|
---|
Котедж "Карпатська тиша"
Відпочинок у Яремче
0977739122 - Любов 0665020962
|
|
Вечер в Карпатах
::::::Каталог для туриста::::::
Акуна Матата!
Акуна Матата!
Це не просто завзята фраза з мультика «Тімон і Пумба», а філософія життя цілого народу. Жителі Танзанії, що на півдні-сході Африки, на питання «Як справи?» Завжди з посмішкою відповідають: «Акуна Матата!», Тобто «Немає проблем!» Акуна Матата! Урок танзанійського
Строго кажучи, єдиної мови в Танзанії немає. Кожне плем'я розмовляє на своїй говіркою, а племен тут і не злічити - банту, гого, сукума, маконде, масаї, ньямвезі, ха, Хайя, чага, Джаггі, ваньямвезі та інші. Найбільші за чисельністю народності - суахілі і масаї. Також в країні проживають вихідці з Персії, Аравії, Коморських островів, Індії, біженці з Бурунді, Демократичної республіки Конго, Сомалі. Знайдуться і європейці, і араби, і азіати - Танзанія рада об'єднати всіх під своїм дахом.
Спочатку ця держава була створена шляхом злиття в 1964 році двох країн - материкової Танганьїки і острова Занзібар. Новоспечену республіку назвали по-суахільскі «Джамхурі йя Муунгано». Мова суахілі, мабуть, найбільш точно відображає світовідчуття місцевих жителів, а може бути, просто звучить весело. «Акуна Матата» - це улюблений вислів саме суахілі, а вживають його всі. Так само, як і поширене вітання «Джамбо!» Вітаються танзанійців бурхливо, з обіймами і поцілунками, а ось все інше роблять «поле-поле», що на російську мову можна перевести як «спокій, тільки спокій» або «поспішай, не кваплячись ».
Розмірений, неспішний спосіб життя місцевих жителів часто виводить з себе туристів з ділової Америки і динамічної Європи. Скаже офіціант «Один момент!» І пропаде на півгодини, посидить на сонечку, побалакає з подружкою. Не звітують його, коли він повернеться з радісною посмішкою на вустах, мов: «А ось і я!» Розслабтеся, скажіть про себе чарівну мантру: «Поле-поле», - і спробуйте отримати від життя таке ж по-дитячому безпосереднє задоволення, як це роблять танзанійців.
Яка краса!
До цих пір в незайманою цивілізацією Африці вважають за краще носити те, що найпростіше зшити, а краще не шити зовсім: шматки різноколірних тканин, шкури тварин. Танзанія - не виняток. Найпоширеніший серед суахілі вбрання називається kanga, тобто звичайний відріз матерії з бавовни, обернутий довкола тіла. Точніше два відрізи - один зав'язують у вигляді спідниці, інший кокетливо накидають на плечі. Дами віддають перевагу яскраво-оранжевий, коричневий і зелений кольори - так легше злитися з рідною африканською природою. А щоб все-таки відрізнятися один від одного, модниці розписують свої канга хитромудрими орнаментами і афоризмами власного винаходу, наприклад: «Не звинувачуйте інших в проблемах, які ви створили самі!» Або «Бійтеся лева за його щелепи, але не бійтеся людини за його слова ».
Друга за чисельністю народність Танзанії - масаї - слід зовсім іншим модним тенденціям. Улюблені кольори - червоний і синій - переплітаються на їх одязі не в химерні орнаменти, а в лаконічні смужки і клітини. Простота вбрань з лишком окупається прикрасами, які масаї - як жінки, так і чоловіки - готові носити кілограмами. На весь світ цей народ прославився тим, що надягає на тендітні дівочі шиї масивні кільця з дроту, деформуючи їх тим самим до небувалої довжини. Проте самі масаї зовсім не вважають цей звичай своїм відмітною ознакою. Справжнім масаєм масая робить не шия, а вуха. У віці семи років дітям обох статей протикають мочки вух гострим уламком рогу. Потім дірочку розширюють шматочками дерева, а з часом масивні намиста відтягують мочки мало не до самих плечей. І чим ближче до них, тим більше гарний, а головне - шануймо вважається їхній власник.
Межі близькості
Шлюб і сім'я - святі слова для кожного танзанійців, незалежно від того, якого роду-племені він відноситься. Молода людина, перш ніж одружуватися, радиться з предками, причому не тільки з живими, але і з давно покійними. З числа покійних родичів для новоспеченого жениха буде вибраний зразок для наслідування. Саме йому, а не богам майбутній батько сімейства повинен надавати почесті. З ним, а не з дружиною або тим більше з приятелями він зобов'язаний обговорювати сімейні проблеми. У Танзанії ніхто не викликає «Швидку», якщо чоловік під час дорогої покупки виголосить: «Я вибираю цю модель, тому що так мені велів померлий сто років тому прапрадедушка!»
Жінка в Танзанії - перш за все мати. З дня народження першої дитини вона втрачає своє особисте ім'я і відгукується виключно на ім'я свого первістка. Діти виховуються в любові, але строгості. Малюки вітають старших членів сім'ї, цілуючи їм руки, а то й зовсім встаючи перед ними на коліна. Прийшовши в гості в традиційний танзанійський будинок, не шкодуйте компліментів для хазяйки і похвал її дітям. Проте ні в якому разі не торкайтеся до них. Навіть якщо вам дуже хочеться погладити маля по голівоньці - для сторонніх це табу. Інші правила поведінки в побуті різняться для різних племен: у мусульманських сім'ях чоловіки і жінки їдять окремо; в деяких селищах жінкам не дозволяється їсти яйця або м'ясо курчати; в інших тестеві або свекру забороняється їсти за одним столом з невісткою.
Специфіка і спеції
Дар-ес-Салам (або просто Дар) - стара столиця країни, яку жоден поважаючий себе турист не обійде стороною. Назву можна перевести з суахілі як «Мирний притулок», що цілком логічно - гавань, що дала початок місту, дозволяла сховатися від штормів навіть великим кораблям. Сьогодні Дар - не просто рибацька пристань, а справжня перлина Танзанії. Тут зосередилися головні архітектурні пам'ятки: палац султана Маджіда XIX століття, монумент Аскарі на честь загиблих на полях Першої Світової війни, лютеранський собор і грецька православна церква, католицька церква Святого Петра і ціла вулиця мечетей. Традиційні житла тубільців зі всіх куточків Танзанії можна побачити в одному місці - сільському музеї, а екзотичні рослини зібрані у Ботанічн садах в самому центрі старої столиці.
А ось нова столиця Додома, яка знаходиться на триста кілометрів західніше, як і раніше нагадує велике село, навіть назва її перекладається як «місце, де бруд поглинає». Пам'яток небагато: будівля Національних зборів, комплекс урядових установ, великий ринок, дві християнські церкви і сикхський храм. Зате довкола столиці розкинулася незаймана танзанійська природа: суцільно національні парки і заповідники: Серенгеті, знаменита Кіліманджаро, Руаха, Тарангіре, ліс міомбо, який може надовго потрясти уяву корінних городян своїм буйством барв ...
Зовсім інша картина постає на Занзібарі - острівній частині Танзанії в Індійському океані. Майже всю територію «Острова спецій» займають величезні плантації гвоздики, кориці, ванілі, мускатного горіха, десятків сортів перцю, куркуми, шафрану, імбиру та інших, часто незнайомих нам, європейцям, рослин. Можна тільки здогадуватися, як витримують працівники цих «сільгоспугідь» панує тут «робочу атмосферу», особливо в період цвітіння.
Їсти подано!
Звичайно, краще один раз скуштувати, ніж сто разів прочитати рецепт, проте національна кухня Танзанії настільки специфічна, що навряд чи приживеться в російських будинках. Більшість страв виготовляється з різних видів м'яса місцевих диких тварин і птахів. Яловичину або свинину аборигени їдять рідко - дорого. Чи то справа філе антилопи, тушковане м'ясо слона, м'ясо крокодила з салатом з бананів, смажений бік бородавочника, смажене на повільному вогні м'ясо «ньама-чома» або «мішікакі». Всю цю екзотику можна замовити в навіть самому зубожілому кафе, та що там - у вуличних торговців купити, як у нас сосиску в тісті. А на перше зазвичай їдять бобовий суп на кокосовому молоці.
Традиційним повсякденним блюдом, швидше навіть їжею для перекушування, служать особливі несолодкі банани, які смажать, тушкують, запікають або томлять в печі разом з м'ясом, арахісом і всілякими місцевими спеціями. На узбережжі і довколишніх островах, у тому числі на Занзібарі, активно використовуються дари моря: смажені креветки з лимоном, рагу з восьминога, запечену на вугіллі рибу в бананових листах, салат з черепашок і морських водоростей.
А у свята танзанійців насолоджуються «даклінг-дар-ес-Салам», тушкованої в кокосовому молоці качкою з рисом або печенею із страуса з фруктовим соусом - це вже хто кого піймав. А ще з «угалі» (зернова культура) смажать кульки і подають як гарнір до сарані - просто смакота на думку будь-якого суахілі!
Хліб буханцем тут вдень з вогнем не знайдеш, печуться коржики, які використовуються і як столовий прилад. Відламують шматочок від прісної коржики і піддягають їм біфштекс з буйволятини, а солодкою «чапаті» зачерпують місцевий мед із спеціями - смачніше будь-якого тістечка.
З напоїв танзанійців віддають перевагу каві. Чай п'ють по-англійськи - з молоком і цукром. Національним напоєм вважається легке місцеве пиво: «Сафарі», «Кіліманджаро». Також в Танзанії виготовляють дуже міцний джин «Коньягі», лікери «Афрікоко» і «Амарула», великою популярністю користується вино «Додома». При цьому алкоголізм в країні не поширений, не інакше як духи предків стежать за моральним обличчям своїх нащадків!
|
Категорія: Відпочинок за кордоном. | Додав: galin4ik (11-02-18)
|
Переглядів: 1112
| Рейтинг: 0.0/0 |
|