НАЛИЛИ ПОРТВЕЙНУ - ОЗНАЧАЄ ПОВАЖАЮТЬ |
Місто Порту дало назву не тільки країні, але і напою, який забезпечив цій країні славу. І якщо у нас портвейн - на жаль! - став навряд чи ні синонімом плебейського смаку, в самій Португалії та і на всьому цивілізованому світі - це один з атрибутів вишуканості і хорошого тону.
Якщо в Порту увечері вийти на оглядовий майданчик у Це - кафедрального собору, звідки відкривається вигляд на протилежний берег Доуру, на якому лежить Вила-Нова-ди-Гая, тільки і бачиш перед собою вивіски, що світяться в тьмі. Всі вони - назви компаній, що проводять портвейн. Їх влаштувалося в місті шість десятків. Відпочинок у Карпатах
Вила-Нова-ди-Гая - не просто центр виробництва, а справді столиця портвейну. Спустившись вдень до річки, не можна не обернути уваги на великі човни, що стоять біля берега, з винними бочками, а чи не на всіх ліхтарних стовпах на набережній - рекламні оголошення із стрілками, вказуючими шлях до винних льохів. Вивіски і написи з назвами і торговими знаками красуються на огорожах і стінах будинків, світяться в ночі: «Сандеман», «Барруш», «Феррейра», «Розжарюваний», «Осборн». «Кокберн», «Форрестер», «Оффлі», «Копке»...
Льохи останніми виявилися на нашому шляху первимі.еред П походом в царство вина, яке починалося відразу біля входу в льох і йшло в напівтемряву рядами дубових бочок, нам було запропоновано спробувати білий портвейн. На столі з'явилися три келихи - з сухим і солодким портвейном і вином, званим «Лагріма» - «Сльоза».
Дівчина-господиня пояснювала: Сухий і напівсолодкий портвейн подається холодним, як аперитив перед їжею. Солодкий - теплим, до десерту. А що за дивну назву «Лагріма»? А ви подивитеся на келих: вино, як сльоза, стікає по стінці. Спробуйте і порівняйте... Нас не потрібно було умовляти. Порту - це те саме місце, де і потрібно пригощатися портвейном. Спочатку треба трохи відпити, потримати вино в роті, щоб відчути його смак, а вже потім поволі ковтати. Коли ковтаєш, смак повинен мінятися. Чим більше міняється, тим краще вино...
Згідно легенді, портвейн прославився завдяки двом синам багатого англійського купця. Спробувавши місцевого вина, яке було змішано з бренді, щоб воно краще збереглося під час плавання до протилежного берега Ла-маншу, вони прийшли в таке захоплення, що почали імпортувати його у великих кількостях, і швидке вино з Порту підкорило всю Англію. За кабальним договором 1703 року виробництво і продаж портвейну опинилися майже повністю в руках англійців, і з тих пір це благородне вино зайняло вже міцне місце на найвишуканіших столах Британії. Звідси і англійські назви більшості компаній, зайнятих виробництвом і торгівлею портвейном, - список їх очолює «Сандеман», за яким слідують «Осборн», «Кокберн» та інші. Хоча вино з долини Доуру і є справді національним напоєм країни, левова його частка йде в інші європейські країни, в першу чергу до Англії.
Свій шлях до столів вино починає з виноградників, що знаходяться в сотні кілометрів від Порту. Область виробництва портвейну вже з XVIII століття визначається законом - це терасні схили долини Доуру між Пезу-да-регуа і іспанською межею. Говорять, що виноградники верхньої Доуру існували ще в римськие часи. Ця область таїть в собі геологічну загадку: вважають, що сланцеві шари, що містять вологу, накопичують тепло вдень і випромінюють його в холодні ночі.
Оскільки портвейн повинен мати фортецю 19-22 градуси, а після природної ферментації вино «набирає» лише до 12 градусів, в нього і додають агуарденте - «вогненну воду». У цьому і полягає секрет портвейну, - звичайно, не рахуючи унікальних грунтів і особливих кліматичних умов, вибору сорту винограду і технології, яка вироблялася на протязі майже тисячі років.
У Португалії агуарденте роблять з винограду, груш, інших плодів і фруктів. Агуарденте буває витримане, ушляхетнене зберіганням в дубовій бочці, буває і «свіжіше» - його називають «багасу» - тим, хто пробував чачу або італійську граппу, його смак покажеться знайомим. Для виробництва портвейну йде агуарденте, зроблене з макух того самого винограду, з якого було приготовано вино. Причому якість агуарденте, портвейну, що йде для виробництва, контролюється Інститутом портвейну. Є і такий в місті Порту, який спеціально стежить за тим, щоб не упустити добру марку.
Першу зиму після збирання врожаю молоде вино, яке повинне перетворитися на портвейн, спокійно спить в тому самому районі, де воно було вирощене. І лише навесні відправляється у Вила-Нова-ди-Гая, назустріч своїй славі.
Раніше вино доставлялося в Порту по річці на човнах. Тепер це відбувається прозаїчніше. Але про ті славні часи нагадують змагання, що щорічно влаштовуються на річці. 24 червня, в день св. Іоанна, покровителя Порту, фірми змагаються в гонках човнів.
Після того, що привіз у Вила-Нова-ди-Гая, де стіна до стіни коштують склади виноторговців, портвейн переливається в 420-літрові дубові бочки, в яких витримується як мінімум 2-3 року. Деякі, особливо цінні сорти, зберігаються в бочках до 50 років! Найстаріший портвейн, який можна купити в підвалах «Копке», - урожаю 1935 року.
...Ми було думали для порівняння заглянути ще в подвальчик-другой. Але після годинної екскурсії по «Копке» змінили свої плани: такі ж тури влаштовують чи не всі компанії, а їх у Вила-Нова-ди-Гая, як ви пам'ятаєте, шість десятків. Обійти навіть частину з них було б просто не в наших силах! Хоча деякі іноземці відправляються на лівобережжі Доуру спеціально, щоб побродити по льохах.
Ну а що ж означає «вино з Порту» не для туристів, а для самих португальців? Це вино для багатих. Або для експорту, - говорили нам багато.
Раніше в португальських будинках його подавали лише на Різдво. Та і сьогодні бідні люди п'ють портвейн тільки у свята. А пригощають портвейном лише тих, до кого відносяться з повагою. На відміну від Англії, де особливо популярні сухі портвейни, в Португалії більше вважають за краще солодкі. Причому портвейн - ніде, окрім Росії, ніколи не п'ють за їжею. До портвейну подають лише солоні горішки - якщо п'ють до їжі, і шоколад або кава - якщо після.
Але у будь-якому випадку, коли вам в португальському будинку запропонують келих портвейну, знайте - вас по-справжньому поважають.
|