Субота
24-07-27
12:16

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]



Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962



Вечер в Карпатах

Глава 11. § 1. Туристський ринок як сфера прояву економічних відносин


Глава 11. Функціонування економічних законів в туризмі


§ 1. Туристський ринок як сфера прояву економічних відносин

Туристський ринок - це система світогосподарських зв'язків, у якій відбувається процес перетворення туристсько-екскурсійних послуг в гроші і зворотного перетворення грошей у туристично-екскурсійні послуги.

Іншими словами, туристський ринок - це сфера прояву економічних відносин між виробниками і споживачами туристського продукту. Якщо економічні інтереси виробника і споживача туристичного продукту збігаються, то відбувається акт купівлі-продажу туристичного продукту.

Ринок виконує численні функції: інформаційну, посередницьку, регулюючу, ціноутворюючу, стимулюючу, творчо-руйнівну, дифференцирующую. Але в якості основних функцій туристського ринку можна виділити наступні:

1) реалізація вартості і споживчої вартості, укладених в туристському продукті;
2) організація процесу доведення туристського продукту до споживача (туриста);
3) економічне забезпечення матеріальних стимулів до праці. У процесі виконання туристським ринком першої функції відбувається рух вартості, яке відбивається шляхом обміну: гроші ↔ туристський продукт.

Завершення цього обміну означає закінченість акту товарно-грошових відносин, реалізацію вартості, укладеної в туристському продукті, і суспільне визнання його споживчої вартості. У результаті забезпечується нормальний хід суспільного відтворення, з'являються і накопичуються грошові кошти для розвитку туристичної індустрії.

Функція організації процесу доведення туристського продукту до споживача здійснюється через створення мережі турагентів і туроператорів з його реалізації.

Функція економічного забезпечення матеріальних стимулів до праці полягає в тому, що в процесі обміну "гроші - туристський продукт" на туристичному ринку розподіл як необхідна фаза відтворення постає у завершеному вигляді. У працівників туристської фірми, які отримують за свою працю грошову винагороду, створюються матеріальні стимули до підвищення якості та збільшення кількості туристського продукту, виробництва його відповідно до запитів споживачів.

Туристський ринок характеризується наявністю суб'єктів, тобто юридичних і фізичних осіб, які є виробниками і споживачами туристського продукту. Можна виділити три суб'єкти туристського ринку, а саме: самих туристів (споживачів турпродукту), туроператорів і турагентів.

Туроператор - це туристська організація, яка займається розробкою туристських маршрутів і комплектацією турів, забезпечує їх функціонування, організовує рекламу, розраховує в відповідності з діючими нормативами і затверджує в установленому порядку ціни на тури по цих маршрутах, продає тури турагентам для випуску і реалізації путівок за своїми ліцензіями.

Турагент - господарюючий суб'єкт або індивідуальний підприємець, який набуває тури по туристських маршрутах, розробленим туроператором, випускає по них путівки і реалізує ці путівки безпосередньо туристам.

Турист - особа, путешествующее з будь-якою метою, крім пошуку заробітку і зміни постійного місця проживання, при терміні перебування поза свого постійного місця проживання не менше 24 годин (менше 24 годин - екскурсанти) 1.

Туристський ринок характеризується ємністю, рівнем збалансованості попиту і пропозиції, умовами реалізації туристичного продукту.

Ємність туристичного ринку - це його здатність "поглинути" ту чи іншу кількість туристського продукту, тобто можливий обсяг реалізації окремих турів, послуг туризму, товарів туристично-сувенірного призначення при існуючих цінах і пропозиції. Ємність залежить від обсягів платоспроможного попиту населення, рівня цін і розмірів туристського пропозиції.

На туристському ринку стикаються попит на туристський продукт, який пред'являє турист, і пропозиція туристичного продукту, яке надає туристична фірма.

Механізм функціонування туристського ринку - це система дій економічних важелів для збалансування попиту і пропозиції на туристичний продукт, на обмін "гроші - туристський продукт", на грошові потоки і потоки туристського продукту.

Функціонування туристського ринку можна представити схемою, наведеною на рис. 3.2, яка показує, що попит на послуги туризму обумовлений побажаннями і смаками туристів. На туристичному ринку відбувається безперервний рух потоків грошей і туристського продукту, які рухаються назустріч один одному, створюючи туристський кругообіг.

Схема функціонування туристського ринку
Рис. 3.2. Схема функціонування туристського ринку

Туристський кругообіг - це система економічних і юридичних (цивільно-правових) відносин, що виникає між туристом і туристської фірмою і показує напрямки руху туристських потоків туристського продукту, інвестицій в розвиток туризму і грошових надходжень до бюджету від доходів туристської діяльності.

Туристський кругообіг здійснюється за наступною схемою (рис. 3.3):

1 - турист платить турфірмі гроші за турпутівку;
2 - турфірма видає туристу турпутівку;
3 - турист обмінює турпутівку на турпродукт, тобто на конкретні послуги туризму;
4 - в процесі реалізації турпродукту турист отримує туристські враження, тобто відбувається процес непрямого повернення туристові його грошей;
5 - турфірма виробляє інвестиції в розвиток туристського ринку, туристської індустрії і на створення нових видів тур-продукту;
6 - турфірма отримує нові види турпродукту;
7 - турфірма платить податки і різні збори до бюджету.

Схема туристського кругообігу
Рис. 3.3. Схема туристського кругообігу

(.................... - Потоки туристського продукту;
---------- → - грошові потоки)

Функціонування туристського ринку і пов'язаних з ним підприємств туристської індустрії має явно виражений сезонний характер. На сезонність у туризмі впливають різні фактори.

До первинних факторів сезонності функціонування туристського ринку відносяться природно-кліматичні.

До вторинних факторів належать:

1) економічні - структура споживання товарів і послуг, формування платоспроможності попиту за допомогою пропозиції;
2) наявність вільного часу;
3) демографічні - диференційований попит по половозрастному складу та іншими ознаками;
4) психологічні - традиції, смаки, мода;
5) технологічні - пов'язані з комплексним наданням якісних послуг.

Отже, у процесі аналізу та планування обсягу реалізованих послуг туристської фірми необхідно враховувати закономірність відхилення показників окремих місяців від середньорічних показників. Ці розрахунки проводяться на основі коефіцієнта сезонності, який представляє собою процентне співвідношення середніх місячних рівнів за ряд років до середньомісячного обсягу реалізованих послуг за весь розрахунковий період:

У1-середній рівень обсягу реалізованих послуг окремого місяця, у.о.;
у-середньомісячний обсяг реалізованих послуг за розрахунковий період, у.о.

Розрахунки слід проводити за ряд років, не менше трьох останніх.

В якості прикладу розрахуємо коефіцієнт сезонності виручки від реалізації туристичного продукту в Тверському регіоні "за січень. Припустимо, що середньомісячний обсяг реалізованих послуг за розрахунковий період становить 20 тис. у. Е. Середній рівень виторгу за січень розрахункового періоду дорівнює 9,8 тис. у . е. Тоді коефіцієнт сезонності для січня розраховується наступним чином:

(9,8 / 20) х 100% = 49%

тобто відхилення від середнього рівня обсягу реалізованих послуг у січні становить 49%.

Сезонність туризму впливає на структуру зайнятості працівників у туристської індустрії, особливостями якої є:

1) значна питома вага неповної зайнятості;
2) сезонні коливання обсягу зайнятості та трудового навантаження;
3) низька питома вага кваліфікованого персоналу;
4) обмежені можливості професійного зростання;
5) значна питома вага жіночої праці.

Для успішного ведення туристської діяльності фірмам недоцільно розпорошувати свої зусилля, а рекомендується зосередитися на певному колі споживачів туристського продукту і будувати свою політику поведінки на туристичному ринку в такий спосіб, щоб найбільш повно задовольняти всі потреби саме цього вузького сегменту мандрівників. Тому проводиться сегментація туристичного ринку, тобто поділ його на однорідні питомі ринки, сегменти. В основі сегментації лежить прагнення фірм отримати монопольне становище якщо не на всьому ринку, то, принаймні, в тій його частині, яка найбільш переважна з точки зору її виробничих, фінансових та збутових можливостей.

Поділ ринку на сегменти повинно здійснюватися за певними критеріями. Найбільш відповідає сучасним завданням розвитку туристської індустрії метод сегментації, ко-торий базується на трьох групах критеріїв: географічних, соціальних і психологічних.

Кожен ринок, як класичний, так і сучасний, в процесі свого функціонування спирається на дію трьох основних економічних законів: закон вартості, закон попиту і пропозиції, закон конкуренції. При цьому закон попиту і пропозиції формує поведінку споживачів на ринку, а закон конкуренції виступає як механізм функціонування ринку.

Зміст


[10-02-06][All for the tourists of]
About everything and everywhere (0)

[09-07-29][Яремче, туризм, наш регіон.]
На Говерлу початкові пункти. 2 (0)
[09-07-30][Відпочинок за кордоном.]
Панове, ставки зроблені. (0)
[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Визначні пам'ятки Індії (1)