Вівторок
23-06-06
04:59

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

Глава 8. ГОСТ Р 50644-94 «Туристично-екскурсійне обслуговування. Вимагали щодо забезпечення безпеки


Глава 8. ГОСТ Р 50644-94 «Туристично-екскурсійне обслуговування. Вимагали щодо забезпечення безпеки туристів і екскурсантів »

При проектуванні туристських послуг необхідно враховувати вимоги щодо забезпечення безпеки туристів і екскурсантів, які законодавчо закріплені в ДСТУ 50644-94.

Даний ГОСТ розроблений Технічним комітетом зі стандартизації (ТК .4? 199) «Туристично-екскурсійне обслуговування», внесений Управлінням стандартизації і сертифікації в сфері послуг Держстандарту Росії та затверджено постановою Держстандарту Росії від 11 лютого 1994 р. № 32.

Цей Стандарт встановлює вимоги до туристських н екскурсійним послуг, які забезпечують безпеку життя і здоров'я туристів, методи їх контролю і призначений для цілей обов'язкової сертифікації туристських послуг.

Стандарт призначений для всіх туристських підприємстві, надають туристські послуги населенню.

На основі цього стандарту можуть бути розроблені стандарти, що встановлюють вимоги до груп однорідних туристських послуг.

При наданні туристських послуг повинен бути забезпечений прийнятний рівень ризику життя і здоров'я туристів як у звичайних умовах, так і в надзвичайних ситуаціях (стихійних лих і т.п.).

Ризик для життя і здоров'я людини в туристсько-екскурсійному обслуговуванні виникає а умовах:

- Існування джерел ризику;
- Прояви даного джерела на небезпечному для людини рівні;
- Схильності людини впливу джерел небезпеки.

Шкідливі чинники (фактори ризику) у туризмі може бути класифіковані наступним чином:

- Травмоопасность;
- Вплив навколишнього середовища;
- Пожежонебезпека;
- Біологічні впливу;
- Психофізіологічні навантаження;
- Небезпека випромінювань;
- Хімічні впливи;
- Підвищена запиленість і загазованість;
- Інші чинники;
- Специфічні фактори ризику.

Травмоопасность може виникнути в результаті переміщення механізмів і предметів, тіл, складного рельєфу місцевості, гірських порід (каменепадів, селів, оловний). несприятливих ергономічних характеристик використовуваного туристського спорядження та інвентарю, що спричиняють травми (незручне взуття і, як наслідок, виникнення потертостей шкірних покривів у туристів і т.п.), небезпечних атмосферних явищ (атмосферну електрику, блискавки тощо).

Зниження травмоопасності забезпечується:

- Захисними пристроями та огородженням з використання рухливих механізмів, предметів, небезпечних ділянок території (підйомників, канатних доріг, ділянок осипів в горах, біля водойм, гірськолижних трас і т.д.);
- Використанням засобів індивідуального захисту (страхувальних мотузок, обв'язок при перетині складних ділянок туристського маршруту, головних шоломів, льодорубів, гаків тощо страхувального спорядження);
- Дотриманням ергономічних вимог до туристського спорядження і інвентарю;
- Дотриманням вимог СНиП 2.08.02-89 до житлових і громадських будинків і вимог відповідних нормативних документів до технічного стану транспортних засобів, що використовуються для перевезень туристів (екскурсійних автобусів, плавзасобів і т.п.
- Дотриманням правил експлуатації використовуваного інвентарю і обладнання (ліфтів, підйомників, візків тощо). забезпечуючи його безпечну роботу;
- Випереджувальним інформуванням туристів про фактори ризику та заходи щодо попередження травм. Туристи повинні бути інформовані про те. як уникнути можливі травми і які екстрені. «єри слід зробити у разі отримання травми.

Вплив навколишнього середовища обумовлено підвищеними чи зниженими температурами навколишнього середовища, вологістю і рухливістю повітря в зоні обслуговування туристів, різкими перепадами барометричного тиску. Для зменшення впливу даних факторів показники мікроклімату в приміщеннях обслуговування туристів (спальних, харчування, клубних і інших), а також у транспортних засобах повинні відповідати встановленим санітарно-гігієнічним вимогам, закріпленим відповідними ГОСТами. При виїзному туризмі дані показники також позначені нормативно-правовою базою приймаючих країн.

Попередження і зниження шкідливих впливі даного чинника ризику забезпечується:

- Вибором сприятливого пори року, доби для проведення туристської подорожі;
- Раціональним проектуванням траси туристського маршруту;
- Урахуванням погодних особливостей району; '
- Спорудженням на трасах туристських маршрутів укриттів від негоди:
- Обладнанням приміщень та транспортних засобів пристроями кондиціонування, дезодорації повітря, опалювання, автоматичного контролю та сигналізації:
- Забезпеченням відповідної екіпіровки туристів, включаючи засоби індивідуального захисту;
- Своєчасним інформуванням туристів реальні і прогнозованих умовах на маршруті (у тому числі кліматичних умовах, перепадах висот на маршрутах).

Дані вимоги особливо актуальні при відвідуванні країн, в яких є несприятливі для відвідування сезони. Наприклад. Таїланд, де є сезон дощів з чітко визначеними часовими межами. Для що у цей сезон в країні туристів різко підвищується небезпека тропічних захворювань, а також захворювань, джерелом виникнення яких може бути підвищена вологість (різного роду екземи та дерматити). Інший приклад - Єгипет, відвідування якої) в літній час не рекомендується із-за високої температури повітря, дуже погано переносять жителями середньої смуги.

Пожежонебезпека є одним з основних факторів ризику для життя, здоров'я та майна кожного туриста. Щорічно в результаті пожеж знищується майно на мільярди рублів і гинуть люди.

Саме тому вимоги щодо пожежної безпеки являють одними з основних при проведенні сертифікації засобів розміщення туристів і офісів туристських компаній, в яких проічц * диться обслуговування клієнтів.

Номенклатура вимог і показників по забезпеченню безпеки туристів від впливу даного чинника ризику і метол їх перевірки проводиться відповідно до ГОСТ 12.1.004.-91. а експлуатацію об'єктів обслуговування необхідно здійснювати в суворій відповідності до вимог затверджених нормативних документів (Правил пожежної безпеки).

Вплив біологічних факторів (патогенних мікроорганізмів і продуктів їх життєдіяльності, а також отруйних рослин плазунів, комах і тварин, які є переносниками інфекційних захворювань, що викликають опіки, алергійні та інші токсичні реакції) представляє велику небезпеку для здоров'я і життя туристів.

Вплив даних факторів ризику на туристів попереджаєте я:

- Дотриманням встановлених санітарних норм і правил обслуговування;
- Застосуванням обладнання та препаратів для дезінфекції, дезінсекції, стерилізації, дератизації, автоматизації виробничих процесів:
- Використанням знаків безпеки і необхідного маркування на предметах обладнання і спорудах, що використовуються при обслуговуванні туристів (посуду, кухонного інвентарю, в тому числі для приготування їжі в поході, місць водозабору, колодязів тощо):
- Проведенням попередніх та періодичних медичних оглядів обслуговуючого персоналу;
- Випереджувальним інформуванням туристів про небезпечні тварин, риб, плазунів, рослинах, ареали поширення яких співпадають з туристичним маршрутом, про те, як уникнути небажаних контактів, і які екстрені заходи слід зробити у разі отримання травми (контакту).

Психофізіологічні чинники ризику, такі, як фізичні та нервово-психічні перевантаження, теж можуть викликати значний розлад здоров'я.

Виключення або зниження впливу даних факторів ризику досягається:

- Раціональним побудовою програми обслуговування туристів, графіків переміщення за маршрутом, передбачають достатні умови для нормальної життєдіяльності людини (сну, прийому злиденні, задоволення санітарних і побутових потреб);
- Обліком психофізіологічних особливостей туристів при формуванні туристської групи;
- Дотриманням ергономічних вимог до використовуваному туристському спорядження і інвентарю, транспортних засобів, меблів.

Наприклад, не слід розміщувати молодіжні групи в готелях, призначених для сімейного відпочинку, а також не можна формувати групи без врахування віку і соціального становища учасників туру.

Значне розлад здоров'я, аж до виникнення злоякісних пухлин і променевої хвороби різного ступеня тяжкості, можуть викликати різні види випромінювань. Небезпечними випромінюваннями є: підвищений рівень ультрафіолетового випромінювання, радіологічного випромінювання.

Попередження небезпеки від ультрафіолетової радіації в туристичних подорожах забезпечується:

- Інформуванням туристів негативного впливу ультрафіолетового випромінювання на людину;
- Використанням засобів індивідуального захисту (захисних масок, кремів, одягу, що закриває тіло. Руки, ноги туристів, сонцезахисних окулярів).

Необхідно враховувати дію даного чинника ризику при плануванні графіка руху в подорожі по маршруту (за відкритими, незатенеіним дільницями маршруту в гірських, водних, лижних та інших походах).

Туристські маршрути допускається прокладати й експлуатувати тільки в місцевостях із сприятливими характеристиками радіологічного стану.

Чимале значення мають і хімічні чинники ризику: токсичні, подразнюючі, сенсибілізуючі.

Для запобігання дії даних чинників ризику в обслуговуванні туристів необхідно: Г - здійснювати регулярний контроль вмісту шкідливих хімічних речовин в повітрі, воді, грунті, продуктах харчування та інших біологічних середовищах;

- Здійснювати будівництво та розміщення об'єктів для обслуговування туристів у сприятливому, з точки дії хімічних чинників ризику, середовищі;
- Застосовувати препарати для дезінфекції та дезінсекції в суворій відповідності з інструкцією з використання, виключаючи можливість контактів туристів з цими коштами.

Також до серйозних чинників ризику для здоров'я туриста належить підвищена запиленість і загазованість.

Вимоги до припустимого рівня шкідливих речовин у повітря »зон обслуговування туристів, приміщенні, транспортних засобів повинні бути не нижче санітарно-гігієнічних норм, встановлених ГОСТ 12.1.005, санітарними нормами і правилами. Безпека забезпечується дотриманням вимог до оснащення приміщень транспортних засобів вентиляцією з очищенням повітря.

До інших факторів ризику відносяться небезпеки, пов'язані з відсутністю необхідної інформації про послугу та її номінальних (запроектірованних! характеристиках.

Необхідно передбачати:

- Надання туристам достатньої інформації про реалізованих туристських послугах - відповідно до вимог, встановлених діючою нормативною документацією (вимогами до змісту інформаційного листка до туристської путівці, технологічної карти подорожі, технологічної карти екскурсії-про основні характеристики цих послуг, умови обслуговування);
- Проведення для туристів необхідних інструктажів з безпеки, що враховують специфіку вила туристського маршруту.

Виконання даних вимог є необхідною умовою діяльності турфірми.

Крім перерахованих вище факторів ризику, наявних не тільки в туризмі, існують і специфічні фактори в туризмі, які обумовлені:

- Можливістю виникнення природних і техногенних катастроф у зоні розміщення туристського підприємства або маршруту, а також інших надзвичайних ситуацій (у тому числі пов'язаних зі станом громадського порядку в районі обслуговування туристів);
- Технічним станом використовуваних об'єктів матеріально-технічної бази (туристських готелів, баз. Кемпінгів, канатних доріг і буксирувальних підйомників, туристських трас, у тому числі гірничо-пішохідних, лижних, гірськолижних, водних, верхових і в'ючних тварин, різноманітних транспортних засобів, у тому числі велосипеда, маломірних і гребних суден, архітектурних, природних пам'яток);
- Складним рельєфом місцевості (річковими порогами, гірськими схилами, моренними, скельними, льодовими ділянками туристських трас і т.п.);
- Рівнем професійної підготовленості обслуговуючого персоналу (інструкторів, екскурсоводів та ін);
- Підготовкою туристів до пересування за маршрутом певного виду і категорії складності (інструктаж, екіпірування й т.п.);
- Інформаційним забезпеченням (гідрометеорологічні прогнози, маркування трас туристських маршрутів).

Кожне туристське підприємство повинно мати комплект діючих нормативних документів щодо забезпечення безпеки туристів, і керуватися ними у своїй діяльності.

Безпека проживання в туристських готелях, базах, кемпінгах забезпечується дотриманням:

- Вимог будівельних норм і правил при проектуванні і будівництві об'єктів обслуговування туристів;
- Вимог безпеки технічної експлуатації будівель, споруд та обладнання, встановлених нормативними документами:
- Технічним оснащенням, відповідним чинним нормативам;
- Заходами, що гарантують особисту безпеку туристів та збереження їх майна,

З метою забезпечення безпеки життя і здоров'я туристів повинні дотримуватися встановлені в нормативних документах вимоги щодо зберігання, транспортування та приготування харчових продуктів відповідно до СаНПиН 42-123-5774-91.

Транспортні перевезення туристів під час екскурсій, походів і подорожей здійснюються відповідно до вимог діючих Правил обслуговування пасажирів на конкретних бачив транспорту (автомобільного, залізничного, повітряного, водного і т.д.).

Туристське спорядження та інвентар, що застосовуються при обслуговуванні туристів, повинні відповідати вимогам, встановленим Діючою нормативною документацією на ці види спорядження.

У кожному туристському підприємстві повинні бути розроблено 11 затверджені плани дій персоналу в надзвичайних ситуаціях (стихійних лих, пожежі та ін До включають взаємодію з Місцевими органами управління, які беруть участь у рятувальних роботах.

Керівник туристського підприємства несе відповідальність за підготовленість персоналу до дій у надзвичайних ситуаціях.

Вимоги до безпеки обслуговування для конкретних видів туристських послуг встановлюються нормативною документацією »а відповідні види послуг: державними стандартами, пра вилами, статутами, кодексами і т.д.

Туристські підприємства зобов'язані ознайомити туристів з елементами ризику кожної конкретної туристської послуги та заходами щодо його запобігання.

Інформація, необхідна для туристів з метою охорони життя і здоров'я, надається завчасно, до початку відпочинку і і процесі обслуговування.

Інформація, що характеризує природні складності туристської траси, необхідний рівень особистої фізичної підготовки туриста, особливості індивідуальної екіпіровки, повинна міститися в рекламно-інформаційних матеріалах і в тексті інформаційного листка до туристської путівці.

Інформація, що забезпечує безпеку життя і здоров'я туристів у процесі обслуговування, надається в порядку, встановленому діючою нормативною документацією.

Контроль за виконанням вимог безпеки туристів забезпечують органи державного управління, які здійснюють контроль безпеки відповідно до їх компетенції - центри сертифікації туристських і готельних послуг, ліцензіюючі органи.

Контроль безпеки послуг, що надаються починається на етапі ліцензування, так як наявність сертифіката відповідності послуг вимогам безпеки є основним ліцензійним умовою.

Контроль конкретних туристських фірм проводиться при перевірці готовності туристського підприємства до розпочату діяльність, а також в ході поточних перевірок інспекційного контролю за сертифікованими послугами.

Поточні перевірки забезпечення безпеки туристів проводяться відповідно до планів і графіків технічних оглядів (випробувань) будівель, споруд, транспортних засобів, пляжів та місць для купань, туристського спорядження та інвентарю, що видається туристам пунктами прокату, перевірок приготування їжі, термінів і умов зберігання та транспортування продуктів харчування, перевірок готовності туристів до виходу в походи.

Контроль безпеки обслуговування туристів здійснюється на основі використання таких методів:

- Візуального: шляхом огляду відповідних об'єктів (території, по якій проходить траса туристського походу, туристського спорядження та інвентарю тощо) і відвідини рекламних турів;
- З використанням засобів вимірювання (станів навколишнього середовища, якості води, повітря і т.д., а також технічного стану траси, підйомних механізмів, транспортних засобів і т.д.);
- Соціологічних досліджень (шляхом опитування самих туристів до обслуговуючого персоналу):
- Аналітичного (аналізу змісту документації: паспорти траси, медичного журналу огляду туристів, які виходять на маршрут, інших документів, узагальнень результатів усіх інших обстежень).

Знання положень даного стандарту та їх бездоганне і буквальне виконання є необхідними умовами діяльності кожної туристської фірми.

Зміст


[10-10-10][Все для туристів]
Рада туризму (0)

[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Риба-місяць і індонезійський дайвінг (0)
[09-08-15][Відпочинок за кордоном.]
Кенія: озера Великої Рифтової Долини (0)
[09-08-07][Відпочинок і поради]
Жіночий секс-туризм: буде все як я хочу? (0)