П’ятниця
24-12-27
14:32

test [404]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Туризм і все про нього. » test

1.2. Суть екскурсії

1.2. Суть екскурсії

Слово "екскурсія" походить від латинського "екськурсио". У російську мову це слово проникло в XIX в. і спочатку означало "вибігання, військовий набіг", потім - "вилазка, поїздка". Пізніше відбулася видозміна цього слова за типом імен на "ія" (екскурс + ія).

Само поняттям "суть" є сукупність сторін і зв'язків, яким властиві властивості, узяті і розглянуті в їх природній взаємозалежності. Суть - це внутрішній зміст предмету, що виражається в єдності всіх багатообразних і суперечливих форм його буття.

При розгляді поняття "Суть екскурсії" необхідно мати на увазі
При обумовленість екскурсійного процесу об'єктивними вимогами. Кожна екскурсія представляє особливий процес діяльності, суть якого обумовлена конкретними закономірностями (тематічность, цілеспрямованість, наочність, емоційність, активність і ін.). Вперше про закономірність екскурсій було сказано на науковій конференції, проведеній в 1978 р. Головним екскурсійним управлінням Центрального радого з туризму і екскурсій ВЦСПС і Центральною науково-дослідною лабораторією по туризму і екскурсіям (ЦНІЛТЕ)
1. Екскурсійний процес і завдання, що стоять перед екскурсією, можуть бути виражені в наступному вигляді: 1.2. Схема екскурсійного процесу і мети екскурсії

В ході екскурсійного процесу екскурсовод допомагає екскурсантам побачити об'єкти, на основі яких розкривається тема (перше завдання), почути про ці об'єкти необхідну інформацію (друге завдання), відчути велич подвигу, значення історичної події (третє завдання), оволодіти практичними навиками самостійного спостереження і аналізу екскурсійних об'єктів (четверте завдання). У рішенні останньої задачі велике місце займає формування уміння бачити.
меніє
У бачити як естетичне сприйняття зводиться до уміння сприймати архітектурні маси, фарби, лінії всякого роду, угрупування мас, фарб, ліній і їх комплекси в умовах перспективи, світла, повітря, точки зору. Уміння бачити як історичне сприйняття полягає в наступному: по-перше, треба уміти знайти в екскурсійному об'єкті типові риси і особливості історико-культурного характеру; по-друге, треба уміти визначити нашарування в екскурсійному об'єкті, зроблені часом, і його еволюцію; по-третє, треба уміти знайти історичні факти в монументальних і музейно-історичних пам'ятниках - завдання, що завжди вимагає великих знань і навиків.
еріал
Мат екскурсії, професійну майстерність екскурсовода в його викладі дають можливість екскурсантам аналізувати, робити необхідні виводи Ці уміння в ході показу і розповіді екскурсантам щепить екскурсовод При цьому як активні помічники екскурсовода виступають автори екскурсії Про це говорив відомий теоретик, критик і педагог А В. Бакушинський: "Методична розробка матеріалу, обумовлена метою, всіма завданнями і планом екскурсії, повинна бути направлена до пробудження самостійності сприйняття і оценок"1.

Одне із завдань екскурсії - виробити у екскурсантів відношення до теми екскурсії, діяльності історичних осіб, подіям, фактам, в цілому до матеріалу екскурсії і дати їй свою оцінку.

Дати оцінку - означає скласти уявлення про кого-небудь, чим-небудь, визначити значення, характер, роль кого-небудь або чого-небудь, визнати чиїсь достоїнства, позитивні якості.

Оцінка екскурсії - це виводи екскурсанта, до яких його підводить екскурсовод

Відношення до екскурсії потрібно розуміти як: певний погляд екскурсанта на історичний період, якому присвячена екскурсія; сприйняття яких-небудь дій; розуміння конкретної ситуації, в якій знаходився письменник, скульптор (художник), створюючи свій твір.

У цьому процесі велику роль грають матеріал екскурсії, подача його екскурсоводом, "точка зору" на подію і оцінка його екскурсоводом, а також переконаність екскурсовода в своїй правоті. Головне в цьому процесі - проблема розуміння. Більшість екскурсантів сприймають точку зору екскурсовода, яка стає основою розуміння матеріалу і вироблення відношення до предмету показу і розповіді.

Э кськурсия - методично продуманий показ визначних місць, пам'ятників історії і культури, в основі якого лежить аналіз об'єктів, що знаходяться перед очима екскурсантів, а також уміла розповідь про події, пов'язані з ними. Проте тільки до цього суть поняття "екскурсія" зводити було б неправильно Розглянемо декілька формулювань терміну "екскурсія", які були опубліковані в різних виданнях за останніх 70 років. Перша з них виглядає так: "Екскурсія - є прогулянка, що ставить своїм завданням вивчення певної теми на конкретному матеріалі, доступному спогляданню" (М. П. Анциферов, 1923 р.)

Хара ктерізуя місце екскурсійної діяльності в позашкільній роботі з дітьми, екськурсионіст Л. Бархаш вважав, що екскурсія - це наочний метод отримання певних знань, виховання шляхом відвідин по заздалегідь розробленій темі певних об'єктів (музей, завод, колгосп і т. д.) із спеціальним керівником (екскурсоводом) 1.
ведемо
При також одне з останніх за часом публікації визначень: "Екскурсія - особлива форма учбової і внеучебной роботи, в якій здійснюється спільна діяльність вчителя-екскурсовода і керованих ним школярів-екскурсантів в процесі вивчення явищ дійсності, спостережуваних в природних умовах (завод, колгосп, пам'ятники історії і культури, пам'ятні місця, природа і ін.) або в спеціально створених сховищах колекцій (музей, виставка) "2. Такі думки учених-екськурсионістов.
мотрім
Расс тлумачення терміну "екскурсія", дані в різних словниках і енциклопедіях. Найраніше (1882 р.) тлумачення цьому терміну дає В. Далечінь: "Екскурсія - проходка, прогулянка, вихід на пошук чогось, для збирання трав і пр."3. У Малій радянській енциклопедії (1931 р., т. 10, с. 195) термін розкритий таким чином: "Екскурсія - колективні відвідини якої-небудь місцевості, промислових підприємств, радгоспів, музеїв і ін., переважно з науковою або освітньою метою".
дробове
По пояснення терміну "екскурсія" дає Велика радянська енциклопедія (1933 р., т. 63, с. 316): " один з видів масової культурно-освітньої, агітаційної і учбової роботи, що має на меті
Э
Хара
При
Расс
По розширення і поглиблення знань підростаючого покоління...".

У Тлумачному словнику російської мови (під керівництвом Л. Н. Ушакова, 1940 р.) слово "екскурсія" пояснюється як "колективна поїздка або прогулянка з науково-освітньою або розважальною метою".

У Малій радянській енциклопедії (1960 р., т. 10, с. 770) сказано, що "екскурсія - колективна поїздка або похід у визначні місця з науковою, загальноосвітньою або культурно-освітньою метою".

У Великій радянській енциклопедії (1978 р., т. 29, с. 63) дано наступне визначення: "Екскурсія - відвідини визначних чим-небудь об'єктів (пам'ятники культури, музеї, підприємства, місцевість і т. д.), форма і метод придбання знань. Проводиться, як правило, колективно під керівництвом фахівця-екскурсовода". Інші тлумачення пізнішого часу не відрізняються оригінальністю і нічого не додають до раніше зроблених характеристик.

У приведених визначеннях екскурсії можна виявити деякі розбіжності. Вони не випадкові і не дають підстав для виводів про існування протилежних точок зору на екскурсію. Кожне формулювання має відношення до функціонування екскурсії в певний період часу. Звідси - відмінності у формулюваннях цілей, завдань і форм проведення екскурсій, характерних для того або іншого часу. З роками відбувається ускладнення завдань. Перед екскурсіями ставляться інші цілі, міняються форми їх проведення. При цьому яскравіше проявляють себе особливості екскурсії, її відмінності від інших форм культурно-просвітницької роботи. І в той же час не можна пройти мимо спроб окремих учених обмежити екскурсію вужчими рамками.

У деяких словниках, наприклад в Короткому педагогічному словнику (1989 р., с. 300-310) і методичній допомозі, екскурсія розглядається як одна з форм наочного навчання, учбово-виховної роботи. При цьому підкреслюється значення тільки одній із сторін, а саме те, що екскурсії переносять процес навчання в обстановку спостереження предметів (об'єктів), що знаходяться в навколишньому середовищі або виставлених в музеї.

Деякі екськурсионісти, розглядаючи суть екскурсії, відносять до неї такі поняття, як композиція, сюжет і фабула.

Композиція - побудова, з'єднання, складання окремих частин в ціле. Цей термін пов'язаний з поняттями "структура" і "конструкція".

Сюжет - подія або декілька подій, зв'язаних один з одним.

Фабула - ланцюг подій, про які оповідає твір. У викладі фабули розрізняють композицію, зав'язку, розвиток дії, кульмінацію, розв'язку.

Кульмінація - крапка, момент найвищої напруги в розвитку фабульного дії.

Э кськурсия, будучи твором конкретних авторів, будується з урахуванням вимог, що пред'являються до літературного твору і має свій сюжет, якому підпорядкований весь екскурсійний матеріал. Оглядова екскурсія по своїх завданнях і формі проведення складніша, ніж путня екскурсійна інформація або бесіда інструктора в туристському поході. Тематична екскурсія в порівнянні з міською оглядовою, складніша по своїй структурі, змісту, методиці проведення.

П уть розвитку екскурсії йде по Лінії зміни її суті. Спочатку екскурсія була прогулянкою, переслідуючою практичні завдання, наприклад, пошук лікувальних трав. Потім перед нею встали наукові завдання, такі як виявлення експонатів для краєзнавчого музею. Пошуки нових форм самоосвіти висунули перед екскурсіями загальноосвітню мету. Прагнення поліпшити виховну роботу, зробити її ефективнішою перетворили екскурсію на один з видів культурно-просвітницької работи1.

В даний час екскурсія виступає як щось закінчене, цілісне, таке, що має свої специфічні функції і ознаки, своєрідну індивідуальну методику. В значній мірі вона збагатилася за змістом, формам проведення і методиці підношення матеріалу і характеризується як невід'ємна частина ідейно-виховною і культурно-масовою работи2. Цілі, завдання і форми проведення екскурсій показані в таблиці 1.1. Таблиця 1.1.

 п/п Цілі Завдання Форми проведення

1 Відпочинок Пошук лікувальних трав, ягід, грибів, фруктів Прогулянка

2 Учбова Засвоєння дітьми знань по учбовому предмету (ботаніці, географії, історії) Урок поза класним приміщенням

3 Наукова Виявлення експонатів для краєзнавчого музею Експедиція

4 Загальноосвітня Розширення загального культурного кругозору Бесіда в туристському поході, путня екскурсійна інформація в транспортній подорожі

5 Культурно-освітня Підвищення рівня знань по історії, архітектурі, літературі і іншим галузям Оглядова багатопланова екскурсія

6 Культурно-виховна Засвоєння знань у поєднанні з вихованням Тематична екскурсія

Отже, екскурсія є наочним процесом пізнання людиною навколишнього світу, побудований на заздалегідь підібраних об'єктах, що знаходяться в природних умовах або розташованих в приміщеннях підприємств, лабораторій, науково-дослідних інститутів і так далі
каз
По об'єктів відбувається під керівництвом кваліфікованого фахівця - екскурсовода. Процес сприйняття об'єктів екскурсантами підпорядкований завданню розкриття певної теми. Екскурсовод передає аудиторії бачення об'єкту, оцінку пам'ятного місця, розуміння історичної події, пов'язаної з цим об'єктом. Йому небайдуже, що побачить екскурсант, як він зрозуміє і сприйме побачене і почуте. Він своїми поясненнями підводить екскурсантів до необхідних виводів і оцінок, добиваючись тим самим потрібної ефективності заходу.

