Всесвітній день лівш (ліворуких)
13 серпня.
Всесвітній день ліворуких (лівш, шульг) вперше відзначали 13 серпня 1992 року по ініціативі британського Клубу лівш, створеного в 1990 році. Хоча на сайті www.libr.dp.ua стверджують: "Засновано Міжнародною конференцією лівшів у 1984 р.".
В цей день лівші всього світу прагнуть привернути увагу виробників товарів до необхідності враховувати і їхні зручності, влаштовують різні заходи і змагання. Однак головною стурбованістю Клубу лівш Великобританії є те, що в багатьох школах країни дітей-лівш як і раніше прагнуть перевчити до письма правою рукою, що викликає психологічні стреси і знижує успішність учнів. Звичайно, подібні проблеми мають місце не лише у Великобританії, але й в Україні та інших країнах.
Цілі дня ліворуких, перераховані на офіційному сайті:
* Підвищувати поінформованість про ліворукість і проблеми, спричинені життям у такому праворукому світі. * Навчати дизайнерів і виробників пристосовуватись до зручності і безпеки ліворуких при проектуванні нових виробів і будівель. * Вітати силу і переваги, якими володіють ліворукі, і розвіювати чисельні забобони і вигадки, які оточують лівш у багатьох культурах впродовж сотень років і які все ще й сьогодні створюють упереджене ставлення. * Забезпечувати найбільш можливий перелік пристосувань і обладнання, спеціально сконструйованих для використання ліворукими, щоб полегшити їх щоденні справи; вноситити позитивні зміни у їх життя. * Сприяти дослідженню різноманітних аспектів ліворукості.
В Київській Русі до шульг ставились підозріло. Їм навіть забороняли давати покази в суді. Вважалось, що лівшою був сам диявол. А в радянських школах маленьких лівш, бувало, переучували в обов'язковому порядку. Психологи стверджують, що всі ці люди володіють сильним характером і потужним творчим потенціалом.
За даними статистиків, біля 10 відсотків населення – лівші. Лівшами були і є чимало відомих осіб. Ось деякі з них: Музиканти і композитори: Людвіг Ван Бетховен, Вольфганг Амадей Моцарт, Ніколо Паганіні, Роберт Шуман, Сергій Рахманінов, Джимі Гендрікс (Jimi Hendrix, писав правою рукою), Роберт Плант (Robert Plant, вокаліст "Led Zeppelin", часом грає на гітарі в праворукій техніці), Том Арайа (Tom Araya, вокаліст і бас групи "Slayer", хоча грає в праворукій техніці), Дейв Ломбардо (Dave Lombardo, барабанщик групи "Slayer", грає в праворукій техніці), Боб Ділан (Bob Dylan, грав на гітарі в праворукій техніці), Роберт Фріпп (Robert Fripp, "King Crimson", грає на гітарі в праворукій техніці), Ian Wallace ("King Crimson"), Tony Iommi ("Black Sabbath"), Девід Бові (David Bowie, грає на гітарі в праворукій техніці), Курт Кобейн (Kurt Cobain), Філ Коллінз (Phil Collins), Пол Маккартні (Paul McCartney, грає на барабані в праворукій техніці, все інше робить лівою), Рінго Старр (Ringo Starr, праворука техніка у грі на барабанах і гітарі), Джері Мур (Gary Moore, грає на гітарі в праворукій техніці), Іен Пейс (Ian Paice, "Deep Purple"), Грегор Макінтош ("Paradise Lost"), Марк Нопфлер (Mark Knopfler, "Dire Straits", грає в праворукій техніці), Рікі Мартін (Ricky Martin), Кріс Рі (Chris Rea, грає на гітарі в праворукій техніці), Селін Діон, Джорж Майкл, Славко Вакарчук (група "Океан Ельзи"). Письменники: Фрідріх Ніцше (Friedrich Nietzsche), Франц Кафка, Льюіс Керол, Семюель Беккет, Герберт Велс (H.G. Wells), Марк Твен, Лев Толстой, Микола Лєсков, який написав у XIX столітті знамениту повість про Лівшу, що підкував блоху. Художники: Альбрехт Дюрер, Леонардо да Вінчі, Ганс Гольбейн, Ешер (M. C. Escher), Мікеланжело Буанароті, Рафаель. Політики і королівські особи: Рамзес II, Бенджамін Франклін, англійська королева Єлизавета, Наполеон, Вінстон Черчіль, Юлій Цезар, Жанна д’Арк, Петро I, Джим Керрі, Джорж Буш старший, Білл Клінтон, королева Вікторія, принц Вільям, Фідель Кастро (пише, якщо ще не помер до моменту перегляду цієї сторінки, правою), Пол Пот, Адольф Гітлер. Актори і актриси: Джулія Робертс, Том Круз, Роберт Де Ніро, Бред Пітт, Кіану Рівз, Міккі Рурк (пише правою), Сильвестр Сталлоне, Ніколь Кидман, Анжеліна Джолі, Брюс Вілліс, Мерілін Монро, Чарлі Чаплін, Ґрета Ґарбо, Вупі Голдберг, Сара Джессіка Паркер, Демі Мур, Джуліан Мур. Режисери: вже згаданий вище Чарлі Чаплін, Джеймс Кемерон, Рідлі Скот. Інші відомі особи: Арістотель, Ньютон, Білл Гейтс, Дієго Марадона, Аіртон Сенна, Осама бен Ладен, Джек Потрошитель (Jack the Ripper).
Джерело: sviato.in.ua
|