Подарунок з Китаю - шовк
З часів глибокої старовини Китай, порівняно з довколишніми сусідами, вважався країною шовку. У європейських країнах Китай називали seres, що із старогрецького позначало шовк. У китайській мові шовк позначається словом си . Одних їх старіннейших зразків знайдених шовкових тканин відносять до останніх століть 1 тис. до н.е. Ці знахідки представлені самими різними видами шовку якнайтонший газ, ніжний атлас, важка і щільна парча. Вже в ті вікопомні часи існували традиційні види художнього ткацтва і різні технології фарбування тканин.
Покровителька шелкоткачества
Ранні описи виробництва шовку відомі в епоху правління Інь. З далекої старовини існували верстати для розмотування шовкових коконів (вони поміщалися в казани з гарячою водою). Перші верстати були забезпечені ножним приводом і барабаном для намотування ниток. Продуктивність таких верстатів досягала 1,5 кг шовкової пряжі в день. Для перемотування ниток на бамбукові котушки були ткацькі верстати. Про перші примітивні верстати в шовковому виробництві відомо з кінця 1 тис. до н.е. Народна чутка привласнила їх винахід майстерній прясі Хуан Даопо, яка надалі стала божественною покровителькою шелкоткачества.. До кінця середніх століть китайці користувалися складними верстатами для виробництва вже багатоколірних візерункових шовків. Відпочинок у Карпатах
Дракони в квітах Шовку з якнайдавніших часів розшивалися зображеннями міфічних тварин і казкових істот
рослинними і геометричними узорами. Різноманітна колірна гамма тканин і малюнки готових форм способом батіка повною мірою розкривають філософські вигадки і підкреслюють єдиний художній стиль загальноприйнятий в Китаї. За часів правління династії Тан стародавні ремесла по ткацтву і обробці шовкових тканин отримали щонайпотужніший поштовх розвитку. З джерел тих часів ми дізнаємося про п'ятдесят різновидів шовкових орнаментів: піони, перлини із зернами рису, дракони і фенікси, дикі гусаки в хмарах, палаци і пагоди, рибки у водоростях, квіти довголіття, лотос і очерет, дракони в квітах і багато інших. Частота ниток в роботах китайських майстрів перевершує в 3 рази аналогічні показники на кращих французьких гобеленах. Перші шовки із зображеннями за типом гобелена з'явилися в епоху Сун, їх називають кеси, або гравірований шовк.
Символи і знаки Мотиви малюнків на тканині нерідко повторювали пейзажі відомих художників, або каліграфічні записи. У парадних нарядах обов'язково були присутні майстерно виконані художні твори з використанням золотих і срібних ниток. Кожну дівчинку в Китаї навчали вишиванню. Знатні майстрині використовували в роботі дорогі тканини, золоті і срібні нитки, нерідко вставляючи між узорами вишивання коштовні камені. Простолюдінки вишивали методом перехресних стібків
простими (але, щільними і яскравими нитками) на бавовняних тканинах. Основними сюжетами для них служили благоположітельниє символи: Риби (короп) - символ успіху; Метелики - символ безтурботної радості, щастя; Квіти лотоса - символ вірності; Сливи, персики - символ родючості і достатку; Птахи - символ свободи і радості.
Синіше на білому Улюблені в народі узори вишивалися синій ниткою на білому фоні. Такими традиційними вишивками прикрашалися надкроватниє пологи, які були обов'язковою частиною доданого наречені. На безлічі особистих предметів, одягу зустрічається вишивка по шовку: віялах, туфлях, нарядних халатах, кисетах, подушках, хусточках, парасольках і тому подібне
Вишиваємо відчуття Одними з кращих вишивальниць Китаю вважалися майстрині сімейства Гу в Шанхаї. Їх роботи називають великим чудом світу, оскільки коли ллє дощ або дме сильний вітер, майстрині сім'ї Гу ніколи не беруться до роботи. Тільки у благодатну погоду, коли світить сонце, щебечуть птахи і виділяють пахощі квіти, вони можуть виразити свої чудові відчуття у вишивці - писав в 17 столітті Дун Цичан. Дивлячись на бездоганно виконані вишивки, відчувається велика натхненність думки, ніжність і яскравість палітри квітів.
Кожному мотиву своє зображення
У Сучжоу до теперішнього часу збереглася унікальна традиція кольорової вишивки. Кожна сторона вишитого мотиву має своє окреме зображення. Основні кольори, використовувані в традиційній китайській вишивці по шовку складаються з п'яти наступних: Синій - уособлення вищого Ян, символ неба; Білий - уособлення вищого інь, символ чистоти;
Червоний - символи вогню, радост, щастя; Жовтий - символи Земл, власт, мрії; Чорний - символ води, змінності, вічності, простору. Наприклад, на дитячих фартушках вишивалися зображення тигра, або намиста із замком символами сили і довгого життя; метелики побажання щастя; і, навіть чиновник на коні побажання успішної кар'єри. Особливе значення мала вишивка театральних костюмів акторів.
Ідеал образу Яскраві шовкові наряди багато прикрашалися вишивкою благоположітельних символів. Такі костюми були ідеалом образу одягу для простих китайців. Одіяння даоських священиків несло в собі ту ж ідею надідеалістичного образу. На такому одязі у великій кількості різноколірними нитками вишивали пару фазанів, по краях піхви, мечі, разючі нечисту силу. Із спини наряд прикрашав круг даоської тріади верховних божеств і зображення небесного палацу в хмарах, восьми триграм восьми безсмертних, гір, звірів, риб і птахів. Під тим, що верхнім одягається у священиків був халат, прикрашений вишитими триграмами і зображенням безсмертя однорога і білих журавлів. Взуття священнослужителя розшивалося хмарним узором, оскільки при молитвах він підносився на небеса.
Окремо потрібно сказати про одяг імператорів. Емблемою імператорської влади служило зображення два драконовий що підноситься і скидається, які борються за вогненну перлину . Емблемою імператриці був чарівний птах фанхуан (чимось що нагадує фазана). Її оперення відрізнялося щасливим поєднанням п'яти квітів. До благодатних символів належали одноріг, трехлапая жаба (символ багатства), короп. Ці напівміфічні тварини в множині вишивалися на дорогоцінних шовках для одягу імператорської сім'ї. Відвіку жовтий колір вважався кольором імператора. Саме тому, наявність всіх відтінків жовтого, золотистого, оранжевого кольори дуже часто зустрічаються в гардеробах сучасних китайців.
На сьогоднішній день шовкова продукції в Китаї не менше, ніж в далекій старовині. Ручну вишивку замінили суперсучасні верстати і тому вона дуже дорого цінується. Справжніх майстринь вишивки по шовку високо цінують і дуже почитали. Готові шовкові тканини (як вишиті, так і немає) вражають великою кількістю квітів, фактур, малюнків і узорів. З цих прекрасних матеріалів шиють практично всі класичні костюми і шикарні вечірні наряди, весільні плаття і театральні костюми, різні аксесуари і речі для прикраси будинку. Справді, шовк дивовижний матеріал!
|