П’ятниця
24-11-29
16:22

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

Розділ 1. Еволюція туризму. Класифікація туризму

Розділ 1. Еволюція туризму. Класифікація туризму

У сучасній вітчизняній і зарубіжній літературі вироблено багато підходів до визначення поняття "туризм".

Эти підходи базуються на різних ознаках і можуть бути об'єднані в декілька груп:

- туризм як тимчасові переміщення людей, їх знаходження поза постійним місцем існування і тимчасове перебування на об'єкті, що викликає туристський інтерес;
- туризм як складна соціально економічна система, основу якої складає багатогалузевий виробничий комплекс, званий туристською індустрією;
- туризм як сегмент ринкової економіки, на якому взаємодіють різні підприємства господарського комплексу з метою пропозиції продукту, що задовольняє туристський інтерес;
- туризм як тимчасові виїзди громадян і осіб без громадянства у вільний час з постійного місця проживання в оздоровчих, пізнавальних, професійних, спортивних, релігійних, ділових, освітніх і інших цілях на термін не менше 24 годин і не більше 6 місяців і без заняття оплачуваною діяльністю в місці тимчасового перебування.

Посл еднєє визначення поняття "туризм", на наш погляд, є якнайповнішим, оскільки враховує всі ознаки, які відрізняють туризм від подорожі і інших видів переміщень. Найбільш важлива ознака, що визначає туристські переміщення, - вільний час людини. Під вільним часом в туризмі слід розуміти час відпустки, канікул, вихідних і святкових днів, час після виходу на пенсію. Друга найважливіша ознака туризму - мета переміщення. У визначенні чітко позначені ці цілі: оздоровчі, пізнавальні, професійні, спортивні, релігійні, ділові, освітні. Третя ознака встановлює тимчасові рамки туристського перемещенія- не менше 24 годин і не більше 6 місяців, що надзвичайно важливе для туристської статистики і економіки туристської індустрії. Четверта ознака, що характеризує туристські переміщення, передбачає неможливість заняття оплачуваною діяльністю в місці тимчасового перебування. Це означає, що турист крім вільного часу повинен володіти і вільними грошовими коштами, які він готовий витратити на певну мету, пов'язану з відпочинком і відновленням організму.

Сучасний туризм - явище, з одного боку, молоде, оскільки масовим він став лише після Другої світової війни; з іншого боку, туризм має глибоке історичне коріння, бо подорожі відомі людству з якнайдавніших часів.

У історії розвитку туризму прийнято виділяти чотири етапи:

- до початку XIX в. - передісторія туризму;
- почало XIX в. - почало XX в. - елітарний туризм; зародження спеціалізованих підприємств по виробництву туристських послуг;
- почало ХХ в. - до Другої світової війни - зародження масового соціального туризму;
- після Другої світової війни - сучасний етап - масовий соціальний туризм; формування туристської індустрії як міжгалузевого комплексу по виробництву товарів і послуг для туристів.

У основу даної періодизації покладені наступні критерії: технико економічні передумови, соціальні передумови, цільові функції туризму на різних етапах розвитку. На першому етапі розвитку туризму основними мотивами подорожі були торгівля, освітні цілі, паломництво і лікування. В середні віки посилюється релігійний чинник подорожі - поклоніння святиням християнства і ісламу. У епоху Ренесансу релігійна складова туризму була декілька ослаблена, при цьому зміцнилися освітній і пізнавальний мотиви мандрівників. Особливістю подорожей до початку XIX в. був примітивізм засобів пересування; подорож була не самоціллю, а необхідною умовою до досягнення власне мети: торгові справи, розширення освітнього кругозору, лікування, паломництво. Всіх мандрівників об'єднувала одна якість: вони складали меншину, еліту суспільства.

Найважливішу роль в розвитку туризму зіграли революційні зміни в розвитку транспорту: винахід пароплава (американцем Робертом Фултоном в 1807 р.) і паровоза (англійцем Джорджем Стефенсоном в 1814 р.), вдосконалення поштового зв'язку, що супроводжувалося розширенням мережі дорогий в Європі. Все це зумовило надійність і швидкість пересування при зниженні витрат на подорож. В середині XIX в. з'явилися перші пароплавні компанії, що стояли в основі круїзного туризму. Протягом другого етапу розвитку туризму в суспільстві відбуваються такі процеси, як зміна співвідношення робочого часу і часу для відпочинку. У Германії в 1873 р. вперше були введені оплачувані відпустки, відбулося зменшення робочого часу на користь вільного. Підвищення якості і надійності транспортних перевезень в сукупності з їх здешевленням, а також поступове скорочення робочого часу зумовили істотне збільшення потоків мандрівних. У цей період виникають спеціалізовані засоби розміщення для обслуговування мандрівників. У Германії в 1801 р. в місті Баден Баден відкрився першокласний готель "Бадішер Хофф", в Швейцарії в 1812 р. був побудований готель "Риги - Клестерлі", в 1859 р. відкрився готель "Гранд Готель Швайцерхофф" в містечку Інтерлакен в центральній Швейцарії. У цей період будувалися розкішні готелі, які обслуговували представників аристократичних кругів і вищого офіцерства. У другій половині XIX в. індустрія туризму розширила сферу свого виробництва: до засобів розміщення додалися туристські фірми, в завдання яких входила організація туристських поїздок і реалізація їх споживачеві. Хрестоматійним прикладом є туристське бюро Т. Кука, створене в середині XIX в. у Великобританії. Перше бюро подорожей в Германії - "Райзебюро Штанген" - було засноване в Бреслау в 1863 р. Ця фірма мала тісні контакти з пароплавними компаніями і активно продавала морські круїзні тури. Починаючи з 1862 р. з'являються і перші каталоги туристських поїздок, що відобразило процес розширення туристського попиту.
ервая
П світова війна, економічна депресія 1930 х рр. і Друга світова війна зробили негативний вплив на розвиток туризму. Але саме в цей період між двома світовими війнами з'явилися паростки масового туризму, розквіт якого припав на післявоєнні десятиліття.
е
Посл Другої світової війни туризм придбав дійсно масовий соціальний характер. Почала формуватися індустрія відпочинку зі своїми інститутами, продуктом, виробничим циклом, методами організації і управління виробництвом. Це період масового будівництва готелів, мотелів, різного роду розважальних закладів. Розширилися готельні ланцюги, з'явилися готельні сімейства, відбулося інтенсивне зростання як в'їзного, так і виїзного туризму.
е Другої світової війни в попиті і пропозиції на ринку туризму відбулися корінні зміни, які дають підставу говорити про те, що масовий конвеєрний туризм почав поступово трансформуватися в масовий диференційований туризм. Конвеєрний туризм припускає відносний примітивізм і однорідність потреб і мотивації туристів, знеособлений конвеєрний характер вироблюваних послуг. Диференційований туризм відрізняє різноманітна парадигма потреб і мотивацій туристів, множинність вузькоспеціалізованих сегментів в туристському попиті, різноманітність пропонованих послуг і яскраво виражена спеціалізація туристської пропозиції. Перехід від конвеєрного до диференційованого туризму здійснювався одночасно з переходом від ринку виробників до ринку споживачів. Саме в цей час зароджується новий вигляд туризму, обумовлений індивідуальними неординарними потребами туристів.

Туризм на сучасному світі виявляється в різних явищах, зв'язках і відносинах, що визначає необхідність його класифікації, тобто угрупування по окремих однорідних ознаках, залежних від певної практичної мети.

Найбільш поширеною класифікацією туризму є його ділення на типи, категорії, види і форми.

Тип туризму визначається національною приналежністю туристів.

Відповідно до рекомендацій ВТО відносно окремої країни виділяються наступні типи туризму:

- внутрішній туризм - подорожі громадян в межах державних кордонів власної країни;
- в'їзний туризм - подорожі нерезидентів в межах державних кордонів який або країни;
- виїзний туризм - подорожі резидентів однієї країни в яку або іншу країну.

У казанниє типи туризму по разному поєднуються між собою, утворюючи наступні категорії туризму:

- туризм в межах країни включає внутрішній і в'їзний туризм;
- національний туризм включає внутрішній і виїзний туризм;
- міжнародний туризм включає в'їзний і виїзний туризм;

У казанниє категорії можуть використовуватися стосовно окремої країни, до регіону в даній країні, або до регіону, що включає декілька країн.

Ф ункциональная класифікація видів туризму визначається метою поїздок.

Відповідно до даних ознак розрізняють наступні основні види туризму:

- рекреаційний;
- лікувально оздоровчий;
- пізнавальний;
- діловий;
- спортивний;
- етнічний;
- релігійний;
- транзитний;
- освітній.

Найбільш поширеними є рекреаційний і пізнавальний туризм.

Р екреационний туризм відрізняється великою різноманітністю і може включати видовище розважальні програми, полювання, рибалку, музичну і художню творчість, відвідини спортивних заходів як глядач і так далі
ечебно
Л оздоровчий туризм обумовлений потребою в лікуванні різного роду захворювань і оздоровленні організму після перенесених хвороб. Тут можна говорити про тури з виключно лікувальною метою, для лікування яких або важких захворювань, реабілітації після травм, аварій, операцій і турах лікувально оздоровчих, з метою підтримки молодості, краси і здоров'я, зняття стресу і втоми.
авательний (
Позн екскурсійний) туризм включає поїздки з метою ознайомлення з природними і історіко культурними визначними пам'ятками, музеями, театрами, традиціями народів у відвідуваній країні. Поїздка може включати пізнавальні і рекреаційні цілі одночасно.
ялиновою
Д туризм охоплює подорожі із службовими або професійними цілями без отримання доходів по місцю тимчасового перебування. До цього виду туризму ВТО відносить поїздки для участі в з'їздах, наукових конгресах і конференціях, виробничих нарадах і семінарах, ярмарках, виставках, салонах, а також для проведення переговорів і висновку контрактів, монтажу і наладки устаткування. Діловий туризм включає: бізнес поїздки, конгрессно-выставочный турізмі інсентів туризм(incentive - стимул, спонука). Інсентів туризм є поїздками, надані керівництвом фірми своїм співробітникам безкоштовно як заохочення за хорошу роботу. Інсентів тури, як правило, передбачають хороше якісне обслуговування по системі "все включено". Загальна частка ділового туризму складає від 10 до 20 % у міжнародному туристському об'ємі.

Спортивний турізмпредполагаєт виїзд для проведення спортивних заходів в тих або інших країнах і регіонах. Його, у свою чергу, можна підрозділити на професійний і любительський туризм. Як "спеціальні види туризму" нас цікавить любительський туризм, який можна підрозділити таким чином: зимові і літні, а також водні, повітряні, пустинні і гірські види спорту.

Этн чеський туризм переслідує мета відвідин місця народження або походження сім'ї, а також місця проживання родичів і/або близьких. Цей вид туризму носить назва ностальгічного (nostalgie tour). Пріоритетне значення цей вид туризму має для країн, де проживає велика діаспора людей родом з інших країн. У туристів з Німеччини, наприклад, користуються популярністю поїздки в Поволжье, а у туристів з Фінляндії - на Карельську землю, Ладозьке озеро (близько 500 тис. фіннів вимушено покинули ці місця в період військових дій 1939- 1945 рр.). Поширений етнічний туризм і у китайців, діаспора яких налічує більше 60 млн чоловік.

Р елігиозний туризм грунтується на релігійних потребах людей різних конфесій. Релігійний туризм можна назвати якнайдавнішим, його коріння йде у вікопомні часи. Він має два основні різновиди: паломнічеський туризм(окремо слід виділити духовно паломнічеськоє напрям) і релігійний туризм екскурсійно-пізнавальної спрямованості. Релігійний туризм в окремих конфесіях має свої особливості.

Транзитний туризм відповідно до рекомендацій ВТО включає два різновиди:

- переміщення авіапасажирів, які не в'їжджають в країну, а лише роблять пересадку на стикувальний рейс;
- переміщення туристів, які їдуть до місця кінцевого призначення з невеликою зупинкою для стиковки рейсів в третіх країнах.

Освітній туризм припускає тури тривалістю від 15 днів до 3 місяців з метою підвищення кваліфікації або поглиблення знань по тих або інших дисциплінах. Найбільш популярними в даний час є освітні тури з метою вивчення іноземних мов або поглиблення знань іноземної мови.

Залежно від способу організації виділяють організований і неорганізований туризм.

Організований туризм припускає заздалегідь розроблену і організовану туристською фірмою програму подорожі для туріста/турістов згідно їх побажанням і бюджету. Туристська фірма заздалегідь бронює і оплачує всі туристські послуги зі всього маршруту, оформляє всі необхідні виїзні документи.

Неорганізований турізмпредполагаєт, що туристи самі, без участі і/або посередництва туристської фірми, організовують свою подорож. Самостійно розробляють маршрут поїздки, визначають об'єкти екскурсійних відвідин, планують місця нічлігів, оформляють виїзні документи і так далі Неорганізований туризм в світі дуже популярний. Перш за все в країнах, громадянство яких дозволяє подорожувати в інші країни без оформлення в'їзної візи (наприклад, громадяни країн Шенгенської угоди можуть пересуватися по всій Європі абсолютно вільно, громадянам США також не потрібна в'їзна віза в країни Шенгенської угоди). Відносно невеликі відстані, хороша транспортна мережа, можливість вільного перетину меж сусідніх держав, наявність багатьох екскурсійних об'єктів і інші важливі чинники вплинули на те, що частка неорганізованого туризму в Європі складає 80 %.
тривалість
По путешествійвиделяют наступні види туризму: короткостроковий(тури "вихідного дня", поїздки на строк до 7 днів), середньостроковий(тури тривалістю від 9 до 12 днів) і довгостроковий (тури на термін від 15 до 30 днів).
використанню транспортних засобів, задіяних в ході подорожі, можна виділити наступні види туризму:

- железнодорожний;
- авіаційний;
- теплоходний/водний (морський і річковий);
- автомобільний;
- автобусний;
- велосипедний;
- з використанням інших засобів пересування.

По інтенсивності посещеніятурізм можна підрозділити на постійний і сезонний.
д постійним турізмомследуєт розуміти відносно рівномірні відвідини туристських регіонів і об'єктів протягом всього календарного року.
д сезонним турізмомпонімают такі відвідини туристських регіонів, частота яких залежить від кліматичних умов регіону і суб'єктивних характеристик туристського об'єкту. До сезонних видів можна віднести рекреаційний туризм, конгрессно виставковий туризм.На сезонність туризму також робить вплив вид туризму. Розрізняють високий, середній і низький сезони. Високий сезон характеризується умовами найбільш повноцінного використання туристами туристських ресурсів. На сезонність того або іншого виду туризму роблять істотний вплив природно кліматичні чинники, загальнонаціональні і релігійні свята, канікули, масові заходи.

Залежно від вікової категорії турістовможно виділити наступні види туризму:

- дитячий;
- молодіжний;
- осіб середнього віку;
- осіб третього віку.

Усесвітня туристська організація запропонувала наступну градацію туристів за віковою ознакою: діти, мандрівні з батьками (до 15 років), молодь (15- 24 року), економічно активні молоді туристи (25- 44 року), економічно активні туристи середнього віку (45- 64 року), туристи третього віку (від 65 років).

У практиці роботи підприємств туристської індустрії для цілей статистики виділяють наступні вікові категорії:

0-2 року - інфант (немовля);
3-12 років - дитина;
14-18 років - школяр;
18-25 років - молодь (студенти);
26-45 років - дорослі;
46-65 років - дорослі;
65 років і старше - пенсіонери (третій вік).

Дл я планування туризму вік важливий з погляду мотивації подорожі і фінансового забезпечення туристської поїздки.

По джерелам фінансированіятурізм можна підрозділити на комерційний і соціальний типи.

Комерційний турізморієнтірован на отримання туристськими підприємствами прибули, є основним джерелом для розвитку виробництва послуг. Прагнучи максимізувати прибуток, туристські фірми постійно шукають найбільш оптимальне поєднання між величиною витрат і кінцевою ціною тур продукту. Що надаються ними туристські послуги орієнтовані в основному на клієнтів з середнім і високим рівнем доходу.

Соціальний турізмсубсидіруєтся із засобів, що виділяються на соціальні потреби в цілях створення умов для туризму певних категорій громадян. Субсидії виділяються як з державних, так і з недержавних фондів, а також добродійними організаціями. У Манільській декларації указується, що "соціальний туризм - це мета, до якої суспільство повинне прагнути на користь менш забезпечених громадян".

Концепція соціального туризму базується на трьох основних принципах:

1) забезпечення відпочинком кожного члена суспільства шляхом залучення в середу туризму людей з низьким рівнем доходу;
2) субсидування туристських поїздок малоімущих громадян;
3) участь державних, муніципальних і суспільних структур в розвитку туризму.

Данн ая концепція реалізована на практиці в Швейцарії, Німеччині і Франції з використанням відпускних чеків. У Росії даний тип туризму реалізується через фонди соціального страхування і представлений перш за все лікувально оздоровчим туризмом.

Останнім часом з'явилися і має попит новий вигляд туризму: екотурізм, агротурізм, екзотіко пригодницький і екстремальний туризм.

По явище на ринку цього нового вигляду послуг обумовлене багатьма чинниками: науково технічним прогресом, що надає все нові можливості в організації поїздок, урбанізацією, у зв'язку з якою виникає бажання зняти стрес і абстрагуватися від життєвої рутини, а при певному стабільному рівні доходу, який дозволяє подорожувати, виникає пересиченість від стандартних туристських програм.

Основна мета екотурізма - ознайомлення туристів з природними цінностями, екологічне виховання і освіта людей. Особливістю організації цього виду туризму є забезпечення мінімальної дії на природне середовище при організації поїздок, створення мережі екологічних готелів, забезпечення туристів екологічно чистими продуктами харчування і так далі Екотурізм включає відвідини екологічно чистих природних територій (заповідників, заповідників, ботанічних садів, національних парків), не змінених або мінімально змінених діяльністю людини. В рамках екотурізма можна виділити екообразовательниє тури, тури в екосистемах, фотоохоту.

Агротурізм(сільський туризм, rural tourism) включають відвідини туристами сільської місцевості з метою відпочинку і/або організації розваг в екологічно чистих (щодо міських поселень) районах. Передумовами для його розвитку, розповсюдження і всі більшій популярності є: рівень урбанізації, що росте, доступність для багатьох відпочинку за невисокою ціною, можливість живлення екологічно чистими і корисними свіжими продуктами, бажання побути на природі.

Основними мотивами для вибору відпочинку за типом сільського туризму можна вважати наступне:

- відсутність засобів для відпочинку на дорогому фешенебельному курорті або в готелі;
- сталий спосіб життя в сільській місцевості;
- необхідність оздоровлення в кліматичних умовах, рекомендованих лікарем;
- близькість до природної природи і можливість великий час проводити на свіжому повітрі, в лісі;
- можливість харчуватися екологічно чистими продуктами;
- насущна необхідність в спокійному розміреному житті;
- можливість залучитися до іншої культури і звичаїв.

Організація агротурізма забезпечується вирішенням наступних завдань: створення спеціальних "туристських сіл", формування "сільських турів" з проживанням та харчуванням в сільських будинках (сім'ях), розташованих в екологічно чистих районах. Агротурізм "одного дня" широко поширений в Канаді і США. Люди можуть приїхати в сільську місцевість на поля і плантації і зібрати необхідне ним кількість фруктів або овочів. З одного боку, це є своєрідним відпочинком і розвагою для людей з міста, з іншої - економією їх грошових коштів (фрукти і овочі при самостійному зборі обійдуться набагато дешевшим, ніж при їх покупці в магазинах), а фермерам дозволяє уникнути грошових витрат на транспортування і реалізацію урожаю. У США, наприклад, молодь перед святом хеллоуїн вважає за краще компанією або сім'єю поїхати за місто відпочити на пікнік і самим на полі вибрати вподобаний гарбуз для популярного свята.

Э кзотіко пригодницький і екстремальний турізмсвязан з відвідинами екзотичних місць (островів, вулканів, водопадів, пустель і т. д.) і пригодницькою діяльністю (джип сафарі, рафтінг, дайвінг, тури на слонах, верблюдах, повітряних кулях та інші).

До спеціальних видів туризму можна також віднести такий напрям, як таймшер.Даний вид туризму з'явився на російському ринку відносно недавно, але не придбав великої популярності у зв'язку із специфічною непридатністю для російських громадян (для них основна проблема полягає в отриманні в'їзних віз в країну, на території якої вони придбали таймшер, і істотних грошових витратах при організації вимушеної індивідуальної поїздки до місця кінцевого призначення).

До спеціальних видів турізмаможно віднести тури, які повністю або частково характеризуються наступними ознаками:

1) немасові, достатньо рідкісні види туризму;
2) трудомісткі по створенню кінцевого турпродукта;
3) капіталомісткі види туризму;
4) тури, що поєднують ознаки різних видів туризму;
5) новий вигляд туризму, обумовлений вторинними потребами людини;
6) види туризму з використанням нетрадиційних джерел фінансування.

До спеціальних, найбільш поширеним видам туризму, які відповідають вищепереліченим вимогам, можна віднести наступні:

1) релігійний туризм;
2) діловий туризм:

- конгрессно виставковий туризм;
- інсентів туризм;

3) лікувально оздоровчий туризм;
4) екологічний туризм;
5) подієвий туризм;
6) гірськолижний туризм;
7) екстремальний туризм;
8) круїзний туризм.

Категорії і кількість спеціальних видів туризму не є раз і назавжди заданими. Із зміною потреб туристів може з'являтися новий спеціальний вигляд, і в той же час ряд спеціальних видів туризму поступово може переходити в розряд ординарних і звичних.
Контрольні питання до розділу 1

1. По яких ознаках розроблені визначення поняття "туризм"?
2. Дайте визначення поняття "туризм".
3. Перерахуєте основні мотиви і цілі туризму.
4. Які основні етапи розвитку туризму?
5. Що таке конвеєрний і диференційований туризм?
6. Назвіть основні класифікаційні ознаки туристської діяльності.
7. Що таке спеціальні види туризму?
8. Охарактеризуйте найбільш поширені спеціальні види туризму.
9. Назвіть найбільш масові види міжнародного туризму.
10. Які різновиди туризму відносяться до ділового туризму?
11. Що таке транзитний туризм? Приведіть приклади.
12. Перерахуєте основні види туризму по меті поїздки.



[11-01-16][Все для туристів]
Львів — місто (0)

[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Іспанія: звичаї і ритуали (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Сто заборон Сінгапуру (0)
[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Відпочинок в Данії - сімейний відпочинок (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-04)
Переглядів: 4212 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: