Ситно і просто. Кухня Латвії
Латиська кухня з тих, що називають простій і ситною, вона грунтується, великою мірою, на м'ясних продуктах, і без сумніву сподобається і їх братьям-балтам, і скандінавам, і слов'янам. Також тут можна зустріти безліч блюд, які можуть показатися просто неймовірним поєднанням продуктів, типу манної каші із збитими білками "буберте", пивного або хлібного супу з сухофруктами, а також кисіль з чорного хліба або чорний хліб з журавлинним соком і медом, кисіль з ревеню із збитими сливками і ін. З солодких блюд цікаві знаменитий торт "Олександр" з малиною або журавлиною, солодкий суп з черешні з галушками, різноманітні пиріжки з начинками, шарування з житнього хліба, незвичайні тістечка.
Соуси і хліб Для латиської кухні характерні густі соуси на сливках і маслі, і те, що майже до кожного блюда подається дуже смачний латиський хліб - білий або чорний, іноді з тмином. Деякі сорти хліба печуться з житньої або пшеничної муки грубого помелу, сортів житнього хліба є особливо багато - кислуватим, кисло-солодкий з горіхами, тмином, родзинками або сухофруктами. Люблять в Латвії і печені пиріжки з солониною або окостом, з капустою або картоплею, сиром або морквиною. Обов'язково спробуйте прекрасну латиську кондітерію - ніжні булочки з сиром, з маком або варенням, рогалики пампушки і тістечка. Відпочинок у Карпатах
Супи на будь-який смак На відміну від жителів Західної Європи, у латишів на столі значне місце займають супи молочні, хлібні, солодкі (наприклад, з чорниці з галушками), при не
звичайному для нас поєднанні продуктів. Латиші чудово уміють готувати десерти - цікаво, наприклад, спробувати "буберте" (манна каша із збитими з ваніліном білками, горіхами і журавлинним соусом). А в чудовому лієпайськом ресторані «П стнієку М я» мені довелося спробувати пудинг з чорного хліба з вишнями, горіхами і збитими сливками - пальчики оближеш.
М'ясо, багато м'яса З м'ясних продуктів найпопулярніша - свинина, особливо запечена свиняча рулька і холодець зі свинячих ніжок, декілька менше - яловичина, телятина, баранина і птах, хоча і блюда з цих продуктів в Латвії також готувати уміють. Відоме за межами країни блюдо "Селянський сніданок" - це копчена корейка, домашня ковбаса кубиками і відварна картопля, залиті яєчно-молочною сумішшю і запечені на сковороді.
Морська і прісновода
Як береговий народ, для приготування національних блюд латиші широко використовують рибу - як морську (салаку, тріску, камбалу, скумбрію), так і прісноводу - короп, окунь, щука і лещь. З них готують запіканку з тріски ("зівью пудіньш"), запіканка з оселедця з відварною картоплею ("сильтю пудіньш"), оселедець жаренная з цибульним соусом, оселедець, жаренная на вугіллі і так далі Особливо широко вживали оселедця, якого купували у рибаків цілими бочками. Рибаки вивозили в глиб Латвії, свіжу і солону салаку, яку міняли на зерно.
Улюблений овоч Якщо говорити про овочі, то окрім картоплі і лука, найулюбленішим овощем є
капуста, що особливо кваситься, а буває вона трьох сортів: кисла, солодка, кисло-солодка. Взагалі кажучи, обід в справжньому латиському стилі ніяк не може обійтися без картоплі, капусти і тмину. Улюбленою стравою, особливо у дітей, були бруква і морква, які їли в свіжому, печеному і вареному вигляді. У латишів, як і у литовців, поширені блюда з тертої картоплі, наприклад, картопляні оладки із сметаною.
Горох з кефіром Дуже популярні в Латвії блюда із стручкових, особливо сірий відварний горох із смаженим шпиком і луком, його запивають кефіром, кислим молоком або сироваткою. Традиційно сірий горох подається на Різдво, його зерна символізують сльози, і гороху потрібно з'їсти багато, щоб наступного року не плакати. До улюблених блюд у латишів відноситься також горохова каша з перловою крупою, і повірте, немає нічого кращого за гарячі блюда з гороху, особливо з шкварками, в холодний зимовий день.
Різноманітна їжа
Денний раціон латишів розрізнявся по сезонах і за часом доби, але не різноманітністю, а кількістю продуктів і способом їх приготування. До основної їжі - каші або картопляному пюре (картопля з XIX століття почала широко уживатися і нерідко навіть замінював хліб) додавали масло, змішане з сиром, варену ріпу і капусту, копчене або солоне м'ясо, конопляне масло. Ранньою навесні стіл був особливо бідним - тоді молочну худобу не доїли, а запаси крупи і муки в селянських сім'ях добігали кінця. У такий час широко використовували дикорослу їстівну зелень, з якої готували смачні супи і приправи, а також конопляне сім'я, з якого робили своєрідне молоко. Найбагатший стіл накривали в свято зимового сонцестояння, яке поступово перетворилося на Різдво і Новий рік. Головними блюдами були тушкована капуста зі свинячою головою, відварні горох і боби, смажене і варене м'ясо, печена бруква і ріпа. Готували також круп'яні ковбаски з брусничним варенням і медом. На Іванов (Янов) день - свято літнього сонцестояння, що відвіку наголошувалося балтійськими народами, з сиру готували спеціальні "янов сирий", варили пиво, пекли пиріжки з шпиком.
Напої Здавна латиші уміли робити напої з медом, варили пиво з ячменю, пили березовий і
кленовий соки. Місцеві алкогольні напої також украй оригінальні. Найбільш відомий "Ризький Чорний Бальзам" з 1755 року що є візитною карткою країни. У Латвії випускається безліч високоякісних водок і лікерів, серед яких найцікавіші кминна горілка "Кимену Дегвінс" і горілка з помідорів, а також численні настоянки на травах. У сьогоднішній Латвії є давні традиції пивоваріння, тому місцеве пиво відоме своєю першокласною якістю. Відвідавши цю країну, неодмінно спробуйте відмінного латиського пива. Найбільш популярні світлі сорти - "Алдаріс Зелта", "Алдаріс Луксуса" і "Бауськас Гайсаїс", а темні - "Бауськас Tумсаїс" і "Портеріс". На місцевому ринку панує Aldaris, але продукція пивзаводів трохи менше (Piebalgas, Tervetes або Uzavas) аніскільки не гірше. Хороше пиво ризького розливу Krievu alus (5.0%) - російське. Дуже рекомендуємо і "Cesu alus" - пиво просто відмінне! Дітям радимо освіжаючий хлібний квас, особливо ”Rigas kvass” - його можна купити в будь-якому продуктовому магазині за ціною 70 сантимів за дволітрову пляшку.
|