Киргизстан: пам'ятники історії
Разом зі своєрідною, неповторною природою величезний інтерес для численних туристів представить багата історія краю. На території республіки знаходиться більше п'яти тисяч історико-культурних пам'ятників давно минулих часів і народів. Безцінні носії культури минулого мають величезне пізнавальне значення. Серед них - печерні стоянки первісної людини і унікальні рунічні написи на валунах, дивовижні наскальні малюнки і кам'яні статуї, залишки античних поселень і середньовічні фортеці, що вражають своєю раціональністю і неприступністю. Через територію Киргизії проходив Великий шовковий шлях, уздовж якого розташовувалися поселення і караван-сараї; руїни їх можна спостерігати і сьогодні. Найбільш великі і значні з археологічних і архітектурних пам'ятників: Сулейман-гора, Узгенський архітектурний комплекс, башта Бурану, мавзолей Шах-фазіль, караван-сарай Таш-рабат, - знайомство з якими нікого не залишить байдужим. Відпочинок у Карпатах
Сьогодення в архітектурі Сучасний рівень розвитку республіки знаходить віддзеркалення в архітектурі сьогоднішнього дня. Для людини і ради людини створені і створюються прекрасні громадські будівлі, житлові комплекси, промислові споруди, паркі і сквери. Оригінальне архітектурне рішення, уміле використання національних традицій і колориту сприяють створенню яскравих, самобутніх образів міст Киргизстана. Гості республіки можуть ознайомитися з самобутньою культурою киргизького народу, цікавими традиціями і звичаями, увлекательнимі іграми і змаганнями, спробувати блюда киргизької кухні і придбати знамениті сувеніри народних промислів.
Однією з основних визначних пам'яток Киргизстана визнаний історико-архітектурний комплекс Бурану. Буранінськоє городище розташовується недалеко від міста Бішкек, в 11 км. на північний захід від сучасного міста Токмака і своєю усесвітньою популярністю зобов'язано видатному твору архітектури - башті Бурану. Наявність прекрасного пам'ятника, двох рядів оборонних стенів, а також багатство знайденого тут начиння свідчать про те, що поселення це не рядове, а належало до значних політичних центрів. Передбачається, що тут знаходилася столиця караханідов - Баласагун. Мінарет Буранінського городища датується X-XI вв. Він один з якнайдавніших споруд цього роду на території Середньої Азії. З історією його виникнення пов'язано багато легенд. Згідно однієї з них, могутній місцевий хан звів мінарет з метою уберегти в нім свою єдину дочку від передбаченого смертельного укусу чорного каракурта, яких в цих місцях водилася множина. Не дивлячись на старання отця, прогноз збувається, і дочка гине від укусу каракурта, занесеного в притулку з кетягами чорного винограду. Башта стає усипальнею, На території городища розкопані і інші унікальні пам'ятники архітектури XI-XII вв.- залишки трьох мавзолеїв і культових споруд, а також житлова садиба землеробської аристократії. В даний час на Буранінськом городище функціонує археолого-архитектурный музей просто неба. Передбачається музєєфікация цілого ряду інших ділянок стародавнього міста. Пройде вре
мя і ми зможемо пройтися по вулицях стародавнього Баласагуна, що воскресили, як це робили предки близько тисячі років назад.
Ак-бешимськоє городище В 6 км. на північний захід від Буранінського городища знаходиться Ак-бешимськоє городище, що відноситься до раннесредневековим міст. Він був одним з культурно-економічних центрів в Чуйськой долині. На його території були водопровідна і арикова мережі, головні вулиці були вимощені булижником. Деякі дослідники зв'язують Ак-бешимськоє городище з первинним розташуванням Баласагуна. Найзначнішими знахідками на цьому городищі є два буддійські храми, церква і замок, побудовані в період VII-VIII вв. Вони предстають перед поглядами туристів в своїй хоч і не повній, але величній красі. Розкопки на городищах продовжуються, і незабаром ми зможемо побачити достатньо повну картину середньовічного міста.
Узгенський комплекс Ще один відомий архітектурний пам'ятник - Узгенський комплекс - знаходиться на півдні країни, і є групою з трьох мавзолеїв, прибудованих один до одного порталами в одну лінію. Оскільки група протягнута з півночі на південь, то мавзолеї отримали умовні назви Північний, Середній, Південний. У ста метрах від мав
золєєв на північ знаходиться мінарет. Вся група розташована на майданчику горба стародавнього шахрістана, що круто опускається до берега річки Карадарьі.
Каракол Одна з можливих екскурсійних поїздок в районі Іссик-куля - в місто Каракол (він же - Пржевальськ, причому перейменовувався він туди-назад неодноразово), що знаходиться в 13 км. від озера. Місто було засноване відносно недавно, в XIX в., його зовнішній вигляд не сильно змінився з моменту підстави, і зараз він виглядає як типове російське купецьке дореволюційне місто. Головними визначними пам'ятками вважаються мечеть, побудована з дерева без єдиного цвяха, кафедральний собор Святої Трійці і храм буддиста.
|