|
---|
Котедж "Карпатська тиша"
Відпочинок у Яремче
0977739122 - Любов 0665020962
|
|
Вечер в Карпатах
::::::Каталог для туриста::::::
Прикмети березня
Прикмети березня
У народі говорили: «Март-марток, одягни сім порток». Та й у наш час, незважаючи на глобальне потепління, про яке ми постійно читаємо в газетах та Інтернеті, для Росії березень - все-таки не зовсім весна ... Вірніше, календарна весна дійсно починається 1 березня, а ось до справжньої весни ще далеко ... Прикмети березня У народному календарі березень називають ранком року, адже колись новий рік зустрічали саме в березні. «Березень зиму ламає, весні шлях очищає».
Сучасна назва місяця березня прийшло до нас з Візантії, а до Візантії потрапило від древніх римлян, що дали ім'я першого весняного місяця на честь бога Марса.
Березеня слов'яни його називали тому, що в березні палили на вугілля березу, а в теплих районах вже збирали березовий сік. У Білорусії його так і називають - сакавік.
У хорватів березня називається сушец. Вважається, що цього місяця мало буває опадів і в лісі сухо ...
А ще в народі називають березня каплюжніком, капелюжніком, капітеллю, крапельника за першу крапель. За швидке сніготанення і поява перших таловин - протальніком, дорогорушітелем, водотеком ... А за те, що «в березні курка з калюжки нап'ється», а й замерзнути може від холодних вітрів, прозвали березня наші предки Свистуном, свистунці, ветроносом ... Ще одне прізвисько місяці - Катишев: "зима закінчується, поспішай на санках накататися досхочу".
У давніх слов'ян рік ділився на дві половини - зимову і літню. І вважалося, що саме з березня починає прокидатися природа. У старовинних месяцеслове весну величали Лялею і представляли її прекрасною богинею - юною і стрункою. Проводи зими і зустріч весни були дуже важливі для наших язичницьких предків.
У Болгарії зберігся цікавий і красивий старовинний звичай. Я дізналася про нього в шкільні роки, коли листувалася з дівчатами з Болгарії і вони надсилали мені милі сувеніри, змісту яких я не могла зрозуміти, поки вони мені його не пояснили. Виявляється, першого березня болгари носять подвійні штучки з червоних і білих ниток - у вигляді кульок чи пензликів. Називаються вони мартеніци. За давнім переказом вони приносять своєму власникові щастя і здоров'я. Свято це у болгар існує до цих пір і називається «Баба Марта».
Навіть після прийняття православ'я березня залишився пов'язаний у свідомості народу з проводами зими - з Масляною. Є така прикмета - якщо в неділю перед початком Масляного тижня буде негода, то влітку можна чекати великого врожаю грибів.
Взагалі ж на березень існує чимало прикмет. Так, гроза у березні - до холоду. Довгі бурульки - до довгої весни. Якщо блискавка блискає, а грому не чути, то літо обіцяє бути посушливим. «Синичка у березні заспівала - весняне тепло ворожить». «Сухий березень - рік буде родючим, мокрий - неврожайним». «Сніг скоро тане - до мокрого літа». «З берези тече багато соку - весна буде теплою». Але найбільше мені подобається прикмета про зайців - «Зайці довго не линяють - до холодної весни».
А скільки приказок склав про березень народ: «З березня предлетье - весна починається», «У березні день з ніччю міряється, дорівнює», «У березні і на кориті їдеш», «У березні і ззаду і спереду зима», «Інколи і Березень морозом хвалиться »,« У березні півднем віє, старого гріє ». «Під кінець березня щука хвостом лід розбиває», «Березень всіх теплом шанує».
1 березня - новачок, перший день весни. Якщо в цей день при північному вітрі прогримить грім, то весна буде холодною, при східному вітрі - весна буде дружною і сухий, при західному - мокрою, а при південному - теплою.
5 березня. Лев Катанський. Не можна дивитися на падаючі зірки, якщо подивишся, може статися біда.
6 березня. Тимофій Весновей. «Тимофій Весновей - вже тепло біля дверей».
9 березня. Іванов день. Набуття - перше і друге знайдення глави Іоанна Предтечі. Птахи починають вити гнізда.
10 березня. День пам'яті святителя Тарасія. З Тарасія не можна було спати вдень, інакше могла напасти лихоманка (кумоха).
12 березня. День Прокопа Перезимник. У народі говорили, що в цей день березня дорогу руйнує, та в'язне в заметі.
13 березня. Вершина позімья. Соняшник, капельник, капітель. Дощ у цей день віщував багатий урожай.
14 березня. Євдокія Плющиха. За Євдокії дивилися - якщо день стояв гарний, то і весна буде гарною. На Євдокію починали підтавати замети. Якщо в цей день ішов дощ, то чекали, що й літо буде дощове. Якщо день сухої, сонячний, то літо буде гарне. На Євдокію кличуть весну: «Весна-красна, що ти нам принесла - червоне летічко».
15 березня. Ветронос, скрізь суне свого носа. За цим днем дивилися, яким буде літо. Якщо дме теплий вітер, то чекали теплого дощового літа. Якщо сніг, мороз, північний вітер, то влітку тепла не буде. А коли з ранку зарядить дощ, то лити буде ціле літо. Старі люди говорили: «На Федота занос (вітер, заметіль) - все сіно снесешь (довго трави не буде)».
17 березня. Герасим Грачевнік. «Грач весну приніс». «Грач на горі - так і весна на дворі». «Герасим Грачевнік грача на Русь веде». Все, звичайно, пам'ятають картину Саврасова «Граки прилетіли». Художник зобразив скупими фарбами не тільки непомітну красу березневого весняного пейзажу середньо руської природи, а й передав саме очікування весни, трепет душі російської.
18 березня. Конон Огородник. У цей день городникам не слід було сидіти без діла. Потрібно було замочувати насіння і готуватися до посадкам у парники. У народі говорили: «На Конона Градаря починай копати гряди в городі». За народними прикметами ясний день 18 березня обіцяв літо без граду.
21 березня. Рівнодення. Ніч і день зрівнялися за тривалістю. У цей день у північній півкулі починається весна, а в південній - осінь. На Рівнодення раніше випускали на волю співочих птахів.
22 березня. Зима закінчується. Почин весни. У цей день у давнину випікали з тіста пташок на честь 40 святих мучеників. За уявленнями наших далеких предків саме птахи на своїх крилах приносили з теплих країв весну. Примічали, коли Плиска прилетіла, то річка через 12 днів розкриється.
25 березня. День Григорія - Папи Римського. Туман в цей день віщує великий урожай льону і конопель. У цей день, щоб птах краще плодилася, її підгодовували насінням льону і все тієї ж конопель.
30 березня. Олексій Теплий. «Олексій - з гір потоки». На Олексія Теплого, як правило, бурхливо тане сніг. Якщо на Олексія тепло, то весна буде теплою. «Олексій, чоловік Божий, зиму-зімскую нанівець зводить».
Березень - це все-таки благодать! Світловий день стає все довшим. Нас чекають перші проталінкі, перші квіти, перше кування зозулі і перше весняне свято, який березень, як справжній чоловік, присвячує нам, жінкам. Так будемо радіти першим весняним дням і пробудженню природи і любові.
|
Категорія: Відпочинок і поради | Додав: galin4ik (11-02-24)
|
Переглядів: 1776
| Рейтинг: 0.0/0 |
|