Киргизстан: Великий Шовковий Шлях
Великий шовковий шлях, як торгова магістраль виник в III столітті до наший ери і проіснував до ХVI століття. Немало спустошливих воєн, руйнувань, пожарищ, голоду і мору бачили стародавні, торгові міста, розташовані уздовж шовкового шляху. Одні з них канули у вічність, залишивши нащадкам розвалини овіяні легендами, інші не раз палахкотіли у вогні, гинули і знов відроджувалися, щоб вражати мир багатством, синявою куполів, ажурною теракотовою вязью мавзолеїв і мечетей. Століттями шуміли різномовні, східні базари, сотні років по запорошених караванних дорогах везли для продажу європейцям дорогоцінні шовки і каміння, прянощі і фарбники, золото і срібло, екзотичних південних птахів і звірів.
Досягнення в історії Великий шовковий шлях, одне з найбільш значних досягнень в історії світової цивілізації. Розгалужені мережі караванних доріг перетинали Європу і Азію від Середземномор'я ка Китаю і служили в епоху старовини і середньовіччя важливим засобом торгових зв'язків і діалогу між культурами Заходу і Сходу. Найбільш протяжна і магістральна ділянка шовкового шляху проходила через території Центральної Азії, у тому числі і Киргизстана. Каравани, завантажені шовком з Китаю, прянощами і самоцвітами з Індії, срібними виробами з Ірану, візантійськими полотнами, афросиабськой керамікою і багатьма іншими товарами йшли по пустелях Каракуми і Кизилкум, через оазиси Мерва і
Хорезма, безбережними степами Сари Арки; долали перевали Паміру, Тянь-шаня, Алтая, переправлялися через річки Мургаб, Амударью і Сирдарью. На шляху караванів почали виникати і розцвітати багаті міста, торгово-ремісничі поселення, караван сараї. Туркменія - Мерв; Узбекистан - Бухара, Самарканд, Ургенч, Хива. Казахстан - Отрар, Туркестан, Тараз, Іспеджаб. Киргизія - Джуль, Суяб, Новокент, Баласагун, Борськоон, Таш-рабат, Ош, Узген. Відпочинок у Карпатах
Європа і Азія Європейські країни співробітничали і спілкувалися з країнами Азіатськими. Ойкумена еллінська зімкнулася з ойкуменою Сходу. І подібно до двох сполучених посудин такі різні цивілізації почали переливати один в одного свої пізнання. Артеріями що сполучали ці судини були, торгові шляхи. По ним провозилися не тільки товари, впродовж століть дороги ставали провідниками культур, наук, технологій і релігій. Центральна Азія, розташована між Китаєм і Індією на сході, між Персією і Аравією на півдні, Європейським миром на заході, Волгою і Сибіром на півночі, майже два тисячоліття стояла на перетині торгових шляхів.
Торгівля з Піднебесною
Одним з перших, хто описав цю торгову магістраль, історики рахують Китайського дипломата Чжань Цаня
що жив в I столітті до наший ери. Про те, що вже в цей період Центральна Азія опинилася втягнута в торгові відносини з Піднебесною, свідчать велика кількість китайських монет, бронзові дзеркала, залишки шовкових тканин, фрагменти фарфорового посуду китайського виробництва, виявлених при археологічних розкопках. Під впливом Китаю в Центральній Азії почало розвиватися шовківництво і папір робота, а від Центральної Азії Китай прийняв культивування винограду, люцерни, лука, бавовни, граната, волоського горіха, інжирного дерева і огірків.
Флорентійський трактат Скромний службовець Флорентійського торгового дому Барді Франческа Паголотті повернувся в 1355 році після восьмилітньої відсутності додому до Італії, за його плечима залишилися чи тисячі Китайських, Арабських фарсахов і Європейських миль Великого Шовкового шляху. Він став автором безцінного фоліанта "Практика торгівлі, або твір про далекі землі, торгові заходи і інші предмети, відомості яких необхідно купцям всіх країн".
Шлях діалогу Весь парадокс в
тому, що свою нинішню назву ця стародавня дорога отримала лише в ХIХ столітті за пропозицією Фердинанда фон Різтгофена, автора класичних праць по фізичній географії Китаю і орографії Азії, з легкої руки якого це найменування сьогодні прийняте повсюдно. Тепло зустрінуто світовою громадськістю вирішення ЮНЕСЬКО про реалізацію міжнародної програми "Великий Шовковий шлях-шлях діалогу, взаєморозуміння і зближення культур". Великий Шовковий шлях, немов птах Фенікс, починає своє відродження. Сміливіше в дорогу! І Ви побачите прекрасні архітектурні споруди, познайомитеся з живописною природою, відчуєте спекотний вітер пустель, побачите сліпучі вершини гір, здивуєтеся красою птаха, що спурхнув. Погляньте в минуле і в нім Ви побачите сьогоднішній день. Щасливої подорожі по Великій епосі і легендарному Шовковому шляху.
|