Неділя
19-05-26
05:26

1. Təqdimat Ukrayna istirahət, şəhər Yaremche [23]
2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche [23]
3. Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [23]
4. عرض الباقي في أوكرانيا، Yaremche المدينة [23]
5. Aanbieding van die res in die Oekraïne, die stad Yaremche [23]
6. Aurkezpena Ukrainan gainerako, hiria Yaremche [23]
7. Прэзентацыя Адпачынку ва Украіну, горад Яремче [23]
8. Представяне на почивка в Украйна, гр. Yaremche [23]
9. Trình bày của các phần còn lại tại Ukraina, thành phố Yaremche [23]
10. Cyflwyniad o'r gweddill yn yr Wcrain, Yaremche ddinas [23]
11. Ներկայացում մնացածը Ուկրաինայում, քաղաքը Yaremche [23]
12. Prezantasyon rès la nan Ikrèn, Yaremche lavil [23]
13. यूक्रेन में आराम की प्रस्तुति, शहर Yaremche [23]
14. Presentatie van de rest in de Oekraïne, de stad Yaremche [23]
15. Παρουσίαση της υπόλοιπης στην Ουκρανία, πόλη Yaremche [23]
16. პრეზენტაცია დანარჩენი უკრაინაში, ქალაქ Yaremche [23]
17. Presentación do resto da Ucraína, cidade Yaremche [23]
18. Præsentation af resten i Ukraine, by Yaremche [23]
19. Ettekanne ülejäänud Ukraina linn Yaremche [23]
20. מצגת של שאר באוקראינה, בעיר Yaremche [23]
21. פּרעזענטירונג פון די מנוחה אין אוקריינא, שטאָט יאַרעמטשע [23]
22. Penyajian sisanya di Ukraina, kota Yaremche [23]
23. Cur i láthair ar an chuid eile san Úcráin, chathair Yaremche [23]
24. Kynning á hvíla í Úkraínu, borg Yaremche [23]
25. Presentación del resto de Ucrania, ciudad Yaremche [23]
26. Presentazione del resto in Ucraina, città Yaremche [23]
27. Presentació de la resta d'Ucraïna, ciutat Yaremche [23]
28. 介绍在乌克兰各地,市Yaremche [23]
29. 其餘介紹在烏克蘭,城市Yaremche [23]
30. 프레 젠 테이션 우크라이나의 나머지 부분, 도시 Yaremche [23]
31. Presentation of Ukraine ceteris civitas Yaremche [23]
32. Iepazīstināšana ar pārējo Ukrainā, pilsētas Yaremche [23]
33. Pristatymas Ukrainoje poilsio, miestas Yaremche [23]
34. Презентација на одмор во Украина, градот Yaremche [23]
35. Penyajian sisanya di Ukraine, bandar Yaremche [23]
36. Preżentazzjoni tal-bqija fl-Ukrajna, belt Yaremche [23]
37. Präsentation der Rest in der Ukraine, Stadt Yaremche [23]
38. Presentasjon av resten i Ukraina, by Yaremche [23]
39. ارائه تفریح و سرگرمی در اوکراین ، شهرستان Yaremche [23]
40. Prezentacja reszta na Ukrainie, miasto Jaremcze [23]
41. Apresentação do resto da Ucrânia, cidade Yaremche [23]
42. Презентация Отдыха в Украину, город Яремче [12]
43. Prezentarea restul în Ucraina, oraş Yaremche [23]
44. Презентација остатак у Украјини, град Иаремцхе [23]
45. Prezentácia zo zvyšku na Ukrajine, mesto Yaremche [23]
46. Predstavitev počitka v Ukrajini, mesto Yaremche [23]
47. Uwasilishaji wa mapumziko ya Ukraine, mji Yaremche [23]
48. การนำเสนอส่วนที่เหลือในยูเครน, เมือง Yaremche [23]
49. Sunum Ukrayna dinlenme, şehir Yaremche [23]
50. Bemutatása a többi ukrajnai városban Yaremche [23]
51. Презентація Відпочинку в Україні, місто Яремче [10]
52. ڈیمو یوکرائن میں باقی کی، شہر Yaremche [23]
53. Pagtatanghal ng mga pahinga sa Ukraine, lungsod Yaremche [23]
54. Esittely loput Ukrainan kaupunki Yaremche [23]
55. Présentation du reste en Ukraine, ville Yaremche [23]
56. Prezentacija odmora u Ukrajini, gradu Yaremche [23]
57. Prezentace ze zbytku na Ukrajině, město Yaremche [23]
58. Presentation av resten i Ukraina, stad Yaremche [23]
59. プレゼンテーションウクライナの残りの部分、都市Yaremche [23]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche » 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche

Historia Yaremche

Historia Yaremche

Arkeologjike në zonën e Yaremche gjetur pak. Puna e famshme Pasternak shkencëtar Jaroslav (1892 - 1969) "Stanislavschina në pleqëri të vjetër", kemi gjetur dëshmi se në fshatin e Dora, në një luginë e thellë malore në Prut, gjendet në 1874 nga disa pjesë të ndryshme të mjeteve stralli i syrovtsa nadbuzhanskogo. Ajo ishte një thesar i ashtu-quajtur stralli, që vërteton lidhjet praistorichnoy Stanislavschiny Volhynia perëndimore, atëherë me të këmbimit, i cili shkoi nga rrethinat e Vladimir - Volyn përgjatë lumit Bug, dhe Seret në Podnistrove dhe Pokuttia.

Sipas Profesor i Universitetit Kombëtar të Karpateve. V. V. Stefanik Klapchuk, moshë në të gjen e parë arkeologjike nga afër. Dora është 40 mijë vjet. Dhe nga koha e Mesolithic (11-7-të ishte për shkak se) ka prova konkrete e shndërrimit të njeriut primitiv nëpër këtë territor: në e vjetër vajzë Bogorodchany zonë gjenden artikuj obsidana, depozitat e të cilat janë të njohura në Transcarpathia, në periferi të Delyatyn pranë zbuluar që quhet kulturë plaschanitskaya e cila është e lidhur me komplekse e gjen të përhapura në Ponnonii.
Në 1893, në Dora (trakt White Rock), gjeti thesarin e bronx (kaldaja dhe shpata), të cilat datojnë që nga mosha e 8000 vjet para Krishtit.
Popullsisë aktive Huzulschina mbajtur në kohët madhështor. Kjo u reflektua edhe në toponimet Yaremchanschini - Mount Malivo, pikoj Boyarsky (Dora), Mykulychyn fshat.
Historian i njohur Peter Lviv Siredzhuk në "Kronologji përmendur më të vjetër të qyteteve dhe fshatrave Galician Huzulschina" sugjeron data e përmendur së pari në regjistrat me. Dora - 1618, Yamna - 1618 dhe Yaremche - 1787. Interesante ishte simbolika e. . Dora XIX - shekullit XX, E përbërë nga Yaremche të gjatë të përfshira: figura e një luan që ecën në të majtë (në heraldikë). Luani është përshkruar me një dorëshkrim të ngritura majtë.
Dukshëm gjurmë në historinë e popullit të Ukrainës u largua nga opryshkinstvo Karpate. Tashmë në fund të shekullit XVII. në rrethinat e Dora dhe Yamny shfaq Opryshko. Në njësinë e Nestor, i cili në vitin 1618 arriti të kapur për zotërinjtë Delyatyn ishte një fermer nga Yamny. Banorët e Dora dhe anëtarët e partisë Yamny ishin angulluës dhe Pinta në vitet 1703-1704. ; Herpes Gregori (doryanin Kocherzhuk spermë, spermë Bayurak, Yurko Panchuk, Peter Marchuk) në 1734
Nice Ataman oprishkiv Olexa Dovbush shpesh në periferi të Yaremche. Në fshat jetonin Yamna motra Dovbusha, dhe kështu erdhi motra e tij dhe nipin Paul Orfenyuk, ku pasuesit e tij të mbajtur Pavel Stepan Dronov.
Dora ka lindur një binjake dhe continuer e Dovbusha Basil Boyurak.
Pas vdekjes së Dovbusha (1745) Paul Orfenyuk krijoi skuadra e tij, por në fund të 1745 ai mundi polakët, dhe opryshok vrarë në betejë rreth me. Dovgillya.Doryanin Basil Boyurak, udhëheqës Opryshko, "dridhje" Zoti në të gjitha fshatrat malore. Për skuadrën e tij, veçanërisht ato që i përkasin Babchuk, Stefan dhe Alex Ivanichuk e Yamny. Në 1754 Vasillaq Bayurak u dënua me një vdekje mizore. Poeti polak F. Karpinski, një dëshmitar okular i ekzekutimit rikujtoi se para vdekjes së tij i kërkoi tub kryetar Bayurak malore, i cili luajti meloditë e trishtuar Hutsul.
Nën sundimin e zotërinjtë polonisht dhe pas themelimit në 1772, autoritetet e Austro-Ugorschiny jetën e fshatarëve dhe Dora Yamny ishte jashtëzakonisht e rëndë. Hutsuls angazhuar në bagëti, veçanërisht dele, tokë pjellore nuk ishte e mjaftueshme, ishte e nevojshme për të kryer kryesisht të holla dhe në natyrë për punët publike. Fshatarëve paguar taksat në para të gatshme, rogovschinu, kontribut të ndryshme. Mungesa e tokës së punueshme të privuar nga mundësitë feudale në fermë në malet, por sepse angari ka luajtur një rol të vogël. Në 1786, kur përshkruan tokës Dora thotë: "Në pasuri rurale kurrë nuk kanë ndodhur."
Shpesh fshatarëve të përfshirë në ndërtimin e një autostrade Delyatyn - Yablunitsa. Iniciator dhe implementues i strukturës u Stanislavsky plak Franciszek Kratter. post e tij ai mbajti 1821-1833., ndërtimi Highway vazhdoi për disa vjet, u përfundua në 1847. Jo shumë larg nga shkëmb Dovbusha ishin disa shtëpi, dhe pas tyre të varur një gur i madh në autostradën, e cila shtrihej nga Makovytsya, i quajtur "Guri Krattera.
Yaremche kujtohet hera e parë në 1787 në të ashtuquajturat Yosifinsky metrikë - vendin e parë regjistrohen Galicia - si s.Dora priselok. Në Priselkov Yaremche (1787) jetoi në 7 familje dorovchan: Peter Bojko, Ivan Gnativa, Theodore Savchuk, N. Stus, Gregory Stifuraka, Gregory Shtifuraka dhe Andrukh Halashnyuka.
Në një fshat të veçantë Yaremche u dallua në 1895, pasi ndërtimi i vijës hekurudhore Delyatyn - Voronenko. Në 1894 nuk është ndërtuar një nga më të madhe në urën hekurudhore Evropë harkuar me një hark prej 6,5 m, i projektuar nga inxhinierët Stanislav Kosinski dhe teoria Sharik Sigmund e harqe elastik bazuar në hulumtimin e shoqërisë austriake të inxhinierëve në Vjenë. Për fat të keq, në 1944, gjatë Luftës së Dytë Botërore qyteti u shkatërrua.[10-10-10][Все для туристів]
Кам’янець Подільський (0)

[09-07-30][Відпочинок і поради]
Як правильно відпочивати з дітьми (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Туніс: дайвінг (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Поля Елісейськие - висохлий рукав Сени (0)

Категорія: 2. Prezantimi i pjesës tjetër në Ukrainë, qytet Yaremche | Додав: vechervkarpatah (11-02-03)
Переглядів: 628 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: