Рафтінг
Рафтінг з кожним роком знаходить все більше поклонників. Рафтінг доступний тим, хто ніколи не тримав в руках весло, і досвідченим туристам-водникам, для яких рафтінг - це подорож на рафтах по складніших маршрутах. Для початківців важко соорієнтіроваться у всій різноманітності рафтинг-туров. Ця стаття допоможе Вам зрозуміти, що таке рафтінг, який більшість турфірм описують, як весела розвага на воді, такий аквапарк, а також вибрати рафтинг-тур.
Класичний рафтінг - це сплав по порожистих річках на великих надувних безкаркасних судах - рафтах, які володіють великою плавучістю, надійні, стійкі на воді і зручні для розміщення групи туристів (6-12 чоловік). З появою цього виду судна сплав по бурхливих річках перестав бути привілеєм туристів-водників, впродовж багатьох років що традиційно здійснювали ризиковані самодіяльні походи на байдарках і плотах.
Більшість сплавних бурхливих річок підходять для рафтінга тільки на окремих ділянках своєї протяжності і при певному рівні води.
Для того, щоб ухвалити рішення про участь в рафтінг - турі, учасникові сплаву необхідно оцінити складність маршруту. Вона перш за все залежить від тих перешкод, які доведеться долати під час походу. Перешкодами можуть служити окремі камені в руслі річки, а також пороги - ділянки в руслі річки з перепадом рівня води і супутні їм неоднорідності водного потоку, такі як сливи, вали (стоячі хвилі) і бочки. Бочки - ділянки із зворотною течією, яка виникає в місці падіння води із зливу. Вони небезпечні тим, що перешкоджають руху рафта і відносять його назад під потік води, де він може перекинутися. Згідно Міжнародної класифікації складності перешкод кожній ділянці бурхливої річки (аж до окремого порогу) привласнюється одна з шести категорій: чим вище номер, тим серйозніше і небезпечніше перешкода, а значить і ріськованнєє маршрут.
Тури, розраховані на людей без спеціальної підготовки, не припускають подолання перешкод вище третьої категорії, яка хоча і не виключає вірогідність екстремальної ситуації, але нічим серйозним, окрім як викидом адреналіну в кров, не загрожує. Тим, кому потрібний адреналін у великих кількостях, пропонуються спеціальні тури і навіть експедиції, проте на участь в подібних пригодах, як правило, вирішуються мандрівники, що мають в особистому заліку не один спуск по бурхливих річках.
Під час сплаву туристи сидять на бортах рафта і гребуть веслами під керівництвом інструктора, присутність якого в рафте є для комерційного сплаву обов'язковим. На нескладних маршрутах туристи можуть не мати досвіду водних походів. Інструктор віддає прості команди, що стосуються напряму роботи веслами, які учасники сплаву повинні постаратися максимально точно виконати. На складних маршрутах гідами нерідко виступають запрошувані турфірмамі спортсмени.
Популярність того або іншого маршруту складається з декількох чинників, і не менш важливими, чим отримання бурхливих емоцій від самого проходження порогів, є наявність природних, культурних або історичних визначних пам'яток, зручність закидання до початку маршруту, комфорт при використанні спорядження і устаткування. Рафтінг - це не тільки веслування, це і зупинки в живописних місцях зі всіма атрибутами туристського життя: з приготуванням їжі на вогнищі, ночівлями в наметах, піснями під гітару. В більшості своїй рафтінг - тури це багатоденні подорожі. Втім, для тих, хто тільки починає знайомство з цим виглядом відпочинку, організовуються тури вихідного дня.
Якій би складності не був маршрут і де б він не проходіл, кожен учасник сплаву повинен серйозно віднестися до якості як особистого спорядження, так і до якості і надійності судів. Конструкція рафта (наявність надувної поперечини, що фіксує ноги) повинна забезпечувати туристам додаткову страховку від падіння за борт. Проте повністю виключити це прикре непорозуміння, як і переворот самого рафта, неможливо, а значить, кожен мандрівник повинен надіти індивідуальні засоби захисту: рятувальний жилет і шолом. Це той мінімум, який зобов'язана надати туристична фірма - організатор сплаву. Нерідко має сенс задуматися і про додаткову екіпіровку. Так, наприклад, для крижаної води гірських річок може стати в нагоді гідрокостюм, і вже точно має сенс придбати зручне взуття - спеціальні черевики на гумовій ребристій підошві. В цілях особистої безпеки кожен учасник водного походу повинен уміти плавати, оскільки рятувальний жилет самостійно доставити учасника сплаву до берега не може. Втім, наймогутніший рятувальний засіб - це сам рафт, і якщо ви раптом випадково опинилися за бортом в бурхливій воді, то перешкоди краще пройти міцно тримаючись за рафт, чим самосплавом.
Рафтінг - це захоплюючі пригоди, викид емоцій, перемога над водною стихією, і якоюсь мірою над собою, це об'єднання учасників походу в команду однодумців, але це ніяк не розважальний атракціон на воді. Тут є свої чіткі правила, які необхідно неухильно виконувати. Тільки в цьому випадку рафтінг стане безпечним, увлекательним відпочинком і, поза сумнівом, приноситиме величезне задоволення.
|