Понеділок
24-12-23
13:42

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок і поради

Широка Масниця. Частина 1

Широка Масниця. Частина 1

Вони зберігали життя мирної Звички милої старовини; У них на масниці жирної Водилися російські млинці. А.С. Пушкін Сирний тиждень (Масляна) припадає цього року на період з 23 лютого по 1 березня, після якої одразу ж почнеться найдовший, Великий Піст.
Широка Масниця. Частина 1 Цілих сім довгих тижнів віруючим не можна буде веселитися, танцювати і сміятися, очищаючись від гріхів мирських. Ось і відводить народ душу на Масляну, щоб горя не знати в майбутньому, та щоб рік удався на славу.

Масниця - стародавнє слов'янське свято, який дістався нам у спадок від язичницької культури, збережений і після прийняття християнства. Але з прийняттям християнства Масляна стала випереджати Великий піст і залежати від його строків.

З XVI століття свято це стали називати Масляною. Тоді й з'явився вираз: «Не життя, а масляна». І це не випадково, так як жоден інший свято не проходить так весело, з таким розгулом, як Масляна.

Як тільки не величають її в народі - і «Пані чесна Масляна», і «Масляна обдіруха», і «разорітельніца» вона, і «розгульна», і «п'яна», і «Обжорний», а час з четверга по неділю називається « Широкій Масляною ».

Звичайно, Масляна, як і багато інших свят, є святом сімейним, але «гостювання» - чи не основна його риса. Головним щось стравою, млинцями, пригощали і пригощають всіх і кожного. Гостей приймають у себе вдома і самі ходять в гості до рідних, знайомих і друзів.

Масляна - це ще і прощання з довгою, обридлої взимку, і зустріч довгожданої весни, а значить, свято радісний і розгульний. Гуляння на Масницю збереглися і в наші дні, і ніхто не збирається відмовлятися від усталених традицій.

Всі дні Масляної за старих часів проходили за заставленому порядку, кожен мав свою назву і призначення. Існує це і в наші дні.

На Масляну вже не можна їсти м'ясну їжу. М'ясниці (період, що відокремлює зимовий, Різдвяний, пост від весняного, Великого) підходить до кінця, та неділю напередодні Масниці виявляється останнім днем, коли дозволяється їсти м'ясо. Ось чому цей день отримав у російській народі назву "М'ясне заговини".

На Масницю можна їсти молочні продукти і рибу. Млинці печуть кожен день. Перед Великим Постом їжа на Масляну стає найважливішою складовою життя.

Цей широкий, розгульний, веселий і бешкетний свято з народними гуляннями, торговими рядами, катаннями на санях відзначають у великих і малих містах, в селах і селах.

Сирний тиждень (Масляна)

23 лютого, понеділок. Зустріч

Перший млинець в понеділок не їли, залишали для душ померлих, його виносили на ганок зі словами: «Чесні покійнички наші, ось для ваших душ блинок!» - Або віддавали убогим, щоб вони помолилися за упокій.

У цей день з соломи робили опудало Масляної, одягали на нього стару жіночий одяг, насаджували це опудало на шест і зі співом возили на санях по селу, а потім ставили на сніговій горі.

24 лютого, вівторок. Загравання

Раніше цей день присвячувався молодятам. У цей же день починалися і катання з гір на санках. У кого їх не було, скочувалися на рогожку.

Загравання - початок олійних гулянь. Після веселих гулянок та ігор в сніжки молодь збиралася за загальним столом. На столі стояли млинці і все, що з ними їдять. Ось тут-то дівчата і могли «заглянути в рот» коханій і з'ясувати, який характер у майбутнього чоловіка. Адже не дарма кажуть, що вибирають чоловіка по млинців, а дружину - по пирогів.

Млинці з ікрою краще справжні мужики. У такого і будинок буде цілий, і господарство міцне, і дружина з дітьми взуті й одягнені будуть. А ось ніжних слів і поцілунків від нього не чекай - всі сили у такого йдуть на господарство. Та й взагалі - любов доводять справами, а не словами.

Млинці з вершковим маслом найбільше обожнюють чоловіки, які віддають перевагу діяти нишком, що називається, «тихою сапою». У сім'ї вони часто дбають про зовнішній порядок і пристойність, забуваючи всі правила поведінки, як тільки за гостями закриваються двері. З іншого боку, всі вихідні воліють проводити в сім'ї, серйозно ставляться до проблем виховання дітей, намагаючись віддавати їм якомога більше і в плані відносин, і в матеріальному плані. Про себе мають високу думку, а сім'ю вважають лише додатком до своєї непересічної особистості.

З червоною рибою їдять млинці «інтелігенти». Думки і почуття такої людини занадто далеко відірвалися від грішної землі, і велике питання, який із нього чоловік вийде.

Цілий ряд олійних звичаїв був спрямований на те, щоб прискорити весілля, сприяти молоді у знаходженні собі пари.

25 лютого, середа. Лакомка

Раніше в цей день на вулиці відкривалися численні намети, де продавалися гарячі збитні (напої з води, меду і прянощів), розжарені горіхи, медові пряники. У всіх будинках накривалися пишні столи, за якими вели розмови, пригощалися млинцями і співали пісні.

У третій день Масниці, яку святкують на цьому тижні, прийнято пригощати зятів. При цьому нагодувати зятя раніше було досить збитково, оскільки за традицією млинці пеклися і маленькі, і великі, і молочні, і з ікрою, і з червоною рибою, і з оселедцем.

26 лютого, четвер. Разгуляй, широкий четвер

Четвер - розгуляй - день народних гулянь: спалення опудала зими, змагання в силі та спритності, кінні перегони. У цей день прийнято було влаштовувати знамениті кулачні бої, взяття спеціально побудованих снігових фортець.

Крім цього, це велике свято - Стрітення, що означає «зустріч». Відзначається він на честь принесення немовляти Ісуса до Єрусалимського храму його матір'ю, Пресвятої Марією, і зустрічі їх по дорозі зі старцем Симеоном та пророчицею Анною. Старця Симеона було колись передбачено, що він помре тільки після того, як побачить Спасителя світу.

Колись за часів язичництва в цей день відзначалося свято покаяння і очищення. З давніх часів цей день вважався першою зустріччю весни.

27 лютого, п'ятниця. Тещині вечори

У середу зяті ходили до тещ на млинці, а в п'ятницю, на тещині вечері, зять повинен сам пригостити млинцями тещу з тестем.

Щоправда, звичай цей колись був дуже своєрідним. Курйоз полягав у тому, що звання теща повинна була з вечора прислати в дім до молодих все необхідне для випічки млинців: сковорідку, черпака і навіть діжку, в якій замішувати тісто. А тесть у свою чергу повинен був поставити всі продукти, щоб новоспечений зять зміг замісити опару і спекти смачні млинці до приходу дорогих родичів.

Це був цілий ритуал зі своїми традиціями, які передавалися з покоління в покоління. У цей день молоді кликали в гості не просто так, на стародення, а й ще для того, щоб повчитися розуму розуму у старших, вислухати їхні корисні поради і добрі напуття, які стануть у нагоді молодим для подальшого життя.

І батьки дружини дуже чекали цього дня і завжди були раді і горді, що їхні діти не забувають про них і чекають їх до себе в гості. Про це заздалегідь повідомляють всіх рідні та родичі, і до вечора вже все село знала, хто запрошений, а хто ні. І якщо запрошення не було, то теща була ображена на все життя, і зять вже ніяк не міг виправити своєї помилки.

28 лютого, субота. Зовичні посиденьки

У суботу, на посиденьки зовиці (зовиця - сестра чоловіка), молода невістка запрошувала рідних чоловіка до себе в гості. Якщо зовиці були ще незаміжня, тоді вони скликали в гості і своїх незаміжніх подруг. Якщо ж сестри чоловіка вже були заміжні, то невістка запрошувала рідню заміжню і з усім поїздом розвозила гостей по золовкам. Невістка повинна була обдарувати свої зовиці подарунками.

Цікаво, що саме слово «зовиця», як вважалося, походить від слова «зло», так як сестри чоловіка ставилися до невістки («прийшла казна-звідки») недовірливо і насторожено.

1 березня, неділя. Прощена неділя

Неділя - останній і найкращий день Масниці. У цей день прийнято просити пробачення за все погане і прощати тих, хто просить вибачення у тебе. У народі цей день називають Прощена неділя, цілувальник. В останній день Масляної вже можна було пити спиртне і веселитися до упаду.

Кульмінацією Масниці вважається спалювання опудала зими і настання весни. На санках вивозять солом'яну ляльку великих розмірів, вбрану в російський національний костюм. Це Зима. Її встановлюють у центрі костровий майданчика і прощаються з нею жартами, піснями, танцями, не тільки лаючи Зиму за морози і зимовий голод, але й завдяки її за веселі зимові забави. Після цього опудало підпалюють під веселі вигуки та пісні. Коли ж Зима згорить, молодь стрибає через багаття. Цим змаганням у спритності і завершується Масляна.

Масничні багаття - це ще й поминальний обряд, так як вони служили свого роду запрошенням померлих предків до рясного вечері напередодні посту. Відбувалося «задобрювання» духів на цілий рік вперед.

Далі буде ...


[10-01-09][All for the tourists of]
On Malanku - in Vashkivci! (0)

[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Легенда про озеро Синевір (4)
[09-07-31][Відпочинок за кордоном.]
Єгипет: віхи історії (0)
[09-07-31][Відпочинок і поради]
Сонце або сніг? Що вибрати? (0)

Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-25)
Переглядів: 840 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: