Вівторок
24-11-26
00:31

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

1.5. Екскурсія як педагогічний процес

1.5. Екскурсія як педагогічний процес

Важливе місце в діяльності екскурсовода займає педагогіка - наука про закономірності виховання, освіти і навчання підростаючого покоління і дорослих. Будь-яка екскурсія дає людині нові знання про природу, суспільство, історичні події, природні явища, тобто вона є частиною процесу освіти. Спілкування з екскурсоводом, його рекомендації, зауваження надають також виховну дію на екскурсантів Виховує сам матеріал, що вивчається, етично і естетично впливаючи на їх свідомість. Таким чином, екскурсія стає частиною педагогічного процесу, приймаючи на себе функції освіти і виховання людини, формування його світогляду.
едагогичеський
П екскурсійний процес заснований на дидактичних принципах, які визначають зміст, організацію і методику навчання екскурсантів. До цих принципів відносять: науковість, ідейність, зв'язок з життям, доступність, системність, дохідливість і переконливість.
кськурсия
Э як форма культурно-освітньої роботи грає самостійну роль Що ж до загальноосвітньої школи, тут вона підпорядкована іншим видам загальноосвітньої діяльності - уроку і лекції. У учбовому процесі екскурсія, будучи формою навчання, за своїм значенням не відрізняється від інших форм цього процесу.

Проте не тільки учбові, але і інші екскурсії по своїх завданнях і дії на учасників є педагогічним процесом. Як і у всякому педагогічному процесі, в екскурсії беруть участь дві сторони: повчальний екскурсовод і навчані екскурсанти. Екскурсовод повідомляє знання по певній темі, екскурсанти ці знання сприймають. Взаємодія цих двох сторін є основою педагогічного процесу. Екскурсовод у взаєминах з аудиторією використовує методику педагогічної дії.

Складовою частиною професійної майстерності екскурсовода є педагогічна майстерність, мистецтво педагога. Поняття "Педагогічна майстерність екскурсовода" включає: знання за фахом; здібності до аналізу, образного мислення; розуміння психології екскурсанта; уміння управляти групою; знання і уміння в області педагогічної техніки; інтуїцію; пошана особи екскурсанта, а також майстерне використання педагогічних засобів в цілях виховання. Педагогіка відводить важливе місце вимогливості вихователя, яка стимулює, а в потрібних випадках загальмовує діяльність екскурсантів, забезпечує необхідну активність в прояві їх ділових і етичних якостей.

До екскурсовода повною мірою може бути віднесена завдання створити атмосферу загального переживання, однодумності (у екскурсійній групі), а це означає створити з групи людей, об'єднаних загальним інтересом і спілкуванням, коллектів1.

Э кськурсоводам слідує більше уваги приділяти виховному аспекту екскурсії, поєднуючи його з освітнім аспектом. Екскурсійний матеріал повинен бути підібраний і використаний так, щоб він розвивав пізнавальні здібності учасників екскурсії, виховував у них високі моральні якості - любов до своєї Батьківщини, пошана до інших народів, колективізм і так далі

Кожна з груп тематичних екскурсій має свої завдання. Природознавські екскурсії виховують дбайливе відношення до природи, тваринного і рослинного світу. Мистецтвознавчі екскурсії направлені на естетичне виховання екскурсантів. Виробничі екскурсії формують любов і пошана до праці. Багато екскурсій виховують пошану до звичаїв і традицій інших народів, що населяють Росію

Будуючи педагогічний процес, екскурсовод в своїй розповіді використовує педагогічні методи повідомлення знань. Вони підрозділяються на індуктивних і дедуктивних. Застосовуючи індуктивний метод повідомлення знань, екскурсовод узагальнює факти і робить виводи на основі викладеного матеріалу, просуваючись від приватного до загального, від одиничних фактів до загального положення.

Использ уя дедуктивний метод, він йде від загального до приватного і лише після цього за допомогою аргументів доводить тезу, висунуту спочатку. Зазвичай як така теза виступає формулювання підтеми або одного з основних питань.

Грунтуючись на вимогах педагогіки, екскурсовод використовує п'ять рівнів переходу від прямого дедуктивного пояснення, можливого за наявності достатніх знань, до вірогідного пояснення за відсутності достатніх знаній2:

- перший - пояснення фактів з відомих теоретичних знань;
- другий - пояснення фактів на основі перебудови раніше засвоєних знань і їх комбінування;
- третій - вислів способу пояснення у формі дедуктивної здогадки в тих випадках, коли пояснення неможливе першими двома шляхами;
- четвертий - пояснення за допомогою моделювання (індуктивно-дедуктивним шляхом) або аналогії;
- п'ятий - пояснення індуктивне. Застосовується за відсутності можливості використовувати моделювання або аналогію.

Ло гичеськая схема при п'ятому рівні пояснення є наступною: спочатку формулюється гіпотеза, потім вона в процесі додатку до нових фактів, їх пояснюючи, перетворюється на доказове поняття, висновок.

Як і на першому рівні, в світлі загального положення розглядаються приватні, окремі факти і явища. В кінці пояснення екскурсовод, повертаючись до початкової точки, робить вивод1.

Э ффектівность екскурсії як педагогічного процесу залежить від рівня активності обох сторін - екскурсовода і екскурсантів. Творці екскурсій для молоді, що вчиться, в 20-і роки ставили завдання - добитися максимальної активності і самодіяльності екскурсантів, спонукати їх самостійно "працювати" на екскурсіях. Від екскурсовода вимагали так вести показ об'єктів, щоб підводити екскурсантів до аналізу зорових вражень, накопичених в ході спостереження об'єктів.

Важливою частиною педагогічного процесу, який протікає в ході екскурсії, є осмислення екскурсійної інформації. В ході такого осмислення в свідомості екскурсантів відбуваються різні розумові операції - порівняння з раніше побаченим і почутим, зіставлення даного об'єкту з іншим, виділення головного і другорядного, узагальнення, виводи.

Др угая завдання екскурсії як педагогічного процесу - озброїти екскурсантів практичними навиками для самостійного спостереження об'єктів. Екскурсія своєю наочністю, методичними прийомами показу, формами розповіді сприяє активізації екскурсантів. Для вирішення цього завдання екскурсовод прагне прищепити групі певну "екскурсійну письменність", перш за все уміння бачити об'єкт.

Важливе місце в екскурсійному процесі займає організаторська робота екскурсовода, що проводиться впродовж всього маршруту з моменту посадки групи в екскурсійний автобус, з перших кроків в пішохідній екскурсії. Організовуючи екскурсантів, екскурсовод виконує обов'язки педагога.

Важливою частиною екскурсії як педагогічного процесу є послеекськурсионная робота екскурсовода. Перед екскурсоводом ставиться завдання - перетворити закінчення екскурсії на початок самостійної домашньої роботи її учасників по закріпленню і поглибленню отриманих знань. Екскурсанти отримують рекомендації, як продовжити самоосвіту; їм повідомляються список літератури для читання, перелік кінофільмів для перегляду, назви екскурсій, які необхідно відвідати.

У педагогічній діяльності екскурсовода розрізняють етапи:

1) підготовку екскурсовода і групи до екскурсії;
2) проведення самої екскурсії;
3) послеекськурсионную роботу, що закріплює екскурсійний матеріал.

Э кськурсовод здійснює два педагогічні завдання: дидактичну - озброєння екскурсантів знаннями і виховну - формування світогляду, норм поведінки і мовного етикету.

Дл я екскурсовода, як і для педагога, характерні чотири компоненти діяльності: конструктивний, організаторський, комунікативний і пізнавальний.

Конструктивний компонент - уміння відібрати і правильно оформити екскурсійний матеріал, перебудувати план проведення екскурсії, схему використання методичного прийому, зміст своєї інформації.

Організаторський компонент - уміння здійснити керівництво групою, організувати повідомлення інформації, направити увагу екскурсантів на необхідні об'єкти, забезпечити виконання програми обслуговування.

Комунікативний компонент - уміння встановити ділові відносини з групою, водієм автобуса, працівниками музею, методистами бюро, керівником методичної секції і з іншими екскурсоводами.

Устан вленію контактів з аудиторією сприяють такі якості екскурсовода, як привітність, доброзичливість, манера поведінки і невимушеність у взаїмоотно-шеніях з аудиторією. Для кожного екскурсовода природним є хвилювання при зустрічі з групою. В той же час екскурсовод не повинен проявляти невпевненість, метушитися, надмірно жестикулювати, квапливо вести свою розповідь.

