Понеділок
24-04-29
16:33

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

Перший етап - передісторія туризму

Історія туризму

Перший етап - передісторія туризму

Вже в стародавні часи народи Середземномор'я мали в своєму розпорядженні географічні описи, які давали загальні уявлення про сусідні території.

У античні часи основними мотивами подорожі були торгівля, освітні цілі, паломництво, лікування.

Для розвитку обміну і торгових зв'язків були потрібні достовірні і докладні відомості про країни, їх населення і звичаї. На великих і міцних кораблях йшли у відкрите море фінікійці. Прокладаючи шляхи в невідомі краї, вони виходили за межі басейну Середземного моря, плавали уздовж західних берегів Європи і Африки.

З метою вивчення нових територій відправлялися в далекі подорожі старогрецькі учені (Геродот - V століття до н.е.) і дослідники інших країн (Піфей - IV століття до н.е.).

Можна сказати, що в Стародавній Греції зародилися і спортивні поїздки: щорічно на Олімпійські ігри стікалися тисячі спортсменів, любителів спорту і шанувальників мистецтв не тільки з Еллади, але і інших держав Середземномор'я. До цього періоду відноситься і споруда спеціальних великих будинків, в яких могли розміститься і відпочити атлети і глядачі.

Що накопичилося до початку наший ери географічні дані про різні країни найповніше були викладені Страбоном (63 р. до н.е. - 20г. н.е.) і Клавдієм Птоломєєм (90-168г. н.е.).

Велика рухливість була характерна для населення Стародавнього Риму. Часто для римлянина з багатої сім'ї поїздка до Греції була пов'язана з необхідністю поповнити свою освіту. В період розквіту Римської імперії подорожі до Греції почали набувати розважального характеру. Особливо охоче відвідувалися місця з теплими мінеральними джерелами. Переміщення багатих мандрівників вимагало відповідної організації їх відпочинку.

Ще в першому століття до наший ери в Римській імперії виникли державні заїжджі двори, що знаходилися один від одного на відстані одного дня їзди на коні. Вони розташовувалися в містах і на головних дорогах, по яких проїздили кур'єри і державні службовці з Риму, аж до Малої Азії і Галії.

Величезна заслуга в подальшому розширенні пізнання людиною навколишнього світу належить також арабським мандрівникам VII-XI століттях, серед яких найбільш відомий купець з Басри Сулейман, що побував в Китаї, Індії і інших країнах.

В середні віки посилюється релігійний чинник подорожі - поклоніння святиням християнства і мусульманства. Проте, не дивлячись на різні цілі походів і подорожей, всі вони об'єктивно розширювали географічні пізнання людини. Найбільш масове пересування людей в Європі було пов'язане з хрестовими походами, які робилися європейськими лицарями і купцями, що слідували за ними, в цілях захоплення чужих багатств і територій. Услід за ними рухалися на схід священики і паломники у супроводі незліченних натовпів бродяг і знедолених.

Епоха Ренесансу і Освіти слабшає релігійні мотиви і підсилює індивідуальний характер і освітню спрямованість поїздок. Представники прівелігерованних класів здійснювали в середні віки подорожі до цілющих джерел. Молоді дворяни нерідко облямовувалися в своєрідний "гран-тур" по Європі, перш ніж вступити на терені професійної або політичної діяльності. У Англії, наприклад, маршрут такої подорожі починався в Лондоні, вів до Франції з тривалим перебуванням в Парижі, потім - до Італії: Генуя, Мілан, флоренція, Рим. Зворотний шлях пролягав через Швейцарію, Німеччину, Нідерланди. У міру посилення суспільних позицій третього стану його представники в XVIII столітті - початку XIX століття все частіше роблять аналогічні освітні тури.

Проте, не дивлячись на різні цілі походів і подорожей, всі вони об'єктивно розширювали географічні і наукові пізнання людини. Створювалися передумови для великих географічних відкриттів кінця XV століття - другої половини XVII століття. Число невідкритих географічних місць на карті світу неухильно скорочувалося. Докладні описи видимих річок, Морея, материків і країн залишили Опанас Никітін, Мазко Порожнисто, Васько де Гамору, Христофор Колумб.

Резюме: відмітними характерами подорожей до середини XIX століття були: примітивізм засобів пересування; те, що подорожі було не самоціллю, а необхідною умовою і засобом до досягнення власне мети, як те: торгові справи, розширення освітнього кругозору, лікування, паломництво. Всіх мандрівників об'єднувало те, що вони відносилися до меншини, що займала привілейоване положення в суспільстві. "Маленька людина" залишалася осторонь.

Другий етап - елітарний туризм і зародження масового туризму

Найважливішу роль в розвитку туризму зіграли революційні зміни в розвитку транспорту: винахід пароплава Фултоном в 1807г., паровоза - Стефенсом в 1814г., вдосконалення постового зв'язку, що супроводжувалося розширенням мережі дорогий в Європі. Все це зумовило більше надійності і швидкість пересування при зниженні витрат на подорожі. Унаслідок масового напливу переселенців із старого Світла до Америки бурхливими розвивається морське повідомлення, в середині XIX століття виникають крупні пароплавні компанії.

Науково-технічний прогрес і соціальна боротьба трудящих, а також добробут суспільства, що росте, зумовили поступове зменшення робочого часу на користь вільного (див. схему 1): введення гарантованих неоплачуваних, а згодом і оплачуваних відпусток (У Германії, наприклад, вперше відпустки були встановлені законом про державних службовців 1873г.).

Підвищення якості і надійності транспортних перевезень в сукупності з їх здешевленням, а так само поступове скорочення робочого часу зумовили істотне збільшення потоків мандрівних. Відповідно виникли перші підприємства, що спеціалізувалися на обслуговуванні тимчасових відвідувачів. На зміну скромним пансіонам і "кімнатам для гості" в будинках священнослужителів, в монастирях і релігійних місіях приходять перші готелі. У 1812 р. в центральній Швейцарії вступає в лад готель "Ріги-клестелі", в 1832г. - готель в місті Фаульхорн. У 1801г. у Германії відкривається першокласний готель "Бадіше Хоф" в Баден-бадене, 1856г. у Швейцарії- "гранд-готель Швайцерхофт" в місті Інтерлакене. У Германії на рубежі 18-19 століть виникають перші курорти мінеральних вод - в Хайлігендаммене, Нордернєє, Травемюнде. Як відзначає швейцарський дослідник туризму професор К.Каспар: "В цей період становлення туризму будувалися в першу чергу розкішні готелі, які обслуговували представників аристократичних кругів, "нового дворянства", "вищого офіцерства". Залежно від пори року еліта або перебувала на французькій або італійській Рів'єрі, або відпочивала на термальних курортах в Швейцарії і Германії, або робила тривалі подорожі до Північної Африки, Єгипту, Греції.

У другій половині XIX століття індустрії відпочинку розширює сферу свого виробництва: до підприємств готельного господарства додаються перші бюро подорожей, в завдання яких входило організація туристичних поїздок і реалізація споживачеві. Хрестоматійним періодом першого пэкидж-тура - комплексу туристичних послуг, що продається за єдиною ціною - є груповий тур на відпочинок, організованого англійцем Т.Куком в 1841г. Комплекс послуг включав двадцятимильну поїздку по залізниці, чай і булочки в поїзді, духовий оркестр. Все поїздка, в якій взяли участь 570 чоловік коштувала кожному з них 1 шилінг.

Цікаво, що Т.Кук переслідував при цьому швидше соціальні, чим комерційні цілі. Будучи головою місцевого союзу непитущих, він прагнув подібною акцією привернути увагу до можливостей доцільного використання вільного часу і знайти нових прихильників для керованого ним союзу. Так або інакше, ідея прижилася, і в подальших 20 років в Англії виникла безліч нових бюро подорожей. Починаючи з 1862г. з'являються і перші каталоги туристичних поїздок, що відобразив процес розширення туристичного попиту.

У Германії перше бюро подорожей - "Райзебюро Штанген" - було засновано в Бреслау в 1863г. Фірма мала тісні контакти з пароплавними компаніями і на початку ХХ століття активно рекламувала і продавала морські круїзні розважальні поїздки. У Германії кінця ХIХ - початки ХХ століть дальні туристичні поїздки могли собі дозволити ще небагато. Проте поступово подорожі стають доступні середньому класу. Серед чиновників і службовців в цей період широкого поширення набув літній виїзд на дачі (Sommerfrische). Дача знаходилася, як правило, недалеко від міста, основним видом використовуваного дачниками транспорту була залізниця, розміщення відрізнялося скромністю і чинністю. Дачний сезон тривав в забезпечених сім'ях з кінця червень до початку вересня. Для бюджету сімей дрібних чиновників і робочих дачі стали доступними лише в кінці 20-х рр. нашого століття.

Резюме: на початку ХIX століття ряд таких чинників як: промислова революція, розвиток транспорту, збільшення вільного часу сприятливо вплинуло на розвиток туризму. Із-за збільшення кількості мандрівників стало необхідним будівництво готелів, організація бюро подорожей, розвиваються туристичні послуги комплексного типу.

Просвітницький період (до 90-х г.г. Xixв.)

У російській державі перші подорожі були пов'язані з пізнавальними, торговими, політичними і релігійними цілями. Княгиня Ольга в IX в. відвідала Візантію. На думку історика С.М.Соловьева, одними з найважливіших причин, що спонукали її зробити подорож, були "цікавість подивитися чудеса освіченого миру” і престиж, оскільки ".возвишался той, хто був в Константинополі”. До найбільш ранніх подорожей відносяться також переміщення купецьких караванів як усередині Стародавньої Русі, так і за її межами (Візантія, Астраханська держава).

Разом з християнством на Русь прийшла традиція паломництва. Паломники, спрямовані цілями розповсюдження своєї релігії, поклоніння святиням і їх захисту, здійснювали важкі і тривалі подорожі. На початку XII в. ігумен Данило зробив паломництво до Константинополя і Єрусалиму. Він описав все, що бачив, тим самим поклавши початок релігійним описам - "ходінням”. Крім релігійних цілей такі подорожі мали і пізнавальний характер. Розповіді, описи паломників містили в собі відомості про природу, культуру, побут різних країн і народів. Основними місцями паломництва були Палестина, Єрусалим, гора Афон, Сергиев Посад і інші святі місця.

В кінці XVII в., починаючи з правління Петра I, коли насаджувані їм нові віяння західної культури поступово проникали в російський побут, почали практикуватися поїздки за кордон з метою придбання знань і для розширення кругозору. Приклад показав сам цар Петро I, зробивши подорож в 1697-1699 р. у складі Великого московського посольства в країни Західної Європи. З тих пір подорожі пізнавального характеру стали одним з поширених видів туризму в Росії. В результаті подорожей, пов'язаних з вивченням сторін життя західноєвропейської культури, цар ввів обов'язкове вивчення дворянами іноземних мов: німецького, голландського, французького. Здійснювали подорожі не тільки представники царського прізвища, але і кожен дворянин мав право виїхати за межу і повернутися у будь-який час.

Т.ч., перші подорожі, що здійснюються в основному з пізнавальними і релігійними цілями, сформували навики територіальних переміщень, сприяли розповсюдженню географічних знань про країни, знайомству з досягненнями культури різних народів.

Вже в XVIII в. була зроблена перша спроба організації подорожей за межу для всіх охочих. Веніамін Генш в 1777 р. випустив додаток до газети "Московські відомості”, де представив "План подорожі, що робилася, в чужі краї”. Це було перше запрошення росіянам зробити групову поїздку в країни Західної Європи, організацію якої брав на себе укладач плану.

Відповідно до "Плану” передбачалася поїздка групи молодих дворян в один з німецьких, італійських або французьких університетів, потім проїзд по маршруту, наступному через Швейцарію, Італію і Францію, для ознайомлення з мистецтвом цих країн і фабричною справою. Умови подорожі обмовлялися в спеціальному контракті.

З XVIII в. почали практикуватися поїздки для лікування усередині країни. Їздили до святих і цілющих джерел, але вже з оздоровчою метою. Це послужило початком вивчення цілющих властивостей мінеральних джерел і розповсюдження подорожей з метою лікування і оздоровлення. Тому будувалися бальнеологічні і грязьові курорти Ялти, Кавказьких Мінеральних вод і ін.

Основною перешкодою для подорожей XVIII- началаxixв. по Росії були погані дороги, відсутність умов нормального життєзабезпечення в дорозі (готелів, трактирів, станції для зміни або відпочинку коней). Можливість же закордонних подорожей обмежувалася в матеріальному відношенні навіть для вищого стану.

У XIX в. набули поширення гірські сходження, піші прогулянки і походи. Підвищена увага до туризму, прагнення до подорожі, організація наукових і професійних суспільств - все це послужило основою для об'єднання любителів туризму в різні спеціалізовані організації.

Перші туристські організації виникли на Кавказі. У 1877г. при Кавказькому суспільстві природознавства вперше в Росії виник альпійський клуб. Він проіснував всього декілька років, але, проте, його члени організували ряд подорожей по горах і долинах Кавказу; видали дві збірки під назвою "Вісті”, в яких були поміщені статті про фауну і флору Кавказу і Закавказзі.

Про небезпеку подорожей по Кавказу, про непридатність дорогий для організації групових подорожей постійно писали в пресі. Тому Тіфлісський альпійський клуб із самого початку не міг розраховувати на широку підтримку і проіснував недовго.

Проте згодом Кавказ став об'єктом подорожей не тільки внутрішнього, але і іноземного туризму. В кінці XIX в. тут почалося будівництво шосейних і залізних доріг, відкривалися готелі, на перевальних дорогах виникали поштові станції і дорожні казарми.

У 1888г. у Тіфлісе був виданий "Путівник по Кавказу” з малюнками і картою. Його укладач Е.Вейденбаум дав в книзі докладний опис Кавказького краю, дев'яти маршрутів з викладом найголовніших населених пунктів, міст, природних і історичних визначних пам'яток.

У цей період з'являються перші туристські фірми. Так, в 1885г. у Петербурзі відкривається підприємство Леопольда Ліпсона. Фірма брала на себе зобов'язання ознайомити туристів під час подорожей зі всіма визначними пам'ятками.

В кінці XIX в. серед росіян все велику популярність отримує другий гірський район - Крим, до якого легко було добратися як по суші, так і морем. Кримські гори притягали мандрівників доступністю своїх висот, близькістю теплого моря.

Крим також став відомий своїм лікувальним кліматом, сприятливим для людей із захворюваннями дихальної системи.

У Ялті в кінці 80-х років XIX в. утворився "Кружок любителів природи, гірського спорту і Кримських гір”. Основним завданням клубу було наукове вивчення Кримських гір. Їх діяльність включала охорону рідкісних гірських видів рослин і тварин, створення екскурсій, видання праць клубу.

До кінця XIX в. географія подорожей спроможних дворян розповсюдилася по всіх країнах Європи: Іспанія, Швейцарія, Німеччина, Швеція і інші країни, що привертали росіян.

На початку XX в. вартість подорожей стала значно менше, що розширило круг можливостей для людей з достатком декілька вище середнього.

Таким чином, туризм в просвітницький період розвивався в наступних напрямах:

-подорожі з торговими, політичними, пізнавальними і релігійними цілями;
-паломнічеськие подорожі;
-поєздки з метою лікування і оздоровлення;
-образованіє перших туристських організацій, які поклали початок ознайомленню і вивченню Кавказьких і Кримських гір.

І хоча їх діяльність не придбала широкого розмаху, проте вони сприяли становленню туристської роботи і популяризації подорожей. Третій етап - початок становлення масового туризму

Перша світова війна, економічна депресія 30-х рр. і друга світова війна зробили негативний вплив на розвиток туризму. Разом з тим, саме в період між двома світовими війнами з'являються паростки масового туризму, розквіт якого доводиться на післявоєнні десятиліття. Туристичні поїздки як усередині країн, так і зарубіжні поступово набувають якісно іншого характеру. Вони переслідують вже не тільки розважальні, але і пізнавальні цілі. У маршрути все частіше включаються історичні місця, пам'ятники культури. Переважна частина міжнародного туристського руху доводилося на Європу.

Приведемо два приклади масового туризму.

У Швейцарії інтерес в даному відношенні представляє виникнення і діяльність фірми "Отельплан", яка в даний час є одним з найбільших виробників тур послуг в цій країні. У основі утворення фірми 1935 року лежали ідеї її творця Г.Дуттвайлера про те, що залучення "маленької людини" до туризму надав би неоціниму допомогу страждаючому від кризи готельному господарству. "Слідує звернеться до публіки, до цих пір не залученої до туризму і не звиклим до подорожей", - відзначав Г.Дуттвайлер. Масові дешеві тур поїздки стають основним продуктом фірми. "Народний туризм" мав успіх: вже в першому фінансовому році фірма реалізувала 52 648 туристичних поїздок.

У Германії імпульс розвитку масового туризму дав, як не дивно, націонал-соціалізм. Здійснюючи ідею "єдності нації", керівництво країни стимулювало масовий організований туризм з метою відпочинку, причому цю діяльність направляла спеціальна організація націонал соціалізму "Сила через радість" (Kraft durch Freude). У 1933г. був заснований імперський комітет з туризму, який підкорявся міністрові освіти і пропаганди. Загальну ідеологічну установку в цій області сформулював особисто А.Гитлер: "Я хочу, щоб робочому була забезпечена достатня відпустка і щоб ця відпустка, а також вільний час в цілому стали справжнім відпочинком для нього. Я бажаю цього, тому що я хочу мати народ з сильними нервами, оскільки тільки з таким народом можна робити велику політику." Історія вже винесла звинувачувальний вердикт "великій політиці" Гітлера, а для нас в даному випадку цікавий той факт, що нацистський режим приділяв таку велику увагу організації масового відпочинку трудящих і залучав до туризму все нові верстви населення, розширюючи тим самим його соціальну базу. Німецьку державу надавало сприяння в організації групових поїздок на відпочинок - круїзів, залізничних турів, туристичних походів. Помірні ціни сприяли першому "туристичному буму" в Германії: число туристичних поїздок зросло з 2,3 млн. в 1934г. до 5 млн. в 1935г., 9,6 млн. - в 1937г. 10,3 млн. - в 1938г.

Резюме: у цей період розвитку туризм одинаків поступово поступався місцем груповому туризму широких мас. Крім того змінився характер подорожей - вже переслідувалися не тільки розважальні, але і пізнавальні цілі. У маршрути все частіше включаються історичні місця, пам'ятники культури.

Четвертий період - масовий туризм

Друга світова війна паралізувала туризм, і подальший розвиток він отримує вже в післявоєнні роки. Саме у цей період туризму набуває дійсно масовий характер: з предмету розкоші він стає потребою для більшості населення високорозвинутих індустріальних країн. У західноєвропейських країнах 50-60-і рр. - це період активного грюндерства туристичних фірм, масового будівництва готелів, мотелів, різного роду розважальних закладів. Європейський туризм 50-х рр. був орієнтований переважно на прийом американських туристів і є джерелом доларових надходжень для приймаючої країни. У 60-і роки і до середини 70-х спостерігається швидке екстенсивне зростання як в'їзного, так і виїзного туризму, а також збільшення числа туристичних підприємств і об'ємів їх виробництва.

Найважливішим показником завершення процесу формування масового туризму ми вважаємо інтенсивність туризму в тій або іншій країні. Інтенсивність туризму показує, яка частина (у %) населення щорічно здійснює хоч би одну туристичну поїздку (нетто-інтенсивності), і розраховується як процентне відношення до всього населення країни або до тієї його частині, яка старше 14 років. Коли інтенсивність туризму перевищує 50%, то можна говорити про масовий туризм, що сформувався, в якому бере участь велика частина населення.

У 80-і рр. темпи зростання сповільнилися але залишилися стійкими при високому рівні об'єму виробництва. За період з 1980г. число ночівель туристів збільшується в 1,9 разу, причому якщо в 1960г. туристичні поїздки робили лише 27% населення ФРН, то в 1980г. - 57,7%, а в 1987г. - 64,4%.

Після другої світової війни в попиті і пропозиції на ринку туризму відбулися корінні зміни, які дають підставу говорити про те, що масовий конвеєрний туризм трансформувався в масовий диференційований. Перш за все слід зазначити, що і в першому і в другому випадку мова йде про масовому туризмі, в якому беруть участь не тільки еліта, але і середній клас, а значить з 80-х років, - і населення з низьким рівнем доходів.

Конвеєрні туризм припускає відносним примітивізм і одноманітність потреб і мотивації туристів і, відповідно, знеособлено-конвеєрний характер вироблюваних послуг.

Диференційований туризм відрізняють різноманітна парадигма потреб і мотивації туристів, множинність вузькоспеціалізованих сегментів в туристському попиті, різноманітність пропонованих послуг і яскраво виражена спеціалізація туристської пропозиції. Для диференційованого туризму характерний не стільки широкий, скільки глибокий асортимент послуг. Іншими словами, тур фірма пропонує не величезну кількість видів тур продукту, а обмежене число видів, кожен з яких має велике число варіантів. Перехід від конвеєрного до диференційованого туризму здійснювався одночасно з переходом від ринку виробників до ринку споживачів.

