціонально використовувати природні ресурси. Такий вид туризму не наносить збитку природному середовищу або передбачає мінімальну дію на місце існування, яке не підриває екологічної стійкості її (неможливо вивчати ковилу Ставрополья, не наступаючи при цьому на землю і саму ковилу, але можна обмежити число груп і туристів в них, таким чином даючи природі час на природне відновлення). Слід піклуватися про збереження місцевого соціокультурного середовища (шанобливо відноситися до культурних і релігійних традицій). Все вищевикладене повинне позитивним чином позначатися на економічному розвитку тих районів, які стають об'єктами екотурізма (зароблені гроші йдуть на підтримку природного середовища, місцеве населення забезпечене робочими місцями у сфері екотурізма і, таким чином, само зацікавлено в підтримці природного об'єкту в належному стані). Екологічний туризм - це не обов'язково подорож пішки для фізично витривалих людей з важким рюкзаком за плечима. Він може бути і достатньо комфортним, але не за всяку ціну, особливо якщо мова йде про незайманій природі. Такий один з основних постулатів екотурізма. Інакше кажучи, пропоновані тури або маршрути повинні відповідати принципу екологічності, який припускає: - використання екологічного транспорту - велосипедів, безмоторних човнів, парапланов і тому подібне або екологічного виду палива; - організацію привалів, бівуаків, туалетів, костриць, приготування їжі (з екологічно чистих місцевих продуктів) в строго відведених для цього місцях; - грамотну утилізацію сміття (сміття не викидають на маршруті, а збирають, після чого він поступає на спеціальну переробку); - залучення туристів для вирішення місцевих екологічних проблем (збір сміття і ін.); - збір грибів, ягід, лікарських рослин, будь-яких природних сувенірів тільки в дозволених зонах; - здійснення будівництва місць відпочинку - притулків, хатин, готелів, кемпінгів і тому подібне з екологічно нешкідливих матеріалів і так, щоб не порушити нормальний екологічний розвиток навколишнього ландшафту. І це ще не все!
Екологічні маршрути Якщо уважно вивчити пропозиції по екологічному туризму, то стає ясно, що всі вони, як правило, мають на увазі відвідини територій (заповідників, національних парків), що особливо охороняються, і знайомство з пам'ятниками природи (печерами, водопадами, живописними ландшафтами і тому подібне), унікальними видами флори і фауни. А в наший країні дійсно є на що подивитися: озеро Байкал, вулкани і гейзери Камчатки, гірські ландшафти Алтая, Кавказу і Сихоте-аліня давно вже є частиною усесвітньої спадщини. Збереглися в Росії і райони з традиційними формами господарювання, що представляють велику екологічну цінність. Такі місць немало на півночі країни, в Сибіру, в горах. Ландшафти старовинних садиб і монастирів також виступають об'єктами екологічного туризму. Втім, ними можуть бути і райони з порушеною екологією, вивчення яких і стає метою подорожі. Для того, щоб правильно вибрати маршрут майбутньої подорожі, потрібно, по-перше, визначити його мету, а по-друге, позначити його основний об'єкт. Що стосується першого, то тут треба вирішити, чи хочете ви просто помилуватися красою дикої природи і фото- або відеоплівка як результат поїздки вас цілком влаштують або, спостерігаючи за природою, бажаєте отримати якісь екологічні знання, а може, у вас, як у фахівця, є своя професійна мета поїздки. Від другого ж залежить зміст туру, а деколи і форма його організації. Якщо мета вашої поїздки, наприклад, - спостереження за птахами, отже, намічена вами подорож носитиме орнітологічну спрямованість. Де і коли краще "полювати за птахами, визначається тим, яких пернатих ви хотіли б розглянути і яка кінцева мета ваших натуралістичних дослідів - милування птахами або їх вивчення.
Де придбати екологічний тур Для тих, хто дотримується екологічного світогляду і чиїм головним правилом спілкування з природою є гасло "Не нашкодь!", існує як мінімум три варіанти пошуку потрібних програм. Перший шлях - звернутися в компанію, де рекламують такі програми. Другий - пошук через інтернет. Він дозволяє вийти безпосередньо на фірми, організуючі подорожі на місцях. Тобто проїзд до місця (регіону, області, міста), звідки почнеться подорож, вам доведеться організувати самостійно, а далі вже вашим відпочинком займуться професіонали. На форумах можна знайти тих, хто вже має досвід таких подорожей і готовий їм поділитися. Якщо ви шукаєте попутників, тут вам вдасться підібрати відповідну компанію. Третій спосіб пошуку - звернутися в Асоціацію екологічного туризму. Організація об'єднує лідерів - від фірм-піонерів з десятирічним стажем до більш за молодих, але основних вимог, що чітко дотримуються, при організації екологічних турів. Є ще одна можливість взяти участь в екологічній подорожі - стати членом якоїсь професійно орієнтованої групи (або групи по інтересах). Так, любителі ландшафтного дизайну (як професіонали, так і ті, хто тільки починає осягати ази цієї науки) під керівництвом досвідченого гіда-інструктора кілька разів в році відвідують ботанічні сади і парки, члени фольклорних об'єднань здійснюють увлекательниє поїздки по селах і селах, вивчаючи побут і народну творчість, беруть участь в місцевих обрядах і святах. Для дітей "дороговказними" об'єднаннями стають кухлі юннатів, секції при турклубах, будинках творчості. Ми всі сумуємо про якийсь ідеал духовної краси. Хто знає, можливо, захоплення екологічним туризмом направить пошук в потрібне русло? Адже еко-путешествія не тільки знайомлять з природними багатствами навколишнього світу, але і розкривають велику різноманітність культур, релігій. Ну і, звичайно, вони задовольняють невідбутну тягу людства до мандрів
|