Австрія - кава по-віденськи
Відень знаменитий не тільки шніцелем і вальсами. Славиться вона і своїми кав'ярнями, улюбленим местомом побачень і зустрічей друзів, сімейного дозвілля і насолоди самотою. Разом з пивом, більше 200 сортів якого готують в Альпійській республіці, вином з живописних виноградників, розбитих на околицях міст, кава давно стала улюбленим напоєм Відня, та і всій Австрії.
Арабське вино Щорічно австрійці випивають його більше 215 літрів в перерахунку на людину (включаючи непитущих немовлят) і переконані, що саме вони познайомили Європу з кавою. Проте насправді це зробила Венеція, куди кавові зерна везли зі сходу з першої половини XVII століття, а напій з них називали "арабським вином". У Відні він з'явився лише в 1683 році. У той рік її жителі були виснажені двомісячною турецькою облогою. Самим справитися з перевершуючими силами супротивника не вдавалося. Тоді маркітант Франц (Франчишек) Кольшитський таємно через позиції ворога пробрався до польського короля Яна III Собеському з проханням про допомогу. Війська, що настигнули, допомогли обернути турок у втечу. У паніці вони покидали на березі Дунаю зброю, трофеї, провіант, шатри і мішки з "зеленуватими зернами", які вінці прийняли за корм для в'ючних тварин.
Молоко і мед Кольшитський отримав право вибрати для себе трофеї і безмитно займатися в місті будь-яким бізнесом. Маркітант не узяв ні золото, ні зброю, а тільки "мішки з бобами": за своє життя він встиг пожити в Оттоманській імперії і був знайомий з чарівним смаком ароматного напою. Незабаром в центрі міста біля Собору св.Стефана Кольшитський відкрив першу в Центральній Європі кав'ярню з назвою... "У блакитної пляшки". Столичним жителям спочатку не сподобався гіркий напій, але кмітливий підприємець додав в нього молоко і мед. Так з'явився той, що став знаменитою "кавою по-віденськи", а заповзятливий поляк став багачем (до речі, він же придумав подавати до кави тістечка). Відпочинок у Карпатах
Напій сатанинського виродка Церква несхвально віднеслася до басурманського напою. Чернець-домініканець Пьетро Франчесько Дзукки писав, що що п'ють його "потурають сатанинському виродкові, шкодять здоров'ю, руйнуючи тіло -- храм Божий". Проте це не перешкодило тріумфальному ходу кави по країні. У 1839 році тільки у Відні налічувалося 80 кав'ярень. На початок ХХ століття - більше 600. Зараз в країні їх тисячі.
Вхід тільки для чоловіків Первинні відвідини "кавового будинку" вважалося чоловічою справою. В середині ХІХ століття був виданий декрет, що вирішував в кафе "чесні карткові ігри" і куріння тютюну. У 1870 році до моди увійшли сімейні "походи" у віденські кав'ярні. Після Першої світової війни туди вже почали пускати жінок без чоловічого супроводу. Прекрасній половині людства любився напій, що бадьорить, і виникли "кавові" дамські салони: кафе-кондитерські, кафе-еспрессо і кафе-ресторани.
Кафе «Централь», Віно Багато поетів, письменники, артисти і драматурги черпали в кав'ярнях своє натхнення. У знаменитому віденському кафе "Централь" любив грати в шахи автор теорії перманентної революції Лев Троцький. За одним з витончених мармурових столиків "отець" психоаналізу Зігмунд Фрейд складав тут свої трактати. Можливо, саме в цьому кафе виникли маревні ідеї поневолення миру у Адольфа Гітлера. Невдалий художник, який у той час носив прізвище "Шикльгрубер", частенько заходив в "Централь" зі своїм мольбертом. На початку минулого століття під готичними склепінчастими стелями цього кафе з друзями розмовляли Егон Ервін Киш, Карл Краус, Бертольт Брехт. Один із знаменитих завсідників - поет Петер Альтенберг - назавжди залишився в "Централь" у вигляді фігури з пап'є-маше. На прохання повідомити адресу він зазвичай відповідав: "Кафе Централь, Відень". Щодня він був тут першим відвідувачем. У цьому кафе Альтенберг не тільки спілкувався з друзями, але і писав, отримував кореспонденцію. Проте богема все ж таки віддавала перевагу "Грінштайдл", біля "Хофбурга", зимовій резиденції Габсбургов. Густав Малер і Ріхард Вагнер любили зустрічатися з друзями-композиторами в кафе "Імперіал" на знаменитій центральній вулиці Кертнерштрассе. Моцарт і Бетховен виконували свої твори для відвідувачів віденського кафе "Фрауєнхубер".
Море смаку В Австрії сьогодні відоме близько 50 способів приготування кави. Це і традиційний віденський "меланж" (кава, молоко, збиті сливки і пластівці шоколаду), і "блондль" (кава, мед, абрикосовий шнапс, сливки), і "фіакер" (кава, ром, бренді або кірш). Не менш знаменита кава "Марія Терезія" (кава, апельсиновий лікер, збиті сливки і різноколірна цукрова пудра), "Моцарт" (кава, однойменний лікер, подрібнений мигдалевий горіх), а також "Парізаєр" (кава, какао, ром, збиті сливки, кориця, лимонні скориночки). У приготуванні "Капуччино" вінці можуть гідно позмагатися з італійцями. До кави у Відні прийнято продавати стакан холодної води, щоб освіжити смакові рецептори.
|