Пожвавлення економічної кон'єктури в 50-х рр. і подальшому бурхливому зростанню в 60-і рр. відповідало формування суспільної психології "обмеженого споживання і високої продуктивності праці" ("Суспільство трудоголіків"). Обмеженість споживання обумовлена відсутністю достатнього рівня добробуту масового середнього споживача. Праця була домінуючою категорією в суспільній свідомості даного періоду. Швидке економічне зростання і насичення ринку товарами стимулювали розширення парадигми потреб, а праця розглядалася як основний засіб для досягнення задоволення запитів споживачів самими споживачами.

На рубежі 60-70-х рр. формується "суспільство споживання матеріальних благ - споживання ради споживання. Ускладнюється мотивація туристичного попиту: разом з рекреаційним значення, що росте, набувають освітній, комунікативний і інвестиційний аспекти туризму. Все це зберігає свою актуальність і впродовж 80-х рр.

З другої половини 70-х рр. одночасно з диференціацією туристичного попиту в пропозицію посилюється тенденція до спеціалізації і диверсифікації, причому остання знаходить вираз як в розширенні асортименту послуг, що представляються, в рамках спеціалізації фірми, так і в проникненні туристичних фірм в інші області сфери послуг. Насичення ринку товарів і послуг, уповільнення темпів економічного зростання, економічну структурну кризу середини 70-х рр. стимулювали формування диференційованого і домінірованного останнього в 80-і рр.

У умови єдності, що росте, і взаємозалежності миру, розширення міжнаціональних контактів у сфері економіки посилюється інвестиційний аспект туризму. Діловий туризм (бізнес-тури, ярмарки, конференції, симпозіуми і ін.) є невід'ємною частиною сучасного виробничого процесу. У жалю, в плоть до середини 80-х рр. статистика туризму не виділяла діловий туризм в самостійний предмет дослідження, тому практично неможливо прослідкувати довгострокову динаміку його розвитку.

Разом з рекреаційним і діловим ефектом, необхідно враховувати і значення комунікативного аспекту туризму, що росте: посилюється число туристичних поїздок з метою комунікації і встановлення гуманітарних контактів, відвідини друзів і знайомих; розвивається релігійний і етнічний туризм.

Ми маємо право говорити про експансію туризму в течії всіх після військових десятиліть, хоча дійсний об'єм цієї експансії оцінити можна лише приблизно унаслідок недосконалості статистики і невизначеності понятійного апарату науки про туризм. Найважливішим показником завершення процесу формування масового туризму ми вважаємо інтенсивність туризму в тій або іншій країні. Масовий попит на туристичні послуги породив масове туристичне виробництво: туристичний продукт був стандартизований, а виробництво послуг і товарів поставлене "на конвеєр". Виникли різноманітні підприємства і суспільні інститути, що проводять різні компоненти і види турпродукта і складові в сукупності індустрію туризму (туріндустрію).

Резюме: Формується могутня індустрія відпочинку зі своїми інститутами, продуктом, виробничим циклом, методами організації і управління виробництвом. Здійснюється перехід від масового конвеєрного до масового диференційованого туризму. У цей період міжнародний туризм в порівнянні з колишнім етапом розвивався у декілька разів інтенсивніше.

Перехідний період (з 1990г.)

Цей період розвитку російського туризму характеризується переходом від адміністративного регулювання туризмом до економічного стимулювання, заснованого на нових російських законах, що стосуються як підприємництва і ринку в цілому, так і туристської діяльності зокрема.

Особливості перехідного періоду:

- перехід від монопольного господарства до багатоукладного (туристські підприємства стають власністю різних власників);
- формування туристського ринку на основі нових законів;
- використання туристських ресурсів в умовах ринку на основі нових економічних і правових відносинах;
- зміна характеру попиту у зв'язку з появою нового вигляду туристських послуг (виїзні шоп-туры, розважальні і пригодницькі тури, тур з метою вивчення мови і так далі)
- незатребуваність матеріальної бази туризму (готелі, пансіонати, удома відпочинку);
- виникнення великого числа малих і середніх туристських підприємств;
- зростання середніх показників виїзного туризму, особливо з метою шопінга. Сучасний стан російського туристського ринку

1. розпад підприємств старого типу (екскурсійних бюро, бюро подорожей;
2. створення нових підприємств, які згодом почали називатися туроператорами або турагентамі;
3. модифікація старих туристських підприємств шляхом перебудови на розробку туристського продукту, що має попит у російського споживача.

На першому етапі розвитку ринку розроблялися в основному виїзні тури. Багаторічний дефіцит виїзного туризму в СРСР сформував підвищений попит на зовнішній туристський продукт. Деякі країни ввели ряд мерів по залученню російських туристів: безвізовий в'їзд до країн колишньої соціалістичної співдружності (Китай, Чехія, Угорщина, Болгарія і ін.); спрощення візових формальностей в Німеччині, Італії, Іспанії; економічні тури для російських туристів в деякі країни (Франція, Іспанія).

Великий попит мали шоп-туры, тури пізнавального характеру, відпочинок в Туреччині, Італії, Греції, ОАЕ, розважальний і молодіжний туризм, освітній і діловий тури, гірськолижний туризм, лікування і оздоровлення, морські круїзи.

Виїзний характер російського туризму був обумовлений наступними причинами:

- новизна іноземного продукту для російського споживача (відсутність виїзного туризму в СРСР);
- спрощення порядку виїзду;
- розширення зовнішніх ділових контактів;
-увеліченіє числа підприємств і окремих громадян, що мали в своєму розпорядженні валютні засоби;
- доступність цін на виїзні тури;
- велика конкурентоспроможність іноземного туристського продукту (кращі умови мешкання і готельний сервіс в цілому, комфортабельний транспорт в турах і транстурах).

Розвитку туризму була нанесена істотна утрата із-за ситуації, що склалася в Росії унаслідок економічної кризи (серпень 1998г.). Багато фірм перемкнулися на розробку продукту для внутрішнього і виїзного туризму. Це дало можливість припинити процес банкрутства туристських фірм і частково перерозподілити сегменти на внутрішній і виїзний туризм.

Найбільш пріоритетними напрямами внутрішнього туризму стали середня смуга і південь Росії. Тури, що розробляються, в основному відрізнялися невибагливістю: відпочинок в курортних місцях Росії і України (Сочі, Геленджік, Дагомис, Ялта і ін.), пізнавальний туризм в культурно-історичні центри ("Золоте кільце”, Нижній Новгород, Москва, Санкт-Петербург і ін.), екологічний туризм, сафарі-тури (охота, рибалка), річкові круїзи по Волзі, Олені, Іртишу, Єнісею, відпочинок, лікування.

Пріоритетні напрями в'їзного туризму: пізнавальний, екологічний, сафарі-тури (рибалка, охота), відпочинок, морські круїзи на Далекому Сході.

Недоліки, гальмуючі розвиток в'їзного і внутрішнього туризму:

-нестабильность внутрішньої політики;
-несоответствіє дорожньо-транспортної інфраструктури міжнародним стандартам. Мало будується і реконструюється старих аеропортів, авто- і залізничних вокзалів, автостоянок з високим сервісом обслуговування (заправка, ремонт і миття машин);
-несоответствіє готельної бази світовим стандартам, зокрема, класності готелів і рівню сервісу в них;
-завишенниє ціни на готельні і ресторанні послуги в містах;
-несовершенство законодавчого і економічного стимулювання російського в'їзного і внутрішнього туризму на державному і місцевому рівні;
-недостаточно кваліфікована організація обслуговування туристів, що створює негативний імідж як конкретному туристському центру, так і країні в цілому;
-отсутствіє єдиної політики держави і місцевих властей по створенню позитивного іміджу Росії як країни туризму.

Проте останніми роками (2000-і г.г.) спостерігається тенденція поліпшення розвитку туризму в Росії: збільшується потік охочих відвідати не тільки зарубіжні країни, ні і визначні вітчизняні місця, поліпшується якість обслуговування, розвивається дитячий туризм (пропонуються всілякі дитячі поїздки на морські курорти, в різні табори (від палаткових до комфортабельних) і зарубіжні країни з пізнавальною метою і так далі), розробляються нові маршрути турів.



[10-01-23][Все для туристов]
Планета Драгобрат 2006 (0)

[09-09-18][Яремче]
Яремче р. Прут (0)
[09-07-31][Відпочинок за кордоном.]
Великобританія: вчора і сьогодні (0)
[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
Загублене місто інків - Мачу-пікчу (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-01-10)
Переглядів: 4208 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: