Грузія - країна, дивовижна, чудова і справді унікальна. Напевно, звучить непереконливо, адже з подібних епітетів починається 90% всіх путівників в будь-яку країну миру. Але ця унікальна земля дійсно заслуговує таких високопарних компліментів. Тут така природа, що навіть найживописніші куточки ЮБК можуть позаздрити. Тут така кухня, що тільки найкапризнішого скептика виразить незадоволеність. Тут такі вина, що тільки ледачому не хочуть вони спробувати. Я навіть не говорю про море, гори, водопади, стародавні мости, фортеці і святині. А найголовніше - тут такі люди, що у відповідь на їх привітність і гостинність просто неможливо залишитися байдужим. Тури до Туреччини
ГРУЗІЯ, АДЖАРІЯ, АБХАЗІЯ
Інформаційний тур для журналістів і туроператорів був спланований так, що за 5 днів перебування в Грузії ми об'їздили майже всю країну: побачили Тбілісі і Боржомськоє ущелину, погуляли по Батумі, проїхалися по курортних селищах і досліджували готельну базу, заїхали на екскурсію в Кутаїси і подивилися тамтешній аеропорт, куди в сезон прилітатимуть туристи з України. Основна увага була приділена Батумі і його околицям - головній курортній зоні Грузії, яка, виражаючись державними термінами, є територією автономної республіки Аджарія.
Щоб читач не плутався в старих і добре всім нам знайомих назвах колись знаменитих грузинських курортів, думаю, потрібно коє-то роз'яснити. Якщо у когось при згадці відпочинку на морському побережжі Грузії, спливають назви Сухумі, Гагри, Гудаути, повинна вас засмутити. На сьогоднішній день цими курортами не займаються власті Грузії, оскільки вони знаходяться на території Абхазії, державний статус якої все ще не визначений. А ось знаменитий і багатьма улюблене місто Батумі - столиця Аджарії - і розташовані неподалеку курортні селища Кобулеті, Цихисдзірі, Чакві, Гоніо, Кваріаті, Сарпі вже другий рік активно приймають туристів, будують нові готелі, приватні міні-готелі і розважальні установи. Відпочинок у Карпатах
Батумі, музичний фонтантури до Єгипту
Звичайно, говорити про конкурентоспроможність пляжного відпочинку на курортах Аджарії поки рано, все-таки 2 року - дуже маленький термін для того, щоб поставити на ноги індустрію туризму. Хоча, результати вже отримані: кількість туристів, в порівнянні з минулим роком, збільшилася удвічі. Батумі з вражаючою швидкістю міняє свою зовнішність: центр міста і Приморський парк вже можуть похвалитися не тільки оновленими фасадами будівель, ушляхетненими алеями, сучасним вечірнім підсвічуванням, але і двома співаючими фонтанами, світломузичні представленнями яких можуть затьмарити багато європейських аналогів. Готелі будуються по всьому побережжю, але їх поки небагато, а тому ціни ще кусаються. Старі пансіонати і санаторії, що красувалися на радість туристам років 25-30 тому, знаходяться в очікуванні реконструкції. Департамент туризму офіційно повідомляє, що оновлення більшості готелів, а разом з тим і будівництво нових почнеться в самий найближчий час, оскільки Аджарія отримала інвестиції на суму порядка 600 мільйонів доларів. А це означає, що через рік-два тут все зміниться до невпізнання.
ІНДУСТРІЯ ГОСТИННОСТІ?
Напевно, у багатьох вже виникло питання "А що ж в Аджарії робити зараз і навіщо поважаний автор цю статтю пише сьогодні, а не через 2 роки, коли там все обіцяє бути в ажурі?" Та тому що сюди можна приїжджати вже сьогодні! Адже наш досвідчений читач чудово знає, що окрім пляжного відпочинку існує ще десяток видів туризму, від яких можна отримати не менше задоволення, чим від традиційного "море+солнце".
Грамотні місцеві туроператори пропонують різноманітні комбіновані програми, завдяки яким за 5-6 днів перебування в країні турист з головою занурюється в традиції і культуру, оточується такою привітністю і турботою з боку привітних господарів, що і думати забуває про якісь недоліки туристичної індустрії і готельної бази.
Взагалі, я думаю, що в Грузії словосполучення "індустрія гостинності", напевно, ніколи не приживеться, оскільки тут воно сприймається швидше як образа. Просто тому що гостинність у грузинського народу в крові. Для них у всі часи вважалося, що гість - це друг, а значить найважливіша, найбажаніша і найулюбленіша людина в будинку. Недаремно дуже багато грузинських тостів починаються із слів "Я сьогодні багатий і щасливий, а моєму сусідові сьогодні погано. Чому? Та тому що мій сусід бачить, що у мене сьогодні гості."
Тури до Чехії
Гірська Аджаріяекськурсия до гірської Аджарії. Незалежно від того, з якою метою і на який термін ви потрапите до Аджарії, обов'язково раджу поїхати на екскурсію в гори. На мене саме ця частина туру справила найбільше враження. Машина повезе вас по ущелині уздовж широкої гірської річки. Протягом години, а то і два, за вікном мелькатимуть села, маленькі церкви, хлоп'ята, рибаки, прямовисні скелі, живописні вершини, виноградні схили. По дорозі обов'язково будуть зупинки біля стародавніх арочних мостів, по яких багато століть назад переправлялися каравани, - саме тут проходив Великий Шовковий Шлях. А коли ви вдосталь намилуєтеся навколишнім пейзажем і геніальністю стародавніх споруд, вас відвезуть до водопаду. Причому, не просто для того, щоб послухати шум води і сфотографуватися на тлі спадаючих потоків. Коли ви дістанетеся до водопаду, то побачите, що прямо у його підніжжя вас чекають столи, що ломляться від вишукувань грузинської кухні, а поряд коштує група співаків, що зустрічають вас знаменитим грузинським багатоголоссям.
Весільні тури. Молодожонам, які хочуть якось особливо провести медовий місяць, раджу відправитися у весільний тур до Аджарії. Вас зустрінуть самим кращим вином і подарунками, щодня ваше ліжко обсипатимуть пелюстками троянд, у вашу честь організовують справжнє грузинське гуляння. Але це не найголовніше. Родзинка туру - ви потрапите на справжнє грузинське весілля як почесні гості. Напевно, не потрібно розповідати, що це таке: гуляння, тости, пісні, танці, причому протягом декількох днів... Якщо ви знаєте, як грузини співають, то ви напевно не бачили, як вони танцюють. Я навіть не намагатимуся це описати - приїжджайте, ви отримаєте незабутні враження! Причому, як розповідали нам місцеві туроператори, ще не було випадку, щоб хоч одна грузинська сім'я відмовилася прийняти на своє свято гостей. Багато навіть заздалегідь повідомляють туроператорів дати весілля, щоб саме до них потрапили туристи.
Тури до Угорщини
Винні тури. Думаю, немає в наший країні людей, що не чули про славу грузинських вин. Виноградна лоза в Грузії з далеких часів вважається священною рослиною, деревом життя. Та і сам виноград тут відрізняється незвичайним смаком і різноманітністю сортів завдяки особливому клімату, великій кількості вологи і сонця. А тому і провина тут просто незвичайні. До речі, в Аджарії, не дивлячись на величезну кількість виноградників, немає вінзавода. Люди самі вирощують виноград і самі роблять для своєї сім'ї вино: десь по 300-400 літрів, говорять, на рік хапає. Крім того, вони охоче продають вино туристам - десь по 3-4 долари за літр, причому, неякісні напої зустрічаються досить рідко. Нам радили самостійно вино не купувати, а просити когось з місцевих - просто тому що грузини нам не продадуть ні краплі, поки ми не вип'ємо з ними хоч би літр. А якщо ви хочете прийняти участь у всіх етапах створення вина - приїжджайте у вересні в справжній винний тур.
Гоніо-апсарськая фортеця, недалеко від Батумібатумі + відпочинок на морі. Звичайно, відпочинок в Аджарії потрібно обов'язково поєднувати з купанням в морі. Пляжі на всьому побережжі широкі, крупногалечниє, вода чиста - доказом тому служить і велика кількість дельфінів, які, як відомо, приходить тільки в чисті водоймища. Вартість мешкання в нових готелях, як в Батумі, так і в курортних селищах Кобулеті, Сарпі, Кваріаті - 20-50 доларів в добу з людини з сніданком. Якщо зупинитися на квартирі - це обійдеться в 10-15 скринь в добу (7-9 доларів). Вибираючи місце для відпочинку, треба керуватися загальновідомими правилами: у Батумі більше розваг, більше людей і більше шуму; у селищах всього цього менше, а вода трохи чистіша. Добиратися з селищ в Батумі можна на маршрутах, які ходять щопівгодини, проїзд коштує 50-70 центів.
З живленням в Грузії проблем немає. Місцева кухня - розмова особлива: хачапурі, хинкалі, чахохбілі, лобіо, сулугуні, всілякі шашлики, неймовірна різноманітність зелені і спецій, знамениті соуси сациві і 2 види ткемалі. Перераховувати все це немає сенсу - треба пробувати. У Батумі і по всьому побережжю відкрито багато ресторанів і кафе, тому кожен вечір можна організовувати собі невеликий тур гастронома за цілком доступні гроші. Як виразився один з організаторів нашого туру "заплативши за вечерю 10 доларів, можна лопнути від великої кількості їжі і вина". До речі, провівши вечір в ресторані з живою музикою, можна також вдосталь надивитися на те, як відпочивають прості грузини - танцям і запальній музиці не буде кінця! За бажання можна прісоєдінітсья - задоволення гарантоване.
ЗБИРАЄМО ВАЛІЗИ
Приїхати до Грузії можна двома способами: рейсом "Київ - Тбілісі" або авіарейсом "Київ - Кутаїси" авіакомпанії "UM Air", переліт обійдеться в 300 доларів. На Кутаїси з 15 липня здійснюватиметься 1 рейс в тиждень (по четвергах); до Батумі можна добратися маршрутом або автобусом - 2,5 години в дорозі, вартість квитка близько 5 доларів. На Тбілісі літаки літають 3 рази на тиждень; до Батумі можна добратися автобусом - близько 5 годин в дорозі, вартість квитків близько 9 доларів.
Тури по Україні
А саме, мабуть, головне, чим хочеться завершити статтю, - поки ми були в Грузії, я зовсім забула, що знаходжуся закордоном. Таке тут все зрозуміле і знайоме. Напевно, позначається багаторічний досвід життя у складі однієї великої країни. Російська мова тут знає більшість населення (у них супутникові антени приймають основні російські телеканали), та і релігія у нас одна - а це об'єднує як ніщо інше. Ну а для максимального комфорту відпочиваючих на території Аджарії створено 5 інформаційних центрів туристичної інформації: 2 в Батумі (біля входу в Приморський парк і на площі Європи), 1 в Сарпі (на митниці у межі з Туреччиною), 2 в Кобулеті (на залізничному вокзалі і на межі Аджарії), де Гелатський монастир, недалеко від Кутаїсиможно отримати відповіді на будь-які питання, зв'язані туризмом і відпочинком в країні. Крім того, в Батумі постійно знаходиться консул України, в завдання якого входить забезпечення безпечного перебування наших співвітчизників на території Аджарії.