П’ятниця
25-02-07
08:14

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок за кордоном.

Загадки пустелі Наська

Загадки пустелі Наська
       
    Якщо рахувати декілька сотів квадратних кілометрів пустелі Наська на півдні Перу музеєм, то слід визнати його одним з самих незвичайних в світі. По-перше, тому що це - музей просто неба, а по-друге, тому, що його «експонати» можна спостерігати лише з висоти пташиного польоту.
    Наська - стародавня цивілізація індійців, що отримала свою назву на ім'я річок, в долині якої виявлена безліч пам'ятників культури. Розквіт її відноситься до I тисячоліття наший ери. Головним дивом, що привертає сюди допитливих туристів зі всього світла, стали загадкові гігантські малюнки. Особливо багато їх на скелях уподовж Рио-гранде і її приток, в надзвичайно посушливій зоні між долинами Іка і Наська. Тутешнє плато покрите свого роду «татуїровкою», яка іноді спускається навіть по схилах.
    Сама Наська - маленьке селище, що розкинулося на пустинних плоськогорьях південного побережжя Перу майже посередині між містами Пісько і Мольендо. І ось тут-то, в цьому нічим не примітному місці, можна розгледіти - фрагмент за фрагментом - малюнки гігантських розмірів, розкидані кілометрів на 50 навколо. Деякі з них досягають ста метрів і більш.
    Зображення утворені світлими лініями, які вийшли в результаті видалення з поверхні кам'янистого грунту дрібного гравію, що має значно темніший відтінок, ніж земля під ним. Майже всі малюнки зображають тварин - птахів, що летять, павука, рибу, мавпу. Але є геометричні узори - прямолінійні смуги і символічні фігури, значення яких розгадати важко.
    Більшість ліній і малюнків в пустелі Наська були створені протягом зразкової тисячі років - з 3 століття до н.е. по 8 вік н.е. Подаруй це - чи не єдиний факт, що не викликає сумнівів ні у кого з учених. А ось питання: ким, як і навіщо вони створювалися, поки не знайшли остаточної відповіді.
    Скільки зухвалих теорій народилося в спробах пояснити природу загадкових картин в долині перуанських Анд! Хто і навіщо зважився на цю титанічну працю, прикрасивши кам'яне полотно десятками фігур і ліній, багато з яких важко охопити цілком навіть з висоти пташиного польоту? Гіпотези про походження малюнків Наська висловлювалися найфантастичніші.

    Найбільш сміливою, і одночасно, найменш науковою гіпотезою вважається неземне походження малюнків. Дійсно, для того, щоб видовбати в камені з такою точністю фігури розміром в сотні метрів, необхідні технології, якими, по сучасних уявленнях, не розташовували американські індійці доколумбової епохи. Той факт, що найбільш великі з малюнків повністю видні лише з великої висоти, дозволяє припустити, що ці знаки не могли зробити і використовувати стародавні жителі пустелі Наська, не знайомі з повітроплаванням. Крім того, один з малюнків - «Астронавт» - цілком можна прийняти за зображення неземної істоти. Тому прихильники цієї гіпотези схильні вважати, що ділянка пустелі була, не мало не багато, космодромом для приземлення кораблів інопланетян.
    Багато хто вважає, що, подібно до більшості пам'ятників старизни, лінії і малюнки Наська мали культове значення. Проте будь-які ритуальні об'єкти за визначенням повинні перш за все впливати на відчуття людей. Адже загадкові зображення Наська із землі не сприймаються.
    У 1977 році американець Джим Вудман висунув власну оригінальну гіпотезу. Версію про інопланетян він рішуче відкинув. На думку Вудмана, зображення створили стародавні жителі цієї країни. А оскільки побачити їх можна тільки з певної висоти, значить, індійці уміли будувати... повітряні кулі. Вони піднімалися на них в повітря під час релігійних обрядів, і це дозволяло їм в повному об'ємі оцінити магічний сенс малюнків. Їх історичні дослідження виявили примітний факт. Виявилось, що першими в світі повітроплавцями були зовсім не брати Монгольфье. У французів, що зробили в 1783 році знаменитий політ на повітряній кулі, був попередник. Причому не звідки-небудь, а саме з Південної Америки.
    Перше серйозне наукове дослідження зображень в пустелі Наська з'явилося в 1978 році. Дослідник Уїльям Ісбелл прийшов до висновку, що малюнки на плато Наська вражаюче схожі на стилізовані зображення, що прикрашають старовинні гончарні вироби, які були виявлені в тих же місцях.
    Одночасно з'ясувалося, що на кінцях ліній, створюючих малюнки, в грунт були вбиті дерев'яні палі. Ці знахідки відносяться приблизно до VI століття наший ери. Для археологів цей період відповідає епосі цивілізації «Наська». Поховання стародавніх індійців і залишки їх поселень виявлені недалеко від загадкових малюнків.

    Гідно уваги і спостереження історика Алана Сауера: більшість малюнків утворена однією безперервною лінією, яка ніколи не перетинає саму себе. Видно, це ритуальний маршрут: слідуючи по ньому крок за кроком, індієць проникав в суть зображеного предмету або тварини. І хоча спостерігалися окремі виключення (у деяких малюнках лінії все ж таки мають розриви), переважання суцільної прямої, можливо, пояснюється тими технічними прийомами, до яких удавалися майстри.
    Саме з цієї думки виходив інший дослідник Наськи Дж. Никелль. Він відзначав, що і в інших районах миру зустрічаються гігантські фігури, прокреслені або виліплені прямо на землі. Такі, наприклад, «Білий кінь» в Еффінгтоне (Великобританія) або «Великій змії» в штаті Огайо (США). Але жодна з них не схожа по стилю на зображення в перуанській пустелі. Найбільша схожість з ними, мабуть, мають гігантські малюнки в пустелі Мохаве в Каліфорнії. Проте малюнки Наська набагато стародавніші, і питання полягає в тому, які ж засоби були використані, щоб прокласти в VI столітті на землі бездоганно прямолінійні борозни?
    Дж. Никелль вважав, що майстра Наськи починали із створення зменшеного «макету» своїх зображень на невеликій поверхні. Залишки цих малюнків - свого роду ескізів - добре помітні поряд з деякими великими композиціями. Створивши ці макети, стародавні художники, ймовірно, ділили їх на декілька частин, які потім збільшували до потрібного розміру при перенесенні на місцевість.
    Найбільш академічну версію значення ліній, відкритих в 1926 році, запропонували американський учений Пів Косок і німка Марія Райх, що присвятили вивченню феномена Наськи близько 50 років. У 1941 році Косок відмітив, що одна з ліній точно указувала напрям заходу сонця в день літнього сонцестояння. Це відкриття поклав початок астрономічній гіпотезі, що затверджує, що лінії Наська є гігантською стародавньою обсерваторією, що відображає спостереження індійців за зірками.
    Значна частина малюнків є схемними зображеннями тварин і птахів, окремими з яких могли відображати карту сузір'їв, розроблену стародавніми жителями нинішньої Перу. Найбільш наочним підтвердженням цієї гіпотези вважають малюнок «Мавпа», який передає ділянку зоряного неба, що включає, зокрема, сузір'я Великої ведмедиці.
    Існують і інші припущення. Наприклад, відмічено, що деякі лінії відображають траєкторію підземних річок, по яких вода з предгорій Анд спускається до побережжя Тихого океану. Багато учених сходяться на думці, що малюнки Наська мали для індійців ритуальне значення, зв'язане, зокрема, з культом води.

    Загалом, цікаві спостережень і припущення багато. Залишається відповісти на головне питання: для чого ж стародавні майстри покрили землю фігурами такого крупного розміру, що більшість з них можна до ладу розглянути лише з дуже великої висоти? Інакше кажучи, чому ставка робилася на «небесних глядачів»? Деякі варіанти вже були розглянуті, але дослідження продовжуються. Бо скільки таємниць у пустелі Наська, стільки ж, а то і більше, подвижників-дослідників.
    Власті борються за те, щоб зберегти цю перлину старовини в первозданному вигляді оскільки колеса вантажівок і легкових автомашин можуть залишити на грунті Наськи сліди не менш помітні, чим стародавні креслення. Так, в ході споруди Панамериканського шосе шляховики просто розрізали навпіл 188-метрове зображення рептилії, безповоротно знищивши частину малюнка. У теж час в Наське все більш успішно розвивається туристський бізнес.
    Для туристів побагатше, в основному із заходу, організовуються ефектні «аерошоу». За сотню доларів можна стати пасажиром легкого літачка, що злітає із злітної смуги аеропорту містечка Іка. Серед звивистих зморшок, залишених на обличчі Землі річкою Інхеніо і її притоками, добре видно ідеально прямі лінії, що прокреслили пустелю від горизонту до горизонту. Вони сходяться, перетинаються і знов розбігаються. Інші фігури мають форму трапеції. Їх краї, що розходяться, схожі на оперення стріли, закінчуються ідеально прямою смугою, що йде удалину. Повне враження, що внизу розкинувся аеродром з набором злітних смуг.
    З висоти пташиного польоту чудово є видимими гігантські тварини і птахи - фірмові знаки Наськи. Поряд з кінцем крила виразно видно фігура кита. Потім з'являється фігура мавпи. Її хвіст закручений геометрично правильною спіраллю. Навіть видно кондор з витягнутим дзьобом і широким хвостом. Була пташка колібрі, намальована на плоскій вершині горба, напевно, в масштабі 1:1000, а може, і більш, і гігантський зловісний тарантул. На темно-бурій поверхні скелі, що зростає над плоскою рівниною, чітко видно чоловічок, немов одягнений в скафандр для космічних польотів.
    А як бути тим, у кого кожен долар на рахунку? Для цієї категорії туристів є «альтернативний варіант». Можна сісти на автобус, що йде з містечка Іка на північ, і через 15 хвилин шляху перед вами з'являється «мірадор». Так називається металева вежа, з якою відкривається чудовий вигляд на пустелю. Заплативши третину долара, можна забратися вгору і помилуватися на ближні зображення.
    Я немало побачив під час моїх мандрів по світлу. Але після відвідин Наськи довго не міг опам'ятатися. Тут відчуваєш близькість якоїсь великої таємниці і усвідомлюєш обмеженість своєї уяви.



[10-01-10][Все для туристов]
Зимний фристайл (0)

[09-08-20][Відпочинок і поради]
Кращі блюда з щурів для новорічного столу (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Кіпр: активний відпочинок (0)
[09-08-20][Відпочинок і поради]
Що поїсти туристові в Єгипті? (0)

Категорія: Відпочинок за кордоном. | Додав: Lubchuk (10-11-23)
Переглядів: 1301 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: