Вівторок
25-01-28
06:09

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Відпочинок за кордоном.

Про них плаче небо

Про них плаче небо

Ви запитаєте - яка вона, непальська жінка? А немає такого типажу. Адже королівство Непал - дарма що крихітне, в горах загубилося. Народностей в ньому - на наддержаву вистачило б. І в кожного свої вірування, традиції та побут. І статус у жінок скрізь теж різний - від домашньої прислуги до живої богині. Навіть одягаються Сварник не так, як мешканки південних регіонів. А юне покоління має намір жити інакше, ніж по старинці живуть їхні мами.
Про них плаче небо Демонстрація «Даєш опади!»

У Непалі народження дівчинки ніколи не вважалося подією особливо радісним. Хоча тримається непальський будинок цілком на жіночих плечах. Жінки прокидаються до світла і відразу поспішають до джерела. Водопровід є тільки в багатих сучасних будинках, іншим, навіть городянкам, доводиться носити воду на собі. Причому кожен день: у Непалі на вчорашній воді їжу не готують, вона годиться хіба що для миття посуду.

Їдять непалкі тільки після того, як усі чоловіки і діти в сім'ї вже нагодовані і відправлені на роботу і до школи. Нашвидку перекусила - і за справи. Сільські жінки, крім звичайних турбот, повинні ще встигнути і худобу доглянути, і дрова для вогнища добути. Мудрьона завдання, враховуючи, що лісів поблизу від сіл вже майже не збереглося.

Подати на вечерю залишок від сніданку - боронь боже: з-за жаркого клімату їжа швидко псується. А холодильник для багатьох сімей і зараз недозволена розкіш. От і доводиться бідним непалкам куховарити і вранці, і ввечері. У критичні ж дні бідолахам доводиться особливо скрутно - за традицією «нечиста» жінка повинна все це час перекантовуються в сараї. Особливо це практикується в західних районах країни. А так як чоловіки тут ніколи не задаються питанням, сита чи благовірна, то самі розумієте ... Правда, останнім часом правозахисники подали голос за викорінення цього неподобства. І кажуть, є прогрес.

Але коли через посуху над районом королівства починає маячити грізний привид голоду, чоловіки йдуть до своїх дружин на уклін. Оскільки тільки слабка стать може врятувати ситуацію, задобривши богів. Робиться це просто: жінкам села стоїть тільки зібратися і вийти на рисові поля голяком. І небо, зворушити, плаче. А може, боги не можуть встояти перед такою чарівною делегацією і висилають довгоочікуваний дощ. Які боги конкретно? А багато їх, шанованих в Непалі! Але лише одне божество можна побачити вживу: це богиня по імені Кумарі.

Їй кланяється король

Вона вважається втіленням богині Таледжу, покровительки династії Малла. Легенда розповідає, що в старі часи королі спілкувалися з Таледжу і навіть грали з нею в кістки. Але останній раджа цієї династії осмілився запалився до неї пристрастю. Ображена богиня назавжди покинула палац, попередивши, що відтепер стане бути людям лише в образі маленької дівчинки - Кумарі.

З тих пір в рамках однієї-єдиної касти ювелірів з народності невар вибирають гідне втілення Таледжу. Перед тим як допустити дівчаток у віці від 3 до 5 років до конкурсу, журі має переконатися, що всі вони відповідного походження і за все своє маленьке життя не втратили ні єдиної краплі крові. Крім того, майбутня богиня піддається випробуванню на безстрашність: дівчинку залишають на ніч у кімнаті, заставленій статуями моторошних монстрів і в яку вриваються люди, ряджені злими духами.

Потім обраницю журі переселяє з родини в триповерховий храм неподалік від старого королівського палацу, де вона знаходиться під опікою няні, а також індуїстського священика. Дівчинка живе у храмі кілька років до появи на її тілі першої крові (тобто до менструації) або випадання першого зуба. З цього моменту богиня переселяється в тіло іншої малятка, а колишня Кумарі повертається в родину.

Жива богиня - єдина, якій кланяється король. Відбувається це раз на рік під час свята Кумаріджатра. Цього дня король прибуває до храму, здійснює підношення, і богиня Кумарі благословляє його, підставивши тику (червону крапку на лобі) для поцілунку, що означає продовження його влади до свята в майбутньому році.

Бути Кумарі, з одного боку, почесно, а з іншого - щастя мало. Дівчинка практично позбавляється звичайних дитячих радощів, а потім їй дуже важко вийти заміж, оскільки за стійкого повір'ям одруження на Кумарі приносить нещастя. Та й батькам «богині» жодних привілеїв не годиться.

Непальський чоловік об'ївся «груш»

Як і в Індії, життя непальських індусів суворо підпорядкована кастової системі: більш висока «кастова карма» гарантує і більш високе соціальне становище. Але у жінок є можливість «апгрейду»: із заміжжям вони автоматично «зараховуються» в касту чоловіка. Так що якщо хлопця попало закохатися в дівчину з вищої касти, його почуття заздалегідь приречені на повний крах.

Хоча, чесне слово, статус для непалкі - палиця з двома кінцями: чим вище каста, тим більше строгості та обмежень у шлюбі. Серед ортодоксальних індуїстів існує думка, що дівчат треба видавати заміж до початку у неї менструації. Так що, всупереч офіційним законодавству (яке дозволяє шлюб тільки з 16 років), десятирічні дружини зустрічаються часто-густо - особливо в сільській місцевості. А оскільки тривалість життя в Непалі невисока, то гляди - їй можна в ляльки грати, а вона вже вдова ... Вийти заміж вдруге - майже нереально, розлучитися - теж. Який там розлучення, якщо раніше взагалі дружині наказувалося слідувати за покійним чоловіком, кинувшись на похоронне багаття!

І тільки гуманні буддисти-невар придумали лазівку: обряд іхі, згідно з яким дівчинку-неварку в самому ніжному віці видавали заміж ... за плід дерева біл. Вважалося, що цей фрукт - одна з іпостасей бога Вішну, так що справжнім чоловіком малятка визнавали не аби кого, а саме божество! При цьому дівчина, як водиться, у визначений термін виходила заміж за простого смертного. Якщо ж чоловік наказував довго жити, вдова могла знайти собі іншого супутника життя. А Вішну на земні пригоди своїх дружин дивився крізь пальці: цього добра у нього було навалом. Настільки ж геніально вирішувалася у неваров і проблема розлучення: варто було повернути чоловікові весільний подарунок (горіх, який використовують для приготування національних ласощів бетелю) - і ти вільна, як тибетський вітер.

У сім'ях ж низьких каст і у гірських народів на розлучення дивилися багато простіше, оскільки реальних проблем вистачало. Працьовитий чоловік - добре, немає - жени його в шию. І навіть з фруктами і горіхами не заморочуються.

Дивний край чоловічих гаремів

До речі, в Непалі представники різних віросповідань дивляться на дивацтва один одного по-філософськи. Кому яке діло, що мусульмани практикують багатоженство, а у ламаїстів у північних гірських районах королівства (шерпів, долпо і бхоттов) до цих пір збереглася поліандрія, чи то пак многомужество? Тільки не поспішайте терміново купувати квиток до Непалу в край чоловічих гаремів.

Справа в тому, що це не у жінки кілька чоловіків, а у декількох чоловіків одна дружина. Здавалося б, яка різниця? А вона є, і дуже відчутна. У першому випадку це матріархат, коли дружина - глава сім'ї і таке інше. У непальських ж горян жінка зовсім не командує парадом. Просто на кожну сім'ю припадає настільки мізерний клаптик землі, що намагатися розділити його між сім'ями синів - порожня витівка. Тому в будинок беруть одну невістку. А все, що нажито непосильною працею, передається всім братам відразу. Причому найчастіше на одній дівчині можуть бути одружені не більше двох братів. Коли їх троє, середній за традицією йде в монастир. Але в деяких селищах таких обмежень немає. Більш того, загальну дружину можуть ділити й друзі.

Весільний ритуал спрощений донезмоги, хоча і триває безумно довго. Спочатку родичі наречених, прихопивши пляшку чанга (місцевої горілки) і рисове пиво, йдуть свататись. Батьки дівчини можуть відразу ж відхилити пропозицію, відмовившись від чанга. Але якщо приклалися до заповітної пляшечки, весіллі бути. Після спільної випивки женихи-брати мають повне право залишитися на ніч у будинку нареченої і розділити з нею ложе. І так щоночі. А з світанком треба поспішати до рідної домівки до господарства.

Така ситуація може тривати роками, аж до появи дитини. Тоді можна приступити до власне весілля ... в якій ні наречена, ні женихи участі не приймають. Які ще гулянки?! А працювати хто буде? Молодим мажуть голови маслом і відправляють на звитяжну працю, а гості з цього приводу довго і від душі бенкетують.

З «Іскри» займеться полум'я!

Ще недавно жінки королівства і не намагалися щось змінити у своєму житті. Скажімо, поборотися за свої права чи хоча б спробувати влаштуватися на роботу. Але зараз на вулицях міст Непалу з'явився новий тип сучасного урбанізованого жінки. Деякі з них носять поліцейську форму, інші працюють менеджерами в магазинах, ресторанах і готелях. Є навіть ... водії таксі.

У 25-річної таксистки Чандрамайі Таман сьогодні близько 10 жінок-колег тільки в Катманду. І все ж пані за кермом для непальців в дивину. Щодня її маленький автомобільчик осаджують школярки, запитуючи, де і як можна навчитися водити. Ось тільки чи вистачить у них завзяття здолати всі перепони - потай від батьків бігати в автошколу, «вибивати» ліцензію, терпіти невдоволення конкурентів-чоловіків ...

А Ніру Шрешта з дитинства бачила себе ... за штурвалом літака. І її мрія збулася! А допомогла їй у цьому, як не дивно, краса. Перемігши на національному конкурсі, міс Непал подала документи до льотного училища - і працює першим пілотом великої авіакомпанії. Тепер навіть найкрутіші льотчики-чоловіки визнають: Ніру - справжній ас. Вона впевнена: її землячки просто дуже інертні. Можна домогтися чого завгодно і в Непалі - варто тільки дуже сильно цього захотіти.

А дівчата з першою в королівстві жіночої рок-групи «Іскри» вірять у те, що «маленькі зміни призведуть до великих» - це слова з їх першої композиції. Ума Радж Бандар створила цю групу після того, як її хлопець розреготався, представивши жінку за ударною установкою.

Пісня виявилася пророчою. У минулому році в силу вступив законопроект, що дозволяє жінкам вступати на престол. А так як для непальців король - реінкарнація Вішну, то полку живих богинь у Непалі явно прибуде.


[10-03-16][All for the tourists of]
In the mountains - by tram (0)

[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
На Маковицю (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
«Золотий голос» Канади - Селін Діон (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Кенія і її сафарі (0)

Категорія: Відпочинок за кордоном. | Додав: galin4ik (11-02-18)
Переглядів: 795 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: