П’ятниця
24-03-29
08:52

Видео обзор Отелей в Яремче [234]
Легенди про Яремче, карпати. [473]
Яремче, туризм, наш регіон. [150]
Відпочинок за кордоном. [1323]
Відпочинок і поради [766]
Туризм і все про нього. [404]
Відео On-line. Яремче, Карпати. [889]
ТК "Буковель" [39]
TV - on-line/ ТВ - онлайн/ ТБ - онлайн [61]
Radio-online/Радио-онлайн/Радіо-онлайн [115]
Свята України :: Праздники Украины :: Holidays [523]
Іменини та все про Імена. Таємниця імені. [329]
Presentation of the rest in Ukraine, city Yaremche [1333]
Готелі, садиби, вілли, міні - готелі області [1751]
Відпочинок відео огляд [10]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

::::::Каталог для туриста::::::

Головна » Статті » Яремче, туризм, наш регіон.

Куполи, що вивершують Буковину

Куполи, що вивершують Буковину

Для більшості любителів гірських мандрівок цей віддалений закуток Буковини, самий край Українських Карпат, усе ще залишається terra incognita. А що ще так приваблює мандрівників, як невідомість, як гори, в яких не бував? Отож вирушаймо в оповиту донедавна державною таємницею місцевість, помандруймо полонинами на півторатисячній висоті, з якої можна навіть зазирнути до Євросоюзу та обсервувати повітряний простір...

Популярний вступ до географії

Найвідомішою і найбільш відвідуваною туристами з різних куточків України та зарубіжжя частиною Українських Карпат є, очевидно, Полонинсько-Чорногірські Карпати. Передусім мандрівки здійснюють на Чорногірські вершини (Говерлу, Петрос, Піп Іван Чорногірський), до озер Несамовите, Бребенескул, Марічейка. Багато любителів лижних спусків побували на Драгобраті, біля підніжжя Близниці і Стога у масиві Свидовець. Однак значно меншому колу любителів мандрівок відомо, що Полонинсько-Чорногірські Карпати простягаються на 210 кілометрів від кордону з Польщею біля Ужоцького перевалу на північному заході до кордону з Румунією у верхів’ї річки Сучава на південному сході.

Ця осьова, найвища частина Українських Карпат отримала таку назву через характерні відносно плоскі безлісі вершини хребтів, вкриті травами — полонини. Розділені долинами річок, вони утворюють окремі масиви: Полонина Рівна (Руна), Полонина Боржава, Полонина Красна, Свидовець, Чорногора та Гринявсько-Путильський, або Гринявсько-Яловичорський масив, що простягається від Чорного Черемоша до верхів’я Сучави. Білий Черемош розрізає його на дві частини. Одна з них (Гринявські гори) простяглася видовженим звивистим пасмом у межах Івано-Франківської області між Чорним і Білим Черемошами. Другу, що лежить між Білим Черемошем, Путилою і Сучавою, називають Буковинською полониною, або горами Путили.

Далекий Шепіт на Сучаві

...Містечко Путила має пряме автобусне сполучення лише з Чернівцями, а дістатися до прикордонного села Шепіт, що приблизно за 35 кілометрів від Путили, ще складніше. Відтак, групі краще замовити транспорт. Так ми й зробили. Шлях проліг через Ворохту, Верховину, Барвінкове, Путилу. Південніше райцентру, в селі Сергії, дорога, що впродовж 20 кілометрів звивається в протилежному до течії річки Путила напрямку, з асфальтної перейшла в ґрунтову. Саме нею, долаючи Плосківський перевал (971 метр), опустилися у долину річки Сучава, де розкинулося село Селятин. У цьому селі знаходиться прикордонна комендатура. Оскільки значна частина маршруту — як автомобільна, так і піша — проходить уздовж державного кордону, комендатуру необхідно повідомити про склад групи та мету походу, і, звичайно ж, мати при собі документи, що посвідчують особу.

Із центру Селятина подальший маршрут проліг у південно-західному напрямку розлогою долиною Сучави. Дорога від Селятина до Шепота іде паралельно річці вздовж загорожі з колючого дроту, яка розділяє Україну і Румунію (на сьогодні члена Євросоюзу). І ось ми у Шепоті — селі, яке давно манило своєю віддаленістю і милозвучністю назви…

Куполи1

Мікроавтобус залишив нашу групу поблизу церкви у центрі села. Підійшовши до розвилки, ми повернули праворуч, на південний захід. (Основна дорога веде на південь до Румунії, у село Ізвоареле-Сучевей). Ґрунтова дорога повела нас уздовж прикордонної загорожі з колючого дроту понад лівим берегом річки Кобелари, а далі її притоки Олениу до перевалу Семенчук (1405 метрів). Від центру села дорогою до перевалу приблизно 12 кілометрів, зблукати тут неможливо.

Перевал знаходиться на розлогій полонині. З неї відкриваються мальовничі гірські хребти Східних Карпат в Україні та Румунії. На полонині збереглися фрагменти викладеної військовими бетонки. Продовживши шлях далі вздовж кордону у загальному західному напрямку, можна потрапити до найпівденнішого села Гуцульщини — Сарати. Ми ж повернули доброю ґрунтовою дорогою у північному напрямі. Від перевалу Семенчук до «Куполів» — три з половиною кілометри. По дорозі натрапили на групу мальовничих каменів, що вивищуються на декілька метрів над трав’яною рослинністю полонини.

«Куполи» вигулькують на горизонті несподівано, справляючи враження фрагменту неземної цивілізації або принаймні обсерваторії (подібний об’єкт у Криму біля міста Судак цивільні дійсно вважали астрономічною обсерваторією). Решту маршруту вже долається на одному диханні, оскільки хочеться якнайшвидше підійти до загадкових білих куль, що височать на вершині Томнатикула (1565 метрів)…

Піп Іван чи Яровиця?

Оглянувши куполи і помилувавшись вечірніми та ранковими краєвидами, продовжуємо маршрут хребтом Томнатикул. Після сідловини починається досить стрімкий підйом на першу вершину хребта Яровиця (1566 метрів), на якій встановлено хрест. Від Вершини Томнатикула до Яровиці приблизно чотири кілометри. Місцеві мешканці чогось надумали її називати Попом Іваном…

...Далі ми пройшли ще приблизно три кілометри по хребті порослою травою стежкою вздовж краю лісу, опускаючись у сідловину перед іще однією вершиною Яровиці (1445 метрів). Ліворуч відкривається вид на невелике поселення. Але, не дійшовши до найнижчої точки сідловини, різко повертаємо вправо на дорогу, що врізана у східний схил Яровиці. Пройшовши лісом менше кілометра, важливо не пропустити дорогу, що веде вниз на північний схід. Вона виводить на відріг хребта з невеликою полониною, де стоять два закинуті будиночки. Звідти добре вторована польова дорога веде на відкриту вершинку, а далі знову у ліс уздовж відрога Яровиці. Через декілька сотень метрів ми підійшли до розвилки. Тут повернули праворуч на дорогу, що траверсує в східному напрямку південний схил хребта Никитені. Далі вона плавно через два з половиною кілометри опустила нас до русла потоку Гидча-Вершик. Рухаючись уздовж нього за течією, через два кілометри ми вийшли до дороги і крайніх хат невеличкого села Верхній Яловець. На початку села є шлагбаум, лавочки і окультурене дерев’яною спорудою джерело. Загальна відстань від «Куполів» на Томнатикулі до Верхнього Яловця приблизно 11 кілометрів.

Дорога додому

Відпочивши біля джерела, сільською дорогою поступово піднімаємося до перевалу Джоголь (1160 метрів). Тут також натрапили на впорядковане джерело. З перевалу відкриваються чудові краєвиди у напрямку села Шепіт та Румунії.

Через півтори години проминули Путильщину, з першими сутінками переїхали на лівий берег Черемоша. Ненав’язливе гудіння мотора і мелодійні українські пісні повертали нас у будні...

Короткий опис маршруту (пішохідна частина): село Шепіт Путильського району — перевал Семенчук (1405 метрів) — хребет і гора Томнатикул (1565 метрів) — хребет Яровиця з вершинами 1566, 1574, 1446 метрів — хребет Никитені — село Верхній Яловець — село Шепіт. Приблизна довжина — 40 кілометрів, тривалість — два дні. Влітку маршрут легкопрохідний.

1Куполами в народі називають стратегічний об’єкт протиповітряної оборони, що знаходиться в практично безлюдній місцевості Путильського району Чернівецької області, майже на кордоні з Румунією.

 



[10-01-21][Все для туристов]
«Планета Драгобрат» (0)

[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Кіт (0)
[09-08-31][Відпочинок і поради]
Вайсвурст і пиво - таємні секрети німецьких сосисок (0)
[09-07-29][Легенди про Яремче, карпати.]
Легенда Гуцульщина (0)

Категорія: Яремче, туризм, наш регіон. | Додав: vechervkarpatah (10-01-30)
Переглядів: 1044 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: