Польща: костьоли і синагоги
Костьол Ванг в Карпаче не Менше, чим замки, уваги гідні розміщені по всій Польщі сакральні об'єкти. У минулі століття Польщу населяли представники різних народів, прихильники різних релігій. Тому поряд з римсько-католицькими святинями в країні є безліч храмів і сакральних споруд, зведених православними, греко-католиками, протестантами, іудеями. У Гижіцко, невеликому містечку на Мазурах разом з костьолами - католицьким і протестантським, церквямі - православною і греко-католицькою, свої церкви мають баптисти, п'ятидесятники і свідки Єгови. На східних рубежах Польщі, в маленьких селах - Бохоникі і Крушині знаходяться старовинні мечеті, в яких моляться мусульмани, що проживають в Польщі. Відпочинок у Карпатах
Свента-липка Звичайно, в Польщі переважають римсько-католицькі костьоли. У багатьох містах знаходяться готичні кафедральні собори і храми в стилі ренесанс. У місцевості Свента-липка на Мазурах розташований цінний сакральний комплекс - костьол і монастир єзуїтів. Внутрішнє приміщення костьолу прикрашає старовинний орган у стилі барокко з рухомими фігурками. Влітку там проходять органні концерти. Костьол і монастир в Свента-липке - місце численних паломнічеств. Місце, в якому розташована святиня, з XV в. було відомо як чудотворне, і до цих пір активно відвідується віруючими.
Карпач На низовинних і гірських маршрутах зустрічається безліч маленьких дерев'яних костьолів XV і XVI вв., усередині яких деколи можна побачити шедеври живопису і скульптури. Дуже цікава історія протестантського костьолу Ванг в гірській місцевості Карпач в Карконоше. Побудований в XIII сторіччі в Норвегії костьол купив король Пруссії Фрідріх-Вільгельм IV, і його по частинах перевозили спочатку до Берліна, а потім в Карпач. Дерев'яне внутрішнє убрання костьолу зберегло оригінальні елементи з написами шрифтом стародавніх німецьких племен.
Улюч В Бещадах можна піти по маршруту "Іконний Шлях". Він починається в Саноке від найбільшого в Польщі Музею ікон і робить 70-кілометрову петлю, ведучи через гірські схили і бещадськие села. По дорозі зустрічаються два музеї і десять прекрасних дерев'яних церков з безцінними розписами і іконостасами. Церква в місцевості Улюч вважається старою в Польщі (споруда датіруєтся1510 р.). Цей маршрут можна подолати пішки, на велосипеді, верхи на коні або поплисти по річці Сан.
Беловежа Гідні уваги також старе село Беловежа і сусідня Хайнувка. Обидві розташовані на околиці Біловезької пущі. Населення цих сіл в основному сповідає православ'я. У Беловеже коштує церква св. Миколи - цінний пам'ятник сакральної архітектури з рідкісної краси іконостасом з китайського фарфору. У Хайнувку щорічно з'їжджаються десятки хорів з різних куточків земної кулі, навіть з Африки, щоб взяти участь у Фестивалі церковної музики, що проходить в соборі Святої Трійці. Недалеко від цих місць, в Подлясье, біля місцевості Грабарка підноситься Горб Грішників, що Каються, - святе місце православних, на якому встановлені різного розміру дерев'яні і металеві хрести, приношувані в дар паломниками.
Киркути В східній частині країни найчастіше можна зустріти пам'ятники історії і культури іудаїзму. Синагоги, "киркути" - єврейські кладовища збереглися в багатьох місцях на Люблінщине і Поліссі. У місцевості Тикоцин в околицях Белостока можна відвідати унікальну синагогу-фортецю у стилі барокко. Це друга за величиною синагога в Польщі (найбільша знаходиться в Кракові). Багато фахівців цінним пам'ятником єврейської історії в Польщі вважають оборонну синагогу в стилі маньерізма, що знаходиться в бещадськой місцевості Лесько і розташоване при ній старовинне єврейське кладовище з надгробьямі XVI в., які по праву можна назвати витворами мистецтва. Але найбільший в країні (а також в Центральній і Східній Європі) "киркут" знаходиться в центрі Польщі, в Лодзі, на якому можна побачити 200 тисяч надзвичайної краси надгробків періоду 1893 - 1939 рр. Декілька сотень з них визнано пам'ятниками особливої цінності.
Незвичайна могила цадика В Лежайське, маленькому містечку з населенням всього декілька тисяч жителів, розташованому на північний захід від Пшемисля, знаходиться монастир-фортеця бернардинців з прекрасним органом в костьолі Пресвятої Діви Марії. Але є в Лежайське і інша, значно менш відома широкому кругу туристів, але не менш цінна визначна пам'ятка - могила лежайського цадика Елімелеха, який в XVIII в. перетворив Лежайськ в центр хасидізма. Легенда свідчить, що цадик володів надзвичайною магічною силою. В день смерті цадика - 21-й день місяця адар за єврейським календарем (на рубежі лютого і березня) до його могили прибувають паломники з Ізраїлю, США, Угорщини, Канади, Білорусі і Литви. З року в рік їх число постійно росте (у 2002 р. могилу цадика відвідали 10 тисяч паломників). Цадик вислуховує прохання тільки тих, хто "не бажає дуже багато чого", - свідчить наказ, передаваний з вуст у вуста в течію ось вже 200 років.
|