Пізнавальний компонент - це уміння: удосконалювати зміст екскурсій, методику і техніку їх проведення; аналізувати особливості екскурсійного процесу, результати своєї діяльності і на цій основі удосконалювати педагогічну майстерність; диференційовано підходити до різних груп екскурсантів. Головне для екскурсовода як педагога - уміння передати свої знання екскурсантам. Особливості педагогічного процесу: високий ступінь наочності, чіткий тематічность матеріалу, розвинена методика повідомлення знань навчаним.

Д еятельность екскурсовода відрізняється від інших видів діяльності по рівню психологічної напруги. Вона споріднена діяльності педагога, письменника, артиста. Результатом цієї діяльності є конкретний "психологічний продукт" - те, до чого прагне кожен педагог: вплив на психіку іншої людини в потрібному напрямі. Результат цей неоднозначний. Він залежить від знань і професійної майстерності педагога. Отриманий "продукт" може бути позитивним, негативним або нейтральним. Судити про нього можна по знаннях, уміннях і навиках, засвоєних навчаними і виховуваними, а також по їх поведенію1.

Важливо, щоб екскурсовод володів основами педагогічної психології, яка є частиною психології як науки. Педагогічна психологія вивчає психологічні проблеми виховання і навчання. Засвоївши основні вимоги педагогіки, екскурсовод активно використовує найбільш ефективні форми передачі знань аудиторії, засоби навчання і виховання.

Важливо, щоб екскурсовод добре володів педагогічною майстерністю, яка, як відзначав А. С. Макаренко, "може бути доведено до великого ступеня досконалості, майже до ступеня техникі"2.

Складовою частиною майстерності екскурсовода є володіння педагогічною технікою. Її складовими елементами є:

1. Мовні уміння (уміння говорити грамотно, зрозуміло, красиво). Виразно інтонувати свою мову, виражати в мові певні думки і відчуття.
2. Мімічна і пантомічеськая виразність, точні жести, виразні погляди, усмішка.
3. Уміння управляти своїм емоційним станом, бути привітним, доброзичливим.
4. Володіння елементами режисерських і акторських умінь. Все це дозволяє екскурсоводові надавати активну мовну і немовну дію на аудиторію.

Техніка педагогічна - комплекс знань, умінь і навиків, необхідних педагогові для того, щоб ефективно застосовувати на практиці (інструментувати) обирані ним методи педагогічної дії.

При цьому маються на увазі
При як окремі особи (екскурсанти), так і колектив (екскурсійна група).

П едагогичеськая техніка - це: мистецтво спілкування з людьми; уміння вибрати потрібний тон і стиль спілкування з ними, управляти їх увагою; уміння по зовнішніх ознаках визначати душевний стан людини, визначати темп в педагогічних діях; володіння прийомами демонстрації своїх відчуттів, свого суб'єктивного відношення до дій людей - учасників педагогічного процесу; володіння культурою мови, технікою міміки і жесту.

Виводи

Педагогічні принципи навчання і виховання є фундаментом екскурсій. Наявність основних елементів педагогіки в ході проведення екскурсій дозволяє визначити її як педагогічний процес. Професійна майстерність екскурсовода може бути визнане одним з видів педагогічної майстерності, а сам екскурсовод визначений як педагог, діяльність якого ставить своїм головним завданням навчання і виховання людей, формування особи, її знань і переконань. Важливою частиною педагогічної майстерності екскурсовода є педагогічна техніка.

Контрольні питання

1. Екскурсія як педагогічний процес.
2. Компоненти педагогічної діяльності екскурсовода.
3. Особливості екскурсії. Поєднання завдань навчання і виховання.
4. Педагогічна техніка, її основні елементи.
5. Використання методів переконання, привчання, вимоги, заохочення.
6. Формування навиків у екскурсантів.



[11-01-16][Все для туристів]
Допоки гуде рахманський дзвін (0)

[09-09-18][Відпочинок і поради]
Про російський мат. (0)
[09-09-19][Відпочинок за кордоном.]
Високий сезон на Мальдівах (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Туніс: визначні пам'ятки (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-19)
Переглядів: 8494 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: