Понеділок
20-01-27
18:16

Все для туристов [313]
Информация о г. Яремча
Все для туристів [308]
Інформація про м. Яремча
All for the tourists of [318]
Information is about the city of Yaremcha
Отдых в Буковеле - Отели [27]Котедж
"Карпатська тиша"

Відпочинок у Яремче

0977739122 - Любов
0665020962Вечер в Карпатах

ЄГИПЕТСЬКІ ПІРАМІДИ ЯК ОДНЕ ІЗ ЧУДЕС СВІТУ


(Перейти - Головна, - карта сайта RU, UA)
___________________________________________________________________________________________ 

ЄГИПЕТСЬКІ ПІРАМІДИ ЯК ОДНЕ ІЗ ЧУДЕС СВІТУ

Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах

 

 

Загальні відомості про піраміди

Єгипетські піраміди піднімаються серед гарячих пісків Лівійської пустелі і тягнуться на десятки кілометрів від сучасного Каїра до Фаюмського каналу.

Сама древня - піраміда фараона Джосера - споруджена біля п'яти тисяч років тому. Її висота 60 метрів. Будівельник першої піраміди Імхотеп був архітектором, лікарем, астрономом, письменником, радником фараона, протягом багатьох століть вважався найбільшим мудрецем стародавності, а в пізні часи був обожнений, у його честь споруджувалися статуї і храми.

Піраміди служили фараонам, відповідно до їх релігії, сходами, по якій вони сходили на небо. Тому самі древні піраміди були східчастими, мали форму сходів, і тільки в більш пізній час стіни стали гладкі. Чому це відбулося, дотепер не з'ясовано.

Археологи нарахували 80 єгипетських пірамід. Не всі вони дійшли до наших днів.

Самі знамениті три великі піраміди біля Гізи: Хеопса (Хуфу), Хефрена (Хафра) і Мекеріна (Менкаура). Найбільша з них, піраміда Хеопса, споруджена в XXVIII столітті до нашої ери. Спочатку вона піднімалася на 147 метрів, але через наступ пісків її висота зменшилася до 137 метрів. Кожна сторона квадратної основи піраміди складає 233 метра, чи, якщо бути точним, одна сторона довша іншої на 20 сантиметрів, тобто помилка усього в 0,0009. Площа піраміди більше 50 тисяч квадратних метрів. Піраміда Хеопса майже суцільної кам'яної кладки. Її внутрішні приміщення займають дуже невеликий обсяг - не більш 3 - 4 %.

 

2. Будова і особливості зведення пірамід

Піраміда складається з двох мільйонів трьохсот тисяч кубічних блоків вапняку з гладко відшліфованими сторонами. По підрахунку Наполеона, кам'яних блоків від трьох пірамід Гізи вистачило б, що б оперезати усю Францію стіною висотою в три метри і товщиною в 30 сантиметрів. Підрахували, що кожний блок важить в основному 2,5 тонни, а найважчий - 15 тонн. Загальна вага піраміди близько 5,7 мільйона тонн. Камені її тримаються власною вагою - ніякого сполучного матеріалу немає. Незважаючи на це, блоки настільки ретельно пригнані один до іншого, що щілина між ними не більш п'яти міліметрів.

Така митецька робота каменотесів викликає подив. Адже вона виконана в основному кам'яними знаряддями. Відомий і зодчий цієї піраміди - Хемуін.

Дослідників, які намагалися з'ясувати, яким чином древні будівельники змогли спорудити таке грандіозне спорудження це ставило в глухий кут. Іноді, як і про мегалітичні спорудження, висловлюється думка, що піраміди не міг побудувати народ, що живе в бронзовому столітті, і що в створенні цих колосальних споруджень приймали... інопланетяни.

Поступово таємниця зведення пірамід розкривалася. Тепер думають, що піраміди, імовірніше всього, будувалися так. На правом бережу Нілу в каменоломнях поблизу Мемфіса тисячі людей були зайняті видобутком білого тонко зернистого вапняку. У скелі позначали границі майбутнього блоку, потім по цих границях видовбували глибоку канаву, а в неї забивали клини із сухого дерева, що обливали водою. Дерево розбухало, збільшуючись в обсязі, тріщина розширювалася, і, зрештою, моноліт відокремлювався від скелі. Потім кам'яну брилу на місці обробляли інструментами з каменю, міді і дерева. Вона здобувала форму стандартного куба. В околицях Асуана і зараз існують древні каменоломні, на території яких знайдене багато готових блоків. Як виявилося, це був шлюб.

Оброблені блоки на човнах перевозили на інший берег Нілу. Далі їх везли по спеціально прокладеній дорозі, на будівництво якої пішло 10 років і яка, за словами Геродота, тільки небагато простіше спорудження пірамід. Потім у підніжжя майбутньої піраміди лицьову сторону ретельно шліфували, використовуючи для цей камінь і пісок.

Піраміда зводилася на корінному вапняковому масиві, розчищеному від наносного піску і гравію. Геродот затверджує, що спорудження піраміди тривало 20 років. Під час щорічних розливів Нілу селяни були вільні від сільськогосподарських робіт, і над спорудженням піраміди працювало безупинно в плині кожних трьох місяців по 100 тисяч чоловік. Англійський археолог Фліндерс Петрі вважає, що 100 тисяч будівельників, працюючи по трьох місяця в році, могли б звести велику піраміду швидше, ніж за 20 років.

Щоб підняти блоки, єгиптяни будували з цегли і каменю похилий насип з кутом підйому близько 150. У міру того як споруджувалася  піраміда, насип подовжували. Діодор Сицилійський затверджував, що по цих насипах камінь тягли на дерев'яних санях. І дійсно археологи знайшли залишки таких саней. Сучасні дослідники вважають, що  для зменшення тертя трасу постійно змочували водою, так що полози легко сковзали по бруду. Потім за допомогою дерев'яних важелів блоки встановлювали на місце. Коли будівництво в основному закінчували, похилий  насип розрівнювали, а поверхню піраміди закривали облицьованими блоками.

Піраміди, може бути, самі знамениті архітектурні спорудження у світі. З інженерної ж точки зору, це примітивні будівлі, гори складені людьми. Однак ціль була досягнута - піраміди стали вічними монументами, переживши тисячоріччя. Уперше були побудовані настільки високі спорудження, що залишилися аж до Ейфелевої вежі своєрідним рекордом.

Піраміди і Сфінкс, що утім також входить до складу похоронного комплексу піраміди Хефрена, належать до найбільш характерних монументальних пам'ятників древнього Єгипту. Піраміди були класичним типом царської усипальниці в епоху Древнього царства, а в менш монументальному виді, зберігаючи свою зовнішню форму, зводилися також для фараонів Середнього царства. Найдавнішим видом гробниць царів Єгипту, що возникли до пірамід, були мастабі. Слово “мастаба” відноситься вже до арабського часу і зв'язане з тим, що форма цих трапецієподібних у розрізі гробниць нагадувала арабам великі лави, що називалися “мастаба”. Загальної назви пірамід у нинішнім значенні цього слова в єгиптян не було. Окремі піраміди носили назви, зв'язані з іменами фараонів, яким вони належали. Піраміда Хеопса називалася, наприклад, “Гір живе на обрії”, Хефрена — “Великий Хефрен”, а Мікеріна — “Божественний Мікерін”. Можливо, що грецьке слово “піраміда” походить від єгипетського вираження per-em-us тобто від терміна, що означав висоту піраміди. Видатний російський єгиптолог В. Струве думав, що грецьке puram…jпоходить від давньоєгипетського р'-mr.

Найдавніші царські гробниці, що відносяться вчасно 1 династії, мали форму мастаб і споруджувалися з цегли-сирцю. Вони будувалися в Нагада й Абідосі у Верхньому Єгипті, а також у Саккарі, де знаходився головний некрополь Мемфіса, столиці правителів перших династій. У наземній частині цих будівель знаходилися молитовні і приміщення з похоронним інвентарем, у підземної — похоронні камери. Особливої уваги заслуговують залишки двох царських мастаб у Нагада і Саккаре з архітектурною обробкою фасадів. Перша з них, що відноситься вчасно 1 династії, відкрита французьким ученим Жаком де Морганом, має фасад, розчленований виступами, що нагадують фасад царського палацу. Друга — мастаба Анджиба в Саккаре, називана також мастабой Небетки, споруджена також у період 1 династії, спочатку мала з трьох сторін східчасту форму, а з четвертої — вид вертикальної стіни. У пізніший період мастаба Небетки була значно розширена, а її зовнішня стіна була прикрашена виступами, що нагадують обробку фасаду мастаби з Нагада. Нині вважається, що мастаби типу гробниці Небетки послужили зразком для Імхотепа, будівельника знаменитої східчастої піраміди Джосера, другого правителя III династії. Діяльність Імхотепа, що був верховним сановником і начальником усіх будівельних робіт Джосера, цінувалися вже в древньому Єгипті. У пізніший же час Імхотепа вважали віщуном, заступником науки і медицини, а греки ототожнювали його з Асклепієм.
  Комплекс щонайкраще збережених мастаб тинитских династій, а також пірамід епохи Древнього царства, знаходиться на території найбільших царських некрополів на західному березі Нілу, у пустелі, у районі древньої столиці Єгипту — Мемфіса. Ці некрополі нині носять назви розташованих тут арабських селищ, таких як Абу-Роаш, Гизе, Саккара, Дашур, Медум. Вони тягнуться починаючи від Дельти Нілу уздовж його західного берега убік Фаюмского оазису — району, де пізніше споруджувалися піраміди фараонів Середнього царства, що розширили територію царських некрополів у південному напрямку. У процесі археологічних вишукувань, проведених у 1932—1956 роках англійськими вченими С. Ферсом і У. Емері, у Саккарі було відкрито чотирнадцять великих мастаб. На думку Емери, це були гробниці правителів 1 династії, таких як Гор-Аха, Джер, Уаджі і цар Ден.

Труднощі визначення, чи були ці гробниці дійсним місцем поховання царів, полягає в тім, що їхньої ж гробниці, менші по розмірах, але схожі по конструкції, знаходилися також і в Абидосе, де при деяких з них були виявлені царські стели.

Факт, що кожний фараон мав двох гробниць — одну в Нижньому, іншу у Верхньому Єгипті, здається нам цілком зрозумілим, оскільки безпосередньо після об'єднання країни двуединий характер єгипетської держави як і раніше відбивався в титулатуре фараонів, у знаках їхньої влади, а також в організації державних установ. Не можна, однак, затверджувати з повною впевненістю, що гробниці в Абидосе мали характер кенотафів. Точне визначення місця поховання фараона утрудняє також факт існування на території самої Саккари двох чи навіть трьох мастаб, приписуваних тому самому фараону. Проте, якщо навіть відкриті Емери мастаби не були царськими усипальницями, значення його відкриття полягає в тім, що знайдені в них печатки, а також напису на предметах похоронного інвентарю, дозволяють установити точну датировку цих будівель.

При III династії некрополь у Саккаре збагатився новим, домінуючим архітектурним комплексом, яким стала знаменита східчаста піраміда Джосера разом з її похоронним ансамблем. Археологічні вишукування велися тут уже з початку XIX століття. Новітні дослідження дозволяють припустити, що Імхотеп звів цю будівлю на більш ранньої мастабе, вибудованої в цьому місці для попередника Джосера, його старшого брата фараона Санахта, якого Манефон вважає засновником III династії. Не виключено, що збережена дотепер піраміда Джосера, що має шість уступів, ніколи облицьованих блоками вапняку (збереглися їхні залишки), є лише серцевиною величезного первісного спорудження. Тому що ми не знаємо, чи було це облицювання остаточною зовнішньою обробкою чи будівлі ж, як пізніше в Медуме, її внутрішньою частиною, оскільки проект додання цій гробниці так називаної класичної форми не був очевидно здійснений.    Піраміда в процесі будівництва неодноразово розширювалася — остаточна площа, що вона займає, має розміри 140 х 118м; висота піраміди досягала близько 60м.

Спочатку вхід у піраміду з її північної сторони вів по сходам униз. Другий вхід знаходився в підлоги заупокійного храму, що примикає до піраміди також з північної сторони. У її східної стіни знаходився сердаб, вибудований із блоків известника, близьких по розмірах до блоків, яким була облицьована піраміда. У сердабе була знайдена статуя сидячого фараона, що знаходиться нині в зборах Єгипетського музею в Каїрі. Похоронна камера містилася під первісної мастабой, приблизно по середині і, таким чином, до півдня від центра пізнішої піраміди. Можливо, що усередині цієї камери, виложенной червоним гранітом, знаходився дерев'яний саркофаг. До сходу від склепу були відкриті два приміщення, облицьовані чудовими блакитними фаянсовими плитками, частина яких нині зберігається в каїрському музеї. Під пірамідою були виявлені також підземні галереї з двома алебастровими саркофагами, крім цього, там було знайдено 30 000 кам'яних судин, багато хто з який були розбиті каменями стелі коридору, що обрушилося.
  Цілий похоронний комплекс піраміди Джосера займав площу в 500 х 280м і був оточений розчленованої виступами стіною, що нагадувала стіни фортечних споруджень. Комі одного дійсного входу, ця огорожа мала тринадцять помилкових двер. До півдня від піраміди Джосера була виявлена з таким же плануванням похоронних камер; можливо, що вона була відразу ж задумана як спорудження, безпосередньо зв'язане з головною пірамідою тобто як так називаний піраміда - сателіт. Її зовнішні стіни вінчав фриз із зображенням кобр.

У межах території похоронного ансамблю знаходився також комплекс молитовень, присвячених царському ювілею, що називається “хебсед”. Вони були накриті характерними опуклими дахами, підтримуваними напівколонами. Стовбури цих колон не мали капітелей, вони були прикрашені спускаються з двох сторін рельєфними листами.

Імхотеп зумів геніально перетворити в камені деякі форми, властиві колишній архітектурі, головним будівельним матеріалом якої був цегла-сирець і очерет. Колони, вкопонованние в стовпи головного коридору, що вів у святилище, мають каннелюри, що нагадують на перший погляд іонічні колони. У дійсності ж вони є монументальним повторенням у камені форми пучків очерету. Інші напівколони, що прикрашають стіни, увінчані капітелями у виді розкритих квіток лотоса. Сама кладка стін з ретельно обтесаних довгастих блоків вапняку нагадує техніку цегельної кладки. Архітектура Імхотепа, що мала значні новаторські, творчі досягнення, не позбавлена була, однак, і недоліків. Застосування в кам'яному зодчестві елементів, характерних для споруджень з цегли, очерету і дерева, не завжди було вдалим, оскільки архітектурні можливості нового матеріалу тобто каменю не були ще в той час цілком усвідомлені.

Уже більш тридцяти років на території зведеного Імхотепом монументального комплексу ведуться роботи з реставрації і часткової реконструкції цього ансамблю. З доручення єгипетського Археологічного керування цими роботами керує французький архітектор Жан-Пилип Лауер.

Найбільш знаменитий комплекс царських пірамід часу IV династії знаходиться поруч нинішнього селища Гізи. Цей некрополь єгиптяни називали— “на схилі висоти”. Три знамениті піраміди — усипальниці Хеопса, Хефрена і Мікеріна є класичними прикладами такого роду споруджень. Їхній будівельники цілком опанували технічними і декоративними можливостями каменю — нового матеріалу, введеного в монументальне будівництво. Форма цих пірамід бере свій початок в архітектурі Імхотепа, а одним з етапів її формування була знаходиться в Медумі багаторазово перебудовувалася піраміда Снофру, першого фараона IV династії (чи його батька Хуни). Грандіозну піраміду Хеопса греки вважали пізніше одним із семи чудес світла.

Фараон Снофру мав ще дві піраміди поблизу нинішнього села Да-шур, розташованої до півдня від Саккари. Про це свідчать напису, що збереглися на обох будівлях. Ми не знаємо, однак, чому цей правитель наказав вибудувати собі якщо не три, то принаймні дві піраміди. Цікаво, що при ньому склалася остаточна, геометрична форма піраміди, тому що так називана ромбоидальная піраміда Снофру є свого роду ланкою між увінчаною пірамідою мастабой і формою власне піраміди, яку має так називана північна гробниця цього фараона. Нахил її стін (43°36'11") ще досить положистий у порівнянні з “класичним” типом піраміди: кут нахилу піраміди Хеопса дорівнює 51°52', Хефрена — 52°20', Мікеріна — 51°. При цьому варто звернути увагу на факт, що починаючи з північної гробниці в Дашуре піраміди здобувають усе більш стрункі, витягнуті пропорції — кут підйому стін усипальниць VI династії в Саккаре складає 65° (піраміда Пепі II), а в мероітську епоху гробниці мають уже форму високої подовженої нагору піраміди.

         Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах  Гостинний двір «Вечір в Карпатах» Відпочинок в яремче, відпочинок в котеджі, відпочинок в Карпатах       

  1 2[11-01-16][Все для туристів]
«Циганські» (0)

[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Домініканські визначні пам'ятки (0)
[09-08-14][Відпочинок за кордоном.]
Визначні пам'ятки Індії (1)
[09-07-30][Відпочинок і поради]
Де зустріти Новий рік? (0)