Прикмети і повір'я: національна кухня Індонезії
Приготування їжі у індонезійців породило безліч поверій. Наприклад, молодій дівчині не рекомендується співати під час готування - інакше в чоловіки їй дістанеться старий. Вважається також, що від сильного паління в роті після гострої їжі можна позбавитися шляхом того, що багатократного вертить тарілки, а щоб уникнути сліз при чищенні лука, досить пронизати ножем одну з цибулин.
Їжа богів
Жителі Індонезії вважають рис їжею богів і розповідають різні легенди про його появу на землі - так, по одній з них хлопець, що потрапив на небо, приніс звідти зерна рису в тріщинах п'ят. У батаков на Суматрі вареним рисом затримують душу хворого немовляти - рис такий смачний, що, спробувавши його, душа вже не захоче покинути дитини, і він обов'язково виживе. До цих пір без рису не обходиться жодна святкова або урочиста церемонія. З побажаннями благополуччя їм обсипають почесних гостей або наречені. Даючи клятву вірності, клейким (з шафраном) рисом пригощають один одного жених і наречена. Державний герб Індонезії прикрашений мітелочками рису, зображення рису присутнє також на емблемах різних партій і організацій. Рис (наси) готується на пару, без солі і масла і подається окремо. Наси є основою для інших блюд, з яких найбільш відомий смажений рис, приправлений овочами, невеликими шматочками м'яса, риби, креветок.
Символ довгого життя і острова прянощів Локшина - спочатку китайське блюдо - міцно влаштувалася в Індонезії. Соуси і приправи надають їй своєрідному смаку. Тут так само, як і в Китаї, вірять, що локшина - символ довгого і щасливого життя. Острови Індонезійського архіпелагу називають островами прянощів. Чорний і білий перець, тамаринд, гвоздика, мускатний горіх, кориця, пекучий червоний або зелений стручковий перець, арахіс, імбир, соя, часник - обов'язкові компоненти гострих приправ. Відпочинок у Карпатах
Сате - це шашалик Серед м'ясних блюд найбільш популярні індонезійський шашлики (сате) з баранини
яловичини або курятини. Індонезійські чоловіки обожнюють сате з бичачих семенников, оскільки упевнені, що вони підтримують чоловічу потенцію. Сате можна покуштувати не тільки в ресторані, але і прямо на вулиці. Їх готують в спеціально обладнаних на велосипеді або мотоциклі жаровнях. Вечорами на вулицях міст Індонезії лунає закличний крик "сате!", і достатньо тільки крикнути у відповідь, як до Вас спрямуються численні продавці цього дуже смачного блюда.
Жаби в тесті Іншими популярними блюдами є смажена курка, риба, запечена в банановому листі, підсмажені в тесті жаб'ячі лапки. Дуже часто вечорами біля міських канав можна бачити хлопчиськ з ліхтариками в руках - вони відловлюють жаб. Але найсмачніші жаби, звичайно, - вирощені спеціально для кухні. Їх продають живими, зв'язаними по декілька штук, на місцевих базарах.
Гнізда в бульйоні Особливе місце займають ластівчині гнізда, приготовані в курячому бульйоні. Це не тільки делікатес, але і ліки - для очищення крові, лікування астми, регенерації м'язової тканини. Щорічно сотні складальників спрямовуються в печери острова Калімантан, де ластівки в'ють гнізда зі своєї слини. Ризикуючи життям, вони деруться по довгих хистких бамбукових сходах з ліхтариками в зубах. Деякі падають із запаморочливої висоти і розбиваються на смерть. Але спокуса дуже велика - ластівчині гнізда коштують нечувано дорого, їх збір дає пристойний заробіток.
Овочі на крові А ось на острові Балі улюблене блюдо - лавар. Це дрібно нарізані овочі, приправлені свіжій кров'ю курки або свині. Делікатесом і одночасно блюдом, що продовжує життя, вважається лавар з м'яса і крові черепахи. Нерідко до м'яса підмішують товчений черепашачий панцир. Щоб зберегти кров свіжіше, в неї додають лимонний сік. Лавар - їжа богів, які, як вірять балійци, спускаються на землю під час мно
гочисленних свят і незримо присутні серед людей, сидячи на спеціально відведених для них в храмах так званих тронах лотоса. Тому лавар - одне з основних жертвопринесень богам з пантеону балійського індуїзму.
Замість тарілки банановий лист Традиційно їжу подають на банановому листі. Їдять правою рукою без столових приладів. Правда, зараз часто користуються ложкою і вилкою, але ножем - ніколи! До і після їжі праву руку миють в спеціальній судині з водою з шматочком лимона. Оскільки ліва рука вважається нечистою, маленьким дітям на зап'ясті лівої руки надягають гумку або пов'язують нитку, щоб не плутали її з правою.
Чай і молоко Гостру їжу зазвичай запивають холодною водою з льодом. Вживають і прохолодні напої: кокосове молоко з рисом і пальмовим цукром «баджітур», подрібнений лід з цукровим сиропом і бобами, напій з соку цукрового очерету «лепеха тебу», імбирний чай. Кокосове молоко подають прямо в кокосовому горісі, зрізавши верхівку. П'ють через соломинку, а довгою ложкою вишкрібають зсередини смачну білу м'якоть.
Алкоголь - для туристів Більшість індон
езійцев - мусульмани і тому не вживають алкоголь. У Індонезії проводяться дуже хороша "Ізабелла" і рисове вино "Брем", схоже на портвейн. Краще місцеве вино - Hatten, воно проводиться на острові Балі. Для любителів класики - у великому асортименті австралійські, каліфорнійські і будь-які європейські вина. Місцева пальмова горілка називається «арак», подається окремо або з медом (як лікер) і добре засвоюється організмом. Ради екзотики обов'язково треба спробувати «туак» - пиво з соку пальмових квітів.
Десерти Вибір ласощів багатий: смажений банан «Пісанг горенг», печиво з рисової муки, фруктів і цукру «долол», банановий хліб. Особливе місце займає традиційний пиріг яванця з білого і жовтого рису у вигляді усіченого конуса, символізуючий благополуччя сім'ї. Його подають в особливо урочистих випадках - день народження, весілля, ювілей. Гості обов'язково з'їдають хоч би шматочок пирога, частину відносять з собою в банановому листі. Проте кращим десертом, звичайно, є численні свіжі фрукт
и, починаючи від бананів і закінчуючи екзотичним дуріаном з нестерпним запахом, але незвичайно ніжним смаком, що нагадує суміш тертих горіхів і полуниці.
Пів царства за мангустін Індонезійці дуже люблять дуріан і їдять його прямо на вулиці. Із-за великої калорійності, високого вмісту протеїну, а також надзвичайної тонізуючої сили його називають королем фруктів. Вважається, що дуріан гарячить тіло, і його прийнято заїдати мангустіном, що охолоджує, найвишуканішим в світі фруктом. Це плід розміром з середнє яблуко червоно-коричневого кольору з кисло-солодкими білими часточками усередині. Відомо, що мангустін так любився англійській королеві Вікторії, що вона пообіцяла винагороду тому, хто доставить його в свіжому вигляді до Англії!
|