Субота
24-05-04
14:08

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ГЕОГРАФІЇ ТУРИЗМУ

ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ГЕОГРАФІЇ ТУРИЗМУ

Знайомство з будь-якою наукою починається з двох ключових питань - що і як, якими прийомами і способами, вона вивчає. Науки розрізняються предметом дослідження, методом пізнання навколишнього світу, а також довкола завдань, що стоять перед ними. Кожна наука вивчає певну область дійсності. Від того, наскільки чітко вказані межі цієї області, залежить повнота і достовірність наукової картини миру.

Географія туризму порівняно недавно оформилася як самостійна географічна дисципліна з власним об'єктом і предметом дослідження. Відомий радянський географ В.С. Преображенський назвав географію туризму галуззю соціальної і економічної географії по аналогії з іншими галузевими соціально-економіко-географічними дисциплінами. У зв'язку з цим пізнання суті географії туризму повинне починатися з визначення об'єкту і предмету дослідження її "материнської" науки - соціально-економічної (суспільною) географії. Проте це питання впродовж більш ніж 200 років, з тих пір, як термін "економічна географія" був введений М.В. Ломоносовим, залишається одним з складних і дискусійних.

На думку Е.Б. Алаєва, що розділяється більшістю вітчизняних економіко-географов, граничним об'єктом пізнання соціально-економічної (суспільною) географії виступає ойкумена - заселена, освоєна або іншим чином залучена в орбіту життя суспільства частина географічної оболонки Землі з її просторовими структурами господарства і формами організації життєдіяльності суспільства. Поняття "ойкумена" охоплює не тільки суспільство, але і навколишнє його середовище, причому і суспільство і навколишнє середовище характеризуються географічними просторово-часовими параметрами, цілісністю, поліструктурностью.

Ойкумена включає всі сфери життєдіяльності суспільства і його оточення - політичну, виробничу (економічну), соціальну, духовну, побутову і ін. Ці сфери існують відносно самостійно, але функціонують у взаємозв'язку один з одним, в гармонійній цілісності.

Кожна з сфер і ойкумена в цілому мають складну, ієрархічно структуровану просторову (територіальну) організацію.

Так, виробнича (економічна) сфера просторово організована у формі економічних районів різного таксономічного рангу, демографічна сфера - у формі територіальних систем розселення населення, соціальна - у формі територіальних общностей людей, політична - у формі политико-территориальных поєднань як внутрідержавних, так і на рівні держав і груп держав. Інтерес до просторової (територіальною) організації ойкумени і її сфер виділяє соціально-економічну (суспільну) географію з цілого ряду наук, які також розглядають ойкумену як свій об'єкт дослідження, аналізують окремі її сторони, властивості, відносини.

Предметом пізнання соціально-економічної (суспільною) географії є територіальні (просторові) суспільні системи (ТОС). Під ТОС розуміється просторово-часова частина ойкумени, в якій взаємозв'язані і взаємообумовлені всі сфери життєдіяльності суспільства, що включені в процеси суспільного відтворення і знаходяться в нерозривному зв'язку з природним оточенням. ТОС є найбільш інтегрованою формою просторово-часової організації суспільства.

Виділивши об'єкт і предмет дослідження, можна дати визначення суспільної географії (запропоноване А.І. Чистобаєвим, М.Д. Шаригиним): "Економічна і соціальна (суспільна) географія як цілісна інтегрально-синтетична наука вивчає просторову (територіальну) організацію суспільства в конкретних умовах природної среди"1.

"Дочірні" науки суспільної географії - політична, медична, військова і ін. - вивчають просторову (територіальну) організацію окремих сфер життєдіяльності суспільства. Кожна з цих дисциплін має власний предмет дослідження - ієрархічно структуровані відповідні територіальні (географічні) системи. Рекреаційна географія і географія туризму як галузеві дисципліни соціально-економічної (суспільною) географії відповідають цим положенням.

У колишньому СРСР рекреаційна географія і географія туризму розглядалися як різні наукові дисципліни. Проте питання про їх співвідношення до цих пір залишається відкритим. За часом першою в країні на початку 1970-х рр. з'явилася рекреаційна географія з добре розробленою теорією. Географія ж туризму так і не отримала належного розвитку до самого розпаду Радянського Союзу. Що виходили тоді роботи, в назви яких було винесено словосполучення "географія туризму", за змістом швидше відносилися до рекреаційної географії. Туризм був лише фрагментом географічного вивчення рекреації. Тим часом він володіє всіма необхідними ознаками самодостатності і автономності, для того, щоб з'явитися як цілком самостійна і цілісна сфера людського буття і в новій якості ширше увійти у полі зору економгеографов.

Обкреслити межі географії туризму, визначити об'єкт і предмет її дослідження - це завдання може бути вирішена, якщо розвести базисні поняття "дозвілля", "відпочинок", "рекреація", "туризм". Слід уточнити їх співвідношення, змістовну характеристику, області застосування.

Найширшими поняттями, що міцно увійшли до побутового лексикону і наукової літератури, є "дозвілля" і "відпочинок". Вони мають близьке, але різне смислове наповнення і в науковій літературі частіше дистанціюються один від одного.

Класична гуманістична концепція дозвілля як духовного ідеалу бере початок в старогрецькій філософії. Вона розвивається в працях Арістотеля. Дозвілля - необхідна умова для занять наукою і насолоди мистецтвом, що прославляють людину морально, збагачують розумово і духовно. Радість дозвілля не в байдикуванні, а в самосотворенії особи, в її постійному внутрішньому вдосконаленні і розвитку. Це, по Арістотелю, складає вищу мету і цінність існування вільної людини.

Дозвілля із самого початку розглядалося як соціальне явище, віддзеркалення суспільної і духовної суті людини. Його зміст залежить від історико-культурного контексту і міняється разом з пануючою в суспільстві системою цінностей. Характер дозвілля визначається устроєм життєдіяльності людей, традиціями, що склалися, і звичаями, соціальними нормами, правилами, естетичними уявленнями. Якщо в Стародавній Греції ідеалом дозвілля виступала духовна свобода, то на пізніших етапах історичного розвитку, в середньовіччі і індустріальному суспільстві, дозвілля як задоволення, насолода прирівнювався до даремної витрати часу і вважався гріхом. У руслі протестантської етики праця ставала сенсом всього життя людини. Горизонти "нового гуманізму" відкрила філософія ХХ століття. Знов актуально зазвучав вигук знаменитого Діогена, що ходить з ліхтарем в руках по вулицях Афін у пошуках людської особи: - "Шукаю людину!" На зміну "трудовому суспільству" приходить "досуговоє суспільство".

У сучасній науці простежується тенденція до практично повного злиття понять дозвілля і вільного часу. Особливо це характерно для західної соціологічної школи. Багато її представників розуміють під дозвіллям частину внерабочего часу, яка залишається у людини після виконання непорушних обов'язків - домашньої праці і інших побутових занять, задоволення природних фізіологічних потреб (їжа, сон і так далі), тобто вільний час. У радянській літературі дозвілля вивчалося в руслі статистичного аналізу бюджетів часу, в співвідношенні з іншими їх статтями. У нових умовах вітчизняна соціологічна наука продовжує розвивати традиційний підхід в дослідженні сфери дозвілля як вільного позавиробничого часу.

Перш ніж перейти до розгляду решти понять приведемо слова відомого західного соціолога Дж. Шиверс: "Називати дозвілля рекреацією так само неправильно, як називати яблуко апельсином тільки тому, що вони обидва круглі і фрукти"2.

На відміну від дозвілля відпочинок і/або рекреація в широкому її розумінні - категорія перш за все медико-біологічна, а потім вже соціальна. Певне співвідношення біологічного і соціального принципово розводить дозвілля з відпочинком і рекреацією. В той же час воно підкреслює смислову єдність двох останніх понять. Рекреація зазвичай визначається як "відпочинок, відновлення сил людини, витрачених в процесі труда"3. При цьому поняття "рекреація" є менш відомим і емоційно забарвленим в порівнянні з відпочинком, а тому точнішим. Воно краще відповідає завданням емпіричних і прикладних досліджень, тоді як поняття "відпочинок" зручніше використовувати як фундаментальне поняття в одному ряду з категорією "труд"4.

Якщо поняття "дозвілля" було введене стародавніми греками, то "рекреація" (від латів. recreatio - відновлення) - римлянами. Межі рекреації вельми широкі. Вона охоплює короткочасну рекреаційну активність (від мікропауз в праці м'язів до перекурів на роботі і інші рутинні форми рекреації) і довготривалу рекреаційну діяльність в період щорічних трудових відпусток і канікул, а також щотижневий відпочинок. У першому випадку рекреація не виходить за рамки повсякденності, виробничої діяльності людини, в другому - припускає тривалу зміну звичного способу життя. І перший і другий види рекреації необхідні для нормального життя людини незалежно від його соціального статусу.

В даний час неухильно зростає роль рекреації як сфери, нейтралізуючої виробничі стреси, нервово-психічні навантаження, втому від монотонної праці, гіподинамію. Для регенерації сил і енергії людині необхідна зміна умов і форм діяльності (їх послідовності, навантажень, видів). Незадоволені, заглушені рекреаційні потреби неминуче негативно позначаються на фізіологічному стані організму, стають однією з поширених причин психічних розладів. Оскільки рекреація безпосередньо пов'язана із здоров'ям населення, рекреаційні ефекти є традиційним предметом вивчення медичних наук.

На відміну від ранніх трактувань сучасний зміст поняття "рекреація" зміщується у бік більшого соціального наповнення. У руслі подальшого соціологізування категорії відпочинку і рекреації розвивається рекреаційна географія. У "Теоретичних основах рекреаційної географії" (1975) ключове поняття "Рекреаційна діяльність" визначається як "діяльність людини у вільний час, здійснювана з метою відновлення фізичних сил людини, а також для його всестороннього розвитку і що характеризується, в порівнянні з іншими напрямами діяльності, відносною різноманітністю поведінки людей і самоценностью її процесса"5.

У цій дефініції підкреслюється соціальний характер рекреаційної діяльності і відбиваються найважливіші її особливості. По-перше, прив'язка до певного типу часу - вільному. По-друге, її самоценность (самоцельность). На відміну від праці і побутових занять рекреаційна діяльність, як і інші види діяльності у вільний час, представляє важливість для людини не тільки досягнутими результатами, але сама по собі. Це пояснюється тим, що задоволення більшої частини потреб у відтворенні фізичних і психічних сил людини відбувається не в результаті, а в процесі рекреаційної діяльності.

У 1970-і рр. вітчизняною школою рекреаційної географії були виділені суспільно-корисні функції рекреаційної діяльності: медико-біологічні, соціально-культурні і економічеськие6. Медико-біологічні функції полягають у відновленні і збереженні здоров'я населення шляхом санаторно-курортного лікування осіб, що перенесли хворобу, і оздоровлення практично здорових людей. Соціально-культурні функції полягають у формуванні всесторонньо і гармонійно розвиненій особі через пізнання навколишнього світу. Економічні функції пов'язані з медико-біологічними і соціально-культурними функціями. Рекреація забезпечує зростання продуктивності праці, збільшення фонду робочого часу завдяки скороченню захворюваності, продовження періоду трудової активності людини. Крім того, в рекреаційній сфері господарювання створюються додаткові робочі місця, тим самим вирішується проблема зайнятості. Відкриття установ рекреації в будь-якому регіоні сприяє розвитку сфери обслуговування, підвищенню рівня життя населення. Рекреаційна діяльність розглядається також як джерело валютних надходжень до країни.

Вітчизняна рекреаційна географія характеризує рекреаційну діяльність людини як невід'ємну частину соціального і духовного його життя і нерозривно пов'язує її з діяльністю трудової. Таким чином, відбувається поступове зближення понять "дозвілля" і "рекреація", смислові межі між ними стають все більш розмитими. "Дозвілля може бути рекреацією, коли присвячений відновленню фізичного і психічного нормативного стану (релаксація), і . релаксація зі свого боку може бути дозвіллям, якщо відбувається у вільний час і направлена на саморозвиток лічності"7.

На відміну від рекреації поняття туризму по змістовному, соціально-економічному наповненню спочатку тяжіло до категорії дозвілля. Туризм - багатогранне поняття, що відображає всю складність самого явища. Це і різновид міграції населення, і бізнес, сектор світового господарства і національної економіки, і сфера міжкультурної взаємодії. Представлений перелік не вичерпує всієї різноманітності трактувань туризму.

У вітчизняній і зарубіжній спеціальній літературі туризм часто предстає у вигляді своєрідної "понятійної рамки". Її внутрішній простір заповнюється конкретними заняттями людини під час перебування за межами його звичайного середовища - оздоровленням, пізнанням навколишньої дійсності, розвагою, відвідинами родичів і знайомих, участю в ділових і професійних заходах, поклонінням релігійним святиням (паломництво), лікуванням і деякими іншими. Звичайно, туризм не може бути зведений до простого переліку занять, проте це розширене напіввизначення дає уявлення про зразкові межі туризму. Воно спирається на дефініцію туриста, запропоновану Усесвітньою туристською організацією (ВТО). Згодне їй, турист - це відвідувач, тобто "особа, яка подорожує і здійснює перебування в місцях, що знаходяться за межами його звичайного середовища, на термін не більше 12 місяців з будь-якою метою, окрім заняття діяльністю, оплачуваною з джерел у відвідуваному месте"8. Дане визначення розроблене в статистичних цілях і допомагає встановити сукупність одиниць - відвідувачів (туристів і екскурсантів), що підлягають обліку в статистиці туризму.

У міру того як туризм виходив з "тіні" рекреації і туристська проблематика отримувала власне, самостійне звучання, у вітчизняній географії росло розуміння необхідності чіткішого понятійного розмежування туризму, рекреації і ліквідації сильних наукових різночитань в співвідношенні цих термінів. Відмінності між ними стосуються раніше всього об'єму понять і змістовного наповнення. Вище вже мовилося про головну відмінність туризму від рекреації, що полягає в різному співвідношенні соціальною (соціально-економічною) і біологічною складових. Соціально-економічна суть туризму закріплена в "Кодексі туриста", "Глобальному етичному кодексі туризму" і в багатьох інших міжнародних документах. У них особливо підкреслюється гуманітарний аспект туристської діяльності і признається важлива роль туризму як засоби підвищення якості життя всіх народів і найважливішого чинника зміцнення миру і міжнародного взаєморозуміння.

Туризм і рекреація розрізняються також об'ємом понять. Рекреація, як вже наголошувалося, включає короткочасну рекреаційну активність в рамках повсякденності. Туризм, навпаки, заперечує будь-які прояви повсякденності, буденності, рутинної. Неодмінною його умовою є порівняно тривала зміна обстановки, звичного способу життя людини. На цій підставі короткострокові оздоровчі, культурно-пізнавальні, розважальні і інші заняття, які мотиваційно схожі з туристською діяльністю, але здійснюються в межах звичайного для людей середовища, виявляються за межами "понятійної рамки" туризму.

Об'єм даних понять різниться ще і тим, що подорожі із службовими цілями (без отримання доходів по місцю відряджання) є невід'ємною частиною туризму, тоді як рекреація не включає професійні види діяльності людини. ВТО відносить до ділового туризму поїздки для участі в з'їздах, загальних зборах якої-небудь організації, наукових конгресах і конференціях, виробничих семінарах і нарадах, ярмарках, виставках і інші службові поїздки. За короткий час діловий туризм перетворився на перспективний і високорентабельний сектор туризму. Його частка в міжнародному туристському обміні, по деяких оцінках, складає від 10 до 20%. Таким чином, туристська діяльність не завжди є рекреаційною, а рекреаційна - туристською.

У радянській рекреаційній географії поняття "рекреація" багато в чому підміняло туризм. Воно наповнювалося соціальним змістом, а його "рамки" штучно звужувалися до туристських за рахунок відсікання короткострокових рутинних форм відпочинку. Рекреація включала оздоровчу, пізнавальну, спортивну і культурно-розважальну діяльність людей у вільний час на спеціалізованих територіях, що знаходяться поза населеними пунктами - місцями їх постійного проживання. З часом, вже в перебудовний для поста період сфера розповсюдження терміну "рекреація" істотно зменшилася, він практично був витиснений туризмом, але в географічній науці продовжує використовуватися і сьогодні.

Географія вивчає рекреацію як різновид соціальної діяльності в просторово-часовій сітці координат. Будь-яка діяльність людей здійснюється у просторі та часі, але рекреаційна - виділяється винятковою "географічностью", належить до найбільш просторово виражених, характеризується територіальною вибірковістю. Більш того, вона формує особливі типи простору і часу - рекреаційний простір і рекреаційний час. Це положення було висунуте радянською школою рекреаційної географії.

Згодне йому, рекреаційний простір є "частиною соціального і культурного простору, пов'язаною із здійсненням і організацією рекреаційної деятельності"9. При цьому підкреслювалося, що практично весь простір діяльності людей може розглядатися як рекреаційний. Навіть виробничі підприємства є місцями короткочасного відпочинку працівників і нерідко об'єктами туристського огляду. Разом з тим виділялися території, де рекреація виступає одній з головних функцій і визначає організацію цих ділянок простору.

При такому розширювальному трактуванні рекреаційний і туристський простори співпадають. Отже, рекреаційна географія і географія туризму мають один об'єкт дослідження - рекреаційний простір, або рекреаційну підсистему ойкумени10. А ось предмети пізнання цих двох споріднених дисциплін різняться так само, як і самі поняття рекреації і туризму. Предмет дослідження рекреаційної географії був визначений як територіальна організація рекреаційної діяльності населення.

Географія туризму так само, як і рекреаційна географія, використовує категорію діяльності як базисної. Ми вже говорили, що туристська діяльність пов'язана з переміщенням і перебуванням людей в місцях, відмінних від їх постійних місць мешкання і роботи, з туристськими цілями. Вона породжує цілу сукупність відносин і явищ - економічних, соціальних, екологічних, технологічних і ін. Географія туризму вивчає цю сукупність відносин і явищ в просторовому виразі, тобто в прив'язці до території. Туристсько-географічні дослідження ведуться на різних рівнях - від локального до глобального. Краще освітлені проблеми міжнародного туризму, переважно на світовому і державному (страновом) рівнях. Таким чином, географія туризму - дисципліна про просторові закономірності розвитку територіальних систем організації туристської діяльності людей.

У сучасній Росії відмінності в рекреаційно-географічному і туристсько-географічному підходах багато в чому пояснюються асинхронним їх розвитком. Розквіт рекреаційної географії припав на 1970-1980-і рр., коли була закладена міцна теоретична база дисципліни, проведено рекреаційне районування території СРСР, дані рекреаційно-географічні характеристики окремих його регіонів. Це був період стрімкого розширення рекреаційних потреб населення при дуже обмежених можливостях їх задоволення. Платоспроможний попит на рекреаційні послуги завдяки дотаціям з суспільних фондів споживання значно перевищував пропозицію. В результаті, зусилля невеликого, але добре скоординованого колективу учених під керівництвом В.С. Преображенського були направлені на оптимізацію територіальної організації відпочинку шляхом проектування і планування курортно-рекреаційних зон в СРСР для досягнення нормативного рівня забезпечення населення рекреаційними послугами.

Туристсько-географічні дослідження активізуються в 1990-і рр. на підйомі міжнародного туризму в Росії. Він був одним з небагатьох секторів господарства, який почав динамічно розвиватися на тлі структурної перебудови російської економіки. Зняття "залізної завіси" і проведення політики відвертості країни для зовнішнього світу привели до стрімкого розширення виїзних туристських потоків. Багато росіян привертали закордонні тури на відпочинок через їх новизну, престижність, вищі стандарти обслуговування, були і такі, що намагалися вирішити виниклі матеріальні проблеми за допомогою шопінга. Проте для значної частини населення туризм опинився недоступний унаслідок зниження рівня життя.

У нових умовах перед географією туризму в Росії встало завдання пошуку шляхів підвищення конкурентоспроможності країни на світовому туристському ринку, переорієнтації туристських потоків - повернення співвітчизників і залучення іноземних туристів в російські туристські центри, формування високоефективного туристського комплексу, що забезпечує, з одного боку, широкі можливості для задоволення потреб російських і зарубіжних громадян в різноманітних туристських продуктах, а з іншої - значний внесок в розвиток економіки Росії, зокрема за рахунок збільшення кількості робочих місць, податкових надходжень до бюджету, притоки іноземної валюти, збереження і раціонального використання культурної і природної спадщини.



[10-02-09][Все для туристов]
Автогонки начались зимой (0)

[09-09-19][Яремче]
Яремча Ринки і "Прут". (0)
[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
«Екскурсійна програма по Середній Азії!» (0)
[09-08-20][Відпочинок і поради]
Не сезон, а суцільний оксамит (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-02-26)
Переглядів: 5454 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: