Неділя
24-06-16
14:05

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

Головна » 2010 » Березень » 14 » Туристичний пальник
23:01
Туристичний пальник

Туристичний пальник

Газові пальники

На даний час вони досить широко представлені трьома основними виробниками: Primus, Kovea, MSR. Існують і інші. Наприклад, колись у продажу були французькі пальники Camping Gaz, були Coleman, але зустрічаються вони все рідше. Чомусь до нас їх не «возять». А шкода.

Переваги

Щоб налаштувати пальник до роботи, треба не багато часу. Слід лише приєднати його до балону із газом, покрутити регулятор потужності (він же — подачі газу у форсунку), підпалити чи то сірником, чи то п’єзопідпалювачем — і все. Готуйте чай, кашу, борщ чи просто грійтеся. Працює газовий пальник надзвичайно надійно, тому його можна використовувати і в наметі, головне — не перекинути прилад і не підпалити палатку. До того ж поламатися в газовому пальнику особливо немає чому, а, отже, служити він буде довго і якісно. Звичайно, якщо немає бажання навмисне його поламати або розібрати на деталі, а потім спробувати скласти докупи, як конструктор «лєго». Працює газовий пальник, на відміну від бензинового, надзвичайно тихо — це теж плюс. Спробуйте порозмовляти з товаришем, коли працює бензиновий «Джмеленджер», — усе зрозумієте самі.

Недоліки

Найголовніший той (як це не смішно), що пальник працює на газі. Адже газовий балон можна придбати не всюди. Для тривалої мандрівки слід мати досить великий запас газу — а це і об’єм, і вага. Взимку розхід газу в поході складає приблизно один балон на три-чотири особи. Ціна балона (470 грам) — десь так 50 гривень. А балонів варто мати декілька. Крім того, їх заборонено перевозити в поїздах. У нашій «Червоній руті» проблем, звичайно, не виникає. Але, наприклад, при перетині кордону можуть статися, і то суттєві, приблизно «баксів» на 30-50 (є у прикордонників та митників така гра: хто більше витрусить з рюкзаків туристів заборонених для перевезення речей). І нарешті, якщо ми вже говоримо про зимове спорядження, то найгіршим ворогом газового пальника є мороз. Газ у балоні має звичку замерзати (а погано горить уже при температурі -5°С), пальник працює неохоче або може взагалі сказати «вібач, Бодю, але нині не твій день».

Кріплення

Конкуренція фірм-виробників призвела до того, що не всі газові балони підходять до пальника. Так існує три види кріплень: різьбове, цангове і, так би мовити, «корейський стандарт». Колись у продажу були ще й одноразові балони для специфічних пальників — вони продірявлювалися! Дуже розумне рішення з точки зору маркетологів. Сам пальник коштував копійки, балони також (приблизно два долари), але за рік виходила досить кругленька сума. Слід купувати лише ті балони, які по кріпленню підходять саме до вашого пальника, або того, яким ви плануєте користуватись.

Тут також є свої нюанси. Одні пальники кріпляться зверху на балон, інші з’єднуються шлангом. Перші компактніші, легші, але гірше працюють на морозі. На такий пальник надто великий казан не поставиш. Та й уявіть конструкцію: балон висотою сантиметрів із двадцять, до нього приєднано пальник — ще п’ять-сім сантиметрів, і казан з водою, ну, хоча б літри на два. І вся ця «вежа» — у наметі, а ви з товариством — по кутах. Необережний рух і ...усе, що ви там готували, доводиться збирати з підлоги, спальників та іншого спорядження.

Тому шлангове з’єднання в цьому сенсі зручніше, але, як вже було сказано, вага більша, габарити відповідно теж, хоч і не набагато. Краще працюють на морозі, бо можна підігрівати балон з газом, трохи наблизивши його до полум’я самого пальника або просто поставивши на казан, який уже нагрівся. Але це все слід робити обережно, щоб не вибухнув сам балон або, щоби не перекинути казан. У наметі такий пальник не варто використовувати без якоїсь підставки. По-перше, прилад дуже гріється, і можна залишитись не те що без улюбленого килимка, а й без намету взагалі. По-друге, так пальник стоятиме рівніше. Підставкою може бути простий лист тонкої фанери або азбесту.

Перезаправка

На кожному балоні будь-якого виробництва написано, що він одноразового використання і перенаповненню не підлягає. З точки зору виробника так і є. Але наші туристи так не вважають. Вони балони перенаповнювали, перенаповнюють і, мабуть, перенаповнюватимуть. Що поробиш, широта душі щирого українця безмежна, але не настільки, щоби щоразу купувати новий балон. Але! Виробник не несе відповідальності за нещасні випадки, що сталися під час або після перезаправки балону. Отож вирішуйте самі, чи перезаправляти, чи не ризикувати.

Бензинові пальники

Найвідоміші серед них «Шмель», «Огонек», «Турист», ну, і сучасні пальники фірм Primus, MSR, Coleman.

Переваги

По-перше, бензин чи інше паливо можна придбати практично будь-де, крім хіба що пустелі Цукру чи антарктичних льодовиків. По-друге, обходяться ці пальники досить дешево, оскільки працюють на бензині будь-якого октанового числа. Суттєву перевагу ви зауважите й при переїзді державних кордонів — перевозити такий прилад можна і порожнім, а паливо придбати на місці.

Недоліки

Біда з бензиновими пальниками у тому, що вони вимагають від користувача деяких технічних знань. Не вірте тим, хто скаже: там покрутити, тут натиснути, це посмикати — і все горить-працює. Підступно брешуть. Процедура запалювання досить тривала: створити тиск у резервуарі для палива, розігріти парогенератор, подати паливо на парогенератор, вивести на робочий режим пальник. От бачите, скільки всіляких техногенних термінів? До того ж такі пальники при невмілому поводженні досить небезпечні. Вони вимагають постійного догляду, а підчас приготування їжі — нагляду за роботою, оскільки через різні «дурниці» досить часто трапляються кумедні і не дуже випадки. Скажімо, через домішки пальник може засмітитися, і ви просто не зможете його запалити. Якщо ж це станеться під час роботи, ви довго будете чекати, поки прилад охолоне, щоби розібрати його і прочистити. А при перегріві резервуара може стравитися тиск через спеціальний клапан або і вибухнути весь пальник.

Ще один недолік — при розігріванні парогенератора і виведенні пальника на режим роботи від спецефектів (запах бензину, спалахи, кіптява) — нікуди не подінешся. Тому не варто проводити процедуру в наметі. Хоча в умілих руках і це — не проблема. Взагалі помічено, що бензинові пальники поважають лише одного хазяїна і в чужих руках вередують. Вони вимагають регулярного профілактичного огляду та чистки.

Проблематично і транспортування додаткового пального. Хоч-не-хоч, а бензин —речовина летюча і навіть при найретельнішій упаковці знаходить собі шпару, витікає чи випаровується, відповідно ваші речі або продукти набирають запаху.

Бензинові пальники більші і важчі за газові. Але не бояться морозу і в зимовий період працюють надійніше, аніж газові. Зате в них важко регулювати потужність полум’я.

Кріплення

Існують, знову ж таки, два види конструкцій кріплення: пальник зверху на бачку для пального, або пальник, під’єднаний до резервуара з допомогою шланга. Напевно, таки кращий варіант, коли пальник та резервуар розділені — менше шансів побачити феєрверк від вибуху пальника, більше шансів поїсти і залишитися при здорових органах і кінцівках.

Мультипаливні пальники

Такими називають пальники, що працюють на будь-якому виді рідкого палива. Ну, не зовсім будь-якому, але, принаймні, на більшості. При цьому не втрачають потужність та робочі характеристики, на відміну від просто бензинових пальників. Це в принципі і є головна перевага. Деякі такі пальники можуть працювати як на бензинових сполуках, так і на зрідженому газі. Але головний недолік — ціна — приблизно 100-145 «убитих опосумів». Окрім того, має практично всі вади бензинових пальників: і кіптяву, і запах, і шумить при роботі, але вигідно, холєра. Маєш газ — палиш газ, маєш бензин — палиш бензин, маєш розчинник — палиш його. Виробники рекомендують лише змінювати форсунку для різних типів палива. При тестуванні мультипаливник фірми Primus працював практично однаково як на форсунці 0,28, так і на 0,35 міліметрів. Тому висновок: то у «буржуїв» є поганий бензин і хороший, а у нас він — однаковий. На газі пальник працює так само «голосно», як і на бензині — це також недолік.

Вибір пальника

Щоби вибрати пальник, дайте собі відповідь на три питання: як, коли, де ви будете його використовувати.

Як — це на яку кількість осіб плануєте готувати їжу. Коли — це в яку пору року. Ну, а де — це само собою зрозуміло: чи в приміщенні, чи ні; чи лише в Карпатах, чи й у більш екстремальних умовах, наприклад, у високогір’ї Альп.

Від цих трьох відповідей залежатиме потужність, конструкція, вага та інші характеристики пальника. Якщо на дві три особи, то потужність може бути невелика. Якщо взимку, то бажано обрати потужний пальник, не менше, як на 2000 ват, зі шланговим кріпленням резервуара. Та ж ситуація і щодо відповіді на третє питання: що екстремальніше, то потужнішим і легшим має бути ваш пальник.

Уважно прочитайте інструкцію. Буває, виробники дають розумні поради щодо використання та призначення пальника, іноді навіть зрозумілою мовою.

Визначтеся з ціновою категорією — дешеве не завжди погане, а дороге не завжди необхідне.

Експлуатація та гарантія

Якщо у вас газовий пальник, то жодних проблем щодо використання виникати не мало б. Але варто хоча б іноді його чистити. Принаймні профілактика завжди дешевша, аніж ремонт. Не варто заливати пальники водою чи іншими рідинами та сполуками — це рано чи пізно може призвести до їх поломки. Не варто також використовувати пальне сумнівної якості, балони деформовані або із стертим клапаном — уникнете феєрверків та спецефектів. Намагайтесь дотримуватись інструкції виробника.

Бензинові та мультипаливні пальники при постійному використанні варто профілактично чистити раз на три дні, а при зберіганні — хоча б раз на місяць запалити на півгодини, а потім прочистити. Використовуйте лише те пальне, яке дозволено або рекомендується виробником. Солярку або стандартний бензин краще самотужки очистити від домішок. Робиться це через марлю, складену у декілька шарів. Не користуйтеся високооктановим бензином. Пальник — це не двигун. У високооктановому бензині є домішки та присадки, які сприяють його каталізації в двигуні автомобіля, а у пальнику це ні до чого.

Не забувайте — гарантійне обслуговування забезпечується лише при дефектах, що виникли на виробництві.

 

 Джерело: Всеукраїнський туристичний журнал "Карпати"[09-10-14][Все для туристів]
Вороненко? (0)

[09-07-31][Відпочинок за кордоном.]
Музеї Андорри (0)
[09-07-30][Відпочинок і поради]
Навіщо ми їдемо у відпустку? (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Побачити Париж і... поїсти (0)


Категорія: Все для туристів | Переглядів: 1472 | Додав: vechervkarpatah | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: