Свято приходу весни
Початок весни за астрономічним календарем 21 березня. В день весняного рівнодення, коли день і ніч тривають рівну кількість часу - по 12 годин. Але брешуть нам астрономи, весна починається 1 березня.
Стародавній звичай В Румунії існує один прекрасний весняний звичай, який виник на основі легенди з часів даков (предки румунського народу, які жили до того, як Римська імперія завоювала територію сучасної південної Румунії). Першого березня всі люди дарили своїм коханим або рідним і близьким невеликий подаруночок: мерцишор. Це два шовкові шнурочки, з пензликами на кінцях, сплетені разом (один повинен бути білого, а другий червоного кольору) і якась прикраса: квітка (найчастіше пролісок), сердечко або що-небудь інше. Таким чином, люди відзначають прихід весни, рахуючи перше березня своєрідним святом весни і любові.
Легенда про Мерцишор Одного разу Сонце спустилося в одному селі у вигляді молодої дівчини, щоб небагато повеселитися з жителями сіла на танцях. Злий Змій довго вартував її, а потім викрав серед людей і закрив в своєму палаці. Мир засумував. Птахи перестали співати, джерела перестали текти і дзвеніти, а діти забули, що таке веселість і сміх. Мир занурився в печаль і смуток. І ніхто з жителів не посмів боротися із страшним Змієм.
Але знайшовся один сміливий хлопець, який викликався піти і врятувати Сонце. Багато людей споряджали його в дорогу і давали йому свою силу, щоб він міг подолати Змія і звільнити Сонце. Подорож продовжувалася три пори року - все літо, вся осінь і вся зима. Знайшов хлопець палац Змія, і почався бій.
Боролися вони цілими днями, до тих пір, поки хлопець не переміг Змія. Знесилений і поранений, хлопець звільнив Сонце. Воно піднялося на небі, розвеселивши весь світ. Ожила природа, люди зраділи, але відважний хлопець не встиг побачити весну. Його тепла кров стікала з рани і текла на сніг. Там, де сніг танув, зростали білі квіточки - проліски, вісники весни. Остання крапля крові впала на білий сніг. Помер мужній хлопець.
Подарунок від тьми і смутку З тієї пори на честь визволителя миру від тьми і смутку молоді люди сплітають два тонкі шнурочки з пензликами: один білий і один червоний. Вони дарили їх дівчатам, яких люблять, або близьким і рідним. Червоний колір позначає любов до всього прекрасного, нагадуючи колір крові хлопця. Білий колір символізує здоров'я і чистоту проліска, першої весняної квітки. Це плетену червоно-білу прикрасу носять на грудях весь березень, а в квітні пов'язують на квітуче фруктове дерево і загадують заповітне бажання. Так люди відзначають прихід весни.
|