У короткій формі суть екскурсії можна визначити так: екскурсія - сума знань, в специфічній формі що повідомляються групі людей, і певна система дій з їх передачі. Екскурсія як вид діяльності

Діяльністю є активність людини, яка направлена на досягнення поставленої мети. Екскурсія сума взаємозв'язаних і обумовлюючих один одного дій. Ці дії різноманітні - пересування групи по маршруту, рух щодо об'єктів (їх обхід), спостереження пам'ятників, включених в маршрут, пояснення. Ради екскурсовода роблять дії екскурсантів осмисленими, цілеспрямованими.

Д ействія в процесі екскурсії підрозділяються на дві частини: діяльність екскурсовода і діяльність екскурсантів.

Діяльність екскурсантів знаходить свій вираз в таких активних формах, як спостереження, вивчення, дослідження об'єктів.

Діяльність екскурсовода складається з ряду дій, головні з них - підготовка і проведення екскурсій. Екскурсія - специфічний вид діяльності фахівця-екскурсовода. Не можна визнати правильним затвердження деяких методистів, що екскурсія, будучи роботою для екскурсовода, є відпочинком для екскурсантів. Практично участь в екскурсійному процесі - робота складна, а тому важка для обох сторін - екскурсовода і екскурсантів.

Екскурсія як форма спілкування

У словниках російської мови поняття "спілкування" розглядається як "взаємні стосунки, діловий дружній зв'язок". Ширше "спілкування" трактується у філософських словниках як одна з необхідних умов формування і розвитку суб'єктів (осіб), при якому відбувається обмін інформацією, уміннями і навикамі1.

У практичній діяльності людини мають місце два види спілкування - пряме і непряме. Форми прямого спілкування - бесіда, лекція, урок в учбовому закладі, диспут, дискусія, мітинг, екскурсія і ін. В ході такого спілкування формується спільність відчуттів, настроїв, думок, поглядів, досягається взаєморозуміння, відбувається засвоєння інформації, зміцнюються взаємозв'язки.

Непряме спілкування відбувається в ході читання газет, журналів, книг, слухання радіо, проглядання кінофільмів і ін. В процесі такого спілкування відсутній зворотний зв'язок, який при прямому спілкуванні виражає себе в реакції суб'єкта на отримувану інформацію.

Екскурсія як форма прямого спілкування припускає взаємозв'язок і взаємодію суб'єктів (екскурсовода і екскурсантів) на основі їх спільної діяльності. Будучи специфічною формою спілкування, екскурсія дає можливість мільйонам людей отримати значний об'єм інформації, формує способи розумової діяльності. Спілкуючись з іншими учасниками заходу, екскурсант за допомогою наслідування і запозичення, співпереживання і ідентифікації засвоює людські емоції, відчуття, форми поведінки. В процесі спілкування досягаються необхідна організація і єдність дій індивідів, що входять до групи, здійснюється емоційне взаєморозуміння їх, формується спільність відчуттів, настроїв, думок, поглядів.

Спілкування людей на екскурсії слід віднести до духовно-інформаційного типу спілкування, поєднанню двох форм відносин між суб'єктами і об'єктами, а також відносин особових і группових1.

аніє основ психології і педагогіки допомагає екскурсоводові правильно організувати процес екскурсії. Практично спілкування є комунікативною фазою в діяльності екскурсовода.

Пра вільно організоване спілкування екскурсовода і екскурсантів є основою такого педагогічного процесу, як екскурсія. Комунікативний компонент - важлива частина професійної майстерності екскурсовода. Ефективність екскурсії визначається не тільки обширними знаннями екскурсовода по темі, умінням використовувати методику підношення цих знань аудиторії, але і здібностями в спілкуванні з екскурсантами, методистами і іншими працівниками екскурсійної установи, музею, з водієм автобуса. Важливу роль в спілкуванні з аудиторією грають такі якості, як запобігливість, уміння вести нормальний діалог.

М етодісти екскурсійних установ надають велике значення ролі екскурсовода в ході проведення екскурсії. У цій справі можна побачити досягнення і прорахунки. Прагнучи підвищити активність екскурсантів, екскурсовод використовує різні варіанти. Роблячи більш просторовою розповідь, він мимоволі перетворюється на лектора, зводить роль екскурсовода до пасивного сприйняття побаченого і почутого. Ефективніший варіант, коли екскурсовод, роблячи конкретні пояснення, направляє увагу групи, викликає питання у екскурсантів, примушує їх роздумувати, зіставляти, підводить до оцінок і виводів. І третій варіант - це коли екскурсовод є як би диригентом групи. Він організовує демонстрацію об'єктів, забезпечує чіткий порядок їх спостереження. Так відбувається тому, що екскурсанти зайняті активним сприйняттям побаченого. Питання у них з'являються після того, як будуть осмислені отримані враження. Подібний варіант проведення екскурсії можливий у висококваліфікованій і згуртованій групі.

У практичній діяльності екскурсія розглядається в декількох аспектах:

а ) як самостійна форма виховання і навчання, як складова частина інших форм навчання і виховання;
б) як форма роботи з масовою аудиторією і одна з форм навчання;
у) як форма організації культурного дозвілля, виховної роботи;
г) як епізодичний (разове) захід, частина тематичного циклу, а також як один із ступенів пізнання;
д) як форма розповсюдження наукових знань, ідейного виховання;
е) як захід по одному з напрямів виховання - патріотичного, трудового, естетичного, а також як частина процесу формування всесторонньо розвиненої особи;
з ) як автономна форма культурно-освітньої роботи і як невід'ємна частина організованого туризму;
и ) як форма міжособового спілкування екскурсовода з екскурсантами, екскурсантів один з одним і як форма спілкування екскурсантів з об'єктами.

леї правильне уявлення про екскурсію дає поєднання декількох аспектів. Розгляд же будь-якої конкретної екскурсії, того або іншого виду екскурсії в одному з названих аспектів не дасть можливості для виявлення її суті. Виводи

Самі по собі думки про суть екскурсії украй "молоді".

Вперше поняття "Суть екскурсії" було розглянуте автором цього підручника в 1976 г.1. Потім в декількох виданнях, підготовлених тим же автором, зміст поняття доповнювався і повніше тлумачення отримало в навчальному посібнику "Основи екськурсоведенія" (1985 р.).

На всьому протязі розвитку екскурсійної справи учені і практіки-екськурсионісти, намагаючись осмислити значення екскурсій, їх місце у вихованні людини, багато писали про їх зміст, ефективність і ін. У цьому питанні автори так і не прийшли до єдиної думки, але не можна їм відмовити в тому, що вони знаходилися на правильному шляху.
кськурсиі
Э можуть конкретизувати вже наявні знання, давати нові, розвивати уміння підходити до явищ з життя природи і людей, підсилювати інтерес до того, що вивчається і викликати переживання в області відчуттів.

Тоді як одні направляють екскурсію перш за все на те, щоб вона давала знання, інші прагнуть, щоб вона допомагала екскурсантам розвинути здатність і навики бачити витвори мистецтва, явища природи, події з різних областей життя людей.

Раз вітіє навиків - ще одна грань поняття "Суть екскурсії". Контрольні питання

1. Поняття "екскурсія". Екскурсія як процес пізнання.
2. Зміна ролі екскурсії.
3. Екскурсія як вид діяльності.
4. Екскурсія - форма спілкування.
5. Різні аспекти екскурсії.



[10-01-10][All for the tourists of]
Winter fristayl (0)

[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Сто заборон Сінгапуру (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Бірманський дайвінг (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Головні визначні пам'ятки Австралії (0)

Категорія: test | Додав: vechervkarpatah (10-03-19)
Переглядів: 8101 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: