П’ятниця
23-03-24
18:39

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

Карпатський Національний природний парк

Карпатський Національний природний парк

Майже половина території Яремчанщини розташована в межах Карпатського Національного природного парку— першого в Україні, створеного в 1980 році.  Парк охоплює територію 50,3 тис. га. Карпатський НПП підпорядкований міністерству екології та природних ресурсів України. Структурно поділений на 12 лісництв.
Основною метою його створення є  збереження унікальних для Центральної Європи природних ландшафтів, що відзначаються багатим генофондом, наявністю рідкісних пралісових екосистем і значним рекреаційним потенціалом, а також для підтримання екологічного балансу в регіоні.
 Карпатський національний природний парк розташований на північно – східному макросхилі Українських Карпат. Його протяжність  з півночі на південь - 55 км і з заходу на схід — 20 км. Відвідавши парк, можна побувати на різних висотах над рівнем моря, а отже, в різних термічних поясах: помірному (450 -850 м), прохолодному (850 – 1200 м), помірно – холодному (1200 – 1500), холодному (1500 – 2061 м).
Клімат Карпатського національного природного парку сприятливий для багатої лісової та субальпійської рослинності, для розвитку туризму та активного відпочинку в усі пори року. Найбільша кількість теплих, помірно – зволожених, переважно бездощових днів припадає на літньо – осінній період. Найкраща пора для відпочинку, занять спортом і туризмом (пішохідним і автотуризмом) – літньо – осіння, а для занять гірсько – лижним спортом – зимова.
Збереженість природних ландшафтів і відсутність промислових підприємств зумовлюють  чистоту і цілющі властивості повітря, що створює сприятливі умови для оздоровчої і лікувальної рекреації на всій території парку, особливо в зоні Яремче — Микуличин — Ворохта.
На живописних схилах Карпатських гір бере початок і протікає багато річок і потоків, які об’єднуються в річці Прут та західних притоках ріки Чорний Черемош. Прут бере свій початок біля підніжжя найвищої гори Українських Карпат – Говерли (2061 м) і тече на північний схід. На своєму шляху він вбирає в себе чисельні потоки з екзотичними назвами: Прутець Чемигівський, Кам’янка, Жонка, Женець, Піги, Прутець Яблунецький, Гомулець та інші. Живописний водоспад "Пробій” на ріці Прут у Яремчі та водоспад "Гук” на річці Женець приваблюють багато охочих помилуватись цим чудовим видовищем.
Крім рік і потоків, є цінні мінеральні джерела сірководневої води. А у Говерлянському та Високогірному лісництвах знаходяться невеликі озера льодовикового походження. Найбільші з них – Марічейка та Несамовите.
        На території парку також знаходяться хлоридні, вуглекислі, сульфатні, гідрокарбонатні мінеральні води типу "Боржомі”, "Нарзану”, "Єсентуків”, "Арзні”. Особливо відомі вуглекислі гідрокардонатно-натрієві та кальцієві води, так звані "Буркути”.
Багатство і різноманітність рослинного світу Карпат, в тому числі і парку, зумовлені і чудовим географічним положенням, і сприятливим кліматом, і різноманітністю ґрунтів. Головними породами парку, які утворюють ліси, є смерека звичайна, бук лісовий та ялиця біла. Як супутні породи в лісах також зустрічаються клен-явір, береза бородавчата, вільха сіра, ільм гірський, сосна звичайна та сосна кедрова. Ростуть і кущі: верби козячої і ламкої, вільхи зеленої, жимолості чорної, чорної і червоної бузини, звичайної ліщини.
Рослинний покрив цієї території – різноманітний і багатий. Тут зосереджено 1 100 видів рослин, серед яких чимало реліктових та рідкісних. Майже 20 видів рослин занесено до Червоної книги України. Найбільш цікавими є - сосна кедрова європейська, рододендрон східнокарпатський, тирлич жовтий, первоцвіт дрібний, родіола рожева. Майже 350 рослин мають лікувальне значення і широко використовуються в народній медицині. Наявність рідкісних фітоценозів, тобто унікальних рослинних угрупувань, дає можливість використовувати їх в рекреаційних цілях.
Карпати відрізняються багатством тваринного світу -  46 видів ссавців та близько 180 видів птахів, плазунів, земноводних і риб. В парку створені всі сприятливі умови для проживання рідкісних тварин, таких як: тритон карпатський, глухар карпатський, карпатська білка, снігова полівка,  бурий ведмідь,  саламандра плямиста, дрозди, зяблики, дятли, щиглики, сойки, зозулі, їжак, заєць-русак, білка, лисиця, куниця, рись.  Справжня окраса лісів — благородний олень і косуля європейська. До Червоної книги України внесені зубр, кіт лісовий, беркут, змієїд, лелека чорний, снігова полівка, пугач, тритон гірський.
Діяльність парку спрямована на регламентоване використання природних ресурсів, що забезпечується зонуванням території. Це дає можливість обмежити господарську діяльність в лісі, яка може привести до порушення екологічної рівноваги.
Вся територія парку поділяється на функціональні зони:

-заповідна зона — призначена для охорони та відновлення найбільш цінних
      природних комплексів, режим якої визначається відповідно до вимог,
      встановлених для природних заповідників;

-зона регульованої рекреації — в її межах проводиться короткостроковий відпочинок та оздоровлення населення, огляд особливо мальовничих і пам’ятних місць; у цій зоні дозволяється влаштування та відповідне обладнання туристичних маршрутів і екологічних стежок; забороняються рубки лісу головного користування, промислове рибальство й мисливство, інша діяльність, яка може негативно вплинути на стан природних комплексів та об’єктів заповідної зони;

-зона стаціонарної рекреації — призначена для розміщення готелів, мотелів, кемпінгів, інших об'єктів обслуговування відвідувачів парку;

-господарська зона — в її межах проводиться господарська діяльність спрямована на виконання покладених на парк завдань, знаходяться об'єкти комунального призначення парку, а також землі інших землевласників та землекористувачів, включені до складу парку, на яких господарська діяльність здійснюється з додержанням загальних вимог щодо охорони навколишнього природного середовища. На цих землях дозволяється будівництво житлових, культурно – побутових, виробничих, адміністративних, рекреаційних та інших об’єктів у відповідності з генеральними планами населених пунктів і проектів районного планування. Тут ведуться традиційні художні промисли.

У захисно – рекреаційній зоні природо – охоронні заходи здійснюються з метою збереження та відтворення  природних екосистем; лісогосподарська діяльність спрямована на формування корінних лісових масивів; туризм обмежений.
Рекреаційну і рекреаційно – господарську зону використовують для організованого туризму: в межах зон допускається формування окультурених ландшафтів, розташовані місця відпочинку, санаторно - курортні та туристичні комплекси, створено туристичні і пізнавальні стежки.

На цих самобутніх природних землях обладнано найпривабливіші еколого- та науково – пізнавальні маршрути, численні  відпочинкові зони.
Добре розгалужена шосейна мережа, краса гірських ландшафтів забезпечили парку славу та популярність серед туристів та багато чисельних відвідувачів з усіх кінців світу.

Карпатський національний природний парк
вул. В.Стуса, 6, м. Яремче, Івано-Франківська область, Україна
Контактні телефони:
директор – +380 (03434) 2-27-31;
заступник директора з наукової роботи – +380 (03434) 2-22-59;
відділ екологічної освіти та рекреації – +380 (03434) 2-11-57.
Телефон/факс: +380 (03434) 2-28-17.
E-mail: ecoplay@phantom.pu.if.ua

[11-01-16][Все для туристів]
«Циганські» (0)

[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
«Активний відпочинок для сьогоденню екстрімалов!» (0)
[09-08-22][Відпочинок за кордоном.]
Перу: Мочика або що було до інків? (0)
[09-08-22][Відпочинок і поради]
Вінчальне плаття, не заховане в скриню... (0)